- 98 - De heer Klapwijk merkt aan, dat het wel meer geld zal koaten, maar het onderwys ook zou verbeteren. De heer Bultman voert aan, dat op school nr. 2 menig- maal hulp ontbreekt. De Voorzitter zou deze aangelegenheid nog willen aanhouden; men kan er dan nog eens over denken. Zulks wordt goedgekeurd. VIII. Een ingekomen adres van J. Vlieger, boekhandelaar te Amsterdamhoudende verzoek om kwijtschelding van hem opgelegde boetenzal worden gesteld in handen van de Financiele Commissie, om advies. IX. Aan de orde is weder bet adres van J. van Wijnen, houdende verzoek om verbetering van een gedeelte dorpsgrond te Nieuw-Vennep. Na korte diseussie wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten hieromtrent nogmaals het oordeel te vragen van de Commissie voor de Gemeentewerken. X. Aan de orde is het punt: bouw eener nieuwe school, en wordt gelezen het door de Schoolcommissienaar aan- leiding van het besluit van 2 Maart 11., nr. 12, ingezonden advies, waaruit blijkt, dat die Commissie van oordeel is dat de nieuwe school behoort te worden gebouwd in het midden ongeveer van den Yweg, tusschen den Kruisweg en den Vijf- huizerweg; voorts om de school zoo te bouwen, dat daarin 160 leerlingen znllen kunnen worden geplaatst. De heer van Riessen zegt dat, wanneer er een nieuwe school wordt gebouwd, er, naar hem gezegd is, aan de school te Hoofddorp en aan school nr. 3 toch zal moeten worden bijgebouwd. Spreker vraagt of het dan wel raadzaam is eerie nieuwe school te bouwen? De heer Dorbeck zegt, dat de school nr. 3 groot genoeg is, als er eene nieuwe school gebouwd wordt. De Voorzitter zegt, dat, door het bouwen eener nieuwe schoolde school te Hoofddorp niet genoeg wordt ontlast en zou eerst willen beginnen om die school te vergrooten hetgeen hoog noodig is. Vervolgcns wordt aan de Vergadering voorlezing gedaau van een scbrijven van het hoofd der school te Hoofddorp, waarbij op het bijbouwen van een lokaal aan die school wordt nangedrongenalsmede van het daarop ingewonnen berigt van de Plaatselijke Schoolcommissie, waarbij die Commissie als haar gevoelen kenbaar maakt, dat het, met het oog op het uitgebreid lager onderwijs, aan die school gegeven wordende, noodig is om bij die school nog een lokaal te bouwen. De heer Verkuijl zegt, dat hij van meening is geweest dat aan de scholen nrs. 4 en 3 niet zou hehoeven te worden bijgebouwd; is dat uu wel het geval, dan verandert de zaak daardoor. De heer Bultman licht de zaak toe en zegt, dat het bij bouwen van een lokaal aan school nr. 4 noodzakelijk is, omdat het uitgebreid lager onderwys aldaar anders niet kan gegeveu worden zoo als behoort, het is zelfs hoog noodig en uitstel zeer onraadzaam aan school nr. 3 zal alieen een lokaal voor de handwerken noodig zijn. Overigens is spreker niet voor groote scholenen zou daarom ook eene nieuwe school aan den IJweg willen zien stichten, met bijbouw van een klein lokaal aan school nr. 4. De heer Biesheuvel zegt, dat de heer Wesseling een lokaal vraagt voor 80 kinderen, en wanneer die school met 55 kin- deren wordt ontlast, dan zal al spoedig weder vergrooting noodzakelijk zijn. De heer Verkuyl is het eens met den heer van Riessen, dat, als de scholen nr. 3 en 4 moeten vergroot worden, het te erg is om ook nog eene nieuwe school te bouwen en uit- gaande van de gegevens dat, wanneer er eene school gebouwd wordt, er geene bijbouw zal behoeven plaats te hebben, zal spreker voor eene nieuwe school stemraen. De heer Bultman zou alleen willen bijbouwen met het oog op het uitgebreid lager onderwijsen voorts eene nieuw school aan den IJweg, dan hebben de kinderen ook weder kleiner afstand te loopen en men loopt geen gevaar dat school nr. 4 te talrijk wordt, waar het getal kinderen anders spoedig meer dan 400 zou bedragen. De Voorzitter vraagt of men thans wil besluiten, of de zaak in handen stellen van Burgemeester en Wethouderstot onderzoek. De heer van Riessen stelt voor de zaak te stellen in han den van Burgemeester en Wethouders. De heer Bultman is er tegen om nu weer van nieuws af aan te beginnen; na het vroeger reeds genomen besluit vindt spreker het midden van den IJweg de meest geschikte plaats met het oog op de verschillende afstanden. De heer Dorbeck is het niet eens met den Voorzitter, ter- wijl de heer Klapwijk zegt dat, als er te Hoofddorp voor 2000 of 2500 moet worden aangebouwd het toch goed is om de menschen aan den IJweg ook in de gelegenheid te stellen digterbij onderwijs te krijgen. De Voorzitter brengt daarop in stemming het voorstel om eene nieuwe school te bouwen, ongeveer in het midden van den IJweg, tusschen den Kruisweg en den Vijfhuizerweg. Dit voorstel wordt aangenoraen met 9 tegen 2 stemmen zijnde die van de heeren Timmermans en van Riessen. De Voorzitter wil alsnu Burgemeester en Wethouders com- mitteerenom uit te zien naar grond dan kan later het be sluit, 't welk aan Gedeputeerde Staten moet opgezonden wor den, worden genomen. Zulks wordt goedgevonden. Ten opzigte van bet verzoek van het Hoofd der school nr. 4, om vergrooting dier school, wordt besloten zulks te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. XI. Naardien het zich laat aanzien dat er weldra ook dit jaar behoefte zal zijn aan kasgelden, wordt zonder dis eussie of hoofdelijke stemming besloten, Burgemeester en Wethouders te magtigen om voor den tijd van hoogstens zes maanden eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van vijf duizend gulden, tegen eenen intrest van hoogstens vijf percent in 'tjaar. De terugbetaling der op te nemen gelden zal geschieden uit de inkomsten der gemeente over het jaar 1882, Vervolg en Slot in one volgend Nummer.) De hevige storm, meldt men aan de Leideche Courantdie eer- gisteren ochtend uit het westen is opgestoken heeft aan het tweede groen dat ter vergoeding van het verwoeste bij den orkaan van 29 April zich aan het geboomte vertoonde, op nieuw schade toegebracht. Het geboomte kan op die wyze niet meer krachtig worden in het blad, dat bovendien toch ijl is gebleven. Het beste doen zich voor de linde, de esch en de eik, die thans ook wel gehavend zijn, doch aan de vernieling bij den orkaan ontkwamen, omdat zij meerendeels nog in knop stonden. Een dicht malsche lommer, dat den zomer tooit en waarin het begrip van zomer ligt opgesloten valt dit jaar weinig op te merken. Overal op buitenplaatsen lang siugels en straatwegen waar kanstanjes, iepen of beuken worden aangetroffenis bij het schrale blad eene menigte dood hout in dat geboomte waar te nemen als gevolg van geduchte stormen. In het noorden van Schotland heeft het in de lnatste dagen gesneeuwd. I)e toppen van het Grampian-gebergte zijn met sneeuw bedekt. Het weder is koud als in Januari. Uit de omstreken van Flintshire wordt eveneens winterweer met sneeuw gemeld. Uit New-Orleans wordt thans „boter" naar New-York en andere steden der Vereenigde Staten in den handel gehragt, die gemaakt wordt uit de olie der katoenpitten. Geen kunst- boter is zoo goed als deze, zeggen de „uitvinders". Ook zeggen zij, een kleurstof gevonden te hebben, „die aan het kunstproduct zulk een fraaije kleur geeftdat het van de fijriste New-Yorker tafelboter niet te onderscheiden is." De kunst ook in slechten zin gaat vooruit. Prof. Buys Ballot zal, bij gelegenheid van het 35e Land- huishoudkundig Congres te Wageningen, spreken over mete- oreologie en teleo-meteorologie ten dienste van den landbouw. In Friesland begint de varkensziekte op nieuw hare ver- woestingen aan te richteu. Zeer korten tijd zijn de dieren ongesteld zij weigeren het eten en drinken en sterven gewcon- lijk spoedig. Hun spek is zeer nadeelig voor de consump- tie. In hokken van 6 tot 8 varkens blijft soms geen enkele gespaard. Duitschland bezit tegenwoordig niet minder dan 19 1and- bouwscholeningericht volgens het reglement van den 10 Augustus 1875. Alle deze scholen bevinden zich bijna zonder uitzondering in bloeienden toestand, daar het getal leerlingen steeds toeneemt. Daar er nog zeer vele jongelieden zijn die voor hunne vorming een valschen weg inslaau dewijl zij door een half bezoek der gymnasiums, reaalscholen enz. als vrijwilligers plaats vinden, daar later wel meer en meer van zullen terugkomen, zoo zullen deze scholen, profiteert men, nog slechts een begin zijn van veel en veel grootere ontwik- keling. In gunstige jaren begint aan het einde van Junij de kool- zaadoogst en de hooioogst. Als het koolzaad gedorschen is, moet men het stroo van het koolzaad gebruiken als strooisel of het verbranden en dan de asch op bet veld strooyen, dat het koolzaad heeft voortgebragt. Het stroo toch bevat eene aanzienlijke hoeveelheid potasch die altijd een zeer schatbare meststof blijft. Het koolzaadstroo is goed om onderlagen te vormen in de schnren. Het graan blijft daardoor gevrywaard voor vocht. Met betrekking tot den Duitschen veebandel wordt uit Noord-Duitschland gemeld, dat de kleipolders aldaar, even als de weilanden in Nederland en Oldenburg, zoo voordeelig staan als sedert jaren het geval niet was. De Duitsche veehouder is dan ook druk in de weer, om de door den voedernood gedunde gelederen op den stal of in de weiden weder aan te vullen. De handel begint zeer levendig te worden want nieraand wil grnag de laatsle zijn by den inkoop. De oudestryders-vereeniging Nederland en Oranje 1813 en 1815, heeft weder een gevoeligen slag geledendoor het overlijden tengevolge van een ongelukkig toeval van haren nog bijzonder kraehtigen vice-voorzitter Jacob Levie Nopol, in den ouderdom van 88 jaren. De vereeniging, in 1863 met 125 leden opgericht, bestaat nu nog uit vier leden, te zamen 366 jaren tellende. Te Wijnbergen is bij den landbouwer Bosman brand uit- gebroken. Hij zelf waagde het 't brandende perceel binnen te gaan om de varkens te redden loen het dak in9tortte en hij onder de puinhoopen den dood vond. Niets was verzekerd. De heer M. Kinsbergen te Amsterdam beleefde den 14 Junij zijn honderdsten verjaardag. Hij begon zijne loopbaan op tieojarigen leeftijd als trompetter en was getuige van de landing der en- gelschen op Walcheren, het bombardement van Vlissingen, het beleg van Bergen op Zoom en van Naarden. In zekere gemeente van ons vaderland werd onlangs een gaslantaarn geplaatstdie weigerde licht te geven. Het ver- stand van den lantaarnopsteker stond er voor stil. Er werd nu een beambte geraadpleegddie hooger 9tond en „techni- sche" bekwaamheid bezat. Hij inspecteerde de lantaarn met de meeste naauwkeurigheidgaf raadmaar ook al geen goeden raadwant de lantaarn bleef halsstarig weigeren licht te geven. Het plubliek fluisterde reeds allerlei geheimzinnig- hedentoen de oorzaak gelukkig gevonden werd: men had verzuimd de lantaarn in verbinding te brengen met de gas- leiding 1 In de laatste zitting der Academie van geneeskunde heeft een chirurg aan het gasthuis van Caendocter Denis Dumont een merkwaardig geval beschreven van genezing van een lyder aan hondsdolheid. Deze was een herder, die, even als een vrouw en een kind, gebeten was door een dollen hond. De vrouw was overleden aan de hondsdolheid; het meisje, terstond goed gebrand, was niet ziek gewordenen de her der, die 26 April gebeten was, kreeg den 28 Mei den eersten aanval der vreeselijke ziekte, die weldra zoo toenamdat alle hoop, om hen te redden, verloren scheen. Toen kwam dr. Dumont op de gedachte, om het zweeten en kwijlen bij hem op te wekken door middel van drie onderhuidsche inspuitin- gen, elk van 1 centigram pilocarpine, met een dag tusschen- pooze, wat een geweldig zweeten en afscheiden van speek- sel teweeg bracht. De behandeling werd gedurende vier of vijf dagen voorgezet, en inmiddels verminderden de aanvallen in hevigheidwerden minder talrijk en verdwenen eindelijk geheel. De zieke was genezen. Te Wijk aan Zee is een treurig ongeval gebeurd. Een oppassend werkman viel van den steiger van het eerstdaags te openen Cafe- Restaurant, vlak tegenover het Oosterbadhotel. Hoewel de hoogte slechts 4 meter was, kwam de ongelukkige met het hoofd op een steenen trap terecht, waardoor de hersenpan gespleten werd. De man, die onmiddelijk dood was, laat eene vrouw met 7 kinderen na. Een persoon te Nieuw—Pekela, die sedert jaren aan epilepsie lijdende was, kreeg onlangs, terwijl hij zich alleen in een kamer bevond, weder een toeval; hij viel op den haard en werd, bijkans geheel verkoold, dood gevonden. Te Oud-Beijerland zijn een vader en zoon naar Amerika ver- trokken, en wel de zoon met achterlating zijner vrouw, met wie hij eerst sedert vijf weken gehuwd is. Toen DoDderdag middag de stoomtram van Leiden naar Haarlem moest vertrekken, bleek het dat er geen stoom aanwezig was; de machinist was »de stad i n" gegaan en de reizigers konden «de stad niet u i t komen Uit Pesth wordt van 13 J unij geseind Een geweldme orkaan is boven Werschelz losgebroken, waardoor een brug werd vernield. Vier-en-veertig personen werden ten gevolge van dit ongeval gedood. Te Bremen heeft een twee-en-twintig jarig meisje haar moeder, die aan rheumatiek leed, met een bijl het hoofd ingeslagen. Na het volbrengen van die vreeselijke daad, ijlde zij als waanzinnig de straat op, en riep de buren te hulp, zeggende dat zij hare moeder vermoord had gevonden. Men vond bloedvlekken op haar japon, maar ondanks dat, wilde men in het eerst niet geloven dat zij de moordenares was. Toch werd zij in hechtenis genomen en na enkele verwarde antwoorden bekende zij haar schuld. Zij weigert echter de redenen tot die vreeselijke daad op te geven. Amerikaansche openhartigheid. In de „New-York Herald" komt de volgende advertentie voor „Dr. Babrock zoekt een kraehtigen man en eene flinke dame, beiden met buitengewoon gezond uiterlijk, om in zijne wachtkamer de rol van herstelde zieken te vervullen." Sints eeuigen tijd is een nieuw soort papieren borden in den handel gebragt, waarop, behalve grappige teekeningen, nog het opschrift Tod den Fliegen" te lezen staat, en die dus dienen moe ten om vliegen te dooden. Uit een ingesteld onderzoek is geble- ken, dat deze papiermassa in zoo Imogen graad met arsenicum is doortrokken, dat een enkel dezer borden zes gram van dat vergif bevat. Men moet dus met het koopen van dusdanige voorwerpen voorzigtig zijn. Ongelukkig getroffen. Rechter. Ge zegt, dat gij, door den honger gedreven, gestolen hebtmaar voor den honger behoeft men tocli geen heel schaap te stelen? Beschuldigde. J a, me- neer de president, als ik een mes had gehad, zou ik er eenpondje vleescli hebben afgesneden, maar ik had ongelukkig geen mes bij me. Mej. K. van Poppel te Breda mocbt Zondag den dag herdenken waarop zij vijf-en-zeventig jaren de betrekking van orgeltrapster in de kathedrale kerk had waargenomen. Het contingent recruten in Rusland is voor dit jaar op 212,000 man vastgesteld. Het leger was dit voorjaar 907,248 man sterk. Trichinen. Meester. Kunt ge me ook zeggen, hoe men de kleine diertjes noemt, die in de varkens gevonden worden, en waarover tegenwoordig zooveel geschreven wordt Leerling. Jawel, meester. Meester. Nu, hoe dan? Leerling. Biggen, meester In een kleinen schouwburg in een Duitsche provincie werd een ijzingwekkend drama vertoond. In een der laatste tafereelen trad de booswicht op om zijn medeminnaar met een dolk te vermoorden, doch bespeurde in het beslissende oogenblik dat hij zijn dolk in de kleedkamer had laten liggen. Met een verschrikkelijke stem riep hij toen: uSterf ellendeling. Wel heb ik mijn dolk vergeten, maar met deze sterke vuisten zal ik u hier op deze plaats, voor de oogen van het zeer geachte publiek, verworgen." Het »zeer geachte" publiek juichte den held stormachtig toe. Volksvertegenwoordigers. In de societeit van zekere residentie zitten twee volksvertegenwoordigers met elkaar te keuvelen onder een glaasje Bonekamp. Wel," zegt de een, »je bent nu al zooveel jaar lid van de Kamer en hebt je mond nog nooit opengedaan." »Dat heb je glad mis!" was 't antwoord. «Dat moet ik bepaald tegenspreken, want telkens als jij aan het woord waart, heb ik geregeld zitten gapen." De millioenen juffrouw heeft zich thans te Rotlerdam gevestigd en leeft op grooten voet. Zij schijnt niet anders dan in rijtuig uit te gaan en geeft zulke douceurs, dat de koetsiers onder elkan- der twist krijgen wie haar rijden zal en bun patroon hierop orde heeft moeten stellen. Zij is over het algemeen gul en sluit nie- mand van hare milddadigheid uit. Een lastig gebrek. Een redenaar, het gebrek hebbende zich dikwerf te verspreken en het woord buitensporigheden willende gebruiken, had het ongeluk dit op de volgende wijze te doen »Dit zijn de spuitenborigheden.nerzegge buitenspuitigheden.... Gevoelende dat hij bij herstelling telkens dwaalde, meende hij zich te redden door te zeggen //ik zeg het wel goed, maar ik meen het verkeerd." Ongeveer tachtig mijleD ten noorden van Abalene aan den Texas Pacific-spoorweg is een kleine stroom ontdekt, die zoo met zout doortrokken is, dat een meuschelijk lichaam zonder moeite daarop drijft en het de grootste moeite kost om naar den bodem te duiken. Men heeft groote blokken zuiver zout uit den stroom gevischt. De geheele bodem moet met zout- blokken bedekt ziju. Het komt in de Vereenigde Staten uit een geldelijk oog- punt op hetzelfde neder of men minister is of kok. De leden van het kabinet te Washington toch hebben een traktement van 8000 dollars zonder vrije woning, en MevrOuw Vanderbilt, de echtgenoote van den bekenden millionair, heeft een kok die 7000 dollars jaarlijks verdient, met kost en inwoning na-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2