1882. Vrijdag, 14 Julij N°. 28. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. \V\A^ Prijs van het Abonnement in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Hooftl-Ageuteii voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. KANTONGEBEGT TE HAARLEMMERMEER. Zitting van den 11 Juli 1882. Litspraak van Vonnisseu. Voorloopi"' Verslag omtrent tie verwaclitingeu van de te velde staanden oogst in (le ge- meente Haarlemmermeer, over 1882. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENUE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJitertyH Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Uitslag der op 13 Julij 1882 in het koffiehuis de Neder- landendoor den Notaris A. Merens J.Cz., gehouden vei ling van 1. De boerderij Fugit Ifora, groot 19.87.10 HA., in Sec- tie E, Kavel 22 (Hoofdweg); kooper de beer H. Meijer, voor 31,200. 2. De boerderij Fee- en Bouiolust, groot 19.95.00 HA., in Sectie C, Kavel 10 (Lijnden)koopers le Perceel T. Groen, en 2e Pereeel J. G. Schone, te zamen voor/27,700. 3. De opstal van gebouwen ingericht tot herberg en krui- denierswinkel, genaamd de Welkomst, hoek Yweg en Vijfbui- zerweg, bewoond door W. Metz. Kooper: T. Groen, voor f 1410. Door den Gemeente-veldwachter T. Titis Albertns Koe- dam, te Abbenes, den dag aangezegd wegens jagtovertrediug. Het geweer is in beslag genomen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 511 Julij 1882. GEBOREN Teunis, zoon van H. Schering en D. Kardol. Jan, zoon van L. Buis en M. Thomas. Jacob, zoon van J. Roos en A. C. W. S. Groen. Adriana, dochter van C. Goudriaan en A. Dekker. Jobannes, zoon van A. Lanser en M. Maarsen. Jan, zoon van K. Millenaar en A. van Wijk. Dirk, zoon van D. Haster en G. Ruiter. Johan Coeuraad, zoon van G. Groenevelt en E. M. Koch. Lena, dochter van A. Groenveld en A. de Koning. Jacob, zoon van P. Eaas en A. Wittekoek. Martinus, zoon van L. Krijnen en W. van Diemen. OVERLEDENHendrik, oud 9 weken, zoon van D. Witte en H. Scheurwater. Dirk, oud 3 maanden, zoon van J. Hulsbos en L. van den Heuvel. Trijntje van der Vorm, oud 38 jaar, gehuwd met C. Vroom. Cornelus de Koning, oud 45 jaar, gehuwd met A. J. Verhaar. ONDERTROUWDW. Gerritsen (wednr.) met J. Man (wed.) M. van der Horst met A. van Huizen. GEHUWD: M. A. Priem met A. M. Meertens. A. A. Calandt met M. van Os. C. A. de Yos met A. Waagemaker. A. Goulooze met M. van Gennip. A. R. Molenaar met G. Roos. De landbouwer C. Biesheuvel en diens ecbtgenoote, j. 1. Zondag-avond half tieu in eene tilbury, bespannen met een paardden Kruisweg nabij Hoofddorp passeerende, geraak- ten door het schrikken van 't paard in de Kruisvaart. Bei- den waren doornat en vooral de vrouw was zeer door den schrik ontsteld. Gelukkig kwam spoedig hulp opdageneerstens om de vrouw onder dak te brengen; ten tweede om het paard te redden, dat niet dan aan de andere zijde der vaart er uit kon. Wij hopen dat de vrouw met den schrik vrij mag komen. Biesheuvel bezocht den volgenden dag de markt te Haar lem; op hem schijnt het bad dus geen nadeelige uitwerking te hebben gehad. De vrouw van A. de Vries zou j. 1. Dingsdag met haar eenigst zoontje van huis gaanomdat de kleine alsdan zijn 5en verjaardag vierde; docb wie beschrijft de ontsteltenis der ouderstoeu het zoontje 's avonds te voreu dood werd te huis gebragt. Hy was in de Oude-Wetering verdronken. De toestand van den timmerman P. Klaassenle Hoofd dorp, op wiens hoofd een zwaren balk is gevallen en die in zeer bedenkelijken toestand verkeerde, isnaar men verneemt, iels gunstiger. Ten laste van C. Keijzer, te Haarlemmermeerzijn thans reeds acht verschillende diefstallen door den veldwachler A. van der Wateren opgespoord. J. V. en J. v. M., woonplaats Rijp*Weteringwegens jaeht-overtredingieder/22 boete of 6 dagen gevangenisstraf. J. v. S. Cz., woonplaats Leimuiden, en G. G., woonplaats Hoofddorpbeiden wegens vischwet-overtredingieder 6 boete of 2 dagen gevangenisstraf. T. d. J., woonplaats Alkemade, wegens vischwet-overtre ding, /12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. S. S., woonplaats Nieuw-Vennepwegens vischwet-overtre ding,/3 boete of 1 dag gevangenisstraf. C. B., woonpl. Haarlemmermeer, M. W. woonpl. Hillegom, J. V., woonpl. Rynsaterwoude, C. d. K., woonpl. Oude-We tering, H. v. S. en C. B., beiden woonpl. Aalsmeer, W. S. V. S. en A. B., beiden woonpl. Lisse, alien wegens politie- overtreding, ieder 3 boete of elk 1 dag gevangeaisstraf. L. d. N., B. M., C. C. en J. S., alien woonpl. Hillegom, wegens politie-overtredingieder /7.50 boete of 3 dageu gevangenisstraf. P. v. W., woonpl. Rijp-Wetering, en W. v. K., woonplaats Roelof-Arendsveeu, beiden wegens politie-overtreding, ieder f 20 boete of 3 dagen gevangenisstraf. A. J. V., woonpl. Haarlemmermeer, wegens politie-overtre ding, 12.50 boete of 5 dagen princip. gevangenisstraf of 2 dagen gevangenisstraf. S. S., woonplaats Haarlemmermeer, wegens politie-overtre ding, vrijgesproken. C. Z., woonpl. Lisserbroek J. W. en W. W., beiden woonpl. Haarlemmermeer, en S. V., woonpl. Sloten, alien wegens politie-overtredingieder 3 of elk 1 dag gevange nisstraf. A. K., woonplaats Haarlemmermeer, wegens dronkenschap 2 boeten van 5 elkof 4 dagen gevangenisstraf. J. v. H. en C. v. B., beiden woonpl. Lisse, wegens dron kenschap, ieder 5 boete of elk 3 dagen gevangenisstraf. L. d. N., woonpl. Hillegom, J. v. d. M. en W. S., bei den woonpl. Haarlemmermeer, alien wegens dronkenschap ieder f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Rogge en garst. Vrij goed. Zomer- en wintergarst goed. Tarwe. Gewas goed, unaar door orertollige regen eu te hoog water veel geleden. Haver. Tamelijk. Rrwten. Goed gewas van stroo, doch te veel water gehad voor 't zetten van de vrucbt. Boonen. Veel strooweinig peulen. Viae. Middelmatigweinig verbouwd. Meekrap. Niet verbouwd. Koolzaad. Zaad op Braakland goed't andere middelmatig, Kanariezaad. Weinig uitgezaaid't geen er 9taat is goed. Karwei. Slecbt. Mosterd. Middelmatig. Maanzaad. Weinig verbouwd. Aardappelen. Slecht. Beetwortelen. Slecht opgekoinenveel overgezaaidver- wachting niet hoog gespannen. Wortelen. Goed. Vruchtboomen. Veel geleden van den wind; geen vruchten. Houtgewas. Blad doodgewaaid. Fee. Goede prijzen; gezond vee. Weiland. Bevredigend. Hooiland. Goed. 't Hooi wordt slecbt gewonnen. Klaverland. Veel geleden door wind. Capelle (Langstraat), 11 Juli. Ofschoon langzaam vor- derendging het in de laatste dagen met den hooioogst voor- uit. De kwaliteit is naar wensch en de kwantiteit zeer be vredigend. Van den Baardwijkschen Overlaat tot achter Raams- donk levert de polder een schoon gezicht op en wemeit het van den vroegen morgen tot den laten avond van maaiers, hooiers en hooisters, terwijl men beurtelings groote rooken met droog, minder groote met half droog hooi en kleine met grashoopjes ziet. Geen vreemdeling zou kunnen gelooven, dat de nitgestrektheid lands, waarop thans voor zooveel tonnen gouds staat, dezelfde is, die gedurende bijna elken winter eene bare zee gelijkt. Van hooiprijzen kan nog met geen zekerheid opgave gedaan worden. De dag van gisteren (6 Juli) meldt men aan de Leid' sche Ct. heeft dien van den 27 Juni overtroffen, wat den regen aangaat. Deze regenvan zoelte vergezeldheeft de kiem der aardappelziektedie altijd aanwezig is, spoedig uit- gebreidzoodat vrij algemeen meer dan het loof ook de knol is aangetast. Het vorige jaar was de aardappelteelt zeer ge lukkig en niettegenstaande op het laatst van Juli hevige regen losbarstte, bleef ook zelfs de late aardappel bijna van die ziekte bevrijd. Ook thans is dit natuurlijk zooveel later ont- wikkeld gewas nog niet door de ramp bezocht. Wat er kan plaats hebben zal van het weer afhangen dat volgt. Met de teelt der snijboonen en augurken is het slecht gesteld, de koude dagen in Juni hadden bovendien den groei tegenge- houdeu. Eenige zonnige dagen hebben de landlieden te beat geuomen om te hooienmet goed gevolg is voor een groot deel de berg reeds gevuld met hooi. Het weiland heeft gras en het overtollig water is door wind of stoom gemakkelyk te loozen. Onder het gebloemte prijkt de roos in al hare schoon- heid. Zij ducht niet spoedig de regenvlageumaar verbleekt veeleer bij straffeo zoDneschijn. Uit Veenhuizen meldt men aan de N. R. Ct.: „Onder de iandverhuizers, die de veelbesproken reis met de Nemesis hebben medegemaakt, behoort ook een landbou wer van hier met zijn gezin. Hij schryft aan de achterge- laten vrienden„aan boord hadden wij het zeer goed, vleesch en spek kregen wij in overvloed." Wat de „gouden bergen" betreft, die hij zich van Amerika had beloofdmeldt hij: „Als de vooruitzichten niet beter wordenkom ik met het voorjaar terug." Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij den heer A. Vissers, aan het Malburgsche Veerhuis, een schaap van circa 4 maanden ismet zes pooten. Voor den ouderdoin is het overigens bijzonder groot. De heer V. ontving reeds vele aanvragen voor verkoop, doch wenscht bet te behouden. Het is steeds voor elk gratis te bezigtigen. In de Landb. Ct. wordt medegedeelddat te New-York hon- derden landbouwers en andere belangstellenden bijeenkwamen in Jan. jl., met het doel om de uitkomsten te be9preken, die de iukuiling van groenvoer in de laatste 6 jaren heeft opge- leverd in N-Amerika. Eene menigte monsters waren mede- gebragt van het ingekuilde voer en de boter van daarmede gevoerde koeyen. Sommige soorten werden geoordeeld met beste grasboter gelijk te staanalle sprekers waren over de verkregen uitkomsten tevredenen de vergadering nam met algemeene stemmen de volgeude motie aan „Dat het door zesjarige ondervinding in dit land (N-A.) „een goed geconstateerd feit is, dat inkuiling van groenvoer „groot voordeel oplevert voor den landbouw in 't bijzonder „en de menschheid in 't algemeen." Men schrijft aan het Dagblad uit het Westland „Ofschoon sedert het begin der aardappelea-campagne geen hooge pryzen voor Engeland kunnen worden bedongen, is er toch reeds een tamelijk groote hoeveelheid van dat product daarheeu verscheept. Het vertrouwen in het Westland schijnt langzamerhand terug te keeren en wij twijfelen dan ook niet of de rechtgeaarde Westlander zal door zijn handelingen be- wijzendat dit niet is misplaatst. De zoogenaamde „Ameri- kaneu", welke dit jaar in niet zoo grooten getale als vorige jaren zijn geteeld, gaan vlug van de hand, terwijl de betere soort, de „Engelsche", jaren achtereen alleen voor de binnen- markten bestemd, ook thans haar weg vindt naar het land, waaraan zy haar naam ontleent. Het groote aanbod van aard appelen, van niet minder goede kwaliteit, uit andere landen echter houdt den prijs gedrukt, en nu men in Engeland zelf begint te rooien is het vooruitzicht, dat daarin verandering komt, niet schitterend. Over 't algemeen wordt er dan ook niet verdiend en dat zulks voor het meerendeel der teelders een levenskwestie is, daarvan kunnen de overal te vernemen jeremiades getuigen. Wy hopen dan ook van hartedat de andere teelt, speciaal die der uien, het evenwicht zal her- stellen en dit te meer, omdat dit product in Nederland weinig aftrek vindt en derhalve prijs-verhooging daarvan den miuder- gegoeden landgenoot geen nadeel zal berokkenen." Meu schrijft aan de Zutphensche Courant Sedert geruimen tijd zijn eenige nieuwsbladen, in 't Noor- den des Ryks uitkomende, tevens landbouw-couranten ge- worden. De bouwerijde melkerijde mesterij en wat niet al, wor den daarin behandeldmet eene uitvoerigheid die den gewo- nen lezer wanhopig maakt en zeifs den boer verveelt. Zonder te kort te doen aan de waarde van enkele opstellen, is het zekerdat de helft der landlieden de meeste artikelen voor hen geschrevenniet lezen en tevens dat velen, zeer velen, een groot aantal der landbouwkundige beschouwiugen niet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1