- 138 - Geperst hooi eu stroo. De kracht van Insecten. niet voldoende zal zijn, zoodat ook hier de toevlucht in het bui- tenland voor dit voediDgsmiddel gezocht zal moeten worden. Over de reusachtige ondernemingen van den veefokker Ken nedy in Texas schrijft de Anzeiger des Western bet volgende: „Nadat Kennedy zijne 350,000 acres groote hoeve nabij den Nueces aan een Schotsche veefokkers-raaatscbappij voor een millioen dollars verkocht had, heeft hij de La Pare-ranche aan de Laguna Madra, in het graafschap Cameron, 60 mijlen van Corpus Christi en 90 mijlen van Brownsville, voor hetzelfde doel ingericht. Het weideveld beslaat een. oppervlakte van 450,000 acres beste grond en grenst aan de Buffins-baaihet strekt zich 25 mijlen ver landwaarts in. De lengte van de om- heining der ranche, die uit cypressen palen en ijzerdraad be- staat, heeft een lengte van 100 mjjlen. Kennedy is van plan op zijn weide-gronden alleen veredeld vee te houden en aan te fokken. In Noord-Texas heeft hij 6000 stuks Durham-vee ge- kocht en hij is van meening nog in den loop van dit jaar zijn veestapel op 15,000 stuks te brengen, waaronder van de gun- stigst bekende rassen. Volgens zijne berekening zou hij 1 Jan. 1885 in het bezit zijn van 50,000 stuks. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde maakt bekenddat de lie alge- meene vergadering der Maatschappij zal worden gehouden op Woensdag 20 September e.k., des voormiddags te 11 ure, in een der lokalen van de Buiten-Societeit aan den Utrechtschen Straatweg te Arnhem. Naar aanleiding van art. 52 der sta- tuten zullen de leden van het hoofdbestuur jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein en Joh. van Zoest met 31 Decem ber a. s. aftreden en niet herkiesbaar zijn. De leden, die, zonder afgevaardigde te zyn, van liun recht wenschen ge- bruik te maken om de algemeene vergadering bij te wonen hebben toegang op vertoon van bun diploma van 1882. Te 5 ure des namiddags zullen de afgevaardigden en de leden zich kunnen vereenigen aan een en gemeenschappelijken maal- tijd. Zij, die daaraan wenschen deel te nemenmoeten zich te dien einde aanmelden voor den 17 September a. s., bij den heer G. A. Kuijk, Coehoornstraat te Arnhem. Den 5den Febr. dezes jaars kwam bij H. van Noort, te Landsmeer, een kuiken uit den dop. Deze jeugdige kip groeide en ontwikkelde zoo voorspoedig, dat zij sedert 30 eijeren legde, broedde en nu reeds als een bezadigde klok met 12 kuikens rondstapt. De bekende harddraver Wilhelminabruine merrie van H. van llaaren, te Amsterdam, heeft j.l. Dingsdag, op de hard- draverij te Bolsward, haar 83ste prijs gewonnen. Iemand, die te Iloogvliet bezig was in de weide een koe te melken, werd door twee koeien aangevallen, waarbij hem ecnige ribben en het schouderbeen gebroken werd. Op de in den avoud van 28 Augustus in het lokaal Zeemans- hoop gehouden ledenvergadering der afdeeling Amsterdam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werden punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij, op 7 September a. s. te Gouda, ter sprake gebracht en tot afgevaardigden der afdeeling naar genoemde algemeene verga dering verkozen, de heerenN. Wafelbakker, D. W, P. Wis- boom van Giessendara en mr. A. J. van Vollenhoven. De vreeselijke storm heeft veel schade aan de te veld staande gewassen in Eijerland veroorzaakt. Lasten graan liggen op den grond verspreid en zijn verloren. De StaatS'Cour ant bevat het volgende verslag oratrent de verwacbtingen van den oogst in de provincie Zeclaild in 1882. De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uiikomst ecliter middelma- tig zijn. Van de rogge verwacht men een vrij mime opbrengst, zoo wat graan als stroo betreft. De lointergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middel- matig beschot opleverende kvvaliteit van stroo en korrel laat te wenschen over. De zomergerst staat vrij goed, hier en daar zelfs zwaar te velde en belooft een goede opbrengst. Van de haver verwacht men een vrij ruim beschot. De paardenboonen zijn in enkele streken te dun opgekomen, ook liet de peulaanslag somtijds te wenschen over. Het grootste gedeelte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Van de witte en bruine boonen (stamboonljes) is slecht3 een gering beschot te verwachten; hier en daar wordt de bruine soort zelfs mislukt gcnoemd. De erwten, aanvankelijk veelbelovend, leden in den peulaan slag en door te vroeg afsterven; de opbrengst kan echter over het geheel nog bevredigend zijn. Koolzaad gaf slechts een middelmatig, dikwyls zelfs gering beschot; de qualiteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is over het geheel genomen goed geslaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte vroeg ver- toondStengel en blad der meeste soorten van de vroege ook de knol zijn vrij sterk aangetast. Een ruim beschot kan niet meer worden verwacht; bij voortwoekering der ziekte in de knol der late soorten, zou de opbrengst zelfs zeer ge ring kunnen zijn. Suikerbieten, mangelwortels en paardepeen zijn grootendeels te dun opgekomen en achterlijk; zelfs bij verder goede ontwik- keling zullen deze gewassen over het geheel slechts een matig beschot opleveren. Van klaver en lucerne was de opbrengst ruim en goed. Het grasgewas leverde, bij een onafgebroken krachtigen groei, ruim voeder op; hooi werd in ruirae hoeveelheid, doch door den regen in min of meer beschadigden toestand, bin- nengebracht. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwacbtingen van den oogst in 1882 in de provincie Lilllburg, Tarwe stond bijna overal goed; slechts hier en daar op de hooge klei, in het zuiden, was haar uitzicht middelmatig. Ook spelt, waarvan overigens zeer weinig verbouwd is de verbouw bepaalt zich tot 8 geineenten in het noorden en 3 in het zuiden stond goed. Rogge vertoonde zich overal buitengewoon goed Van gerst zoowel van het winter- als van het zomergewas, alsmede van haver kon hetzelfde gezegd worden. Jammer dat het aanhoudend uat weer het inoogsten zeer bemoeilijkte. De opbrengst der boekweit, die veel door regen en koude geleden had, scheen hoogstens middelmatig te worden. Boonen en icikken hadden een bevredigend uitzicht. Stamboonljes en erwten werden eenigermate tegengehouden door de regens. Omtrent vroege aardappelen luidden slechts de berichten uit sommige gemeenten van het noorden en ook die uit enkele van het zuiden gunstig. Overal elders was met den regen de ziekte ingevallen. Intusschen werd de opbrengst van vroege aardappelen uit warmoezerijen veelal nog voldoende genoemd. De late aardappelen deden zich in niet meer dan een twintig- tal gemeenten van het noorden en in een tiental van het zuiden goed voor en liepen gevaar, even als de vroege, te rotten, indien niet weldra droog weer kwam. Van winterkoolzaad was de opbrengst voldoende, maar de regen had zijne qualiteit gesehaad. Zomeroliezaden en vlas stonden niet ougunstig. Over koolraap, mangelwortelsicortels en knollen viel nog niet veel te zeggen; door den regen had men ze nog niet genoeg van onkruid kunnen zuiveren. Spurrie, serradella, eerste sneede klaver en lupinen waren buitengewoon goed, terwijl de tweede snede klaver beloofde iusgelijks goed te worden. Van het hooi, hoezeer beschadigd door den regen, was de opbrengst bevredigend. Het nagras zag er goed uit. De verschillende fruitsoorten waren slecht en schaarsch. Ofschoon ook bij ons het gebruik van persen voor hooi en stroo steeds meer en meer is toegenomenzoo is deze aan- bevelenswaardige methode nog niet in die mate in zwang als b. v. in Frankrijk, alwaar in het algemeen het hooi evengoed als stroo in balen geperst, in zulke vormen wordt gebragt, dat het gemakkelijk naar groote afstanden kan verzonden wor den. Reeds sedert langen tijd is bewezen geworden dat hooi, hetwelk goed gedroogd is, in balen geperst, gedurende langer tijd zich veel beter houdt, dan hooi op gewone wijze gebor- gen. Wat de oorzaak van dit verschijnsel is, is gemakkelijk na te gaanhet heeft natuurlijk daarin zijnen gronddat de zuurstof der lucht op het geperste hooi veel minder invloed heeftdan op het losse, en dat in het eerste een slechts zwak oxidea-proces plaats heeft, terwijl die bij grootere opper vlakte, die het ongeperst hooi inneemt, in veel erger mate moet plaats hebben. De Parijsclie omnibusmaatschappij, welke voor het groot aantal paarden, dat zij te verzorgen heeft, hooi in alle oordeu van Frankrijk opkooptlaat het steeds persen en heeft zij te dien einde op negen verschillende plaat- senwaarvan zeven in Frankrijk en twee in Zwitserland, een groot aantal persen opgeslagen, welke het door delandlieden geleverde hooi in balen of pakken persen. In jaren waarin de hooioogst ruim uitvalt, hebben de landlieden dikwerf geen ruimte genoeg, om het veel plaats innemende product voldoen de te bergenterwijl dezelfde hooihoeveelheid in gcpersten toesiand zeer gemakkelijk kan ondergebragt worden. Daareu- boven heeft het persen, zooals wij reeds gezegd hebben dit voor, dat de kwaliteit zich beter bewaart en dat hooi en stroo in gepersten toestand veel minder gevaar voor brand oplevert. Weten velen in juiste cijfers het gewigt op te geven, dat door hun paard, een olifant, een hond of een trekbok kan getrokken wordenminder bekend is het feildat de kleinste insecten betrekkelijk veel grooter kracht uitoefenen. Men weet thans precies op te geven, proeven kunnen het bcwijzen, hoeveel kracht een meikever ontwikkelt. Bijzonder aardig is het toestelletje daarvoor. Door middel daarvan wordt het dier aan een draad gespannen en tilt daarmede een kleine schaal met gramgewigljes op. Men heeft berekend, en aan de zuivere opgave behoeft niemand te twijfelen dat een mei kever 21 maal meer kan trekken dan een paard, terwijl eene bij 30 maal meer trekt. Het paard 5/7 van zijn eigen ge wigt, de meikever het 14-voudige en de bij het 20-voudige. Met andere woordeneen meikever sleept met geraak 14 van zyn eigen soort voort en ontwikkelt dus in verhouding min- stens dezelfde kracht als een locomotief. Bij ds. J. P. Hasebroek is deze week van een onbekende A. B. 5000 ontvangen voor de voltooijing der Nieuwe Kerk op de Stadhouderskade bij de Vondelstraat te Amsterdam. Er ontbreken nog/ 25,000, waarvoor ds. Hasebroek in het Predik- beurtenblad andermaal een krachtig beroep doet op de beurzen van hen, die nog vergaten of verzuimden tot den bouw een steentje aan te dragen. Ds. B. J. Adriani ontving deze week van een onbekende K. /2000 voor de School met den Bijbel. Door wijlen mevrouw de weduwe D. HoenderVoogdt, geboren M. M. Bakels, 17 Augustus II. te Apeldoorn overleden, is aan de Diaconie der Hervormde Gemeente te Amsterdam vermaakt eene som groot 16,700 inschrijving 2 /2 pet. Grootboek, onder den last van vruchtgebruik aan eene barer dienstboden. De Ned. Herv. Kerk te Scheveningen ontving dezer dagen een gift van 1000, zijnde een legaat van wijlen den heer J. J. van Duyne, onlangs overleden. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam zijn honderd- en-vijftig personen, en onder hen tien vrouwen, ter zake van openbare dronkenschapveroordeeld. Slechts 26 beklaagden waren verschenen voor het kantongerecht. De oude leenwin in «Natura Artis Magistra" te Amsterdam heeft dezer dagen twee jongen gekregen. Moeder en kinderen bevonden zich in volmaakten welstand. Te Yalais heeft een Zwitsersch burger zijn 27e kindaangegeyen. Oprecht. Loopknecht. De patroon laat u weten, dat hij van daag nog de betaling uwer rekeniug verwacht. Klant. Wat is dat nu, mijnheer is toch niet bang dat ik op den loop zal gaan? Knecht. Neen, hij wil zelf de poort uit, maar wil eerst zijne vorderingen innen. Te Budapesth is dezer dagen, bij gelegenheid van een volksfeest, een wedstrijd van mooie vrouwen gehouden. De eerste prijs werd door den jury toegekend aan mejut'vrouw Cornelia Szekely, de 16- jarige dochter van een hofbeambte. De troost der weduwe. Een weduwe riep onlangs bij het gwf van haar man, op roerenden toon en na veel gejammer, uit »Een troost is mij gebleven ik weet nu ten minste, waar hij zijne nachten doorbrengt Een merkwaardig geval wordt medegedeeld, dat als een voor- beeld kan strekken van de moleculaire werking. Een Italiaansch schip, Francisca'namelijk, dat met rijst geladen was, werd onlangs, op de rivier bij Louden liggende, vrij zwaar lek. Een groot aantal werklieden werd nu onmiddelijk aan den arbeid gezet om het water uit het schip te pompen en de rijst zooveel mogelijk te lossen. Niettegenstaande de aan den dag ge- legde werkzaamheid kwam het water toch met de rijstzakken in aanraking. Het gevolg hiervan was, dat de rijst zwol, en twee dagen later bezweek hot schip met een geweldig gekraak, onder de inwendige krachten, die het gevolg van de uitzetting der rijst waren. Schip en lading gingen toen grootendeels verloren. »Ik heb het haast niet kunnen gelooven," zeide een actrice van zeker theater tot den regisseur, »dat de heer L. zieh zoo vernederen kon, om zijn beminde, de danseres in haar kleedkamer eigen- handig te helpen kleeden." „Verbeeld je toch niet," ant- woordde de regisseur, »dat hij het voor niet doet? Mis! hij kleedt haar aan, en zij kleedt hem uit." Te Dordrecht is een kamerbchanger, door het plotseling open- waaien van de balkondeuren eener villa, over het hekwerk van het balkon geworpen, waardoor hij op de straat terecht kwam. Zwaar gewond aau hoofd en ligchaam is hij naar het ziekenhuis vervoerd; zijn toestand moet hoogst bedenkelijk zijn. Naar men uit Arnhem meldt, is de gemeenteveldwachter Kraaijen- brink te Steenderen vermoord gevonden in een boscli. Het ge- recht doet onderzoek. Nadere bijzonderheden ontbreken tot dusver. Geniale gedachten. Heer. Ja, lieve jnfvrouw, de geniale gedachten komeu bij u als de bliksem. Jonge Dame. Dan is hij bij u zeker nog nooit ingeslagen. De Nihilisten in Rusland zijn nog niet uitgestorven. Acht prach- tige paarden, schimmels, bestemd tot span voor het gala-rijtuig van den Czaar bij zijne kroning tc Moscou, heeft men dood gevonden in den Keizerlijken stal. Een ontaarde moeder, tot nog toe onbekend, kwam verleden week met haar kind in een schaftkelder op de Prinsengracht te Amsterdam. Zij gebruikte daar koflij en brood en verzocht daarna aan de kasteleines, of die een oogenblik op haar kind wilde passen, omdat zij in de nabijheid een boodschap had te verrigten. Zij vertrok en keerde niet tcrug. De kastelein en zijne vrouw, die geen kinderen hebben, hopen dat zij het lieve jongsice als het hunne zullen mogen behouden en opvoeden. De stoom-omnibus, waarover reeds meermalen is geschreven en die dienst zal doen tusschen Doorn en het station Zeist-Driebergen, is uit Chemnitz aangekomen. Men ziet nu binnenkort de opening van de dienst te gemoet. In Lnik zijn Zaturdag zooveel witte vlinders in de straten te land gekomen, dat de bewoners van sommige straten meenden dat het gesneeuwd had. Eene opkomende regenbui deed spoedig al de vlinders weer vcrdwijnen. Ten gevolge van een vreeselijk onweder heeft de regen de stad Briinn, in Mdravic, in eenige minuten overstroomd. Het water staat tot twee voet hoog in de stad en omstreken. Vele huizen, door het water ondermijnd, staan op instorten. De schade is on- berekenbaar. In een huis werd een twintigtal kinderen half gestikt gevonden en in een dorpje bij de stad werd een geestelijke op het altaar door den bliksem gedood. Bij den heer H. te Utrecht heeft een droevig voorval plaats gehad. Een zijner bekenden uit Amsterdam, die hem kwam be- zoeken, bleef onder het gesprek dood op zijn stoel. Nog sprak men tot hem, toen men tot niet geringe ontsteltenis ontwaarde dat de bezoeker reeds een lijk was. De Koning en de Koningin worden in de helft der volgende maand van het Loo te 's Hage verwacht en zijn voornemens in het begin van October naar hun buitenverblijf terug te keeren. Bij de Spaansche stad Bilbao is een brug, die hersteld werd, ingestort. Achttien werklieden werden onder het puin bedolven en konden eerst na langdurige en moeitevolle pogingcn weer te voorschijn gebracht worden. Geen der ongelukkigen was toen meer in leven. Te Groningen is een student, die vele malen de //vergunning" te buiten was gegaan, in een stuk vleesch, dat hij gebruikte in een koffiehuis aldaar, gestikt. Op het commissariaat van politie te Parijs zag een heer een be- diende, die een niet geheel nieuwen, doeh goed gemaakten rok droeg, waarvan het knoopsgat nog wel met het Legioen van Eer prijkte, het bureau aanvegen. »Ach," dacht de wachtende, mede- lijdend, »dat is dan het lot van oude getrouwe staatsdienaren." Nadat het bureau echter schoon was, trok de bediende den rok uit en hiug hem aan den kapstok in het kabinet van den commis- saris. Dc overleggende, zorgzame man had, om zijn eigen pak te sparen, voor het ruwe werk eenvoudig den werkrok van zijn chef aangetrokken. Een mknsciilievend jongentje. Moeder. Pieter, dat is niet mooi van je, dat je ditmaal zoo slecht op school hebt opge- past. Yerleden jaar was ik zoo blij, dat je met den eersten prijs thuis kwaamt. Jongentje. Ja maar, mamaeen andere mama wil ook wel eens pleizier van haar kind beleven. Te Marseille is zekere de Tarme als bedelaar op de openbare straat aangehouden, die bij onderzoek bleek vier huizen in de stad te bezitten, waarvan hij een huur trok van 15 fr. daags. Vraag. Welke overeenkomst heeft een echte Lcidsche kaas met den schilder RembrandtAntwoord. Dat ze beiden uit Leiden afkomstig zijn. Hij heeft nIeTs gEzien. Onder de voorstelling in het oDrury lane-theater" te Londen, waarin Mistress Siddons voor het eerst optrad, viel de zoon van een vrouw uit de volksklasse, die voornit wilde driugeu, over de galerij in het parterre, en werd zwaar gewond. De directeur van den schouwburg liet hem naar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2