demengfle Berigten. - 118 - Aurdappelziekte. daar het han wegens de behoeftige en ziekelijke omstandig- heden der kweekster, niet zal ontbreken aan de gelegenbeid oin te kunnen weldoen. Ala een bewijs dat de Friesche harddravers nog geld waard zijndiene dat bet paard van den heer Kramer te Wolsum dat te Leeuwarden op de laatste barddraverij van wege Z. M. den Koning de premie gewonnen heeftdezer dagen voor niet minder dan /4000 is verkocht. Een landbouwer te Zaandam heeft aan den Minister van Financien vrijdom van accyns gevraagd en verkregen voor den inalag van 290 Kgv. zout, om te dienen tot het nemen van proeven tot inkuiling van groenvoeder. Volgens de Buenos Ayres Standard is de ma'isoogst iu de Argentijnsche republiek zoo overvloedigdat de spoorwegen alles niet vervoeren kunnen? De ma'is wordt een gewichtig uitvoerartikel. Voor uitvoer is ongeveer 200,000 ton beschik- baar, en elke stoomboot neemt duizenden zakken met voor de Europeesche markten. De Staats-Courant bevat het verslag omtrent de verwachtin- gen van den oogst over 1882 in de provincie Noord- Holland. Eogge en Gent staan over bet algemeen goed te velde. Tarice stond aanvankelijk uitmuntend, maar beeft later van den regen veel geleden. Boekioeit belooft een geringen oogst. Raver staat tamenlijk goedin het noordelijk gedeelte der provincie zelfs zeer goed. Karwei- en Mosterzaad zullen een middelmatig, op sorumige plaatsen een ruim bescbot opleveren. Erwten en Boonen beloven een goed gewas van stroodocb de regen was voor het zetten van de vrucht nadeelig. Viae staat middelmatig. Aardappelen doen eene goede opbrengst verwachten en zijn van goede kwaliteit. Onder de vroege soorten werd hier en daar ziekte aangetroffen. Het grasgewas had zich door den zachten winter en het gunstige weer in het vroege voorjaar aanvankelijk reeds goed oiitwikkeld, waardoor het vee reeds vroeg in de weide kon worden gelalen. Ook de opbrengst van hooi is ruimmaar door de aanhoudende regens in Juni en Juli ondervindt de hooibouw grooten tegenspoed. Veel hooi is dan ook slecht ge wonnen of staat nog op het land om te drogen. De vruchtboomen badden veel te lyden van den storm in den bloeitijdzoodat slechts een zeer geringe opbrengst kan worden verwacht. Aardbezien gaven een ruime opbrengst. Be- halve de gewone verzendingen binnenslands, werden ettelijke duizende kilogrammen naar het buitenland verzonden. Met bloembollengewas is, ten gevolge van ziekte, over het algemeen ongunstig. Men schrijft uit Anna Paulowna, aan de Heldersche en Nieutcedieper Courant „Dank zij de fiksche bemaling, begint de waterstand van lieverlede weder normaal te worden, indien wij ten minste in de eerste dagen van regen bevrijd blijven. Intusschen beginnen de weeen van de overstrooming zich reeds te doen gevoelen. Er is zeer weinig werk, maar, wat het ergste is: de gansche aardappelenoogst is mislnkt. Eene oppervlakte van circa 200 bunders, met aardappelen beplant, zal niets opleveren maar vermoedelijk een verlies van ongeveer /60.000 aantoonen. Het zwaarst worden hierdoor de kleine landbouwers en daglooners gedrukt, en met recht vraagt men hier en daar: Is in dezen niet een beroep op de publieke liefdadigheidof wellicht op de commissie tot ondersteuning van noodlijdenden door overstrooming gewettigd? O. i. kan het niet twijfelachtig zijn." Naar aanleiding van bovenstaande bericht meldt men aan de Amsterdamsche Courant nog uit Anna-Panlowna De regen van Woensdag 12 Juli jl. moetten minste in het Westelijk deel des Polders in een soort van wolkbreuk zyn overgegaan. Binnen enkele uren waren slooten en vaarten niet meer in staat de neerstortende waterstroomen te bevatten. Noodkaden brachten hier en daar eenige bescherming aan maar over honderde hectaren stroomde ^pt water, over dammen en wegen heen, en spoedig slonden de landerijen blank. De gewone bemalings-middelen hoe goed ook scboten te kort, om tijdig de landen te ontlasten en van daar een schade die, hoewel nog niet naauwkeurig te bepalen, in bovenstaand bericht zeker niet te hoog is geschat. Om eenig denkbeeld te geven van den gevallen regen, kan dienen dat behalve het water, hetwelk met spuien en met de vier wiudmolens uit den polder verwijderd werd sedert 13 Juli jl. door de beide stoommachinesvolgens een matige bereke- ning, meer dan 2 millioen kub. meter water zijn uitgemalen. Men schrijft aan de L. Ct. het volgende: De zomer heeft, wat het weer aangaat, tot dusver het niet zoo slecht gemaakt als die van 1879 toen de zon bijna niet te zien was en het iederen dag regende, de uitkomst van den oogst spoedig beslist werd en het buitenland in den aanvoer van aardappelen moest voorzien. Ofschoon de vroege aardappel overal ziek is, op kleigronden hevig, bijna niet de moeite waard ora te rooien, op zandgrond met veel uitzonde- ringen, doet zich van den laten aardappel geen zoo nadeelige uitkomst verwachten. Althans dat, zoo als in Zeeland de oogst zou verloren gaan, stelt men zich nog niet voor. Datzelfde jaar was ook zeer nadeelig voor den hooibouw. Thans duurt de bouw wel lang, maar dit is meer geschiedterwijl de landman toch nog met een goeden voorraad binnenkwam. Met het hier wat minder, elders wat beter gewonnen hooi, zal de lange wintertijd toch afgewacht kunnen worden. Vervolgens is van Mei af het weiland bijna niet zonder gras geweest. Want het weer was, hoe wisselvallig ook en eenige koude dagen nit- gezonderd groeizaam. Deze zomer is echter voor sommige producten ongunstig. Bloemkool was er tot heden zeer goed erwten zullen voor den wintervoorraad wel bijkomen, ook de boonen herstellen zichhoewel onder de snijboonen veel roest in het blad ontstond door de nattigheid. Het graan kreeg nog niet te veel regen om bekommering te veroorzaken vlas en koolzaad zullen niet bedrogen doen uitkomen. Aardbezien waren er veelmorellen worden ruim geplukt, aalbessen zijn er niet minder dan anders, moerbezien moeten meer warmte hebben om ryp te wordenook de wijnstok is nog achter. Opmerkelijk is dat de wind bijna zonder afwijking reeds weken lang uit het zuidwesten blies, hetgeen vroeg of laat veel keerwind uit den oostelijken hoek kan veroorzaken. De uitgebreide teelt van Convallaria majalishet Lelictje der dalen, belooft ook dit jaar geen voordeel. Men heeft bevonden dat, ofschoon het gewas frisch in het blad staat, niet alleen driejarige, weldra anders voor het opsteken geschikte, pollen of „zegelljes" weder ziek zijn in den wortel en geen gezonde loten hebben gezetmaar dat ook zelfs dat onheil bij vijfjarige pollen is waargenomen; eene ziekte, die noch door droogte, noch door nattigheid schijnt te ontstaan, welker oorzaak met geen zekerheid kan worden aangeduiden, in weerwil van genomen proefnemingen, niet was uit te roeien. Uit Harlingen schrijft men Buitengewoon groot is de hoeveelheid hooi, door de Friesche landbouwers reeds binnengehaald en nog te oogsten. Daarmede in overeenstemming is de opbrengst van boter, zoodat volgens een deskundige de Friesche boeren mogen worden gerekend elk 2 valen boter (vierde vaten of kinnetjes natuurlijk) per week te maken de groote en kleine veehouders dooreen ge nomen. Onder de boeren zijn er, die tegenwoordig vier vat boter ter markt brengenen daar de prijzen zeer voldoende mogen heeten, zal dit jaar wel gedeeltelijk vergoeden wat er in vorige jareu schade geleden is. Hier en daar ziet men de gerst reeds op het veld liggenhetgeen buitengewoon vroeg is. In een ingezonden artikel in de Midd. Crt. schrijft de heer H. J. E. Gerlach 't volgende over de middelen tegen aardap- pelziekte Nu alweer uit verschillende streken van ons land berigten tot ons komen, dat de gevreesde aardappelziekte zich vertoont, is 't niet te verwonderen dat door velen met belangstelling de pas verschenen brochure is ter hand genomen, getiteld „Die Kartoffelkrankheit kann besiegt werden durch eine einfach und leicht auszufiihrende Kulturmethode," om kennis te nemen van die wijze van behandeling, waardoor het genoemde kwaad zou kunnen worden voorkomen. Vreezende te veel ruimte in uw blad te vergen voor een volledig uittreksel van dat werkje, vraag ik alleen verlof daarin mede te deelenwaarop iu hoofdzaak die „Kulturme- thode" berust en dat te meer, omdat het nog tijd is om haar in toepassing te brengen voor dezen oogst en de landbouwers dus weldra proefondervindelijk kunnen weten, of zij steek- houdend is of niet. Naauwkcurige proeven hebben aangetoonddat de oorzaak dier ziekte is de schimmelplant peronospora infestans, welke zich 't eerst op het loof, in den vorm van bruine of zwarte vlekkenvertoont. De genoemde plant ontwikkelt knoppendie met sporen zyn opgevuld en na eenigen tijd afvallen. Valt nu een der- gelijke knop in de voohtige aarde, of op het door daauw bevochtigde blad van de plant, dan berst de want van het knopje open, de sporen treden te voorschyn en verspreiden zich naar alle zijden. Als hoofdgeleider der sporen van het loof naar de knollen fungeert het regenwater, waardoor men verklaartdat de ziekte een buitengewouen omvang verkrygt in zulke jaren waarin er veel regen valt in 't tijdperk tusschen 2 weken voor den oogst der wintergranen en 2 a 3 weken daarna. Vertoont zich nu de ziekte in 't loof, dan moet men trach- ten de zich voordurend outwikkelende sporen te beletten de knollen te bereiken. Men heeft daarvoor tijd gedurende zeven dagen, gerekend van den dag waarop zich de ziekte heeft vertoond en moet nu zorgen de knollen met een zoodanigen aardenwal te bedek- kendat de, door het water of door andere oorzakenmee- gevoerde sporen de knollen niet bereiken, alvorens hun kiem- kracht verloren te hebben en onschadelyk gemaakt te zijn. Om dezelfde reden buigt men het loof zijwaarts naar den grond om de hoeveelheid vocht le verminderen, die anders langs den stengel naar binnendriDgt en met sporen bezwangerd kan zijn. Dit zyn de twee voornaamste middelen die aangewend kun nen worden wanneer de ziekte in het loof aanwezig is. Om de ziekte te voorkomen leert men ons het volgende 1. men gebruike als peters volkomen gezonde aardappe len, gevallen van planten waarvan het loof vrij van ziekte is gebleven 2. men pote aardappelen in goed bewerkten en fijn gemaak- ten grond, daar 't bewezen is dat fijne en daarom ook zandige grond beter tegen de ziekte beschut dan zware, grove klei 3. men leggen de poters in rijen op een onderlingen afstand van 20 a 30 centimeters; 4. het aanaarden begint zoo vroeg mogelijk wanneer zulks niet meer kan schaden aan de ontwikkeling van 't loof, en 5. de volgende verhooging heeft plaats zoo spoedig moge lijk nadat de ziekte is waargenomen en geschiedt tot op een dikte van ongeveer 5 centimeters boven de meest aan de op pervlakte liggende knollen. Tegelijkertijd wordt het loof zacht omgebogen, zonder het evenwel te knakken. Om het ziek worden der aardappelen te voorkomen nadat ze gedolven zijn, wachtte men met het rooijen minstens twee liever drie weken, nadat het loof volkomen gestorven is. Doet men dit vroeger, dan staat men bloot aan 't gevaar, dat de knollen, in den grond beschut geweest zynde voor de ziekte- sporen, nu blootgesteld aan lucht en lichtoogenblikkelijk besmet worden met millioenen en millioenen sporendie in 't loof aanwezig zijn en als regen op de gerooide aardappelen zullen neervallen. Vandaar het nu gemakkelijk te verklaren verschijnseldat aardappelenin Augustus of September volkomen gezond scbijnende, na eenige dagen plotseling ziek worden, een onge- val waaraan voornamelijk de groothandelaars in dat artikel blootstaan en waardoor dikwijls zeer groote geldelyke verliezen geleden worden. Wat het zieke loof betreftdit mag volstrekt niet onder- geploegd of op de mestvaalt gebragt worden, 't best wordt zulks op 't veld verbraud, waardoor nog een menigte, misschien kiemkrachtige sporen, vernietigd worden. Welligt worden onder de lezers van dit blad landbouwers gevondendie de aanaarding (om de andere voorbehoedmid- delen in toepassing te brengen is het nu te laat) cens willen probeeren en wanneer die dan later van die proefneming de resultaten eens willen bekend maken dan is wederom iets gedaan ter bestrijding van die vreeselijke plaag, die jaarlijks voor millioenen guldens schade veroorzaakt. Volgens de N. R. Ct. heeft H. M. de Koningin haren wensch te kennen gegeven om op HD. verjaardag in Nederland te zijn, waarom Z. M. de Koning besloten heeft, (heden) 28 Juli uit Salzburg op het Loo terug te keeren. Z. M. de Koning heeft als prijs voor de ophanden zijnde races te Ascot uitgeloofd een grooten zilververgnlden beker, gedekt door een deksel met rnassief zilveren vrouwenstatue alles ter hoogte van ongeveer een meter. Tegen het hoofd eener school in den Alblasserwaard is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. Vier van de schoolmeisjes beneden de twaalf jaren waren nl. door hem belast om tegen geringe belooning de school en kerk aan te vegen. De gemeente-ontvanger te Ede (Gelderland) heeft eene pu blieke verkooping van veldvruchten en turf gehoudenzonder notaris, deurwaarder of griffier. Als riaartoe niet bevoegd zal hij voor de rechtbank te Arnhem moeten lerecht staan, daar op last van de justitie proces-verbaal van het gebeurde is opgemaakt. Door wijlen vrouwe M. van Raalte, wed. B. du Moulin, is een legaat van i200 francs besproken aan elk der volgende instellingen te Amsterdam, als aan het Nederl. Israel. Meisjes-Weeshuis, het Nederl. Israel. Jongens-VVeeshuis en het Nederl. Israel. Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Mevrouw B., geboren R., eene dame uit den zeer gegoeden stand, omstreeks 33 jaar, moeder van negen kinderen, heeft te Amsterdam Vrijdag middag 14 Juli haar woning verlaten kort na haar vert.rek zond zij aan haar familie een briefje, inhoudende, dat zij uit zwaarmoedigheid de haren verliet, met het voornemen nimmer terug te keeren den echtgenoot beval zij in het bijzonder de zorg voor de goede opvoeding hunner oudste dochter aan. Duizend gulden zijn toen uitgeloofd voor het terug bezorgen der dame, hetzij levend of dood. Den 25 dezer is haar lijk door een paar visschers onder Diemen nit het water opgehaald. In den avond van 22 dezer, omstreeks 7 uur, reed op de Korte Prinsengrackt te Amsterdam een meisje met een kinderwagen, waarin zich twee kinderen bevonden, een van twee en een van vier jaar. Een jongen die daar voorbij kwam, wierp het wagentje om, zoodat het kind van twee jaar op een schuit en dat van vier jaar in het water terecht kwam. Toen men het kind van twee jaar opnam was het reeds een lijk terwijl het andere kind er met een kwetsuur af kwam. Volgens eene andere lezing zou een meisje van 9 jareu spclende tegen het wagentje zijn geloopen, hetwelk dientengcvolge op de schuit geraakte, met bovengemeld noodlottig gevolg. De jonge Alkmaarsche Harddraverijvereeniging" heeft de eerste, door haar georganiseerde harddraverij uitgeschreven tegen 23 Aug. a. s. Zij zal gehouden worden met paard en rijtuig in de Hard- draverijlaan te Alkmaar. Prijs /400. Toch g e h o 1 p e n. X. tot een koopman. «Zeg eens, De Brouw, heeft dat geheimmiddel nou wezentlijk al iemand geholpen Winkelier. „Op m'n woord, ik verzeker het je." X. »En wie dan, als ik vragen mag?" Winkelier. ,Wel, allereerst mij zelf, want had ik het niet juist bijtijds in commissie gekregen, dan was ik bepaald failliet gegaan." Op last van den Keizer van Rusland is grootvorst Nikolai Ni- kolajewitsch onder curateele gesteld. De grootvorst ontvangt nu nog slechts zeven duizend roebels per maand en bovendien vrije woning, rijtuigen, paarden, vuur en licht. Al het overige moet uit het maandgeld bestreden worden. Schulden zullen niet meer door den Keizer betaald worden. Op 't woordje speculeeren Rijmt heel best eclipseeren Op Griek en metalliek Rijmt ziek en ook paniek. By 't woord conpon betalen Hoort men zeer dikwijls falen Een woord op groote winst, Dat vind ik wel het minst. P. J. Vlind, uit Koog aan de Zaan, mag van geluk spreken. Hij had een paar dagen voor het vergaan van de oAdder" op dat schip dienst genomen als hofmeester, doeh had zijn ambt nog niet kunnen aanvaardeu, omdat zijn verhuisbiljet, dat uit Zutphen moest komen, nog niet in orde was. Men had zich daar ter plaatse ver- gist en hem verward met zijn broeder vandaar eenige vertraging in de toezending, tengevolge waarvan V. van zijne nieuwe betrek- king afzag en aan wal bleef. Een paar dagen na de ramp met de a Adder" ontving hij bedoeld biljet. In zekeren schouwburg zou een voornaam acteur eene gastvoor- stelling geven. Bij die gelegenbeid zou worden opgevoerd het treurspel «Hamlet", van Shakespeare". De zaal was eivol en de toeschouwers waren in gespannen verwachting, vermits men genoemden acteur die de titelrol vervullen zou, reeds lang met ver- langen had te gemoet gezien. Hij werd dan ook bij zijn opkomen met oorverdoovend applaus begroet. Hoorbare stilte heerschte toen hij het bekende »Te zijn of niet te zijn" zou uitspreken maar toen hij tot de vraag kwam: »Wat is beter te sterven of te leven", klonk het op eens uit den hemel van de zaal met een stentorstem «gooi er om op 1 1 1" Dat er de impressie wel eenig- zins door leed, zal wel geen betoog behoeven. Vraag. Een jager gebruikt iets, dat juist zoo heet als datgene waarop hij niet zeer gesteld is doet men hierbij een jongensnaam vooralgaan, dan is het een lekkernij of een lastig volkje. Antwoord. Janhagel. Vrijdag-avond was eene vrouw uit de lieffe des volks te Nij- megen op de straat bezig haar 7jarig zoontje een duchtig pakslaag te geven. Een voorbijgaand korporaal van het 5e regiment infan- terie, die meende dat dit de ouderlijke macht te buiten ging, trok partij voor het knaapje. De moeder was over deze inmenging zoo verontwaardigd, dat zij den korporaal aanvloog en duchtig toeta- kelde, zoodat hij het geraden achtte het hazenpad te kiezen en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2