- 130 - rjssel. doen maar de Kerkde eene zoo min door die neutraliteit gediend wezen. de andere zal Capellc (Langstraat), 11 Aug. Heden is het de eerste dag, dat de inzameling der rogge door gewenschte zonnewarmte be- gunstigd wordt. Wei was men gedureude de gansche week met oogsten bezig, doch de meeste landbouwers baalden de gemaaide schoven niet zoo droog binnen als wenschelyk is. Algemeen is het in de Langstraat een goed roggejaar, want men beweert p. m. de helft meer stroo te hebben dan het vorige jaar, terwijl de enkele boeren, die uit behoefte moesten dorsehen, van een opbrengst gewagen, die ook nagenoeg de helft verschilt met die van 't vorige jaar. Of de kwaliteit echter goed zal zijn, wordt algemeen betwijfeld. In leverantiehooi van 't nieuwe gewas gaat zeer weinig om, terwijl het verhandelde aan het Maasje of tot geheime, of tot verminderde prijzen wordt afgeleverd. Heden werd een partijtje voor /10 per 1000/2 kilog. ingescheept, er wordt echter reeds/13 geboden. Hon I'll, 16 Aug. Op de alhier gehouden jaarlijksche paar- denmarkt werden aangevoerd 160 paarden en eenige veulens. De prijzen varieerden van /100 tot/600, met matigen han- del. De alhier opgerigte nieuwe veemarkt werd heden voor het eerst gebruikt, en voldoet naar onze meening volkomen aan de eischen des tyds. De berichten over den uitstekenden oogst in Noord-Amerika luiden bijna fabelachtig. Bovenaan wat voortreffelijkheid van uitkomsten betreft, staan de Staten Michigan, Jowa, Ohio, Illinois, Missouri, Indiana, Dacotah, Kansas en Texas. Was reeds de oogst van 1880 beter dan eenige vorige, die van 1882 overtreft hem met 20 a 25 pet. Zelden hoort men van tarwe-akkers die minder dan 20 bushel per acre geven, en 30 bushel is geen zeldzaamheid. Uit Illinois wordt van twee bouw- hoeveu een gemiddelde opbrengst van 41 en 43 bushel ver- meld, en uit Missouri van een veld van 65 acres een gemid delde opbrengst van 43 en van een kleine bouwhoeve zelfs eene van 60 bushel. In doorsnee mag de opbrengst van Mis souri, Illinois en het verdere Westen zeker op 25 bushel per acre worden geschat. De staat Missouri staat in de opbrengst van alle graansoorten bovenaan van geen enkele mislukt de oogst. Ook Illinois houdt zich goed; alleen met ma'is staat het daar iets minder gunstig geschapen. Over 't geheel staat de ma'is best, en haver, gerst en rogge, schoon iets minder, beloven evenzeer een uitmuntenden oogst. Voorts zijn de aard- appelen bij uitstek goed gelukt en is grooter oppervlakte dan ooit te voren daarmede beplant. Minnesota belooft een oogst van 41 millioen, Kentucky van 18 millioen bushel tar- we (tegen 32 en 9 millioen verleden jaar), Kansas 35 millioen en Michigan 47% millioen. Waarschv.wingEen landbouwer, die zijn geld steeds zelf in bewaring hield verborg dit onlangs in het hooi in zijne schuur. Toen hij enkele dagen geleden er iets wilde bijvoegen, vond hij slechts eenig zilver- en goudgeld. Aan de munt-^en bankbiljetten hadden de muizen zich te goed gedaan. Een kolonisatieplan van kolossalen omvang is in Schot- land ontworpen. De Hertog van Manchester heeft, als verte- genwoordiger eener maatschappijwelke over een kapitaal van circa 40 millioen guldens beschikt, voor 9 millioen dollars (22 '/a milhoen guldens) Canada Pacific-spoorwegbonds gekocht, welke in handen waren van de Montreal-Bank. Daarenboven heeft hij zich bereid verklaard om voor 6 millioen dollars bonds der tweede emissie a pari te nemen. De Canada Pa- cific-Spoorwegmaatschappij heeft zich van hare zijde verbon- den bedoelde aandeelen aan te nemen als betaalmiddel bij den verkoop der landerijen, door den Staat Canada aan de Spoorwegmaatschappy geschonken tot ondersteuning van hare ondememing. Deze schenking bevatte 25 millioen acres waarvan thans 22 millioen nog onverkocht zijn. Door de kolonisatiemaatschappij zullen 11 millioen acres worden overgenomenwelke zij met aandeelen of bonds betaalt en de spoorwegmaatschappij neemt die in betaling tegen 110 pet. Naar gelang van de behoeften neemt de kolonisatie maatschappij landerijen over laat daarop boerderijen enz. zet- ten voor de kolonislen, die tegen zeer gunstige voorwaarden niet slechts het noodige bouw- en weiland, maar tevens alle landbouwwerktuigen voor de ontginning en bearbeiding van den akker kunnen overnemen. Een groot kapitaal, om de zaken op flinke schaal aan te vangen, wordt hier derhalve niet vereischt. Naar men zegt, zal deze maatschappij een grooten invloed op de verdere ontwikkeling van Canada kun nen oefenen. In sommige deelen van Erieslandbepaaldelijk in het wes ten, krijgen de boeren zooveel gras en hooi, dat ze er geene berging °voor hebben. Menschen van 90-jarigen leeftijd ver- klaren zoo iets nog nooit beleefd te hebben. In het Dagblad van 4 Aug. jl. wordt een oproeping ge daan tot het ondernemen van een „vreedzamen oorlog" tegen de 600,000 bunders grondwelke nog in Nederland onbe- bouwd gevonden worden. Wie tot de ontginning daarvan de handen wenschen in een te slaanworden verzocht zichposte restante te adresseeren onder het motto „Ontginning", te Den Haag. Ik kan, zegt A. Werner ergens, op grond van ondervin- ding elken landbouwer raden, om den mest van al zijn ge- vocelte zoo zorgvuldig mogelijk te verzamelen (wat door bet strooijen van zand in den hoenderstal zeer vergemakkelijkt wordt), en dezeu in een overdekte ruimte door bijmenging van aarde tot compost te verwerken. Vier a vijf deelen aarde zijn voldoende. Doet hij er dan nog wat gips bij, dan is hij in het bezit van een mengseldat ter overbemesting zoo- wat met guano gelijk staat. De StaaU-Courant bevat het volgend verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in 1882 in de provincie Over- Yolgens de ontvangen berichten der gemeentebesturen zijn de verwachtingen van den oogst in deze provincie over 't algemeen bevredigend; van enkele producten zelfs mag, in vergelijking met vorige jaren, een ruime oogst te gemoet worden gezien. De zeer weinig in deze provincie verbouwd wordende tarwe staat tamelijk gunstig; in enkele gemeenten verwacht men zelfs een gunstigen oogst, zoowel aan koren als aan stroo. De rogge staat over het algemeen gunstig, hoewel zij door de aanhoudende regen op vele akkers tegen den grond ge stagen is. Van de haver wordt mede een gunstige oogst verwacht. Gerst belooft een goede verbouw en tamelyk veel stroo. Boekweit. Hoewel deze zich aanvankelijk niet zeer gunstig liet aanzien, heeft zy zich later hersteld en schoon gebloeid. Over de opbrengst aan zaad kan echter nog niet geoordeeld worden. De teelt van dit gewas schijnt jaarlijks af te nementen gevolge van de ongunstige uitkomsten in de meeste jaren verkregen. Aardappelen. Dit gewas zouwat de vroege soorten be treft, geen reden tot klagen geven en zelfs overvloedig op- brengen, indien niet de bekende ziekte, welke op sommige plaatsen in vry hevige mate wordt waargenomen, zoodat zelfs de knollen aangetast zijn, nadeel aan die opbrengst toebragt. De late soorten staan over het geheel nog goedook hierin begiut zich echter de ziekte reeds te vertoonen, zoodat van de te verwachten opbrengst nog weinig gezegd kan worden. De vele regens bevordereo zeer de verbreiding der ziekte. Boonen hebben veel van regen en wind te lijden, en be loven vooral de snijboonen een zeer middelmatigen oogst. Erwten staan over het algemeen vrij goeddoch worden weinig verbouwd. Wortelgewassen beloven een gunstigen oogst. Gras (weilanden.) De weilanden zijn voldoende van gras voorzien. In enkele gemeenten ondervindt men schade aan wei- en hooilanden, ten gevolge van overtollig water en veel- vuldigen regen, zoodat de oogst aldaar totaal verloren is. Hooi. De eerste snede van het hooi was zeer gunstig, wat de hoeveelheid betreft; door het aanhoudende natte we- der is de kwaliteit evenwel zeer verminderd. Het hooi dat nu nog geoogst wordt heeft veel geleden door dat het tang op stam heeft gestaan. Op lagc landen had men veel last van vloedwater. De prijs bedraagt p. m. 12 de 500 kilogram. Bij ver- huringen bragt het hooiland ongeveer '/o minder op dan het voorgaande jaar, terwijl de weilanden voor nagenoeg denzelf- den prijs verpacht werden als in 1881. Klaverdie weinig wordt geteeld, was zeer goed. Vlas staat zeer gunstig, doch wordt slechts in kleine hoe- veelheden lot eigen verbruik verbouwd. Winterkoolzaad staat goed. Zomeroliezaad. De opbrengst van de weinige akkersdie daarmede bezaaid worden, belooft gunstig te zullen zijn. Spurrie. Dit voedergewas, geteeld in de stoppels der rogge of gerst, moet nog gezaaid worden. Hennep. Hiervan verwacht men een goed verbouw. Uijen. De teelt der uyen belooft dit jaar weder gunstige resultaten. Biezen. De oogst van het biesgewas iswat de hoeveel heid betreft, niet ongunstig te noemen, hoewel de biezen van de voorjaarsslovmen nog al geleden hebben en niet zoo goed opgeschoten zijn als in vroegere jaren. De hoedanig- heid is in 't algemeen zeer bevredigend. De prijzen zijn be- langrijk minder dan in 1881 en loopen van 22 tot /28 de 100 bos. Riet. De opbrengst van het riet zal vrij voldoende zijn men verwacht achteruitgang der prijzen, daar nog veel voor- raad van 1881 aanwezig is. Tuinvruchten. De oogst der fijnere tuinvruchten belooft schraal te zijn, daar de meeste dier gewassen door gebrek aan warmte, zon en droogte ongunstig staan. Boomvruchten. De vruchtboomen zijn bijna overal in deze provincie uiterst karig beladen, vooral is dit het geval met de appelboomeu. Tijdens den bloei heeft de storm van 30 April op 1 Mei de meeste bloesems van de boomen doen verdwijnenterwijl verder de voorjaars nachtvorsten het hare hebben bijgedragen om hetgeen overbleef te vernietigen. Bijenteelt. Niettegenstaande het ongunstige weder verwacht men nog een tamelijk gewin aan honig en was. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord-Brabant in 1882 larwe staat goed te velde en belooft een ruim gewin. Rogge. De berichten omtrent den rogge-oogst luiden gunstig. Het stroo is lang en de aar goed gevuld. Gerst geeft uitzicht op een middelmatigen oogst. Haver is over het algemeen goed gewassen; de veelvuldige regens deden echter den halm op eenige akkers, die dicht bezet waren, nederslaan, waardoor de ontwikkeling werd ge- stuit. Over het algemeen is intusschen een goed beschot te verwachten. Boekweit heeft zich na de ontkieming goed ontwikkeld, nachtvorsten en regen hebben echter in sommige streken schade veroorzaakt. Bij gunstige weersgesteldheid mag over het geheel een vrij goed gewin verwacht worden. Erwten beloven een goede, de boonen een middelmatige opbrengst. Het vlas heeft door regen geleden en de oogst schijnt der halve minder gunstig te zijn dan waarop aanvankelijk gerekend was. Koolzaad. Yan dit gewas wordt eene bevredigende opbrengst verwacht. Aardappelen. De vroegere aardappelen lieten noch in hoe veelheid noch in hoedanigheid te wenschen over. In de late soorten vertoonen zich verschijnselen van ziekte, zoodat de verwachtingen daarvan minder gunstig zijn. Wortelgetcassen schijnen een goede opbrenst te zullen geven. Klaver-, wei- en hooilanden. Wei- en hooilanden gaven eene vrij goede opbrengst. De hoedanigheid vau het hooi heeft, ten gevolge van ongunstig weder tijdens den hooityd, hier en daar geleden. Klaverlanden gaven een goed gewin. Boomvruchten. De opbrengst der boomvruchten zal niet meer dan middelmatig zijn. De heer N. S. Raphael, kortelings overleden, heeft bij uitersten wil aan de armen te Amsterdam een legaat van 5000 besproken, vrij van successierecht. Ook aan het Nederl. Israelietisch Jongens-Weeshuis aldaar heeft genoemden heer een legaat van 5000 vermaakt. Het Diakonie-armenhuis der Hervormde gemeente te Gorinchem heeft van jhr. E. G. E. Merkes van Gendt de som van 3500 ontvangen, als legaat van wijlen zijne echtgenoote. Te Eupen liet Zaturdagmiddag een heer zich in zijn woning barbieren, toen hem de zonderlinge bewegingen van den Figaro in 't oog vielen, die met zijn mes heen en weer zwaaide, zoodat de patient niets beters wist te doen dan met beide handen den bar- bier van zijn hals te houden. Kort daarop viel laatstgenoemde, door een hersenberoerte getroffen, dood neer. Ligt vergeten zal de bewuste heer deze oogenblikken niet. Wanteouwen. Kleine jongen. Ma, ben ik nou niet heel zoet, sinds ik op de Zondagschool benMo eder. Ja, lievert, heel zoet. Kleine jongen. Enu vertrouwt me toch wei, niet waar, ma? Moeder. Zeker, lieve jongen. Kleine jongen. Zoo, waarom sluit u dan altijd het trom- meltje met koekjes weg Tot blussching van branden in petroleum-toestellen zijn reeds meermalen eenvoudige middelen, als melk, zand, krijt enz. aange- wezen, maar nu wordt in het Haagsch Dagbl. een nog veel een- voudiger middel aan de hand gedaan men schudt den brandenden toestel, en de brand gaat van zelf uit. In Juli nam de schuld der Vereenigde Staten af met 3,860,000 dollars. Dat is nu nog eerst een land Maar het kent ook den vloek der groote staande legers niet. Geen lange eouwtijd. Van Dijk had zijn vrouw verloren. Een achtjarig meisjes zeide tot Yan Dijk's dochtertje van denzelf- den leeftijd Je pa zal zeker wei weer gauw gaan trouwen Dochtertje. Dat geloof ik ook, maar ik denk toch wei, dat hij zal wachten tot na de begrafenis. Yolgens Duitsche bladen heeft de Engelsche regeering voor het expeditieleger in Egypte 25000 blauwe brillen besteld. Zeker om aan de Egyptische duisternis te gewennen. Aan de Egelantiersgracht te Amsterdam maakte Donderdag een 13-jarig knaapje zich vrolijk met zijn vlieger, toen het touw zich eensklaps slingerde om den kap vau het huis waar het knaapje woonde. Fluks ijlt hij de trappen op, klautert op het dak, slaagt er in zijn vlieger te redden, doch stort er mede het vlieringluik uit. Hij was onmiddelijk dood. Onder de te Alexandria geplunderde gebouwen behoort ook de groote synagoge van Elia. Deze synagoge moet volgens de over- levering* door den profeet Elia gesticht zijn, terwijl de daar be- waard wordende rollen, waarop de Mozaische wet geschreven staat, afkomstig moeten zijn uit de oude synagoge van Ileliopolis en dateeren uit den tijd van P h i 1 o n. Op een meisjesschool. De onderwijzer. »Ik heb u dus bewezen dat bij den man de hersenen grooter zijn dan bij de vrouw. Wat maakt u hieruit op, jufvrouw Bertha?" Dat het bij de hersenen niet op de kwantiteit, maar wei op de kwaliteit aankomt." Op den Kloveniersburgwal bij de Barndesteeg te Amsterdam is het lijkje van een jonggeboren kind, aan welks hals twee steenen waren bevestigd, uit het water gehaald. Het bestuur van het Panopticum te Amsterdam heeft onlangs aan H. M. de Koningin kennis gegeven van zijn voornemen, om op 31 Augustus e. k. en verder telken jare op dien dag, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilbef- mine, dc tentoonstellingszalen kosteloos open te stellen voor de weezen der onderscheidene gezindten, als blijk van erkentelijkheid voor de groote welwillendheid, door H. M. bij de inrichting der Koningskamer aan het bestuur bewezen. Namens de Koningin is hierop geantwoord, dat H. M. met veel genoegen van dit voornemen kennis heeft genomen. Alphons Louehard, een geemploieerde bij den tram te Lille, zag zich genoodzaakt zijn vrouw Leonie, om baar schandelijken levens- wandel, te verlaten. Louehard bracht zijn beide oudste kinderen naar zijne moeder, in wier woning hij zijn intrek had genomen, en liet de zuigeling bij zijn vrouw achter. Dinsdag kwam dezelaatste snikkend bij baar man en vertelde hem dat haar kind op sterven lao-. De oiitstelde man volgde haar terstond en terwijl bij zich over het slapende kind heenboog, sprong de vrouw op kern toe en stiet hem een keukenmes zoo diep in den hals, dat hij onmiddelijk stervende ineenzeeg. De rechtbank te 's Gravenhage heeft zekeren van der Meer, vroeger beambte bij een belastingkantoor, andermaal tot eene cellu- laircB n-evangenisstraf van 6 maanden veroordeeld, ter zakc van het op den openbaren weg plegen van onzedelijkheid met kinderen. Het was de vierde maal dat hij wegens deze afschuwelyke hande- lingen gestraft werd. Den 16 Juli brak te Chicago brand uit in het acktergedeelte van het steenen gebouw nr. 100 West Monroe straat, bchoorende aan Pembcr Carter. De eerste verdieping wordt gebruikt voor een lmurstal en de tweede verdieping als een kostkuis. Aclit en vnttig paarden en eene koe waren in den huurstal. Allen verbrandden. liet angstige hinnekeu van de verbrandende en verstikkende dieren was vreeselijk om te hooren. De bewoners van het kosthuis ont- kwanicn slechts ter naauwernood. Een Financieel Genie. O o m. Ziedaar Jantje, omdat gij zoo goed hebt opgepast, krijgt gij eene belooning van my (by laat hem een muntbiljet zien). „Wat writ ge liever Jan, het goud- tientje of het papiertje. Jantje. Och, oom, wikkel u dat goudtientje in dat papiertje. Het Beeoep. A. Wat oefenen uw twee zoons voor beroep b. De een heelt en de ander built. A. Hoe zoo B. Ja ziet u, de een is heelmeester en de ander is treurspeler. Geatschkiften. lemand die een bezoek had gebracht aan een dorpskerkhof, dat zich door bizonder ophemelende gratschriften onderscheidde, schreef toen hij heenging op het hek »Hier liggen de dooden en liegen de levenden Het Kunstoog. Een reiziger had een kunstoog en legde dit iederen avond af als hij naar hedging. In een klein logement vertoevende, gaf hij het oog op zekeren avond aan den bediende,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2