1882. Vrijdag, 21 Julij N°. 29 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. WXAft/z. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— 1 Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. IIoofd-Agenteu voor (lit Weekblad, te Haarlem; P. VAN CITTERT ZONEN. Schoolspaarbank te Abbenes. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 1218 Julij 1882. Hoe uit geitenmelk boter te maken. Geef uw varkens tocli zuiver water. De Nederlandsche veerassen. It AARLENMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BQ^GA C0., te Amsterdam. lilerlijk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Tot deurwaarder bij 's Rijks directe belastingen te Haar- lemraermeer is benoemd M. van Praag, le Amersfoorten de infunclietreding bepaald op 1 September aanstaande. Uitseag van de op 18 Julij jl. door den notaris J. L. van der Moer, ten huize van den kastelein J. de Vries, in het Hoofddorpgeveilde huizen van T. van der Poel. Perceel 1, een Burger-woonhuis, te Hoofddorp, sectie J, kavel 30. Kooper: J. Buijn, te Hoofddorp, voor 900. Perceel 2, een Burger-woonhuis, staande als voreu. Koo per: J. Buijn, voor 910. Perceel 3 Zes woningenonder 6en dakte Hoofddorp sectie GG, kavel 15. Kooper: J. van Dijk, te Haarlemmer- meervoor 2360. Perceel 4 Drie huizenstaande hoek Yweg en Vijfhuizer- weg. Kooper: E. van Klaveren te Haarlemraermeer, voor 1681. Perceel 5, een Huis, staande a/d. Ringdijk bij lluigsloot. Kooper: A. v. d. Watereu te Haariemmermeer, voor 350. Het huis van J. A. Boeser, t& Hoofddorp, J 89, is in publieke veiling op 19 July, ten overstaan van den Notaris J. Samson, opgehouden op eene som van/ 1450. Uitslag van de op 20 dezer door den notaris v. d. Maden, te Hoofddorp gehouden veiling van de Boerderij met 19 ,83,70 hektaren land, van P. de Haas, te Haariemmermeer, hoek lJweg en Kruisweg. Kooper: de heer C. Slikker, te Haar iemmermeer, voor/24,000. Saldo op 27 December 1881 966.95 Van 27 Dec. tot 26 Juny ontvangen 122.14 1089.09 Van 27 Dec. tot 26 Junij terugbetaald. 99.01' 990.07£ Bijgeschreven interest op 26 Junij 12.79 Saldo op 26 Junij 1882 1002.86£ Op 27 Dec. 1881 waren in omloop 100 boekjes. Van 27 Dec, tot 26 Junij afgegeven 13 113 boekjes. afbetaald 6 In omloop op 26 Juny 1882 107 boekjes. Beserve-Kas. Saldo van 26 December 1881 43,26' Overgeschoten interest van het eerste halfiaar 188215.10 Afgegeven 13 boekjes a 16 ct2.08 Uitgaven Saldo op 26 Junij 1882 60.44' 7.59 52.85' De onkosten vloeiden voort nil de aanvrage om rechtsper- soonhjkheid. Deze rechtspersoonlijkheid werd toegestaan na de verandering van Art. 5 van de statuten welk Artikel nu aldus luidt: „Leden der Vereeniging zijn" a. die een gift in eens geven van f 100.— b. die zich verbinden tot eene jaarlijksche bij- drage van5 Voor het overige bleven de slatuten, uitgezonderd enkele kleme wyzigmgenzooals zij in hun geheel is opgenomen in dit Weekblad van 16 Juli 1880. N. van Reeuwijk, Voorzitter. P. Boekel, Secretaris. Zaturdag j.l., toen de thermometer in de schaduw 73° E. aanwees, werd op het warraste van den dag een kar, nog al zwaar beladenin vliegende vaart door twee honden van den J.eeghwater af naar Abbenes voortgetrokkentoen zy nabij het bruggetje over den Kagertocht plotseling eene zy- Waartsche beweging maakten en met kar, lading en voerman de Hoofdvaart instortten; zeker met de bedoeling om zich te verfrisschendoch ook zeker tegen de bedoeling van den voerman, die dit onverwacht bad niet gewenscht had en nu, door de goedbeid van een ander er uitgeholpen, met een nat pak en eene natte lading, door zijn verfrischt tweespan huiswaarts getrokken werd. GEBOREN Johanna Maria, dochter van W. Aarst en A. M. van der Linden. Engelbertus, zoon van H. Timmers en P. van Leeuwen. Pieter Cornelis, zoon van J. Bood en M. Aarsen. Saartje, dochter van A. v. d. Beuvel en J. de Vos. Cornelis Hendrikus, zoon van P. Noordh'iizen en M. C. Thorborg. Aart Jan, zoon van T. de Jong en N. van Leeuwen. Pieter, zoon van G. Eindhoven en A. de Regt. OVERLEDEN Neeltje, oud 3 maanden, dochter van P. Berk en N. de Bruijn. Sibilla Wilkelmina, oud 11 weken, dochter van G. P. Barten en L. Lankhaar. Stijntje Catharina, oud 7 weken, dochter van T. Hogenhout en G. de Graan. Leeudert Verhnlst, oud 63 jaren, weduwnaar van A. Karman. ONDERTROUWD A. Ronhaar met H. M. Elzenaar. GEHUWD geene. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haariemmermeer, te houden op Donderdag den 27 Julij 1882, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en medpdeelingen. 2. Benoeming van eene vroedvrouw, srandplaats Lynden. 3. Aanbieding der Gemeenterekening over 1881. 4. Idem der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, over 1881. 5. Aanvraag van A. Spruitenburgom eervol ontslag als onderwijzer aan school Nr. 5. 6. Besluit tot bepaling der jaarwedden van onderwijzeressen op 625.7. Bouw eener nieuwe school aan den Yweg. 8. Vergrooting van school Nr. 4 (Hoofddorp). 9. Bestek voor eene provoost bij den Lijnden. Sloterdijk20 Juli. Door de commanditaire vennoot- schap ..Tramweg AmsterdamSloterdijk", werd den 15 dezer alhier publiek aanbesteed De bouw eener remise voor 6 rij- tuigenmet woning, op een terrein aan den Haarlemmer- slraatweg, tusschen de Hectometerpalen 28 en 29, onder be- heer van den heer T. Sanders, architect te Amsterdam. Van de 15 ingekomen biljelten bleek de mioste inschrijver te zyn de heer J. van Voorthuizen, te Amsterdam, voor/11,200. Capelle (Langstraat), 19 Julij. Met den hooibouw ging het deze week zeer slecht. Er werd niets gevorderd en het booigrasdat half droog was, heeft de blauwe kleur groo- tendeels verloren. Heden kan men iets doen, doch niet veel meer dan het vele nat er uit hooijen. Algemeen wordt naar droog weder verlangd. Texel 19 Juli. Het hooi in den laag gelegen polder Waal en Burg alhier, is, wegens de veelvuldige regensgroo- tendeels onder water. Men schat 2/3 verloren. Een stoom- gemaal in den polder het Noorden, voor gemeene rekening, blijkt nu maar al te zeer noodig te zijn geweest. Men had althans nu groote schade voorkomen. Men schrijft uit Gelderland aan het Dagblad: Men herinnert zich hier niet, ooit zulk een grooten over- vloed van gras en hooi gehad te hebben. De prijzen zijn zeer laagwat ook veroorzaakt wordt doordat de boeren geen vee genoeg hebben. De meesten namen liever veel geld en stonden hun runderen aan het buitenland af. Tbans willen ze gaarne guste koeien voor de vetweiderij koopendoch deze zijn er nu bijna niet. Zij worden reeds verkocht tot 52 cts. per pond Zoo haalt het buitenland, natuurlijk voor goed geld, ons het beste fokvee weg en blijft voor ons de mindere soort over. De boeren moesten meer nadenken en niet reeds in het be gin van den zomer ban vee gedeeltelijk verkoopen. Thans zouden zy het gaarne voor nog hoogere pryzeu ter ugkoopen. In zomers gelijk deze, kennen de boeren zelf de vvaarde niet van hun fokvee. Een zeldzaam geval van woede bij twee vechtende koeijen werd Woensdag j.l. te Roswinkel opgemerkt. Ze vielen op elkaar aan als afgerigte stieren, en bet gevecbt eindigde niet voordat een der schoone dieren dood neerviel in een stroom bloed uit vele wonden. De dieren waren zoo ver- woed, dat men niet naderbij durfde komen om ze te scheiden. In het Wochenblatl der Landw. Vereins im Grosh. Baden is onlangs hieromtrent eene mededeeling gegeven. De melk moet dadelijk na bet melken afgekookt worden. Dit is noodig, om bij het karnen spoedig boter te krijgen. De room van niet-gekookte geitenmelk wil zich namelijk dikwerf uren lang niet afscheiden terwijl de boter van gekookte melk reeds in 10 minuten groot is. De opgekookte melk giete men in vlakke testen, zoodat de melk daarin hoogstens 34 centim. hoog staat. Het is een feit, dat de room niet hooger in de melk opstijgt, daarom in de melk blijft hangen en voor het boter maken verloren gaat, als men meer melk in de testen giet. Ook moet men de melk niet zuur laten worden, maar haar afroomen, nadat zij 12 dageu gestaan heeft. Men erlangt dan het voordeel, dat de tapte (d. i. de ontroomde) geiten melk nog zeer goed bij koffij gebruikt kan worden. Van drie geiten zou men, op deze manier te werk gaande, wekelijks 23 pd. boter kunnen trekken. W eet iemand onzer lezers over dit ODderwerp het een of ander, zoo zou het goed kunnen zijn, als hy er mededeeling van doen wilde. LandbCour.) Zij het ook al dat het varken in zijn dagelyksch voedsel veel vocht tot zich neemt, toch laat zich by dit dier, vooral in den zomer, het verlangen naar frischzuiver water gelden. Men kan er, zegt het Landw. Blalt fii\ (V/ y, met ge noeg op drukkeu, dat het water frisch en zuiver zijn moet, terwijl menigeen in de dwaling verkeerende, dat het varken zich alleen in vuil te huis gevoeltelken onreinenstilstaanden poel voldoende acht tot drenking van het borstelvee. Als geen ander water onder zijn bereik is, moet het varken, om zijn hinderlyken dorst te stilleo, tot schade voor zijue ge- zondheid, met den bedorven drank, ja zelfs met anlt (gier) tevreden zijn. Een enkele proef, in het belaug des eigenaars gedaanzal daghelder doen blyken, hoe dikwijls en hoe gaarne het varken naar den met frisch water gevulden bak guathet water opzuigt en hoe zichtbaar verkwikt het dier daarna zijn stroo opzoekt of op zyn loopplank rondwentelt. Trouwe zorg voor frisch dagelijksch drinken heeft nooit an- ders dan nuttig gewerkt. Wie geeu vijand zijn wil van zijn eigen voordeel, verzuime niet hiervan partij te trekken. {Landb. Ct.) Onder dit opschrift behelst het weekblad Annalen van den „Acker- und Gartenbau-Verein" in het Groothertogdom Luxem burg, n° van 9 April dezes jaars, een klein opstel, versierd met de afbeelding van eerie Nederlandsche koe. Naar aanleiding van wat prof. Freytag over de geschiede- nis van het rundvee heeft gescbreven en de onderzoekingen van prof. Sanson te Grignon, wordt aangetoond hoe ons rund vee zoowel uitmunt door groote melkopbrengst als door goede boterrijke melkindien maar slechts voor goede voeding en verzorging gewaakt wordt. In Luxemburg, zoo zegt de schry- ver, is het Nederlaudsche rundvee volkomen geacclimateerd; het gedijt daar uitstekend, bij name in de aan voedsel ryke streken van het Groothertogdom. Bij het lezen van deze eD dergelijke opstellen worden wij steeds meer en meer bevestigd in onze overtuiging, dat onze landbouwers in hun prachtig vee een onschatbaar voorrecht genietende, voor de instandhouding van alle goede eigenschap- pen er van dan ook voortdurend groote zorg moeten dragen dat oordeelkundige fokkerij (d. i. paring)verstandige voeding, goede hygienische verpleging en verzorging dringender dan ooit op den voorgrond treden en dat iedereen hiervan door- trokken moet worden. Dat voorts bij de navraag van het buitenland elk goed, vooral elk voortreffelijk rund, het bewijs dient te dragen, dat het in een stamboek is ingeschrevenen dat de eigenaar met dit alles nog maar ten deele tevreden zelf een register moet bijhouden, waarin al dalgene wordt aangeteekend wat ter beoordeeling van de werkelijke waarde van eeu rund naauwkeurig bekend moet zijn. Voor het buitenland zal dan de geldelijke waarde van onze runderen waarschijnlyk aanmerkelijk toenemen en kon men er meer en beter dan t geval is, toe besluiten om hetzelfde te doen als Engelsche en Amerikaansche veefokkers, die niet zoo gemakkelyk als wel eens by onze veehouders geschiedt voor soms een klein winstje een stuk vee van de hand doen, dat de stam worden kan, misschien wel van eene voor- treffelijke kudde dan zou de roep, die van ons rundvee toch reeds uitgaat, ongetwijfeld nog veel grooter worden, zeker wel niet ten nadeele van de beurs der eigenaren. {Landb. Ct.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1