1882. Vrijdag, 18 Augustus. No. 33. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het -AJaonnement: in het Jaar6.— Prijs der -Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTEET ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 915 Augustus 1882. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 15 Junij 1882 HAARLEMMERIUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Viterl{jli Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Gedurende de afgeloopen zeven maanden hebben zich in Haarlemmermeer geve9tigd 5 47 personenterwijl in dat tijd- vak 759 personen de gemeente hebben verlatendus een verschil van 212 personen. De onlangs benoemde deurwaarder bij 's Eijks belastingen te Haarlemmermeer, de heer M. van Praag heeft, naar men verneemtvoor die betrekking bedankt. Guurtje Lutkehuis vrouw van A. KeijzerEingdijk BB te Haarlemmermeer, is door den veldwachter A. v. d. Wate- ren bekeurd wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning". Zaturdag j. 1. is het zesjarig zoontje van H. Huizinga, aan de \ijfhuizen, spelende in een sloot geraakt en verdronken. C. de Groot, die onlangs aan de Vijfhuizen is aangehou- den en overgebragt, is wederom in deze gemeente aangehou- den wegens bedelarij met bedreigingen overgebragt naar Haarlem. GEBOREN Catharina, dochter van H. den Engelse en M. Op- perman. Johanna Maria, dochter van C. Westerman en J. C. Kooijmans. Cornelis, zoon van T. v. d. Ploeg en N. List. Eeltje, dochter van J. v. Gulik en H. Wijtsma. Bastiaan, zoon van P. G. Yersluijs en C. Kooij. Helena, dochter van F. v. Diemen en M. v. Ylaardingen. Annette Sophia, dochter van J. A. Bakker en A. Bronsdijk. Bartha Cornelia, dochter van P. de Yette en P. v. Kooijk. Maartje, dochter van C. v. d. Voet en A. Burger. Teunis, zoon van J. Smits en C. Kardol. Christina, dochter van P. Kasbergen en H. Wezenbeek. Cornelia, dochter van H. de Bruin en C. v. Velzen. Adriana, dochter van H. v. Dongen en C. Thomas. Abraham, zoon van A. Eigenhuis en M. E. Horstmeijer. Dirkje, dochter van P. Kalf en J. Treffers. Elisabeth, dochter van C. Met en T. Humme. Martinus Johan nes Willebrordus, zoon van A. J. Kelder en A. Zijm. Cor nelia, dochter van Dirkje van Wirdum, ongehuwd. Barbara Maria, dochter van M. Otten en B. van Berkel. Jacob, zoon van J. Blokker en J. Varkevisser. OVEELEDENJacob, oud 6 dagen, zoon van J. v. d. Geer en T. v. d. Sluijs. Johannes Adrianus, oud 16 dagen, zoon van P. Aalbersherg en A. Kool. Pieter, oud 6 jaren, zoon van H. Huizinga en C. de Jonge. Simon, oud 9 jaren, zoon van A. Bakker en T. Hessing. Hugo Eietdijk, oud 43 jaren, ge- huwd met M. Zulver. ONDEETEOUWDgeene. GEHUWD P. Bloemer met M. Kort. des voormiddags ten 10 ure, ten Eaadhuize. (Slot, zie ons vorig Nommer.) Voorzitter: de Heer J. W. LantzendoUffer. XVIII. Alsnu komt weder in behandeling het adres van J. van Wijnen, verzoekende dat een gedeelte dorpsweg te Nieuw-Vennep moge worden in orde gebragt, (laatstelijk ver- meld in de Notulen van 4 Mei 11., Nr. 9). Het daaromtrent door de Commissie voor de Gemeente- werken uitgebragt rapport luidt als volgt In handen van Live Commissie voor de Gemeentewerken werd ten tweeden male een adres van J. van Wijnen gesteld, over het bardmaken van een weg te Nieuw-Vennep. De Commissie heeft de kwestie nader onderzocht, vooral met het oog op het verleggen van den weg. Bij dat onderzoek heeft de Commissie kennis genomen van het besluit van den Gemeenteraad, in dato 30 October 1879 luidende als volgt (zie Bijlage I). Lit het voorgaande uittreksel blijkt, dat het besluit tot wijziging van de bouwterreinen door den Gemeenteraad is aan- genomendoch in dat besluit is geen sprake van het verleg gen van den weg, en de veronderstelling is niet gewaagd dat die verlegging aan de aandacht van de Vergadering is ontglipt, als zijnde bedoelde weg in de voorgestelde wijzi ging van bouwterrein begrepen. Thans blijft ons weinig anders over dan U te adviseren, oin de nieuwe weg voortaan als weg te beschouwenimmers de twee door den Eaad goedgekeurde verkoopen van bouw terrein aan den nieuwen weg, maken het opheffen van dien weg ondoenlijk zonder groote geldelijke opofferingen, wegens vernietiging der koopcontracten gehischt. De Commissie neemt deze gelegenheid te baatom er op te wijzen dat het wensehelijk is om, in zake als het thans behandeldehet advies van de betrokken Commissie te vra- gen. Het advies zal alsdan den Eaad in de gelegenheid stellen, een juist en doordacht oordeel uit te sprekeu. Haarlemmermeer14 Junij 1881. (get.) Bultman, Voorzitter. N. T. Dorbeck. P. Verkuijl. Bijlage I. Gemeenteraad. Vergadering van 30 October 1879. Tegenwoordig 13 leden, zijnde de heeren: Klapwijkvan Yuuren, van Eeeuwijk, Tensen, Knaap, TimmermansPruis- senBan, Dorbeek, Verkuijl, Biesheuvel't Hooft en de Breuk; alsmede de Secretaris. Afwezig, de heeren: Bultman en van Eiessen. XVIII. Aan de Vergadering worden voorgelezen de ont- worpen voorwaardenwaarop verpacht zullen worden de dorps- gronden der Gemeente. Die voorwaarden worden zonder hoofdelijke stemming goed- gekeurd. Eveneens wordt aan de Vergadering voorgelegd een kaart of schetsteekeningaantoonende de wijze waarop Burgemeester en Wethouders den nog beschikbaren dorpsgrond in bouwter rein wenschen te verdeelenmet bepaling, dat dan elk zoo- danig terrein zal worden verhuurd. Aan deze verdeeling wordt door de Vergadering insgelijks hare goedkeuring gegeven. Voor Extract conformde Secretaris (get.) D. Eggink. De heer Bnltman licht het rapport der Commissie toe, en merkt aan dat in het voren vermelde Eaadsbesluit geen sprake is geweest van het verleggen van den weg. De heer Verkuijl zegt, alsdat het geval was geweest, dan zou hij er zeker op attent zijn geweest en er over gespro- ken hebben. De Voorzitter zegtdat de kaartwaarop zulks was aan gegeven ter tafel is geweest; hebben de leden die niet in- geziendan is dat niet te wijten aan Burgemeester en Wet houders. De heeren Biesheuvel en de Breuk zijn er voor om den adressant te helpen. De heer Bultman is daar ook voor; als er althans niets meer aao te veranderen is. De Voorzitter stelt dan ook voor om het verzoek van adressant in te willigenen den Gemeente-opzigter op te dragen eene opgave van kosten te doen van het in orde maken van den weg. Voorts om nog twee boomen weg te nemenwelke den toegang tot den weg belemmeren. Dienovereenkomstig wordt besloten met algemeene stemmen. XIX. Wordt gelezen een schrijven van den Gemeente- Ontvangerdd. 13 Junij 1882, vvaaruit blijkt dattengevolge der door heeren Gedeputeerde Staten geweigerde vergunning om zitdag te houden in de herberg van J. Stapeler thans gelegenheid bestaat om dien zitdag te houden in een lokaal van den heer E. Elzinga, te Nieuw-Vennep, tegen eene ver- goeding van /12.per jaar, en houdende verzoek dat die gelden aan bem Gemeente-Ontvanger mogen worden vergoed. Wordt besloten gemelde twaalf gulden jaarlijks uit de ge- meentekas terug te geven. XX. De heer Bultman verzoekt den Voorzitter om de Eaadsvergaderingen zoo veel mogelijk op een vasten dag te houden. De Voorzitter zegt, dat dit nu niet konomdat er zaken waren die nog niet konden worden afgedaan. Ook de heeren Biesheuvel en Tensen ondersteunen het ver zoek van den heer Bultman. XXI. De heer de Breuk vraagt, of de Eaad nu niet zou kunnen besluiten tot den bijbouw van een lokaal aan school nr. 4dewijl zulks voor het uitgebreid lager onderwijs zeer noodig is. De heer Tensen vindt het wat erg om voor 20 kinderen een lokaal te bouwen. De heer de Breuk zegt, dat het wel tot 35 kinderen kan komen. De heer Verkuyl zegt, als de school aan den IJweg er is, dan kan men zien of het uog noodig is om aan school nr. 4 bij te bouwenen zoo jadan zal de raad er wel voor zyn. Spreker wil dus nog wachten. De heer Bultman zegt, dat aan school nr. 4 toch geen lokaal geheel kan ontruimd wordenwant zijwelke die school zouden moeten verlatenkomen uit alle klassen. De heer de Breuk acht bijbouw zeer noodig, want het uitgebreid onderwijs beduidt weinig als het zoo blijft. De heer Bultman meent ook dat bijbouw van een lokaal niet zoo veel kan kosten. De heer Tensen: de heer Einck geeft op /3000 a 4000. De heer Bultman zegt, dat het zoo veel niet kan kosten. De heeren 't Hooft en Verkuijl willen eerst weten wat de bijbouw zal moeten kosten. De heer Bultman wenscht dat in de volgende vergadering worde overgelegd een bestekmet begrooting van kosten dan kan men de zaak verder behandelen. De heer Verkuijl zegt vernomen te hebben dat, als aan school nr. 4 wordt bijgebouwdde school aan den IJweg welligt niet noodig zou zijn; hy wil dus met kennis van za ken oordeelen, en gelooft dat er soms wel eens gestemd en besloten wordt naar den indruk van het oogenblik; vroeger bijv., werd de school aan den IJweg noodig geacht, en thans is, volgens den Voorzitter der School-Commissie, die school niet noodig. De heer t Hooft zegtdat de heer de Breuk vroeger ge- zegd heeft dat eene nieuwe school noodig was, ook al wordt aan school Nr. 4 bijgebouwd, en nu schijnt het minder noo dig om eene nieuwe school te bouwen. De heer de Breuk zegt, dat zulks wel mogelijk is; maar nu heeft spreker de toestand in persoon onderzocht. De heer Bultman merkt aan, dat de beer de Breuk aan- neemt een schoolverzuim van 35 pet., dat is te veel; het schoolverzuim is veel minder. De heer de Breuk zegt de cyfers zelf te hebben opgeno- menen de opgaven te hebben ontvangen van den hoofdon- derwijzerdie zijn dus juist. De Voorzitter zegt, dat hij aan den Gemeente-opzigter eene opgave van kosten zal vragen van een lokaal by school Nr. 4, dan kan in de volgende Vergadering worden besloten. XXII. De heer Biesheuvel vraagt hoever de Commissie, in der tyd benoemd in zake het bestellen der brieven, enz., met de zaak gevorderd is. De Voorzilter zegt, dat die zaak nog niet verder is ge vorderd. De Openbare Vergadering wordt daarna geslotenen ver- anderd in eene met gesloten deuren. Zondag wordt de stoomtram AmsterdamSloterdyk voor het verkeer opengesteld. Deze lijn is een onderdeel van het stoomtramnet van den heer Sanders. Omtrent den toestand der te Vogelenzang verpleegde slacbt- offers van het spoorweg-ongeluk op 11 dezer {zie om vorig nummer) wordt gemeld Mejufvr. Humel heeft een gebroken dybeen, een gebroken scheen- en kuitbeen en aan de hand eene verwonding met breuk. De heer Staleman heeft een gebroken scheen- en kuitbeen zijne ecbtgenoote hetzelfde aan beide beenen en met belangryke verwondingen en hun dochtertje heeft eene kneuzing aan het enkelgewricht. Amputatien zijn voorshands onnoodig geoordeeld. De overige gewonden maken het, voor zoover men weet, redelijk wel. De machinist van den uit Amsterdam komenden trein, aan wiens onoplettendheid zoo als men zegt dit spoorweg-ongeluk gewelen wordt, is niet in hechtenis genomen maar door de justitie voorloopig op vrije voeten gelaten. Sedert vier jaren deed hij als machinist by de Hollandsebe IJzeren Spoorweg- maatschappij dienst en stond zeer gunstig by zijne superieu- ren bekend. In het weeshuis te Sloten worden zoowel Hervormde als Catholieke kinderen opgenomen. Nu is er een vader en moeder noodigneemt men een Gereformeerd echtpaar, dan zouden de Eoomsche kinderen er onder kunnen lijden; neemt men een Eoomsch echtpaar, dan kan dit weer ten nadeele van de Gereformeerde kinderen zyn. Daarom wordt er gevraagdmet uitzouderiog van anderen een echtpaar van verschiliende geloofsbelijdenis Die groote onzijdigheid, zegt de Arnh. Crt., verdient alien lof in beginsel; de ondervinding leert evenwel, dat bij zulke gemengde huwelijken zoowel de man als de vrouw niet bij- zonder streng zijn in de vervulling hunner kerkelijke pligten. Voor de opvoeding van de kinderen zal dit geen kwaad

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1