Gemeagfle Berigien. - 142 De Huiszwaluweu en liet weder in Juni. Westerwolde. Over het algemeen valt over den stand der voornaamste in deze streken verbouwd wordende gewas- sen, als winter- en zomerrogge, zomergerst, haver, zand- en veenboekweit, erwten en boonen niet te klagen; zij beloven alien eene tamelijk goede opbrengst. Aardappelen staan minder gunstig, hetgeen toe te schrijven is aan de vele regens. WesterkvoartierDe verwachting van den oogst is bij- zonder goed. Tarwe en rogge staan best; gerst is goed maar fijn van stuk; haver, paardeboonen en wortelgewassen staaD buitengewoou gunstig; vlas staat middelmatig van wege de natte weersgesteldheid, om dezelfde reden levert het koolzaad een middelmatig gewas op; aardappelen staan minder goed van wege de ziekte; de weidelanden leveren overvloedig gras en veel hooi is gewonnen, dat meestal niet droog binnengehaald is. Stroo zal er veel geoogst worden. Oldambt. De zachte winter en het buitengewoon gunstig voorjaarsweer deden een buitengewoon voordeeligen oogst verwachten; de latere gure, koude en veelal natte weersgesteld heid deed evenwel die verwachting niet verwezenlijken. Koolzaad, reeds gedorscht, heeft een slecht beschot opgele- verd; de opbrengst wisselt af tusschen de 7 en 23 hectoliter per H. A. De reden van deze slechte uitkomst is tweeiirlei: 1°. dat de plant in het voorjaar sterk bezel was met de larve van aard- vloo, en 2°. dat een stormvlaag met veel regen in April de reeds niet zeer sterke plant aan den grond heeft geslagen en vele stengels heeft gebroken. In het voorjaar zijn er nog al eenige stukken omgeploegd, zoodat geen groote oppervlakte met dit gewas bezet geweest is. Tarwe laat zich zeer goed aanzien en is middelbaar in het gewas. Gerst doet een goeden oogst verwachten. Haver staat goed in het gewas; de natte weersgesteldheid van den laatsten tijd zal echter ongunstig werken op quali- teit en quantiteit, omdat vele stukken daardoor te vroeg aan den grond zijn geslagen. Paardeboonen staan uitmuntend in het gewas en beloven eene groote hoeveelheid stroo, doch de zaadopbrengst zal niet meer dan middelmatig zijn; te veel regen gedurende den bloeitijd heeft een nadeeligen iuvloed op de vruchtzetting uitgeoefend. Roode klaver levert een middelmatig gewas op en de witte heeft gedurende de vorige herfst veel van de veldmuis ge- leden; het onbeschadigde staat goed in 't gewas. Aardappelen staan middelmatig; de lage landeu hebben nog al door den overvloedigen regen geleden. Graslanden leveren een uitmuntend beschot. Humingo. Gerst liet zich tot 5 Juni zeer gunstig aan zien; het gewas was meer dan middelmatig en gezond. De op dieu dag heerschende storm heeft van de vroege veel afgesla- gen en aan de overige mede veel schade toegebracht door kwetsing der aar, waardoor de verdere ontwikkeling van de korrel is belet. Men zegt dat die storm de opbrengst meer dan 10 hecto liter per H. A. zal hebben verminderd. Koolzaad groeide voordeelig op, bloeide goed en werd on- der gunstige omstandigheden gezicht en gedorscht; de op brengst zal pi. m. 30 hectoliter per H. A. zijn; enkele zware gewassen hebben in den bloeitijd door den regen geleden, waardoor die niet zoo goed aan de verwachting hebben beant- woord. Tarwe is van een middelmatig gewas; er wordt eene goede opbrengst van verwacht. Haver werd onder gunstige omstandigheden uitgezaaid en ontwikkelde zich goed; zoodat over het algemeen het gewas gunstig is en een zeer goede opbrengst verwacht kan worden. Boonen en Erwten staan uitmuntend en zijn tot dusver van de luis verschoond gebleven. Vlas en lijnzaad werden mede onder zeer gunstige omstan digheden uitgezaaid en groeiden goed; door den storm van 5 Juni is echter veel schade aan het gewas toegebracht door het doorwaaien der koppen en later hebben de vele regens de ontwikkeling zoowel van het vlas als van het lijnzaad tegen- gehouden. De verwachting van den opbrengst van het zaad is gering en van het vlas, alhoewel beter, toch beueden het raiddelma- tige, ook wat betreft de qualiteit. Vroege aardappelen zijn algemeen door de ziekte aangetast in de latere soorten openbaart zich de ziekte ook, doch haar omvang uam in de laatste dagen niet toebeide soorten had- den overigens een goed gewas. Onder dezen titel schrijft de heer Nibbelink uit Varsseveld het volgende: „In de Landb.-Courant n°. 17 van 27 Eebruari 1881, schreef ik onder den titel „dieren als weerprofeten", een artikeltje om te betoogendat kennie die vele vogels bezitten van de ophan- den zijnde weerverandering soms meer te beduiden heeft dan een oppervlakkige beschouwing wel zou doen vermoeden. Met eenige aangehaalde voorbeelden, zoo als het overblijven van eenige trekvogelsoorten, wanneer er een zachte winter zou volgen, zocht ik dit te staven. Het navolgende gaf aanleiding dat mij dezer dagen het bewuste artikeltje eens weer in 't hoofd kwam. De zwaluwen, die hun voedsel in de lucht moeten zoeken, staan bij de laudlieden aangeschreven als voortreffel\jke weer- kenners. Vliegen zij 's morgens, ondanks een betrokken lucht hoog, dan zegt men„er komt een mooie dag", vliegen zij bij een helderen hemel 's morgens snel en laag over den grond, dan denkt menig landman, dat het tijd wordt om in der haast zijn hooi binnen te halen eer de regen komt. Gaarne geef ik nu toe, dat ook hierin veel overdrijving schuilt, doch geen verstandig mensch zal mijns inziens de landlui, die vaak al zeer weinig begrip hebben van kwik- en aneroide-barometers, daarover hard vallen. Die geen volkomen instrumenten ter zijner beschikking heeft, is wel eens genoodzaakt zich met de minder volkomene te behelpen. Een onzer schuren staat met het achterfront juist naar het zuiden gekeerd, en heeft dus wat men Doemt een „warmen stand". Onder den breeden gevel nestelden ieder jaar een aan- fal huiszwaluweu, gewooulijk een 30 tot 40 paren. Om hun dit nestelen gemakkelijk te maken, heb ik voor eenige jaren eenige latjes over de heele lengte onder den gevel tegen den muur gespijkerd, zoo dat alle nesten keurig op eene rij worden gebouwd en daarbij minder aan het ge- vaar zijn blootgesteld van met de jongen naar beneden te vallen. Soms gebeurt dit echter wel eens; in dat geval ver- deel ik de jongen eenvoudig in de overige nesten, waar ge- woonlijk ook jongen in zijn, terwijl de oude vogels op dezelf de plek dadelijk weer met een nieuw nest beginnen. Naast die schuur bevinden zich de stallingen voor het vee, benevens de ruime dorschvloer; komen er nu in Augustus eens koude, natte dagen, dan is het aardig om te zien hoe zij in de stallen de kleine bloedzuigers, de vliegen, van de muren en zolderingen afpikken. Die in de lente het eerst uit 't Zuiden aankomen, nemen de nog gespaarde nesten het eerst in bezit, knappen die wat op door het dichtpleisteren van gaten en scheuren, en hebben dan in eenige dagen reeds een bewoonbaar nest. In Mei jl. waren nog 15 nesten meer of minder heel gebleven; tegen het midden dier maand begonnen even zoo veel paren reeds met eierenleggen, terwijl de overige pas begonnen met bouwen. Met dit bouwen werd echter nu niet veel haast gemaakt; in de dagen tusschen den 20 en 24 Mei, ondanks het fraaie warme weder, werd plotseling het verder nestelen gestaakt en lieten zij alles wat nog onvoltooid was in den steek. 't Kwam mij erg vreemd en ongewoon voor, niet minder toen dit fraaie weer nog eenigen tijd bleef aanhouden tot 5 Juni. Na dien tijd begonnen de Noordwestelijke storm- en regenvla- gen zich duchtig te doen gelden. 't Was een droevig gezicht om die arme vogels bij 't vallen van den avond, wanneer de tem- peratuur vaak nabij het vriespunt daalde, te midden van storm en regen nog te zien rondfladdereri om eenig voedsel te vin- den. Den 13 en 14 Juni, tweemaal 24 uren achtereen, ver- toonde er zich geen enkele, zij bleven verkleumd in de nesten. Eerst den 16, toen het weer eenigzins beter begon te wor den, droegen zij de doode jongen uit de nesten; die nog geen jongen hadden, wierpen de eieren naar buiten, als begrepen zij dat er toch geen broed van zou komen of dat zij niet in staat zouden zijn het te voeden. Den 3 Juli zijn ze in eenige van 15 nesten weer met broeden begonnen. Daar nu de zwaluwen, ondanks de meer of minder schoone dagen van 20 Mei tot 5 Juni, hun nest bouwen in den steek lieten, meen ik hieruit de gevolgtrekking te moeten afleiden, dat zij wisten wat er volgen zou. 't Kan zijn dat ik dwaal, doch wie weet mij dan op goede gronden eene betere verkla- ring te geven? Sedert 1862 was het nog niet voorgekomen dat mijn regenmeter in de maand zoo veel regen gaf als nu in Juni, waarin 149.7 millimeter werd afgetapt. Den 27 en 28 werd er in twee etmalen zelfs 55.5 m.m. gemetentot hiertoe was in de laatste 22 jaren in de maand Juni betrekkelijk zeer weinig regen gevallen. Wij lezen het volgende in de Amslerdamsche Courant van 26 Julij j.l.: Onlangs namen wij een stukje over uit de Arnli. Ct. over de fraaije aanbiedingendie door een kantoor te Franeker worden gedaan aan personen, die in Amerika hun fortuin willen zoeken, waarbij de redactie van dat blad een waar- schuwend woord voegde voor te lichtgeloovige zielen. De N. R. Ct. kreeg sints dien tijd inzage van een reglement en een tarief van het kantoor De onderlinge waarborgonder directie van den heer Berghen van een briefwisselingmet dezen heer gevoerd. Dit kantoor heeft agentschappen in Noord-Amerika in de volgende stedeuNew-York, San-Francisco, Indianopolis Laurence, Washington, Philadelphia, PetersonChicago, Orange-City, Holland, Cincinnati en Milwaukee. Het be- looft aan flinke personen van allerlei beroepen bij aankomst in Amerika onmiddellijk plaatsing tegen een loon, dat wel geschikt is, menigen behoeftige te doen watertanden. Zoo krij- gen landbouwers (zetboeren) 5 a 10 gld. per dag, landwer- kers en daglooners van 3 tot 7 gld. per dag, boerenknechts /250 a 400 per jaar, benevens kost, inwoning, bewas- sching enz. In fraaijen stijl wordt het doel dezer maatschappij nader aldus toegelicht: „Zij, welke gaarne hun geluk eens in een ander deel der wereld zouden beproeven, deelachtig te worden en daartoe vooralsnog niet in de gelegenheid ge- steld werden wegens financieele omstandigheden, wordt hun door deze maatschappij aangeboden en tevens een goeden uitslag." De aanvrager moet natuurlijk beginnen met betalen, name- lijk /2.50 inschrijvingskosten per hoofd. Dan wordt hem, zooals bet in de orakeltaal van het reglement luidteen ge- zegeld contract verstrekt, „waardoor hem alle noodige zeker- heid wordt gegeven." Dit contract kost 1. Ook kan men voor de helft der reiskosten een voorschot van de maatschappij krijgenwaarvoor een contract geteekend moet worden, dat mede 1 kost. Een aanvrager, die ons inzage gaf van de met den heer Bergh gevoerde correspondentie, had de aanbiedingen wel verlokkeud gevonden, daar hem zelfs nog vrije overtocht was beloofdals h\j 200 diverse werklieden aanbragt, maar had toch voorzichtigheidshalve nog eens geschreven om deugdelijke bewijzendat hij met een ernstige zaak te doen had. De oplichterijen langs dezen meer en meer gebruikelijken weg,in den laatsten tijd herhaaldelijk gepleegd, hadden hem wan- trouwend gemaakt, gelijk hij openhartig schreef, zoodat hij verzocht het hem niet euvel te duiden, als hij om nadere bewijzen vroeg, Op dit schrijven kwam geen antwoord of- scboon het beet dat duizenden personen boven verwachting zijn geslaagd. De voorzichtige aanvrager had zijn /2.50 nog niet gestort zoodat hij geen schade heeft geleden. Het is jammer voor het kantoor te Franeker, dat misscbieu gehoopt had op 200 diverse werklieden, die ieder hun /2.50 zouden aanbrengen. Een ieder wachte zich voor schade I En het onderstaande in de Amslerdamsche Courant van 2 September j.l.: Wij ontvingen het volgende schrijven uit Milwaukee dd. 17 Augustus: „Naar aanleiding van uw bericht uit Franeker, in het eerste blad van 26 Julij 1.1., gevoelen wij ons verplicht als Hollanders onze landgenootendie naar hier willen gaante waarschuwen. „Hier in Milwaukee bestaat geen kantoor, dat aan werk lieden werk bezorgt. Of zulke kantoren in de andere genoemde plaatsen bestaan, betwijfelen wij echter zeer. „Hiervan kan men zich echter gemakkelijk overtuigen bij de heeren James de Fremery, consul te San-Francisco, en Ilospers Betten, bankiers te Orange-City. „len tweede, willen wij ook op de loonen wijzen, die ge noemde persoon aangeeft. »Het hoogste loon dat de beste werkman hier verdient is 3 doll, per dag. ,,Dit is echter niet van tocpassing op de nieuw aangeko- menen. Deze moeten zich aanvankelijk met geringe loonen tevreden stellen. „Ons is bekenddat vele nieuw asngekomenenondanks de vele rnoeite, die zij zich gegeven hebben, maauden lang geen werk konden vinden, en eindelijk met het geringste werk hebben moeten aanvangenom niet geheel in armo°ede te vervallen. ..Hollanders, sints 20 jaren en langer hier woonachtig o. a. de heer J. Jobse, werkzaam aan het postkantoorzou den dit schrijven kunnen bevestigen. „Met de raeeste hoogachting hebben wij de eer te zijn, „Uw dw. dienaren J. G. Scheltus. W. Patjlus. II. J. A. van Steeden. 358 Nationaal Av., Milwaukee, Wise., U. S. Amerika." Mejufvr. J. S. Wiegersma, dezer dagen te Heerenveen overle- denheeft aan hare dienstmeid vermaakt haar huis met tuin als- mede al haar lijfgoed en den geheelen iuboedel, benevens 10,000 in geld. Eene vrouw die haar nu en dan diensten bewees ont- viug f 2000 terwijl aan de Doopsgezinde gemeente 3000 is ver maakt, onder vernligting om wekelijks een bepaalde som aan eene R. C. oude, blinde vrouw uit te keeren al deze legaten vrij van successie. Haar overige bezittingen worden onder hare neven en nichten verder verdeeld. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen Vrijdag 15 dezer van het Loo naar de residentie terugkeeren. Te Bagnolet overleed dezer dagen zekeren Pierre Petitdie on der Kleber en Bonaparte den Egyptischen veldtocht had rnedege- maakt. Hij had den hoogen leeftijd van 103 jaren bereikt. Volgens een berigt in de Franeker Cour." is door een 79-jarig man te Sexbierum nog de geboorte van een kind aangegeven. De man huwde tweemaal. Het eerste huwelijk gaf hem if kinderen, waarvan nog 8 in leven zijn. Het tweede huwelijk tot hiertoe 8,' waarvan nog 5 leven. Er zijn 28 kleiukinderen waarvan reeds 6 gehuwd zijn en uit drie dier huwelijken kan de oude mau thans 10 achter-kleinkinderen tellenwaarvan de oudsten (tweelingen) reeds 7 jaren zijn. 's Mans oudste doehter is ruim 57 jaar ouder dan de jongste. De heer Saagsveld te 's Gravenhagewiens beenen onlangs bij bet spoorweg-ongeluk te Yogelenzang zijn gebroken, is ook over- leden. De spoorwegramp eischte in den overledene haar tweede slachtoffer. De meiddie vodr eenige dagen de wreedheid had om haar kindie arglistig in een schaftkelder aan de Prinsengracht te Am sterdam in bewaring te geven en sedert niets meer van zich deed hooren (zie ons vorig nommer)had Dingsdag-avond de brutaal- heid zich in dien kelder als de moeder er van bekend te maken en haar kind onvoorwaardelijk aan die lieden af te staan. Zij ontving wel eene zeer ernstige correctie van de pleegoudersmaar dat scheen weinig indruk op haar to makenalthanszij verliet de woning en haar kind met de blijde opmerkingdat ze nu kon gaan trouwen". Het kindje heeft een gelukkigen ruil gedaan. Wormen als spijs. Recept van eenige Fransche //gour mets". Zet de wormen eerst in azijnwasch ze daarna af, rol ze in een deeg en laat ze dan braden het resultaat moet heerlijk zijn, voorde liefhebbers. De Koning van Belgie zal eerlang een bezoek brengen aan Am sterdam waar hij de Koloniale Tentoonstelling wil bezoeken vodr deze geopend wordt. De Koning zal zijn reis incognito doen en slechts vergezeld zijn van zijn broeder, den Graaf van Vlaanderen. Bij een Militie-commissaris(nade loting). Bij welk korps zou je graag ingedeeld worden „Bij de huzaren overste I" Daar is dit oogenblik geen plaats meer bij." n O I das niemendal overste'k wil heel graag wachten tot er een plaats open komt." Te Zwolle is de zoon van den koster der Luthersche kerk in hechtenis genomen daar hij op heeterdaad betrapt werd op het wegnemen van zakken met centen uit de consistoriekamer, die hij met den sleutel bij zijn vader in bewaringwist te openen. Maandag is te Arnhem in een kamertje van het rivierbad het lijk gevonden van een ingezetenedie sints een dag vermist was. De man schijnt bij het baden door een beroerte getroffen te zijn. Vijf-en-negentig jaren op eene plaats gewoond te hebben en er dan uit te moeten trekken, is ze- ker hard. Dit lot trof de 95-jarige vrouw Dreier in de Schlach- terstrasze te Hamburg. De matrone was in dat huis geboren, ge- dooptgeconfirmeerdgetrouwdhad er hare ouders en haar man verloren en hoopte er ook te sterven. Zij moest echter hare wo ning verlaten daar die wegens bouwvalligheid te gevaarlijk werd. Ter zake van de nog altijd zoek zijnde gelden van het R.-Cath. armbestuur te Venlo, zijn voor den regter van instructie te Roer- mond gedagvaard de wethoudersde gemeente-ontvangerde pastoor-deken en de regenten. De burgemeester van Yenlo voor- zitter van het armbestuuris niet gedagvaard. Het geregtelijk onderzoek betreft 46 Oostenrijksche metallieken, elk van florijn 1000 die door wijlen mejufvr. van Baerle aan het R.-Cath. armbestuur vermaakt zijn en uit de brandkast zijn ver- dwenen. Aan 't Gemeentebestnur van Venlo is het aanbod ge daan om 23,500 te betalen tot tegemoetkoming in het verlies dier kapitalen. Dit aanbod is aan de goedkeuring van Gedepu- teerde Staten onderworpen doch dit Collegie kon zich daarmede niet vereenigen en wenscht dat het gelieele bedrag terecht kome waarvoor het 't armbestuur aansprakeliik stelt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2