lder. 1882 Vrijdag, 6 October. No. AO. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der -A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblatl, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 27 Sept.5 October 1882. KANTONGERECHT 114 VREE1MMER1HEER. Zitting van den 26 September 1882. Uitspraak van Vomiissen. ii Re Cornelia en Sophia Naai- en Breiscliool te Abhenes. Zwolle, 29 Sept. Op de gisteren alhier gehouden paarden- markt waren ruim 750 paarden van allerlei soort aangevoerd. De handel was over het geheel redelijk en de prjjzen waren vrij goed. Enkele Friesche paarden werden voor buitenland- sche rekening tot p. m. /950 opgekocht. Werkpaarden vari- eerden tusscheu /150 en/ 550 jonge fokpaarden 250 a 400veulens /80 a 185; ponys /110 a 200; de vele exemplaren voor de slachtbank tot zeer uiteenloopende, lage prijzen. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyh Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De Uitslag van de op 3 October 1882 door Dijkgraaf en lleemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding voor het verhoogen van Zes openbare Uitwegen over den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder met de daaraan grenzende Opslagplaatsen is geweest ais volgt Ingeschreven vverd door J. van den Heuvel Az., te Haarlemmermeer, voor 1787.— A. den Breejen idem, 2295. C. Bos, idem, 1898. P. van Essen, idem, 2670. Onderstaande Personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doen voor de bijhonding van het Bevolking-register: Jan van den Berg,.... gekomen van Vleuten. Neeltje VerhdlpWeespercarspel. Jacob van Beuzekom, Kralingen. PIendrik Marinus Lisseveld, Wissenkerke. Ilet Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's namiddags van 14 uur. GEBOREN Johannes zoon van H. Hulscher en J. Lommerse. Johannadochter van C. van Tilburg en A. Jongeneelen. Adri- anus Laurentius zoon van Q. van der Peijl en M. J. Umans. Jan Jacobus zoon van P. Hoogland en A. Alewijn. Johannes Cornelis zoon van J. Bijman en C. A. Kos. Johannadochter van G. Bos en A. C. v. Meer. Maria, dochter van H. van Sprundel en E. Pronk. Geesje, dochter van T. Kok en A. Frank fort. Maria Cornelia Antoniadochter van G. Coblens en J. Renter. Gielia dochter van J. van Andel en G. Visser.Mari nus zoon van A. van der Sluijs en J. de Leeuw. Dirkje dochter van G. Driehuijs en C. F. Vlegels. Simonzoon van J. Weij en E. Wortel. LEVENLOOS GEBOREN Een Kind van J. Mesman en K. van Dam. OVERLEDEN Johannes Baptiste oud 4 maandenzoon van J. Wijfjes en J. C. D'haene. Johannes Marinus Jacobus, oud 2 maanden, zoon van E. Beuker. Roelof, oud 7 jarenzoon van A. Jansen en K. van der Pol. Cornelia, oud 17 maanden, dochter van J. Vinke en E. Ronk. Angenes van der Zand, oud 63 jaren gehuwd met K. van Zeelt. Lopje Grootoud 61 ja ren gehuwd met A. J. Looije. ONDERTROUWD J. Sieuwers met T. Dekker. P. Gootjes met G. Vermeer. GEHUWD N. van Lakerveld met J. Rogge. J. C. van der Heide met W. Boogerd. N. Blauwhof met C. v. d. Hulst. G. den Hartog met A. J. van Wijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedepu- teerde Staten der provincien de volgende aanschrijving gericht „Volgens de derde alinea van art. 45 der wet van 17 Au gustus 1878 Staatsblad n°. 127) wordt bij de uitkeeringvan de 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs verrekend hetgeen de gemeenten over een vorig dienstjaar te veel heb- ben genoten. Somtijds echter overtreft het te verrekenen bedrag de som, die moet worden uitgekeerd, of worden gemeente-re- keningen vastgesteld, nadat de uitkeering over het jaar, waarin de verrekening behoort te geschieden, voor de helft of drie- vierden gedeelten is gedaan, ten gevolge waarvan verrekening door inhouding op de nog uit te keeren som niet meer ge- heel mogelijk is. De verrekening over meer dan een dienstjaar uit te strekken, zou niet in het belang eener goede comptabili- teit zijn en schijot bovendien in strijd met de bedoeling van den wetgever. Ik acht het daarom noodig, dat in de gevallen dat de verrekening van te veel genoten vergoeding over een volgend dienstjaar niet in haar geheel kan geschieden, het bedrag dat niet verrekend kan worden, door de gemeenten in's rijks kas worde gestort. De vraag of verrekening kan geschieden, is ze- ker niet vroeger dan in December van het jaar, waarin zij moet gedaan worden, met eenige juistheid te beantwoorden. Ik stel mij daarom voor aan uw collegie telken jare in het be gin van December mededeeling te doen van de sommen, die gemeenten in uwe provincie zullen moeten storten, met ver- zoek de gemeentebesturen daartoe uit te noodigen." Aard Of Naam. Woonplaats. der Geldboete. Gevangenis- Overtreding. straf van J. v. H. Lisse. Dronkenschap 50— 15 dageu M. W. id. id. 40.— 12 A. A. id. id. 20— 6 J. v. D. id. id. 10— 3 C. W. id. id. 5— 2 A. V. id. id. 5— 2 D. K. id. id. 10— 4 P. L. id. id. 10 4 J. G. S. id. id. io— 3 N.v.d.V. Haarlemmermeer id. 10— 3 C. C. L. Aalsmeer. id. 10 3 A. K. Haarlemmermeer id. io— 3 J. C. L. id. id. 10— 3 C. K. id. id. io— 3 J. K. id. io— 3 C. L. id. id. io— 3 P. S. id. id. 15 6 P. S. id. id. io— 4 T. S. id. id. 5 2 L. S. id. id. 5 2 G. V. id. id. 5 2 J. C. id. id. 5— 2 P. v. S. Sassenheim. id. 5 2 G. L. Haarlemmermeer id. 5 2 D. S. id. id. 5 2 J. v. O. id. id. 5-— 2 P. V. Hillegom. id. 5 2 P. O. Haarlemmermeer id. 5— 2 P.J.d.M. Hillegom. id. 5 2 Naar aanleiding van de verjaring, op 21 September, van mevrouw Zervas, te Keulen eenigst kind van den overleden Volks- en Kinderdichter J. P. Heije en mevrouw M. M. Heije Van Voorst, werd op den 29eu daarop volgende het onder wijs op de Naai- en Breischool te Ahbeties, even alszulksnu 13 jaren achtereen is geschiedgesloten met een vroolijk feest, waarop de gewone ververschingen in ruime mate wer- den toegediend, daartoe in slaat gesteld door hetlegaat, het- welk bovengenoemde personen aan deze school hebben vermaakt. Hoewel het weder, door afwisseling van storm en regen niet bijzonder gunstig was, zijn er toch door de kindereu op den grafzerk hunner oude en jongevriend, hunne keurige kransen nedergelegd, terwijl zij het welbekende versje van Hejje zongen Groen takjedat uit de aarde spruit, Wat zal er van u groeien Zijt gij onnut of schaadlijk kruid, Zult ge als een roos of anjer bloeien Of zult gij geven lekker fruit? Jong volkje, nu nog klein en teer, Wat zal er van u groeien Zult gij tot schande meer en meer Of wel tot heerlijk sieraad bloeien En vruchten dragen, God ter eer Twee meisjes, die geen enkelen schooltijd verzuimd hnd- den, ontvingen elk eenen prijs in geld van 3 kwartjes. Boven verwachting en berekening is het schoolbezoek zeer getrouw geweest. Van 6 Maart3 April waren ingeschreven: 10 geheel en 18 gedeeltelijk betalenden Van 3 April3 Juli 19 geheel en 33 gedeeltelijk beta lenden Van 3 Juli28 September: 19 geheel en 29 gedeeltelijk betalenden. Het hoogste aantal leerlingen is dus 52 geweest. De opbrengst der schoolgelden bedroeg in het geheel 147.90, welke geheel ten goede van de naaivrouw A. E. Reitsma zijn gekomen. Bjj de afrekening van het tegoed voor de bijdrage van het gedeelteljjk kosteloos onderwijs bleek het, dat wjj veel te ruim geweest waren in onze toelatingen, daar de be- grooting voor het gedeeltelijk kosteloos onderwijs 40.was en volgens de lijst van de naaivrouw moest uitgekeerd wor den 56.80. Het bedrag van 16.80 hebben wij er nu van ons zelven bijgelegd, dat niet aangenaam was, daar mijne vrouw van het begin tot het einde, hare nu eenmaal opge- nomen taak trouwhartig heeft vervuld. Hier te Abbenes doet men voor deze nuttige zaak niets het gemeentebestuur toont in zooverre zijne belangstelling door bet schoollokaal ten ge- bruike af te staan en mij op het einde van het jaar een staat te laten invullen om eenige gegevens over deze naaischooi te hebben; alleen mevrouw Van Dorsten schonk ons ook dit jaar hare gewone bijdrage van/2.50, waarvoor bij getrouw school bezoek een kind gedeeltelijk kosteloos onderwjjs kan ontvangen. Nu de naaischooi voor dit jaar weder geeindigd is worden deze week de leesinrichtingen te Abbenes opnieuw in werking gesteld, op de gewone voorwaarden de kinderen 5 cent leesgeld voor den geheelen winter, de grootere men- scheu 25 of 50 cent. De groote bibliotheek werd dezen zomer op verrassende wijze verrijkt door het vriendelijk aanbod van den heer P. N. Muller, te Amsterdam, om mij eenige boe- ken voor mijne leesinrichting toe te zenden waarop ik 55 uitmnntende Hollandsche en uit het Duitsch, Fransch, Engelsch en Italiaansch vertaalde Romans heb ontvangenbenevens eenige boekjes over verschillende onderwerpen. Ik kan de ken- nismaking wel aanbevelen. Met veel genoegen las ik er reeds van: De schat van Donnina, door Salvatore Farina, uit het Italiaansch vertaald door Dr. E. Epkenia. De groote bibliotheek bevat nu bijna 1700 nummers. Met den heer Muller hoop ikdat de lektuur aan velen iu dezen winter een aangenaam uurtje zal verschaffen. Abbenet1 October 1882. P. Boekei,. Sint-Maartensdijk, 4 Oct. Eerstdaags zullen de eerste suikerhieten van hier verscheept worden. Het natte Septem- berweer heeft niet veel verbetering in den wortel gebragt. Ze zijn over het algemeen zeer klein gebleven. Dit is iu de eerste plaats schade voor den verbouwer, doch ook den fa- brikant wacht geen gunstig jaar, daar het suikergehalte zeer gering is. Weesp, 4 Oct. In weerwil van het min gunstige weder, was de heden alhier gehouden najaars-paardenmarkt zeer druk bezocht. Er waren 770 paarden en 130 veulens en ponuys aangebragt. De handel was redelijk. Twaalf kippen van een ingezetene van Heenvliet bebben van 18 Februari tot heden ruim 1600 eijeren gelegd, welke alle groot van stuk waren, enkele wogen ruim een Nederl. ons. Het uitvoerend comitd voor de Internationale landbouw- tentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, heeft zich bij adres tot de Staten der Provincien gewend, met verzoek een subsidie uit de provinciale kas te mogen ontvangen in de aanzienlijke uitgaven, die een dergelijke tentoonstelling vordert. Men schrijft aan de Leidsclie Ct.: „In Mei lieten de boeren buitenwater in de Polders, omdat het zoo droogde en er in wel zes maanden geen regen van belang gevallen was. Nog voor den langsten dag, dus met den hoogsten zonnestand, beijverde zich ieder Polderbestuur het overtollige water kwijt te rakendat de regen bezorgd had. Men vreesde toen dat het levende water werd weggemalen, om spoedig zich weer met dood water uit hun boezera te moeteu behelpen. Tot op den huidigen dag hebben echter van toen af poldermolens en stoomgemalen bijna niet stil gestaan, en zjjn Rijnland, Delfland en alle andere waterschappen er steeds op bedacht geweest den stijgenden boezem naar zee te ontlasten," Of men in Duitschland ook goed op de hoogte is. On- langs is door Duitsche bladen gemeld dat men reeds goed opschoot met de droogmakiDg der Zuiderzee. De Echo meldt thans, dat het werk voltooid is en „onmetelijke uilgestrekt- heden" water daardoor in vruchtbaar land zijn hersehapen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1