1882 Vrijdag, 8 September. No. 56. VAN A AN LANDBOTJWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnenaent: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. IIoofd-Ag'enteii voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 30 Augustus tot 5 September 1882. IIAARLEMIUERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALEE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Uiterl{jk Wo flitting. Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. de Heeren Bij de op den 6den dezer gehouden stemming voor een Lid van den Gemeentenraad van Haarlemmermeerzijn 259 geldige stemmen uitgebragt; niemand heeft echter de vol- strekte meerderheid bekomener zal dus eene herstemming moeten piaats hebben tusschen de heeren Albertus Suijdgeest, die 87, en Arie Gijsbert Voordendag, die 67 stemmen be- kwamen. Ds. Heinecken, predikant te Haarlemmermeer, heeft het beroep naar de Hervormde Gemeente te Middelbnrg aange- nomen. Tot opzigter bij de Gemeentewerken te Amsterdam, is be- noemd de heer P. van Erke)thans opzigter aan het stoom- gemaal den Lijnden, in den Haarlemmermeerpolder. Door eenige ingezetenen van Haarlemmermeer is een request ingediend, strekkende het Polderbestuur te verzoeken om de voorwaarden, waarop concessie kan worden verleend tot aan- leg van tramwegen in Haarlemmermeer, te wijzigen en minder bezwarend te makenzoodat ze voor een concessionaris aan- nemelijk worden. Bij D. OffermanRingdijk bij het fort Sclripholte Haar lemmermeer, is Dingsdagnacht, terwijl hij met zijne vrouw naar de kermis was, ingebroken en ontvreemd 76 gulden in geldeene portemonnaie met ruim 6 en eenige gouden en zilveren voorwerpen. De daders worden opgespoord. Te NaardenBussum werd gisteren morgen door den trein die 9.39 te Amsterdam aankomt, een militair overredendie, niettegenstaande de machinist hem door herhaald fluiten ge- waarschuwd had, toeh over den weg liep. De ongelukkige heette P. van Teulingen en behoorde in Haarlemmermeer te hnis. Zijn verlies is het grootst voor zijne ouders, die tot den werkenden stand behooren. GEBOREN Adrians, dochter van K. Kempe en M. Elipse. Jacob Gerritzoon van E. Noorman en H. Tiggelman. Her manzoon van J. W. Wesselins en J. de Koning. Izaak Gijs bert Leendertzoon van L. van der Vlugt en J. van Andel. Pieter Mattheus Jacobuszoon van M. de Blaey en E. Vinke. Jennekedochter van H. W. Groeneveld en M. Pruissen. Arie, zoon van D. Schoenmaker en J. M. Jansen. Abraham en Pie- ternella (tweel.) zoon en dochter van J. v. d. Groef en J. v. d. Yoet. Trijntjedochter van G. Tas en J. Vreeken. OVERLEDEN Lenaoud 2 jarendochter van G. Rorik en W. M. Both. Maria Catharina oud 1 jaardochter van A. Goorden en A. J. Bus. Neeltje, oud 7 maandendochter van J. C. Yersloot en A. Pauw. Teunisoud 3 wekenzoon van J. Smits en C. Kardol. ONDERTROUWD geene. GEHUWDP. v. Poecke met H. Potheuzen. D. Nagtegaal met M. Tavenier. Zondag-avond had te Hoofddorp een vechtpartij piaats zoo men zegt, veroorzaakt door dat zekere P. Ossebaar met zijn mes zich zelven en P. Amelse verwondingen had toegebragt. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Misbruik van sterken drank zal wel een der aanleidende oor- zaken zjjn geweest. Zekere Johannes Jansen, vroeger wonende te Hoofddorp, wel bekend door zijn zwervend leven en het, ten laste van het Burgerlijk Armbestuur, achterlaten zijner kinderen is in den laatsten tijd werkzaam geweest bij de wed. C. de Ko ning, aan den Yweg bij den Vijfhuizerwegvanwaar hij door oneenigheden is vertrokken. Zondag heeft evenwel genoemden Jansen den zoon van de wed. C. de Koning aangevallen met een mes, wat hij niet gewoon was bij zich te dragendus met voorbedachten rade en hem onder allerlei bedreigingen eene diepe wonde aan den arm toegebragt. De Koning, zich verwerende, greep toen een koestaak, waarmee hij Jansen een slag op diens arm toebragt, welke armvolgens Jansen gebroken is. Jansen is door den veldwachter Bremer aangehouden. De indertijd te Haarlemmermeer gecollecteerde gelden tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van hen, die uit Haarlemmermeer uilgetrokken zijn tot verdediging van's lands onzijdigheid, ten bedrage van 425.74, in 1870 in de Haarlemsche Bank gedeponeerd, zijn thans, naar men ver- neemt, ten bedrage van p. m./420.door de Commissie uitgekeerd aan de verschillende Kerkelijke Armbesturen in deze gemeente. Die uitkeering bedraagt ongeveer: Aan het Armbestuur der Herv. Gemeente te Hoofddorp186. Aan idem idem te Nieuw-Vennep 59. Aan idem idem te Abbenes34. Aan de R. C. Gemeente van den H. Fran- ciscus van Sales38. Aan idem van den H. Johannes den Dooper 47. Aan idem van de 0. L. Vrouw onbevlekte ontvangenis35. Aan de Chr. Geref. Gemeente te Haarlem mermeer, Oostzijde11. Aan idem te Nieuw-Vennep9. De Commissie bestaat uit de heeren: J. W. Lantzendorffer, voorzitter; J. L. v. d. Moer, secretaris; D9. E. J. van Wis- selingh, penningmeester; N. T. Dorbeck, Ds. J. J. de Vis- serA. v. Riessen, H. A. Tinholt, A. M. Vorstman en J. G. Schone. Vergadering van de Harddraverij-Vereeniging te Hoofddorp, ten hui'ic van J. de Vries, op 1 September 1882. Tegenwoordig waren 14 leden van de 67. De vergadering wordt geleid door den Heer A. de Zeeuw, bij afwezigheid van de andere leden van het bestuur. De heer A. C. Edel belast zich met de functien van Se cretaris. Door den Voorzitter wordt aan de vergadering medege- deeld, dat het bestuur voorstelt: ,,om de Vereenigins na ajloop der te houden harddraverijals ontbonden te verkla- ren." Bij stemming wordt dit voorstel aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Staande de vergadering wordt door de kasteleins en de aanwezige leden ingeteekend voor /128.terwijl de aange- stelde keurmeesters (14) in de gemeente zullen roudgaan met inteekenlijsten. Voorts wordt bepaald dat de harddraverij, zoo mogelijk, zal worden gehouden op Diugsdag 26 September e. k. Of een of twee harddraverijen zullen gehouden worden, of dat met paarden onder den man of met paard en 9jees zal worden gedraafd, wordt aan de beslissing van het bestuur overgelatendit zal afhangen van de beschikbare gelden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ilpemlaill. Voor een paar jaren is alhier een maatregel ingevoerd, die zeer goed voldoet en vooral in deze dagen van uitneroend nut blijkt te zijn. Door den Raad zijn namelijk een 8tal ingezetenen aangesteld tot keurders van het hooi; zij genieten daarvoor een vaste bezoidiging. Bij alle landbouwers wordt door hen geregeld in de hooibergen een nauwkeurig onderzoek ingesteld, met het oog op broeijing en gevaar voor brand. Meermalen gebeurt het, dat op hun last het hooi weer uit de schuren en naar buiten moet gebracht worden. Gevaar voor brand wordt daardoor zoo goed als geheel voor- komen, vooral dit jaar, nu het hooi zoo nat naar binnen is gehaald. Door sommige landeigenaren in den omtrek van Heeren- veen wordt de veredeling van den Frieschen veestapel op practische wijze bevorderd. Zij geven nl. een deel van de jaarlijksche huursom terug voor elken stier of elke koe, die aan de vereischten voldoet om in het Friesche Rundvee-Stam- boek te worden opgenomen. Tonnen gouds gaan thans verloren door den menigvuldigen regen. A1 staat het koren ook aan hokken, het sehiet eu ver- liest een belangrijk deel van zijne waarde. Er moet op een middel gepeinsd, waardoor het graan tegen den regen kan beschut worden. Ik zeg het graan en bedoel hiermee de toppen der schoven. Dakpapier is te duur en te zwaar, even als hout, ijzer, zink, enz. Gewoon papier geolied niet sterk genoeg en niet duurzaam (muizen, vogels enz.), linnen, jute ik weet het niet, maar er moet, zoo mogelijk, iets op worden gevonden. Als deze dingen by millioenen werden vervaardigd, zouden ze ook goedkoop zijn. De uitvinder zou wel een natio- nale belooning mogen worden toegekend. LandbCt.) Niet minder dan 200,000 centenaar3 hazen en konijueu zijn onlangs goed verpakt in blikken bussen uit Australie naar Engeland verzonden. Dit is de grootste lading van dit artikel die ooit werd ingescheept. De voorraad in Australie schijnt bijna onuitputtelyk. De Nieuw-Zeelandsche vleeschverzendingmaatschappij, die de lading verzond, ontvangt door elkander 5000 hazen per dag om te bewerken. Op enkele dagen ontving zij er zelfs 9000. Parijs verorbert in den jaar 355,446 ossen, stieren en koeijen, 195,642 kalveren, 2,116,186 schapen en 297,896 varkens. Van boter werd in de „halles" verkocht 11,632,578 kilo gram, ongeveer 2/3 van de geheele naar Parijs gebrachte hoe- veelheid. Van kaas werd er verkocht 5,682,944 kilogram, van gevogelte 15,220,362 stuks en van visch 22,831,023 kilogram. De oogst, zoo schrijft men aan de Leidsche Courant, onder- vond zeer veel vertraging ten gevolge van de ongunstige Augustusmaand. Ongeveer de helft van de granen is binneu- gebrachtrogge en wintergerst zyn vrij goed binnengekomen en opbrengst en qualiteit laten weinig te wenschen over. De tarwe staat voor het grootste deel nog buiten, en is, evenals de meeste zomergewassen, aan belangrijke verliezen blootgesteld. De barde wind geeselt de staande halmen, terwijl de gebon- den schoven telkens weer door en door nat worden. De korrels zwellen en beginneu te kiemen, waardoor een voornaam deel van de voedende bestanddeelen verloren gaat. Dit schieten van het graan zou echter nog veel erger zijn, als de tempe- ratuur hooger was. Het aardappelgewas kan in de lage streken en op de zware gronden als mislukt beschouwd wor den. A1 laat ook hier en daar de hoeveelheid niets te wenschen over, de hoedanigheid is ver beneden het middelmatige en het aantal zieke knollen is buitengewoon groot. De prijzen zul len afhangen van de aanvoeren uit het buitenland. Voor menig gezin in den werkmansstand is de slechte uitkomst van den aardappeloogst eene groote ramp. De tuinlieden hebben over het geheel nog veel meer schnde dan de landbouwers. De verschillende soorten van kool gaan nog het best vooruit bij de aanhoudende regenvlagen, maar de opbrengst der stok-, princesse- en stamboonen is uiterst schraal en de komkommer- en augurkenplanten, die aanvankelijk nog een goeden pluk gaven, zijn, zelfs bij groote voorzorgeu, be- dorven. Ook de andere groenten groeijen niet welig en wor den niet malsch. De vruchtboomen hebben van het weinige, dat ze beloofden, in de beide laatste weken veel door den wind verloren; de fijne ooftsoorten ontbreken of komen zeer iangzaam vooruit en de druiven zijn zoo achterlijk, dat ze wel zuur zullen blijven. De veeboer daarentegen kan zich blijven verheugen over een zeer weligeu grasgroei. Zelfs de hoogste landen bleven den ge- heelen zomer hunne frisch groene kleur behouden. De hoe veelheid hooi is buitengewoon groot, maar ook in den hooi- tijd werd veel getobt om het weder; er is veel hooi binnen- gebracht dat ongeschikt was, vandaar het erge broeijen, dat oorzaak is geworden dat in den laatsten tyd onderscheidene boerderyen door het vuur zijn vernield. De zuivelopbrengst is bij voortduring uitmuntend, terwijl de gezondheidstoestand van den veestapel weinig te wenschen over- liet. De prijzen van het vee blijven zeer hoog. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de ver- wachtingen van den oogst in de provincie Groilinjjeil in 1882: Gorecht. Winter- en Zomerrogge beloven een goede op brengst; de gerst eveneens, maar is kort van stroohaver staat ook goed, maar heeft niet te veel strooboonen staan uit muntend en beloven een goede opbrengststamboontjes en aardappelen staan middelmatig; winter- en zomertarwe beloven voldoende opbrengst; de cichorei staat goed. Fivelingo. De tarwe is schraal van gewas en zal waar- schijnlijk nauwelijks een middelmatig beschot opleverende zachte winter en het daarop volgende koude voorjaar zijn hiervan de oorzaak. Wintergerst en haver beloven eene zeer goede opbrengst; ook de boonen staan goed, doch niet zoo goed als het vorige jaar. De opbrengst van het koolzaad is over het algemeen mid delmatig door den zachten winter is er niets omgeploegd. Roode en witte klaver geven een buitengewone opbrengst. De graslanden hebben zeer veel gras opgeleverdde hooi- oogst was overvloedig. De aardappelen beloven minder dan het vorige jaar; in de vroegrijpe soorten heeft de ziekte erg geheerscht; in de latere heeft men dat verschijnsel nog niet opgemerkt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1