1882. Vrijdag, 16 Junij. N°. 24. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 15 Juni 1882, Aangegeven van 713 Junij 1882. H AARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAIV BONGA C°.te Amsterdam. (UtterltfK Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 12 ledenafwezig de heeren: Knaap Klapwijk en van Kiessen. De notulen der vorige Vergadering worden gelezenen na eene bijvoeging op verzoek van den heer Verkuijl, goed- gekenrd. I. Aan de Vergadering wordt o. a. meegedeeld dat zijn goedgekeurd het besluit tot heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein het aangaan eener tijdelijke geldleening van 5000.en het kohier van den Hoofdelijken Oinslag, dienst 1882. II en III. Worden benoemdtot onderwijzer aan school Nr. 6, C. P. Visser, te Kapelle, in funetie getredcn 24 Mei 1882; tot onderwijzer aan school Nr. 2, A. L. van den Berg, te Haarlem, infunctietreding 16 Julij 1882. IV. De helooning van den schatter voor de Iokaliteiten waar sterken drank in 't klein verkocht wordt, wordt bepaald op /100 's jaars. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld /2.50 voor elk perceel. VVIII. Worden goedgekeurd de besluiteu tot af- en overschrijving in de begrooting en tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven. IX. De Staten van oni'nbare posten wegens plaatselijke belasting zullen, op voorstel van den heer Bultmanworden behandeld in besloten Vergadering. X. Komt in behandeling bet adres van J. Vlieger, om ontheffing van boeten. Het voorstel der Financieele Com- missie, om de boeten terug te hrengen op /120.wordt aangenomen. XI. Op het adres van N. van Leeuwenveldwachter al- bier, om gratificatie, wordt afwijzend besehikt. XII. Tot leden der Commissie voor de Schutterij worden benoemd de heeren Knaap en Dorbeck. XIII. Tot Marktmeester wordt benoemd G. Kamp, te Hoofddorp, met 11 stemmen. D. Sistermans verkreeg 1 stem. XIV. Op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van een provoost bij den Lyndenwordt be sloten daarvoor een bestek le doen maken en dat te stellen in handen der Commissie voor de Gemeentewerken. De beer de Breuk zegt niets meer te booren van eene brandvrije kelder. De Voorzitter antwoordt dat daarop nader zal worden terug- gekomen en den beer Einck eene opgaaf van kosten zal wor den gevraagd. XV. Op het daartoe door haar gedaan verzoekwordt aan Mej. W Smits eervol ontslag verleend als onderwijzere3 aan school nr. 10, ingaande 1 Augustus 1882. Wordt besloten de tractementen van de onderwijzeressen, die ook akte hebben van nuttige handwerkenen daarin onder- wijs gevente brengen op 625. XVI. Op het verzoek van den heer Boekel, om nog een onderwijzer voor school nr. 6 wordt afwijzend besehikt. XVII. Wordt goedgekeurd het Concept-besluit tot regeling met Haarlemmerliede en Spaarnwoude, over het school gaan van kinderen uit die gemeente op de scholen alhier. XVIII. Komt in behandeling een adres van J. van Wijnen, te Nieuw-Vennephoudende verzoek tot het in orde maken van een dorpsweg. Wordt besloten het verzoek in te willigen en den Gemeente- opzichter eene opgaaf van kosten te vragen. XIX. Op het verzoek van den Gemeente-ontvanger, om vergoeding van kosten voor bunr van een lokaal voor den zit- dag te Nieuw-Vennep, wordt gunstig besehikt. XX. De heeren Bultman, Biesheuvel en Tensen willen sooveel mogelijkop een vasten dag vergaderen, De Voorzitter zegt dat zulks in verband staat met de zaken. XXI. Omtrent den bijbouw aan school nr. 4wordt be sloten aan den Gemeente-opzichter opgaaf van kosten te vra gen en omtrent die zaak in de volgende vergadering een be sluit te nemen. De vergadering wordt hierna gesloten. Onderstaande personen worden in bun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden ten einde opgave te doen voor de bijhouding van bet Bevolking-Register: J. Vervloed,gekomen van Delfshaven. PlETER VlNKEHoek. Teunis van Exter, Amsterdam. W. J. LodwerseVlissingen. B. HuijzendveldZevenaar. Helena Glansdorff Wed. v. d. Elst,... Sloten. Maarten BarkerPetten. Ivo Verbeek,Andel. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's middags van 14 uur. BURGERLIJKE STAND. GEBORENCornelia Sofia, dochter van J. Quist en C. Kalk- hoven. Elisabeth Maria, dochter van J. Hoogkamer en A. v. Elswijk. Bernardus, zoon van D. E. v. Meerbeek en A. van Krimpen. Willemina, dochter van K. Bouwman en J. Slinger- land. Adrianus, zoon van W. C. Oudshoorn en M. Jansze. Johannes Julius, zoon van C. Ruisen L. v. Os. Joost, zoon van G. Cafe en L. de Wilde. Nicolaas Gijsbert, zoon van W. Ver- woerd en M. C. Oskam. Cornells, zoon van M. Jansen en A. v. Leeuwen. Maria Catharina, dochter van B. Rijgersberg en J. Spoor. Thomas, zoon van T. Otte en M. Vastenhouw. OVERLEDENDirk, oud 1 maand, zoon van D. Koningen en A. T. Oling. Johannes Cornells, oud 17 maauden, zoon van C. A. Kuijper en J. Eijkman. Jan Koolhaas, oud 72 jaren, gehuwd met A. de Bruin. Maria, ond 16 maanden, dochter van E. Ferwerda en A. Bood. Jan, oud II weken, zoon van C. v. Smeerdijk en A. Braakman. Johanna Maria, oud 3 maan den, dochter van M. H. Dikhuizen. ONDERTROUWD: S. Barten met F. Schans. GEHUWDN. Zuiderduin met P. v. Oorschot. Naar men uit het Westland meldt, beginnen de nieuwe nard- appelen van daar af te komenjuist zooals voor eene maand verondersteld werd dat zou geschieden. Tegen het laatste van deze maand kan gerekend worden, dat de oude aardappel heeft afgedaan. Op den wijnstok hebben zon en warmte gunstigen invloed gehad, alsmede op zoovele andere gewassen, die zeer goed staan. In dezen tijd van het jaar regent het niet spoedig te veel, zoodat men wenscht, dat de regenvlaag die deze week is gevallen, spoedig door meer mag worden gevolgd. Hier en daar wordt nu al best hooi van het land gehaald. In de omstreken van Tiel hebben thans dag aan dag ver- pachtingen van het kersengewas plaats; de opbrengst valt niet tegen, en het blijkt dat er meer van deze vrnchtsoort aanwezig is dan de koude, gure dagen deden verwachten. Op het hout wordt 5 a 7 cents per half kilo besteedzoodat de eigenaren der boomgaarden niet te klagen hebben. Dr. L. Mulder deelt in de Landb. Ct. mededat zijn landbonw- bibliotheek na zijn dood ter beschikking komt van de Rijks- landbouwschool te Wageningen. Omtrent den toestand van hettevelde staand graangewas in Araerika zijn van 20 tot 26 April van meer dan 1500 plaat- sen berichten ontvangen. Een prachtige oogst mag daaruit afgeleid worden. Wintertarwe belooft een aanzienlijk booger opbrengst in alle graanverbouwende Staten der Unie, zelfs in Indiana en Ohio; alleen de Staat New-York zal een gemid- delden oogst opleveren. De zomertarwe staat zoo uitmuntend te velde, dat Amerika in dit jaar op een opbrengst rekenen kan, 50 pet. hooger dan die van 1881. Ook de mais laat niets te wenschen over, gerst, haver en rogge beloven ook veel. De met graan verbouwde oppervlakte is veel grooter dan in 1881, en ook de vee9tapel is snel toegenomen. Het buiten- gewoon groot aantal landverhuizers en de steeds toenemende uitbreiding der spoorwegen in het midden, het westen en noordwesten van Amerika, zijn der graanproductie zeer bevor- derlijk. Schrodt heeft (Landw. Wochenbl. fiir Schleswig-Holstein) proeven gedaan met rijstmeel als voer, en bevondendat eene algeheele verwisseling van zemelen door rjjstmeel te geven met raapkoeken, zeer gunstig op de vermeerdering van melo- en vetopbrengst werkte; dat daarentegen eene matige gift rijstmeel (1 '/2 kilo per kop en per dag) in vereeniging met zemelen en raapkoekende melkopbrengst deed toenemen maar op de vetproductie van geen invloed was. Voor de tentoonstelling van pluimgedlerte te's Gravenhage, op 26 tot 28 Aug. te bouden, zijn uitgeloofd 13 gouden 44 vergulde, 187 zilvereu, 343 verzilverd bronzen en 297 bronzen medailles. In 1867 werden in Parijs geconsumeerd 2069 paarden 53 ezels en 24 muildieren. In 1881 bedroeg dat getal 9393 paardeu349 ezels en 31 muildiereD. Iemand schrijft in Semper Firens „Dat poppen of vogelverschrikkers niet altijd helpen lot het verjagen van vogelsblijkt uit het volgende: „Eenigen tijd geleden plaatste ik in mijn tuin een aan- gekleeden man of zoogenaamden vogelverschrikker, wien ik een ouden jas had aangetrokkenenz. In plaats dat de vogels er baDg voor werden en wegvlogen, zyn zij tot mijn verwondering er in komen Destelenik vond in den zijzak een nestje met 6 en een ander in den borstzak met 7 eitjes. Dus voorwaar geen goed middel tot verschrikking der vogels; wellicht is het beter om ze daardoor aan te lokken. Merkwaardig is de wijze, waarop dezer dagen de bliksem heeft gewoed in een stal met ossen te Graz. Op het laatst van het onweder sloeg de bliksem, tegelijk met twee schichteu op den stal van een bouwerij; de stal was verdeeld in twee afdeelingen, in de eene van welke 88 en in de andere 42 groote ossen gemest werden. Daarvan werden 24 doodge- slagen, terwijl al de overige ossen en de knechten in den stal in 't geheel geen letsel bekwamen. De getroffen ossen hebben geslaan, terwijl de onverlet geblevenen zullen hebben gelegen. In Overijssel en Gelderland is de boterproductie zoo groot, dat op sommige markten de besle grasboier voor 75 a 80 ct. per Ned. pd. verkocht wordt. De margarinefabrieken staan dieutengevolge stil. Volgens het Dagblad van 'a Rage worden in Friesland de oude aardappelen tegen spotprijzen van de hand gedaanzoo werden 60 mud raiddensoort kleiaardappelen verkocht voor 80 cent het mud. In den herfst van 1881 had men driemaal zooveel kunnen maken, als men had willen verkoopen. Met den kersenhandel op Engeland wil het in de Betuwe maar niethet vochtige weder der laatste dagen doet de kersen barstenzoodat men gisteren te Leiden voor de kersen slechts 10 cent per K. G. kon bedingentegen 32 cent voor enkele dagen. De opening van den eersten electrischen tramweg in ons land, de lijn le Zandvoort, meldt de H. Ctheeft plaats gehaden deelt over de inrichting nog het volgende mede Met de meeste bereidwilligheid werd door heeren coramissa- rissen en door den heer Mijrissen, den vertegenwoordiger der firma Siemens en Halske uit Berljjn, de vervaardigers van de voor den weg benoodigde toestellen, de noodige verklaring gegeven van de wijze, waarop eerst de electriscbe stroom door een dyuamo-electrisch werktuigbewogen door een ro- teerende stoommachine van 15 paardenkrachteu, wordt voort- gebrachthoe deze electrische stroomvoortgeleid langs de rails en, langs de wielen van het zich daarover voortbewe- gende rijtuig opklimmende, overgebracht wordt naar een electro- dynamisch beweegwerktnigdat, tusschen de wielen geplaatst door den stroom in draaiende beweging gebracht wordt, welke beweging op haa'r beurt door een ketting zonder einde aan de assen van het rijtuig wordt medegedeeld. Bovendien waren de aanwezigen in de gelegenheid om zioh bekend te maken met tal van kleinere bezwarenwelke zich bij de uitvoering hadden voorgedaan, en de wijze, waarop men die was te boveo gekomenzooals het afbreken der electrische geleiding ter plaatse van een wissel, de voorzorgen, die genomen rnoes-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1