1882. Vrijdag, II Augustus. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlem mermeer. No. 52. §3 Ullp Prijs van het AJbonnement: in het Jaar6* IIoofd-Agenteii voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 28 Augustus 1882. Uitvoerig Verslag der Vergaderin< gehouden op Donderdag 15 Junij 1882, 3g> Prijs der iAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. 9 5 aj 16 11 5 20 5 5 4 AARLE1MERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. UitertyK Woentdag.) de Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald a. dat de jacht op klein wild in die provincie zal worden ge- opend op Zaterdag 2 September e. k., met zonsopgang; b. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht all^n op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. GEBOREN Jacob, zoon van J. v. d. Geer en T. v. d. Slnijs. Neeltje, dochter van J. van Spanje en N. Oskamp. Hendrina Maria, dochter van D. C. D. v. d. Veur en A. Been. Anna Geertruida, dochter van J. Heil en T. Kort. Jacob, zoon van C. de Vos en M. Gennet. Arie, zoon van L. Roubos en A. Verkuijl. OYERLEDEN Riemkje Lelia, oud 49 jaren, gehuwd met K. K. Schnring. Engelbertus, oud 3 weken, zoon van H. Timmers en P. van Leuven. Jacoba Johanna, oud 4 maanden, dochter van A. Wijnhout en E. de Wolf. Teunis Cardol, oud 74 jaren, ge huwd met M. v. d. Mooren. Johanna van Leeuwen, oud 72 jaren, weduwe, laatst van H. C. Yerhoeve. Dirk, oud 1 maand, zoon van D. Haster en G. Ruiter. ONDERTROQWDJ. Beets met M. van Koijck. GEHUWD A. Ronhaar met H. M. Elzcnaar. M. Dijt met C. Stolwijk. des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. (Vervolg, zie ons vorig Nommer.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. XI. Komt weder in behandeling het adres van N. van Leeuwen, veldvvachter, houdende verzoek om eene gratificatie (welk adres reeds is vermeld in de notulen van 4 Meil882, Nr. 1.) Burgemeester en Wethoudersin wier handen dit adres is gesteld geweest, adviseeren tot afwijzende beschikking. De heer Tensen zegt, dat de Wethouders niet kunnen in- zien waarom de veldvvachter van Leeuwen meer aanspraak zou hebben dan de andere veldwachters. De Voorzitter zegt, dat van Leeuwen de meeste dienst doet, want meuigmaal moet hy uitals hij pas thuis is, en dat doen de andere veldwachters niet; ook moet hy menigmaal dienst doen in andere gedeelten der gemeente. De heer 't Hooft vraagt, als van Leeuwen meer.dieDst doet dan andere veldwachters, of het dan niet beter is zijn tractement te verhoogen. De heer Bultman zegt, dat van Leeuwen geweten heeft wat aan zijne betrekking verbonden wastoen hy die aannam als van Leeuwen nu ook eens iets belangrijks doet, zoo als onlangs Bremer, dan is spreker niet tegen het geven eener gratificatie; maar voor gewone dienst is hij daar wel tegen. Spreker meent dat v. d. Wateren zvvaarder dienst heeft dan van Leeuwenen dat van Leeuwen geen byzondere diensten heeft bewezen. Na nog korfe discussien tusschen den heer Dorbeck en den Voorzitter, wordt het advies van Burgemeester en Wethouders in stemming gebragt, en dienovereenkomstig besloten met 10 tegen 2 stemmen. XII. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden, om uit te maken de Commissie voor de loting en het be- oordeelen der vrystellingeu van Schutterpligtigen. Daartoe worden benoemd de heer Knaap met 11 en de heer Dorbeck met 10 stemmen. XIII. Aan de orde komt de benoeming van een markt- meester. Door Burgemeester en Wethouders wordt als zoodanig voorgesteldG. Kamp. Bij de gehouden stemming worden in de bus bevonden 12 stembriefjes, en zijn uitgebragt op G. Kamp 11 stemmen, op D. Sistermans 1 stem. Alzoo i3 benoemd G. Kamp, kas- telein te Hoofddorp. XIV. De Burgemeester zegt, dat Burgemeester en Wet houders voorstellen om een provoost te doen bouwen nabij den Linden, en zulks met het oog op de vechtpartijendie aldaar nu en dan plaats hebben met de werklieden uit den Akerpolder. De heer Bultman vraagt inlichtingenof daar in de naby- heid niets zou te huren zijnbijv. van den Polder. De Voorzitter denkt niet dat zulks het geval zal zijn. Nadat nog een paar vragen van de heeren 't Hooft en Ver kuijl door den Voorzitter waren beantwoord, wordt het voor- stel tot bet bouwen van een provoost aangenomen met 11 stemmen tegen 1 (zijnde die van den heer Biesheuvel). De Voorzitter zegt, dat aan den Gemeente-Opzigter zal worden opgedragen een bestek te makenhetwelk alsdan in handen van de Commissie voor de Gemeentewerken zal wor den gesteld. XlVa. De heer de Breuk zegt niets meer te hooren van den brandvryen keldervoor het Archief. De Voorzitter zegt, dat op deze zaak nader zal worden teruggekomen en den Gemeente-Opzigter opgedragen om een bestek te maken. XV. Wordt gelezen een verzoek van Mejufvr. W. Smitz, om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan school nr. 10. Wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen in te gaan 1 Augustus 1882. XVa. De Voorzitter zegt, dat reeds sollicilanten zijn op- geroepen met of zonder acte voor nuttige handwerken er hebben zich echter nog geen sollicitanten opgedaan. De heer de Breuk zou niet anders wenschen opgeroepen te zien dan dezulken, die acten hebben voor handwerken, en zulks met het oog op de wenschelykheid dat dit onderwijs op de scholen worde gegeven. De heer Bultman zou ook de voorkeur geven aan haar die acte hebben voor handwerkenmaar toch de anderen niet willen uitsluiten. De heer 't Hooft zou voor hen, die acte hebben voor hand werken, het tractement eenigzins willen verhoogen, bijv. met 50.— De heer Biesheuvel is voor /25.verhooging. De heer de Breuk wil afwachten of er op de gedane op- roeping nog sollicilanten zich aanmelden, en zoo niet, dan Burgemeester en Wethouders magtigen om op te roepen op /625.tractement. De heer Biesheuvel stelt voor om de tractementen van de onderwijzeressen met acte voor handwerken te bepalen op 625.en dringt er op aan, dat bieromtrent eerst eene beslissing wordt genomen. De heer Bultman wil er bijgevoegd zien „en daarin onder wijs geven", omdat alleen het bezit der acte, zonder onderwijs er in te geven, voor de gemeente geen waarde heeft. De heer de Breuk geeft in overweging om nog te wachten met algemeene verhooging der tractementen want in andere gemeenten zijn ze ook niet hooger dan hier. De heer Biesheuvel zegt, dat het ook niet gelijk staat of men eene acte voor handwerken heeft of niet; het geven van onderwijs in handwerken geeft ook wel aanspraak op eenig zins hooger belooning. De heer 't Hooft zegt, voor elf scholen zal dat slechts 275.zijn, en dan heeft men kans sollicitanten te krijgen. Het voorstel van den heer Biesheuvelzoo als het door den heer Bultman is aangevuld, wordt daarop aangenomen met algemeene stemmen. XVI. De Voorzitter deelt mede, dat op nieuw een ver zoek is ingekomen van het hoofd der school nr. 6, om meer hulp op zijn school, door de aanstelling van eenen onder- wijzer met de hoofd-acte. Van het scbryven van den heer Boekel wordt voorlezing gedaan. De heer de Breuk zegtdat het hem by het pas gehouden schoolbezoek gebleken is, dat er op school nr. 6 zijn inge- schreven 122 leerlingen, en dat er in de hoogste klasse 10, en in het geheel 82 kinderen present waren; spreker is er alsnog niet voor om aan het verzoek van den heer Boekel te voldoen. Wel gelooft spreker dat de gezondheid van den heer Boekel tegenwoordig minder goed is, en ook daarom zal het verzoek wel gedaan zijnmaar overigens acht spreker meer hulp nog niet noodig. De heer Bultman zou het verzoek willen stellen in handen van de Plaatselyke Schoolcommissie. De Voorzitter stelt voor, op het verzoek afwijzend te be- schikkenomdat er voor dit oogenblik geen termen bestaan om de hulp op gemelde school te vermeerderen. Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. XVII. De Voorzitter deelt mede, dat van heeren Gede puteerde Staten ontvangen is de magtiging, om, beboudens goedkeuring op de zaak zelve, gemeenschnppelijk met Haar- lemmerliede en Spaarnwoude eene regeling aan te gaan om- trent de toelatiog van kinderen uit die gemeente op de scho len alhier. Dientengevolge wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het navolgende ontwerp-besluit De Raden der gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Gelet op de missive van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holianddd. 17/22 Mei 1882, nr. 56, waarbij mag tiging is verleend aan de besturen der bovengemelde gemeen ten, om eene gemeenscbappelijke regeling aan te gaan om* trent de toelating van kinderen uit Haarlemmerliede en Spaarn woude op de openbare scholen voor lager onderwijs te Haar lemmermeer, Gezien art. 16 laatste lid der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad nr, 127; Besluiten 1. Kinderen uit de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude zullen op de openbere scholen voor lager onderwijs te Haarlemmermeer worden toegelaten, onder de navolgende bepalingen a. dat de kinderen worden toegelaten en ter school gaan overeenkomstig de voor de scholen te Haarlemmermeer be- staande of vast te stellen leerplannen, bedoeld bij art. 21 der wet van 17 Augustus 1878, Staatsblad nr. 127, en de door den Raad dier gemeente vastgestelde of vast te stellen Plaatselyke reglementen; b. dat door het bestuur der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de gemeente Haarlemmermeer, voor ieder schoolgaand kind zal moeten worden betaald voor dat onder wijs, twintig gulden per jaar. Mogten kinderen de school verlaten, dan wordt slechls voor zoo veel maanden betaald als zy werkelijk de school bezocht hebben. Bij de toelating der leerlingen worden gedeelten van maan den voor geheele gerekend by vertrek worden gedeelten van maanden niet in rekening gebragt. Door het Gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarn woude wordt aan dat van Haarlemmermeer bekend gemaakt voor welke kinderen het van de tegenwoordige regeling wenscht gebruik te maken. Zoo lang het tegendeel niet zal zijn berigt, zullen die leer lingen worden gerekend tot de school te behooren; c. dat door de OudersVoogden of Verzorgers dier kin deren het in en aan de gemeente Haarlemmermeer verschul- digde schoolgeld zal worden betaald met uitzondering van de onvermogenden, waarvoor dat bedrag door het Gemeente bestuur hunner inwoning wordt voldaan. 2. Wederzijds wordt voorbehouden het regt en de be- voegdheid, om dit besluit in te trekkenmet bepaling dat hetzelve alsdan na verloop van zes maanden in werking treedt. Gedaan in de Raadsvergaderingen gehouden te Haarlem merliede en Spaarnwoude, en te Haarlemmermeer. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelyke stemming vastgesteld. (Slot in ons volgend nommer.') Capelle (Langstraat), 9 Augustus. De handel in leverantie- hooi van het nieuwe gewas is tot heden niet zeer geanimeerd. Aanzienlijke partyen staan, even als in vorige jaren, aan het Maasje geschelft, ten teeken dat ze te koop zyn, dock de aflevering geschiedt niet naar werisch. Enkele partytjes werden tot IB per 1000/2 kil. ingescheept, een prijs, die, naar de opbrengst van het land, bevredigend mag heeten en waarvoor de meeste verkoopers wel zouden willen afleveren, indien hun de gelegenheid geboden werd. Het persen van jarig hooi heeft slechts nu en dan plaats, wanneer voor het buitenland of voor de magazynen commissies komen. De laatste voor de pers af- geleverde partij bracht /II per 1000/2 kil. op. De toemaat of het nagras staat allerwege buitengewoon schoon, zoodat het vee overvloed te weiden heeft en vele veehouders geen vee genoeg hebben naar hun voorraad van gras. Ook kan zoo doende de tweede snede den hooiboer heel wat voorraad van hooi in de schuren doen brengen. De schier onophoudelijke stortregens, welke gedurende de laatste tien dagen in vele streken van DuStschland zyn gevallen, TIVi'fli nil

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1