Landbouw. 1882 Vrijdag, i September. No. 55. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad viifT Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Hoofd-Ag'enten voor (lit Weekblad, te llaarleiii P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Yergadering, gehouden op Donderdag 31 Augustus 1882, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 2329 Augustus 1882. Prijs der AHvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. i- R. A A R L E MM E R Af E E Prys van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer van Reeuwijk. De notulen der vorige vergadering wordenna eene kleine wijziging op verzoek van den heer Knaap, goedgekeurd. I. Worden raeegedeeld eenige iugekomen stukken. IT. Komt in behandeling de Gemeente-rekening, dienst 1881, welke, na deliberatie over enkele punten, wordt vast- gesteldin ontvang op 82,272.37s en in uitgaaf op 72,982.22 Saldo 9,290.15s III. De rekening van 't Burgerlijk Armbeslunr over 1881, wordt vastgesteld in ontvang op 5004.35 en in uitgaaf op 5395.91 Saldo 208.44. IV. Wordt medegedeeld dat het verzoek van den Ge- meente-ontvanger, tot opheffing van den zitdag aan den I.ijn- denkan vervallen, en besloten aRn den Gemeente-ontvanger B.kamerhunr te betalen. V. Worden gelezen en goedgekeurd de condition voor de aanbesteding tot levering van steenkolen. VI. Worden uitgeloot de volgende nandeelen in geldlee- ningen Leening 1870 Nr. 5, 14 en 18, elk groot 1000.— 1877, 11, groot 500. VII. Aan C. G. van Dijk, onderwijzer aan school Nr. 3, wordt eervol ontslag verleendin te gaan 16 October 1882. VIIIXI. Op de verzoekschriften tot verraeerdering van het hulppersoneel op de scholen Nr. 6, 7, 9 en 10, wordt besloten op die voor de scholen Nr. 6, 7 en 9 afwijzend te beschikken, en dat voor school Nr. 10 aan te houden. XII. Wordt medegedeeld een schrijven van den heer N. T. Dorbeckdaarbij bedankende als lid van den Gemeenteraad. Met algemeene stemmen besluit men, den heer Dorbeck eene dankbetuiging te zenden. XIII. Tot leden van de bureaux van stemopneming voor de verkiezing van een Raadslid, worden benoemd: le afdeeling, de heeren 't Hooft en Pruissen 2e afdeeling, de heeren Tensen (voorzitter), Verkuyl en de Breukterwijl de overige leden worden benoemd tot plaats- vervangers. XIV. Tot onderwijzer aan school Nr. 5 wordt benoemd de heer II. P. Silvester, te Haarlem, en de infunctietreding bepaald op 1 October 1882. XV. By stemming wordt uitgemaakt, om tot leden van bet Collegie van Zetters voor te dragende heeren: van Vuuren, van Riessen en Knaap (aftredende leden), Biesheu- vel, Pruissen en de Breuk. XVI. Aangezien zich nog geen sollicitanten bebben aange- meld voor onderwijzeres aan school Nr. 10, wordt besloten eene oproeping te doen van sollicitanten voor onderwijzer. XVII. Het bestek voor een provoost aan den Lijnden wordt goedgekeurd en de daarvoor geraamde gelden 775,85 toegestaan. XVIII. Het verzoek van mejufvrouw D. H. de Boer, te Schiermonnikoog benoemd tot vroedvrouw aan den Lijnden, om vergoeding van reiskosten, wordt besloten 2 5.toe te staan onder voorwaarde dat zij niet minder dan zes maanden in de gemeente blijft. XIX. De heer Verkuyl wil het schoolgeld voor lager on- derwijs verhoogen. De heer Knaap ondersteunt zulks. De Voorzitter vraagt een schriftelijk voorstel. De heer Verkuijl wil voor de Fransche taal /10.in plaats van 5.heffen. De heer 't Hooft wil een schriftelijk voorstel, Waarna de Vergadering is gesloten. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C0., te Amsterdam. WJiteriyk Woetisdag,) Ds. Heinecken, predikant te Haarlemmermeer, is als zoo- danig beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Ds, W. II. J. Baart de la Faille, predikant te Amstelveen, heeft voor het beroep naar Wageningen bedankt. Bij R. J. V., aan den IJweg, is een locomobiel uit elkan- der gestotendoordien de luchtpomp afgesloten was. Gelnkkig hebben de omstanders geen letsel bekomen. Een onzer lezers, uit Delft, verzoekt ons of wij de vraag in het algemeen in ons Weekblad willen stellenof er ook een af doend middel bestaat tegen den snot van kippen Leesinrichting te Hoofddorp. De lezers van boeken uit de bibliotheek van de vereeniging „Ooncordia", worden dringead verzocht de in hun bezit zijnde boeken, zoo spoedig mogelijk in te leveren, zullende anders de boetebij 't reglement bepaaldworden toegepast. Zoudag 27 Augustus 1882 vierde Pieter Twicht en Maria van Stein hun 25-jarig huwelijksfeest. Op dien dag was 'took juist 25 jaar geleden dat hij in dienst trad van de firma Dijksman, C Ringdyk, te Haarlem mermeer bij wien hij tot heden ooafgebroken is werkzaam geweest. Dergelijk dubbel feest komt zelden voor. De langdurige diensttijd van Twicht bewijst genoeg voor zijne trouwe plichtsvervullingdie dan ook van verschillende zijden, door fraaie geschenken, niet onbetuigd is gebleven. Wij wenschen hun nog vele jaren een gelukkig leven toe. GEBORENJan Leendert, zoon van H. Meenderinck en E. Stoflijn. Trijutje, dochter van J. K. v. Eijk en K. Kool. Margaretha, dochter van C. Steenks en M. Overkleeft. Jan Cornelis, zoon van J. Dam en M. M. Steenbergen. Hermina Maria, dochter van A. de Wilde en G. Tanis. Maria, dochter van A. Mesman en T. v. d. Laan. Pieter, zoon van C. P. van Maasdam en E. Mostert. Guurtje, dochter van E. Karstens en C. E. Spanjaard. Maria Elisabeth, dochter van C. Zonneveld en A. C. Vonk. Wilhelmus, zoon van H. D. Landwehr Johan en A. van Schip. OVERLEDEN Koert Jan, oud 13 jaren, zoon van J. H. Scheffer en K. Hoogland. Jacob, oud 4 maanden, zoon van A. Moeijes en G. Dekker. Geertruida, oud 3 maanden, dochter van E. de Lange en A. Ruijgrok. ONDERTROU WDJ. de Jong met D. de Veer. GEHUWD geene. Blijkens het ingediende verslag van de leesinrichting te Hoofddorp over het boekjaar 1881/82, zyn in dat jaar, door 75 lezers, 1695 boeken ter lezing afgehaald. Slechts 2 boekwerken werden aan de bibliotheek geschonken. Het nadeelig saldo der rekening bedraagt 3,50. De heer Amersfoordt op de Badkoeve in Haarlemmermeer blijft de aandacht vestigen op de longziekte by het rundvee in het spoeliugdistrict. Hij herinnert dat het cijfer der aan- getaste dieren in 't besmette spoelingdistrict waarschijnlijk op 200 moet worden geschat. „A)s ik nu aanneem vervolgt de heer A. dat de 200 koeiea in 't spoelingdistrict waard zijn elk /300, dan zou de Regeering voor 200 X 300, dus voor 60,000, al die koeien kunnen laten slachten en de longziekte geheel uitroeien, waardoor de Privy Council Nederland niet meer kon doen behooren tot de ..scheduled countries." Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de verschillende kamers van koophandel, Den Haag, Amsterdam, Kampen, Harlingen, met nog meer ernst dan vroeger den minister verzochten, die zestigduizend gulden uit te geven, en hen niet langer met een kluitje in het riet te sturen? In de vergadering van 7 September a. s. van de Holland- sche inaatschappij van landbouw zal de zaak ter sprake komen. Zouden de gezamenlijke landbouwers, aldaar vereenigd, niet met kracht behooren op te komen bij den Minister, bij de Tweede Kamer, bij de Eerste Kamer en bij den Koning zelf, opdat de regeering hen niet langer voor den gek houde, maar de toegestane gelden werkelijk gebruike om op den duur de longziekte, ook in het spoeling-district, voor goed te vernietigen?" Wij vestigen de aandacht van alle belangstellende en belang- hebbende landbouwers en veehandelaars in onze omstreken op dit schrijven. Het voornemen bestaat om, uit de verschillende steden onzes Groote Letters worden naaf hare plaatsruimte berekend. lands, een adres aan den Koning te zenden, met het eerbiedig verzoek, dat het Z. M. moge behagen, de 9poorwegmaatschap- pijen te verpligten tot invoering van de volgende bestaande veiligheidstoestellen 1. een remtoestel door den machinist bediend, door stoom bewogen, en tegelykertijd op alle waggons werkende, in te voeren op alle treinen, zoowel gewone als sneltreinen; 2. een alarmsignaal, onder het bereik van alle reizigers en de maatschappyen te gebieden hiermede zoodra moge lijk een begin te maken, onder verbeurte van eene boete of het verbod van hare treinen te laten loopen, wanneer hieraan binnen zes maanden geen gevolg is gegeven. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht Het voornemen bestaat om, behalve het algemeen landbouw- verslag, dat uit den aard der zaak der daarmede gepaard gaan- de werkzaamheden eerst in het jaar, volgende op dat, waar- over het handelt, het licht kan zien, jaarlijks een voorloopig overzicht van de uitkomsten van den oogst der verschillende gewassen uit te geven. Dat een dergelijk overzicht, hetwelk ook in andere landen met goed gevolg wordt uitgegeveD, zoowel voor den landbouw als voor den handel van belang is, zal wel geen betoog be- hoeven. Tot verkrijging van de noodige gegevens voor het loopende jaar, heb ik staten doen vervaardigen, waarop voor elke gemeente het oordeel omtrent den oogst in getallen vol- gens den aangeduiden maatstaf kan worden uitgedrukt. Ik heb de eer UHEG. hierbij exemplaren van die staten te doen toekomen, met verzoek daarvan een exemplaar ter in- vulling aan het beslnur van elke gemeente in uwe provincie te doen uitreiken en de ingevulde staten, nadat zij door uwe tusschenkomst zullen zijn verzameld, voor November e. k. te zenden aan den directeur der Rijkslandbouwschool te Wage ningen, die met de vervaardiging van het overzicht door mij is belast. Sloterdijk, 29 Aug. Heden morgen is eene der drie boe- renplaatsen, bewoond door J. Klaver, en staande in den Grooten 1 polder nabij deze gemeente, en toebehoorende aan jhr. mr. C. J. A. den Tex, een prooi der vlammen geworden. Een groote voorraad graan en hooi verbrandde mede. Men zegt dat hooibroei de oorzaak van het onheil is. De Nieutce Gron. Courant meldt het volgende „Een geachte familie van Sloten kwam jl. Vrijdag met ge- tuigen enz. aan het gemeentehuis te Sloterdyk, om het huvve- lijk van hun kinderen, volgens de wet, te doen sluiteu, op dag en uur, door deu burgemeester bepaald. Wie er evenwel al was, geen burgmeester of een bevoegd persoon. Men moest onverrichterzake huiswaarts keeren en besloot toen den wethou- der A. Bernhard, van den Overtoom, met rijtuig te lialen, welke ambtenaar dan ook, hoewel laat op den dag, toch het jonge paar in het huwelijk vereenigde." tipelle (Langstraat) 30 Aug. Ware het weder gunstiger geweest, dan zou de hooibouw voor de tweede snede reeds voor goed begonnen zijn; thans is men daarmede hier en daar met het binnenveldsch land bezig. In den handel is eenige ani- mo gekomen, althans er werd deze week wat verkocht en af- geleverd. De vraag naar jarig hooi is echter grooter dan naar het nieuwe gewas. Voor het eerste besteedde men /17, voor het laatste/14 per 1000/2 kilogram. In kalfkoeijen was de handel gedurende eenige dagen zeer slap; de Belgische kooplieden komen minder af en bieden veel minder. Een en ander vindt, naar men zegt, zijn oor zaak in de moederziekte, waaraan verscheidene gekochte koeijen gestorven zijn. Nijmeg'en. Hoort men veelnl van elders gewagen, dat de 9nijboonen, zoomede de heeren- en prinsesseboonen, als mislukt zijn te beschouwen, van hier kan gemeld worden, dat ze vrij goed gelukt zijn. Gisteren toch was de aanvoer daarvan zoo groot, dat ze slechts 2.50 a3 per hectoliter golden en daar bij waren ze meestal van uitmuntende qualiteit. Was de vraag voor Duitschland en Holland niet zoo groot geweest, dan zou den de prijzen nog aanmerkelyk lager geweest zyn. Ook andere groenten, zoomede aardappelen, waren zeer overvloedig aange- voerd. Voor goede aardappelen werd/2.25 4 2.75 per hecto liter betaald. Deze worden gaandeweg door het natte weder door de ziekte aangetast, waardoor de late soorten van slechte qualiteit zullen worden en is het te vreezen, dat de productie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1