1882. Vrijdag, 7 Julij. UK 27. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het A_bonnemenl: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Dienstregeluig van het Post- en Telegraafkantoor. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 28 Junij4 Julij 1882 Het koken van liet Veevoeder. Is nieuw liooi en nieuwe haver schadelijk voor paarden1 SIAARLG1MERIHEEK Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO AG A C°.te Amsterdam. (tliterl{fk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Het Postkantoor is geopend Op Werkdagen, 's morg. van 6 l/t tot 7 uuri van 8/4 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4|/2 tot 7 unr. Op Zon- en Feestdagen, 's morg. van 6 J/4 tot 7 ,/i uurvan 8 tot 12 uur, en 's avonds van 4/2 tot 5 /2 uur. Voor Postwissels en KwitantiSn A lie en op Werkdagenvan 's morg. 8'/2 tot's nam. 2 uur. Het Telegraafkantoor is geopend Op Werkdagenvan 's morg. 8/2 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4 '/2 tot 7 uur. Op Zon- en Feestdagen, van 's voormiddags 8 tot 12 uur. Uitslag der op den 6den Julij 1882 te Nieuw-Vennep gehouden Harddraverij van Paarden van zessen klaar. Ferste Prijs: f 150.behaald door C. M. Oppelaar, te Koutlekerk. Berijder A. C. v. d. Akker, met het paard Victoria. Tweede Prijs: /50.behaald door W. Doonte 's Gra- venhage. Berijder A. Bosmet het paard Leon. GEBOREN Johanna Agatha, dockter van J. C. Brandt en E. Compeeren. Hendrik, zoon van M. Meijboom en J. Mulder. Alida Louisa, dochter van J. Nijssen en M. P. v. Bruggen. Trijntje, dochter van T. O. Boon en S. de Ruyter. Petronella Catharma, dochter van H. de Heij en J. Buijs. Wilhelmina, dochter van J. E. Mesman en A. de Jong. Dirkje, dochter van H. de Lugt en J. den Boer. Theodora, dochter van M. Huijsmans en G. v. d. Made. Adriaantje, dochter van G. Meijer en M. Verburg. Neeltje, doehter van P. Bier en M. Smit. OVERLEDEN Martinus, oud 19 raaanden, zoon van M. Jan- sen en A. Landwehr Johan. Cornelia Maria, oud 4 jaar, doch ter van M. Simpelaar en C. Adriaanse. Antonie van Eks, oud 67 jaar, gehuwd met K. Kaptein. Cornelis, oud 12 dagen, zoon van N. Zuiderduin en P. van Oorschot. Adrianus, oud 1 jaar, zoon van P. Troost en W. C. Lijders. ONDERTROUWDA. de Leeuw met M. Sarelse. GEHUWDP. Verhulp met J. de Jong. C. de Weerd met J. de Veer. Door Burgemeester en Wethouders is H. Rinckte Hoofd- dorp, benoemd tot schatter voor de lokaliteiten waar sterke drank in 't klein wordt verkocht. Tot brieven- en telegram-besteller te Haarlemmermeer is benoemd H. Lieuwes, aldaar, om den 16den Julij a. s. in functie te treden. Zekere C. Keyzer Azn., wonende Ringdijk bij Nieuwemeer, is door den gemeente-veldwachter A. v. d. Wateren, te Haar lemmermeer, aangehouden, als beschuldigd van verschillende diefstallen in deze gemeente te hebben gepleegd. Hij is ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie. De 4 hectaren tarwestaande te HoofddorpSectie J J zijn gekocht door H. Granneman, te Haarlemmermeer, voor f 819. Volgens de H. Ct. zijn weder 6 schapen in de weide van E. G., aan den Amsteldjjk, gem. Nieuwer-Amstelaangeval- len en alle meer of minder gehavend. Een er van is totaal verscheurd. De eigenaar zag twee honden daarmede bezig. Als uitgehongerde wolven hielden ze huis. Bij hun vlucht zetle hij ze na tot bij de Leidschepoortte Amsterdam, waar een der honden voor een stalhouderij stilhield. Ook andere personen hebben de honden bezig gezien, en een agent van politie is medegeloopen tot de plaats waar de hond stilhield. De zaak is in handen der politie. Nu vvij in den kersentijd zijnraden wij aan om de stelen niet onbedachtzaam weg te werpen. Inlegendeel, bewaart Ze en legt ze op zolder tusschen een paar vellen papier ter vrij- waring tegen stof; droog zijnde, bergt men ze op in een bus of trommel en zet die op een drooge plaats. Deze gedroog- de kersenstelen, als thee getrokken zijn een voortreffelijk middel tegen het hoesten bij kleine kinderen evenzoo ter genezing van laugdurige verkoudheid. Kortom't is een verzachtende borstthee, die daarenboven dikwijls met goed gevolg isaange- wend tegen waterzucht. (S. V.) Utrecht. Het landgoed Oostbroek met aanhoorigheden bestaande in een heerenhuis, tuinmanswoningen bosch wandel- park, twee boerderijen met weiland, enz., werd den 20 Juni ingezet voor 191,000, en Hoogkanje onder Zei9t voor /30,000; den 27 daaraanvolgende werd het landgoed opgehou- den voor 223,000, terwijl Hoogkanje werd toegewezen. Het landgoed is later uit de hand gekocht door mr. W. J. Roijaards van den Ham, alhier. Texel, 5 Julij. De hooibouw is in voile werking; puike kwaliteit en flinke kwantiteit worden gewonnen. In wol is weinig handel; enkele partytjea worden a 85 cent per kilo gram verkocht. Sneek, 4 Julij. Het heerlijke zomerweder der laatste dagen komt den greidboer hier en in de omstreken bijzonder wel te stade. De hooioogst toch is thans in vollen gang en vele rappe handen zijn dan ook druk bezig, om in de scburen te brengen wat gedurende den winter aan onze melkgevende viervoeters in de eerste plaats tot voedsel moet dienen. Over het geheel valt de hooioogst meS en is het gewonnene van voldoende kwaliteit. Volgens het Journal de St.-Pdtersbourg bedroeg de uitvoer uit Rusland in 1881: 22,822 runderen23,567 paarden, 660,637 schapen, en 155,765 pud boter. Onder de curiosa verdient opgenomen te worden het feit dat te Bolsward in den tuin van een der ingezetenen een peereboom in vollen bloei staat, terwijl hij met vruchten is beladen. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in 1882 in Frieslillld Rogge lant zich goed aanzien, vooral de winterrogge; het stroo is lang en men heeft hoop op een goed beschot. Garst is in dit jaar weinig uitgezaaid. Het gewas vertoont zich goedde plant is stevig. Klaver. Zoowel de roode klaver gaf reeds overvloedig en belooft, ten gevolge van den overvloeidigen regennog meer. Haver is in groote hoeveelheid uitgezaaid en staat algemeen goed. De vroeg gezaaide stukken staan het be9t. Koolzaad. Hieromtrent luiden de berichten uit de kleistre- ken gunstiger dan van de zandgronden. Over het algemeen echter gaf dit gewas in het voorjaar meer aanleiding tot gunstige verwachtingen dan thans. Flas. Van de zandstreken luiden de berichten omtrent het vlas gunstig. Ook op de meeste kleigronden staat het vrij goed. De vlasbouw is echter in dit gewest overal afnemende. CicJiorei. Het uitgezaaide is algemeeu goed opgekomenhet gewas is echter nog te jong om met eenigen grond een oor- deel daarover uit te spreken. Aardappelen staan over het algemeen uitmuntend. De vroege soorten kunnen byna gerooid worden. Boekiceit. Dit product van zandgronden staat algemeen zeer goed. Gras- en hooilanden. De gmlanden leverden over het algemeen eene overvloedige weide voor het vee. De hooioogst is buiten- gewoon vroeg aangevangen. Bijna algemeen is men zeer tevre- den over de opbrengst van het gemaaide. Volgens een uitvoerige mededeeling, voorkomende in No. 3 van het Zeitschrift dies Landw. Vereins in Bayernbestaat er reeds sedert eenige jaren te Cham in Zwitserland, een fabriek van zuivelproducten, die op zulk een groote schaal werkt, dat zij met dergelijke fabrieken in Amerika kan concureeren. De vennootschapaan wie de fabriek toebehoortverwerkt naar de berichtgever, die in de gelegenheid was alles tot in de kleinste details te zien en na te gaanmeSdeelt in deze en nog twee andere fabriekfilialende melk van niet minder dan 13,000 koeijen! Te Cham alleen de melk van 6000 koeijen. In laatstgenoemde fabriek wordt voornamelijk gecondenseerde (verdikte) melk bereidwaarvan jaarlijks on- geveer 26 millioen bussendagelijks omslreeks 30 tot 60 duizend, worden afgeleverd. Bewouderenswaardig is dan ook, zegt onzen berichtgever, de gezamenlijke machinerie, door stoomkracht in beweging gebracht. Vijf groote vacuumpan- nen (zooals in de suikerfabrieken gebezigd worden), zjjn voort- durend in werking om de melk te verdikken. De fabriek be- zit hare eigen smederijtimmerwinkel, blikslagerijgasfabriek, natuurkundig en scheikundig laboratoriumeen kindertuin en een restaurant voor de arbeiders. Van deze Iaatsten zijn er steeds 300 in het werk, behalve nog 40 metselaars. In den Iaatsten tijd is er nog eene kaasmakerij volgens Ameri- kaansch model bijgekomenalsmede een fabriek voor kin- dermeel. De melk wordt door rusteloos been en weder rijdende melkwagens van omstreeks 400 veehouders uit de omstreken bjjeengehaald, in bet weeglokaal der fabriek gewogen, steeds naauwkeurig onderzocht en terstond verwerkt; de leveranciers der melk ontvangen 6'/a franc de 50 kgr. 6.3 cent de liter. De groote kaasketels, in de kaasmakerij die aan de fabriek verbonden is, worden door stoom verwarmd. Zij zijn lang- werpig en hoekig en bezitten ongeveer den vorm als in de figuur op bladz. 49, loopende jaargang, van het Maandblad van den Nederl. Landbouwer is voorgesteld. Men maakt drie soorten van kaas, geheel vette, half vette en magere. Voor het afroomen der melk zijn twee centrifugen van Lefeldt in werking. De room wordt deels gekarnd, deels in eenige localiteiten te Zurich verkocht voor 2'/2 franc het kilogram. Interessant is vooral ook de inrichting tot het houden van varkens, waarvoor de afval der zuivelfabricatie (karnemelk, wei, enz.) wordt gebruikt. In een prachtig ingerichten stal met 32 groote hokken, waarvan de vloeren uit asphalt be- staan, zag onze berichtgever 170 stuks varkens; de meesten 100 tot 150 kgr. zwaar. Zij worden niet vetgemest, maar half volwassen verkocht (zoogen. „schrammeu"); elke drie maanden komen er weder andere. Voor hen die dezen zomer een reisje naar en in Zwitser land willen makenzal een bezoek in de fabriek voor zui- velbereiding (gecondenseerde melk) te Cham zeker wel de moeite beloonen. In de Gazette du Village heeft de heer P. Joigneaux aan- geraden het eten voor de dieren op de plaatsenvooral voor de koeijen te koken. Vergenoegt u niet met alleen de wor- telen te koken, maar kookt ook alle soorten van stroo en groen voeder, de schillen van raap- en koolzaad, de peulen van erwten en boonen, hooi enz. Maakt zooveel mogelijk mengsel van voeder; hoe meer soorten te zamen gekookt wordenhoe beter. De geur van het eene zal de gebreken van het andere verbeteren; het zacht worden der drooge eetwaren zal ze beter doen bekleven. De Vlamingen weten dat zeer wel bij ondervindingzij die dagelijks van die mengsels of kooksels maken in groote kookketels, welke men volgens verlangen op het vuur verplaatst en herplaatst met een draai- boom. Ik zie, dunkt m(j er wel eenigen die het hoofd schud- den en een beetje lagchen, als zij ons hooren aanraden van in het mengsel zelf hooi te koken. W(j zijn aan de ongeloovig- heid der landlieden gewend en maken er ons niet kwaad over. Wij hebben onze oude gewoonteom nooit met den eersten keer te wijken voor de handelwjjzendie ze komen tegen- werken of dwarsboomen. Indien er maar ddn op de honderd is, die onze aanbevelingen volgt, dit zou reeds een schoone uitslag zyn. Een overleden veearts, een vriend in wien wij groot ver- trouwen hadden, verzekerde ons, dat het gekookte hooi een- derde voordeeliger is dan droog of raauw hooi, zoodat de werkzaamheiddie het koken vereischt, ruimschoots vergoed wordt door de goede uitslagen. Of de voeding van nieuw, ongebroeid hooi en van nieuwe haver al dan niet nadcelig is voor paarden, werd gedurende een reeks van jaren van eene Fransche militaire commissie door proeven bij kavalleriepaardenonderzocht. Uit deze proe- ven is gebleken, dat de gezondheid door nieuw hooi, mits zij daarvan de gewone reglementaire portie in vereeniging met ander voeder ontvingenniet gestoord werd, dat echter uit- sluitend voeding met nieuw hooi voor de paarden nadeelig was. De voedingsproevendie met nieuwe haver bij 180 paarden gemaakt werdenwaren in den regel gunstig, terwijl de dieren in uitzigt en kracht toenamen, waaruit de commissie het be- sluit trokdat met voordeel de nieuwe haver de oude kon vervangen, en dat bet dus niet noodzakelijk was te wachten dat een paar maanden van den oogst verliepeu voordat het gebruik van nieuwe haver werd toegestaan. Daarentegen kon niet worden ontkend dat paardendie alleen nieuw hooi ver- strekt werdsoms last hadden van koliekaanvallen. Het gevaar bestaat echter daar alleenalwaar de paarden geen vaste hoe veelheid wordt gegeven, maar hun zooveel wordt voorgelegd

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1