1882. Vrijdag, 29 September. No. 59. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in bet Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/t Cent. Iloofil-Ageiiteii voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 28 September 1882, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 20—26 September 1882. it 11 it i,t: n ii i: it m i: e k Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN ItOYGA C0., te Amsterdam. WJiterl{jK Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren des voormiddaga ten 10 ure, ten Kaadhuize. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. legenwoordig 13 leden. Afvvezig de heer van Riessen. De notulcn der vorige vergadering worden gelezeu en goed- gekeurd. 1. Worden gelezen de iDgekomen stukken en enke'.e me- dedeelingen gedaan. IIIII. Worden aangeboden a. de Gemeente-Begrooting voor 1883, bedragende in ont- vang en in uitgaaf 83,587.28; b. de Begrooting voor bet Lurgerlijk Armbestuur voor 1883, bedragende in ont- vang en in uitgaaf 5,808.44. Bride worden gesteld in handen der Finantieele Commissie. IV. Het Kohier van de Belasting op de Honden, dienst 1882, wordt vaslgesteld op 883,50. V. Kornt in behandeling het bestek voor de vergrooting van de school te Hoofddorp. Na deliberatie, waarbij som- mige leden als hun gevoelen te kennen geven, dat door het vergrooten van school nr. 4het bouwen van eene school aan den IJweg kail vervallenwordt besloten het be9tek goed te keuren en daarvoor ook de gelden toe te staan. VI. De 15 ingekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in den Iloofdelijken Omslag, dienst 1882, worden in besloten vergadering behandeld. VIIVIII, Worden benoemd a. tot leden der Finantieele Commissie: de heeren Bult- man tot voorzitter, en Knaap en Verkuijl; b. tot leden der Commissie voor de Gemeentewerkende heeren Bultman tot voorzitter, en Verkuijl en Biesheuvel; c. tot lid der Schoolcommissiede heer C. J. Boezaartbij loting met den heer J. Ran. De heer de Break zegtniets tegen den heer Boezaart te hebben, ook is de Raad vrij in zijne kens; maar vindt het onaangenaam dat de voordracliten van de Schoolcommissie tel- kens zoo hardriekkig worden afgewezen; hij vraagt ofdevoor- gedragen candidaten zoo verachtenswaardig zijn De heer Knaap zegt, dat er genoeg over geslemd is. Ja zegt de heer de Breuk, maar tusschen personen die niet zijn voorgedragen. De heer Verkuijl zegtmen kan den Raad niet zeggen wie men benoemen moet; maar hij vindt het toch niet streelend voor de Schoolcommissie. X. Tot onderwijzer aan school nr. 3, wordt benoemd: W. H. Hoefmante Deventer. XI. Nadat de geloofsbrieven van het nieuw benoemde Raadslid, den heer A. Suidgeest, in orde wareu bevonden, wordt tot zijne toelating besloten. XII. Aan mej. F. Engels wordt eervol onlslag verleend als onderwijzeres aan school Nr. 4, ingaande 21 November, of, zoo mogelijk, vroeger. XIII. Idem aan J. Kuiperis, als onderwijzer anil school Nr. 9, ingaande 25 November. XIV. Besluit men om van het aanbod van den heer Wel- linghnijzen tot verkoop van groml voor 75 ct. per centiare, om eene school aan den IJweg te bouwengeen gebruik te maken, en ZEd. voor het aanbod te bedanken. XV. Op voorstel van den heer Verkuijl, wordt besloten het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs te Hoofddorp te bepalen op/10.—in plaats van 5.—per jaar. XVI. De heer Bullman wil de strafverordeningen herzien. De Voorzitter zegt, dat zulks zal geschieden en wel in <?ene verordening. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bij de op 26 September 1882 door het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbesteding van sleenkolen, werd ingesehreven door P. van Dalen, de grove per hektol. voor 0.92, en Let gruis per hektol. voor/0.72; door Gebr. Bos, de grove per hektol. voor 1.04, en het gruis per hektol. voor/0.76. Zondng jongstleden zijn te Hoofddorp tegen elf personen procesverbaal opgemaakt, wegens dronkenschap, burengerucht of beleediging. De mazelen verspreiden zich meer en meer door deze ge- meente. Thans heerschen zij het meest te Nieuw-Vennep. J. de V., te Hoofddorp, geraakte deze week met een boe- renwagen met twee paarden bespannen op hoi, de brug over. Op de ijzeren brug viel hij van den wagen af, zonder even- wel letsel te bekomen. Doordien de wagen tegen een boom terecht kwam, bleven de paarden staan. Het eene, eenjarig paard, had even te voren ook al de beenen opgenomen, waar- door eeue met stroo beladen wagen midden op den weg omviel. De afloop der op den 26 September 1882 te Hoofddorp gehouden Harddraverijen is geweest als volgt Door Paarden wit Haarlemmermeer. Aantal deeluemers 16. Prijs 2 geslepen karaffen met zilver gemonteerd, hehaald door D. Bakker, te Haarlemmermeer, met het paard Hortense, van C. Bakker, te Haarlemmermeer. le Premie: eeu rooktoestel met zilver gemonteerd, behaald door D. Metz, te Haarlemmermeer, met het paard Antje, van F. Ferwerda, te Haarlemmermeer. 2e PremieEen aschbak met zilver gemonteerd, behaald door A. N. Straathof, te Haarlcnmermeer, met het paard ITans, van hem zeiven. Door Paarden van zessen klaar. Aantal deelnemers 15. Prijs: 125.behaald door J. de Boer, met het paard Le Flesc/ie, van J. Wuste, te Sandpoort. Premie .- 50.behaald door C. Broers, met het paard Johanna, van J. Koopman, te Nieuwe Niedorp. In de laatste jaren werden de Harddraverijen te Hoofddorp niet zoo druk bezocht als wel dezen keer. Het prachtige ive- der lokte dan ook een ieder uit. De poffertjeskraam was eene groote verrassing. Het ware wel goed geweest, als er nog een gestaan had, want een weinig eoncurrentie in dat vak is wel verkieslijk voor het publiek. GEBOREN Hendrik, zoon van D. van Merkensteiu en J. Noor- man. Hilletje, dochter van C. Bokhorst en L. Spruijt.. Cornelia, dochter van J. llipse en J. de Vos. Emma Johanna en Martinus Hermanus (tweel.), dochter en zoon van C. J. Biesheuvel en E. Schaap. Jacob, zoon van J. Yreeken en E. Maarse. Stefana Johanna, dochter van L. van der Zon en R. Ploeg. Gerrit Klaas, zoon van A. Haspels en G. Peetoom. Lambertus, zoon van D. Roubos en A. Walraven. Pbilipijntje, dochter van D. Koolhaas en G. Bokhorst. Pieter, zoon van J. van de Bent en J. Dunweg. Johannis, zoon van A. Bogers en J. Koenen. Alida Adriana, dochter van G. Hagen en A. A. Boer. Anna Maria en Benja- mina (tweel.), doehters van H. J. J. van Verseveld en M. van Geest. OVERLEDEN Cornelia, oud 5 weken, dochter van H. de Bruin en C. van Yelsen. Adrianus Martinus, oud 2 weken, zoon van P. Rosenbrand en M. Stokhof. Adriana, oud 6 weken, dochter van H. van Dongen en C. Thomas. Pieter Wielaard, oud 77 jaar, weduwnaar van E. Borstlap. ONDERTROCJWD C. van der Horst met G. van Eck. GERUWD C. van Tilburg met A. Jongeneelen. Omtrent den brand nabij Halfweg kan worden mecgedeeld dat de Bakkerij met het Woonhuis en de schuur van W. Sweers, geheel zijn in den asch gelegdde brand is begonnen's mid- dags len twee ure. Verbrand zijn: 142 zakken meel, J/ij last rogge, 1 0 zakken tarwe en rogge, een portemonnaie met 20.-, eeuig goud en zilver, waaronder een gouden horlogeen eenige kleederen. Van den inboedel is het meeste gered. Alles was tegen brandschade verzekerd de vaste goederen bij de heeren de Jong en Co., de roerende te Oud-Carspel. Een spuit uit deze gemeente heeft bij den brand dienst ge daan terwijl met behulp van de spuit van Rijnland de be- lendende gebouwen gespaard zijn gebleven. Een ond veldwachter, P. F. genaamd, vroeger te II.lhans te A. woonachtig, is te Velsen door den broeder van een zijner oud-confraters, de V., bekeurd wegens jagt-overtreding. Dingsdng-avond brak boven deze gemeente een hevige omveers- bui los, jnist na afloop der harddraverij. Vele menschen bekwamen een nat pak. Er zijn geene andere ODgelukken gebeurd, als dat de blik- sem in den schoorBteen van het stoomgemanl de Cruquius is geslagen en eenige schade veroorzaakt heeft. iipcllc (Langstraat), 22 Sept. Ofscboon de inzameling van het toemaathooi in de laatste dagen door den regen zeer werd vertraagd, kan men toch aannemen dat, op enkele uitzonderin- gen na, de oogst zoo goed als geeindigd is. De boeren heb ben niet te klagen over de kwantiteit, en verreweg het groot- ste gedeelte is goed gewonnen. De aflevering van koophooi geschiedt tegenwoordig bijua geregeldofschoon de prijs van de beste kwaliteit niet meer dan 14 per 1000/2 kilogram bedraagt, gaan velen toch tot verkoopen over, voornamelijk ook omdat de tijd daar is, dat de stallen van vee moeten voorzien worden en er dan geld noodig is. Reeds hebben ver- scheidene veehouders eenige aankoopen gedaan, en uit een mond hoort men van zeer hooge prijzen gewagen. Maar ook de vee houders uit deze streken maken dit jaar bijzonder goede re- kening, want de kalfkoeijen zijn zeer hoog in prijs, en pryzen van/300 bebooren niet tot de zeldzaamheden. Gisteren werd er zelfs eene voor 350 afgeleverd, die weinige oogenblikken te voren op de Waalwijksche markt de eerste premie had hehaald. Ook in vet vee is de haadel belangrijk en voor de eerste kwali teit wordt 85 a 90 cent per kilogram betaald. Leeuwarden. Een boerderij in Gaasterland, ivaarvoor voo'r 7 jaar 65,000 geboden werd, bracht nu bij publieken verkoop even 31,000 op. De openbare verkooping van pluimgedierte in den Zoologi- schen Tuin te 's Gravenhage heeft ongeveer 1600 opgebragt. Hit Brussel worden reeds voorteekenen van een vroegen en strengen winter gemelil. De zwaluwen trekken in grooten ge- tale naar het Zuiden. Dit is vroeger dan gewoonlijk, daar deze vogels bij eenigzins gunstig najaar tot in October blijven. Mis- schien zijn zy bevreesd, dat de Engelschen voor hen geen plaatsje meer in Egypte overlaten. De invoer van aardappelen uit Pruissen neemt nog gestadig toe, waardoor de markt der inlandsche zeer gedrukt wordt De oogst in Duitschland moet zeer vooideelig zijn en de kwa liteit uitmuntend. Met veel gencegen vernemen wij dat het comite voor de in 1884 te Amsterdam te houden Internationale Landbouw- tentooustelling van vele zijden medewerking ondervindt. Gel- delyke bijdragen worden meer en meer ontvangen, o. a. kwa- men dezer dagen belangrijke bijdragen in van de Rotterdam- sche hypotheekbank voor Nederland en van de Mantschappij tot exploitatie van de Brakke Grond, te Amsterdam. Moge dit voorbeeld door velen worden gevolgd en het comite daar- door in staat worden gesteld om die Internationale teutoon- stelling op eene voor ons vaderland waardige wijze te doen geschieden. Zooals bekend is, worden bijdragen of toezegging daarvan ingewacht by den secretaris van het comit6, den hee'r P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, voor 1 Januari 1883. Men schrijft uit Berlijn: „Met onzen ooftoogst is het slecht gesteld; appelen zullen zeer duur zijn. Hongarije zal ons dit jaar moeten helpen; en terwijl wij verleden jaar appelen naar Amerika zonden zal Amerika ons ditmaal zijne appelen moeten zenden. De eerste bezendingen worden half October verwacht. De vracht maakt ze echter duur, omdat zij niet als ballast kuuneu gaan, maar als vrachtgoed moeten verzonden worden. Onze fruit- koopers zijn even wel tevreden. In het vorige jaar hadden de Berlijnsehe grondeigenaren geen fruit gekocht, maar het van hunne landgoedereu in de Marken, in Pommeren enz. betrok- ken dit jaar zijn zij de beste afnemers." De Pekinr/sche Courant van 14 Juli bevat woordelijk het volgende„Na een droogte van verscheidene wekeu, viel gisteren middag over de hoofdstad en omstreken een over- vloedige regen. Alles verkwikte zich aan het nederstroomende water, en men vroeg elkander wien men dat hemelsch ge- schenk wel te danken had. Naar men ons meldt, was bet niemand anders dan onze verheven heer en gebieder, die ons dien zegen gebragt heeft. Gisteren ochtend namelyk, gaf hij bevel zyn gala-kleeding gereed te houden, daar hij van plan was in den Ta-Nautien (tempel van den sneeuw- en regengod) zijn godsdienst te verrichten om aan het Ryk wat regen te bezorgen. Nauwelijks had zich onze verheven gebieder voor het beeld der godheid nee.rgeworpen en zijne gehedeu begon-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1