1882 Vrijdag, 25 Augustus No. 54 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. WS^en-T wintigste Jaargang. \\\mp JPrijs van het Abomiemenl: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. IIoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1622 Augustus 1882. il AARLEMMERNEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Donderdag 17 Augustus zijn door den postiljon C. W. Ceelen, op den Kruisweg tusschen de brug en de R. C. kerkverlo- rentwee Bankbiljetten van 100 gulden. Naar men meent zijn de nommers bekend. Dit geld had hij ter bezorging ontvangen. De vinder, die zich tocli zeker wel zal haasten om het geld terug te bezorgen ten einde den verliezer uit eene groote verlegenheid te redden kan op eene goede be- looning rekenen. Alida Elizabeth Beedijkoud bijna vijf jarendochtertje van de weduwe Beedijk, nabij het fort de Liedeis in een pot met kokende pap gevallen en aan de daardoor bekomen brandwonden overleden. Leesinrigting te Hoofddorp. De lezers van boeken uit de Bibliotheek van de Vereeni- ging Concordia, worden dringend verzocht de in hun bezit zijnde Boeken, hieronder vermeld, zoo spoedig mogelijk in te leveren, zullende ander3 de boetebij het regle- ment bepaald worden toegepast. Nr. 9. Schetsen uit de Pastorie te Mastland. Nr. 18a. William Paterson of de Schotten in Darie. Nr. 41e. Onze Voorouders. Nr. 525. Misdaad en Berouw. Nr. 101a. alb. Het praktisch Volksboek. Nr. 116. Proza en Poezy. Nr. 118 2'//. Duitschland in woeling en strijd. Nr. 129. Stemmen uit het Koning Willemshuis. Nr. 140 a/A Frederik de Groote en zijn Hof. Nr. 161^r. Stads- en Dorpsbibliotheek. Nr. 167. Kappipo. Nr. 171. H.Falkland, Koning Jerome Napoleon en zijn lijd. Nr. 184. Hanna de Freule. Nr. 205. Schetsen en Verhalen. Nr. 221. Lectuur voor de Huiskamer. Nr. 2575. Blikken in het leven der Natuur. Nr. 260. De Reis naar de Maan. Nr. 266. Humoristisch Album. Nr. 283. Naar het Middelpunt der Aarde. Nr. 302. De Erfgenamen van den Steenen Gast. Nr. 327. Een Bezoek aan den Lekdijk Bovendams. Nr. 337 a/6. De Walvisehvangers. Nr. 353 5. Stuivers-Magazijn. Nr. 360 5. Het Land der buitenste Duisteruis. Nr. 362. Baron von Munehhausen. GEBORENTeunis, zoon van H. van Donselaar en P. Edel. Cor nelia, zoon van C. Vreugdenhil en M. van Egmond.Franeiscus, zoon van L. Elst en E. L. A. Becker. Bernardus, zoon van H. Elst en C. J. v. d. Heijden. Cornelia, dochter van P. van Maasdam en G. Konings. Wilkelmina Maria, doehter van Aagje Lewis, ongehuwd. Cornells, zoon van G. Siebelingen J. Scheer. OVERLEDENJan, oud 6 maanden, zoon van W. Meulblok en H. M. van Schaik. Marinus Sleggers, oud 52 jaar, gehuwd met Anna de Rooij. Lambertus, oud 16 jaar, zoon van W. Hagoort en A. de Veer. Wilhelmina, oud 6 weken, dochter van J. F. Mesman en A. de Jong. Aleida Elisabeth, oud 4 jaar en 9 maanden, dochter van H. van Bedijk cn M. Scheelings. Willem George Frederik, oud 3 maanden, zoon van C. A. Gehrels en A. Kort. Jacob, oud 16 dagen, zoon van C. de Vos enM. Gennet. ONDERTROUWD D. Nagtegaal met M. Tavenier. GEHUWDJ. Beets met M. van Koijck. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 31 Augustus 1882, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Gemeeute- rekening van 1881. 3. Rekening Burgerlijk Armbestuur van 1881. 4. Verzoek van den Gemeente-Ontvanger tot opheffing van den Zitdag aan den Lijnden. 5. Condition voor de aanbesteding tot levering van steenkolen. 6. Uit- loting van aandeelen in geldleeningen. 7. Verzoek van C. G. van Dijk, om eervol ontslag sis onderwijzer aan school nr. 3 (Vijfhuizen). 8. Verzoek om vermeerdering van het hulp-personeel aan school nr. 6 (Abbenes). 9. Idem aan school nr. 7 (Bennebroekerweg, LL 12). 10. Idem aan school nr. 9 (Ringdijk bij Halfweg). 11. Idem aan school nr. 10 (Ringdijk bij Sloten). 12. Ontslag van den heer N. T. Dorbeck, als lid van den Gemeenteraad. 13. Be- noeming van Stembureaux voor de verkiezing van een Raads- lid. 14. Benoeming van een onderwijzer voor school nr. 5 (Nieuw-Vennep). 15. Opmaken van eene voordragt voor leden van het Collegie van Zetters. De jagt op klein wild in Noord-Holland zal worden geopend den 2 Sept. a. s.; de korte jagt zal dagelijks, behalve Zondag, en de lange jagt allien Woensdags mogen worden uitgeoefend. llaai'leilimerliede, 23 Aug. Gisteren morgen, omstreeks 9 uur, is, ten gevolge van broeijing, een schelft met ruim 170,000 kilogram hooi van den heer 8. van der Feyst, in den Waar- derpolder, in brand geraakt. Door spoedig aangebrachte hulp is het, niettegenstaande den sterken wind, na groote krachts- inspanuing mogen gelukken de in de onmiddelijke nabijheid staande gebouwen te behouden. Het hooi was tegen brand- schade verzekerd. Texel, 24 Aug. Algemeen wordt hier geklaagd over den toestand der zuivelbereiding. Het maken van kaas en boler staat hier nog op een lage trap. Enkele uitzonderirigen zijn er doch over het algemeen is die onverschilligheidja lui- heid van de Tvxelsche boerin te betreuren. Texel is een prachtig eiland dat ongeveer 40,000 schapen bezit; maar wat die schapen opleveren voor boter en kaaswordt totaal verwaarloosd. Alles wordt gedaan zonder maat of orde, zoo- dat die kostelijke producten totaal worden verknoeid. Van- daar het gering debiet. Bij een flinkegoede, zindelijke be- handeling, bij meer werkzaamheid van de boerin zou Texel duizenden kilo's heerlijke kaas en boter kunnen afleveren en daarvoor flinke prijzen bedingen. De boer ontvangt nu Blechts 13 cent per half kilo. De goeden moeten het met de kwa- den misgelden, zegt de schipper-commissionairdie gewoon- lijk dien rommel van den boer koopt. Mogten toch de boe- ren wakker worden. Mogten zij toch begrijpen, dat deze wijze van doen schadelyk voor hen is en dat zijals zij goede waar leverdenbijna den dubbelen prijs kondeu bedingen. Als een merkwaardigheid wordt vermeld, dat het gewas van appelen en peren uit een boomgaard in de gemeente Tie], groot 1 hectare 35 aren, Woensdag in publieke veiling, met inbegrip der kosten, heeft opgebragt 3218.50. Woensdag 16 dezer, terwjjl er boven Texel een zwaar on- weder woedde, deed een boer zijn paarden van den wagen, om hen in de weide te laten loopen. Nauwelijks waren zij eenige schreden van hem verwijderd of beide dieren werden door den bliksem gedood. Te Renswoude en omstreken richt de bekende varkensziekte veel schade aan; bijua alien, die er door worden aangetast, ster- ven er aan. Ah middel tegen de nog steeds voortwoekerende aardappel- delete worden in Friesland de aardappelvelden met verdund carbolzuur begoten. Over de uitwerking is men zeer tevreden. Ook voor schadelijke insekten werkt het zeer gunstig. Het landgoed Larenberg, in het Gooi, heeft in openbare veiling 110,335 opgebragt. Een boer te Goudswaard heeft op edn dag tarwe gesneden, gemend, gedorschen, gemalen en gebakkenhet brood was zeer smakelijk. De tweede toelatings-examens voor de verschillende afdeelin- gen der Rijks-Landbouwschool te Wageningen zullen afgeno- men worden op Maandag 4, en Dinsdag 5 September, 's morgens 8 uur. Aangiften worden uiterlijk tot ult°. Augustus inge- wacht bij den directeur C. J. M. Jongkindt Coninck. De nieuwe cursus 1882/1883 begint op Woensdag 6 September, 's morgens 8 uur. Een anders zeer goedig paard, staande voor een groentewagen op de Groote Markt te Groningen, werd op eene ergerlijke wijze door een kleinen jongen mishandeld. Terwijl hetdierat, ontving het van den jeugdigen wreedaard op kop, hals, rug enz. geweldige slagen. Het paard, deze kwellingen moede, grijpt den jongen en bijt hem met kracht in den arm. Dadelijk moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: „Met het eindigen der hondsdagen heeft de grootste warmte van den zomer haar toppunt bereikt, zoodat hetgeen nog mocht volgen, toegift is. Door onbestendigheid heeft deze zo mer zich wel gekenmerkt, door regen het meest, wijders door te lage temperatuur. De gevolgen van het weder zijn niet uit- gebleven. Omtrent de teelt der aardappelen liepen kwade ge- ruchten, die bewaarheid zjjn geworden en ruime afmeting heb- ben gekregen. Zelfs de hoop dat van kleigronden nog een tamelijk beschot zou kunnen gerooid worden, is ook weggeno- men door de uitkomst in Zeeland, die ongunstig is. Naar ge- woonte hield deze aardvrucht zich nog het zuiverst in veen- en zandgrond. Evenals in 1879, zal het buitenland dezen win ter moeten voorzien in helgeen Nederland ten opzichte van zyn voorraad te kort komt. Met de teelt der snijboonen komt het mede onvoordeelig uit; zij zijn niet aangekomen of krom gegroeid, terwijl zij slechts tegen hooge prijzen zijn te verkrij- zen. De koolbouw, die wel regen kan verdragen, heeft het goed getroffen en de late kool belooft ook wel te zullen sla gen. De uitgebreide uienteelt zou ook bevrediging geven, als de niet-gemaakte rekening met Engeland, dat zooveel uien sleept, tot groote schade en tegen verwachting van de verbou- wers, niet gevolgd was. Pruimen zijn er tamelijk, abrikozen weinig en als het klein getal perziken nog rijp wordt, zullen zij meer waterachtig dan geurig zijn, omdat de koesterende zomerzon zoo menigwerf verscholen bleef, terwyl in plaats daarvan het niet ontbrak aan hagelbuijen. Van peren en ap pelen zal de pluk niet ruim zijn, hetgeen vergoed zou kunnen worden als zij maar groot van stuk waren. Ook daarin is de zomer te kort geschoten. Toen de rijkelijk beladen boomen vrucht begonnen te zetten, joeg de storm door het hout en rukto bloem, vrucht en blad van eene menigte geboomte af. Die dit jaar eens moerbeijen heeft geproefd. verlangt ze niet meer. Er zitten er veel aan den boom, zij worden van rood zelfs zwart, en dat is de eisch zij zien er aanlokkend uit, maar zijn taai en zuur. Hetzij de zuide- of de noordewind waait, de wynstok moet beter weer krijgen om rijpe vruchten in October te verschaffen. Onlangs werd voorgewend, als belem- merend geweest voor de ontwikkeling van den wijngaard, dat Boreas te veel gewaaid bad, en daarbij den wensch geuit dat Zephir in de plaats mocht treden. Toch heeft de westewind den geheelen zomer gewaaid, doch onder onguustige omstan- digheden. Maar Euros, de heldere, de warmte aanbrengende oostewind heeft ten eenemale ontbroken. Misschien dat aan de anders zoo edele druif dit jaar het lot besehoren is, groen, onrijp, voor weinige centen te koop, op kruiwagens te worden rondgevent. Overigens vindt de landman na een langgerekten hooibouw nog bevrediging in een ruimen voorraad, zoodat daaromtrent geen zorg voor den winter bestaat. Het weiland is even als het vee gezond, dat nergens nog naar gras be- hoeft te zoeken. Als de herfst zonnig weer schenkt, kan de boer nog nahooi winnen." Blijkens mededeeling van den Duitschen zaakgelasligde alhier, zal van 311 Juli 1883 te Hamburg worden gehouden eene Internationale Tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, gevolgelte, bijen, visschen en al wat daarop betrekking heeft. Het programma der tentoonstelling is gezonden aan de hoofd- besturen der Hollandsche, der Geldersche en der Friesche Maatschappij van Landbouw, bij wie nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. In een vakblad vinden wij de opmerking, dat de ronde blauwe zesweker-aardappel eene van ouds goed bekende is, die, wat smaak aangaat, vele nieuwere varieteiten verre overtreft. Te Erfurt bijv.waar alle mogelyke nieuwe en nieuwere ver- scheidenheden door de daar bestaande zaadhandelaren gekweekt worden, is deze aardappel tot heden nog steeds de meest verbouwde en meest gezochte. Valt het niet te looehenen, dat men ook het nieuwe moet beproeven als er namelijk ge- gronde reden voor is van den anderen kant mag men het oudere, bekende niet veronachtzamen, en om die reden mag nog wel eens op bovengenoemden aardappel ook bij ons de aandacht gevestigd worden. Een landbouwer, woonachtig te Ouder-Amstel, bezocht jl. Maandag de veemarkt te Amsterdam, om een koe en een vaars te verkoopen. Hij vond geen kooper voor zijn beestjes, en, na afloop van de markt, gaf hij zjjn knecht W. S. W. den last om het vee naar huis te brengen, waarop hij hem verliet. Toen de landbouwer eenige uren later op weg naar huis was, hoorde hij, dat zijn knecht de beesten voor/ 100 had verkocht, en met dat geld aan de zwier was geraakt. Natuurlijk maakte hij dadelijk rechtsomkeer, toog weer naar de hoofdstad en vond den knecht in alles behalve nuchteren toestand op het Damrak. De knecht bekende volmondig het vee voor/100 die hij verloren had verkocht te hebben. Door de politie werd aan dit praatje geen geloof gehecht, want deze zond hem naar de gevangenis.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1