SCHOUW KENN1SGEVMVG. - 158 - Haarlem mcr meer polder. tot leden der Coinmissie voor de Financien, tot leden der Commissie voor de Gemeentewei ken, r l)e kalverziekte bij koeijen. 3tOde ^taat§-Loterij. Prijzen van 100.— en daarboven. de Heeren: H. F. BULTMAN, Voorzitter P. KNAAP en P. VERKUYL; de Heeren: H. F. BULTMAN, Voorzitter P. VERKUYL en B. BIESHEUVEL. f De Democratedie te Geneve verscbijnt, meldt dat van een Engelsche maatschappij het aanbod is ontvangen om het meer van Geneve droog te maken en dus een groote opper- vlakte vruchtbaar land aan te winnendoor een tunnel te graven van het meer naar dat gedeelte der Rhone, waarvan de bedding 80 meter lager gelegen is. Niet alleen dat de maatschappij geen subsidie vraagtdoch zij biedt nog vijf raillioen francs aan voor de drooggelegde gronden. Op de beroemde Oldenburgsche paardenmarkt van Ovel- gonne van jl. Maandag waren ongeveer 4000 paarden aan- gebragt. De handel was zeer levendigbij hooge pryzen. Een paardeukooper hield van 115 door hem aan de markt gebragte enters slechts 1 over, een ander van 80 niet een. Omstreeks 99 pet. van den geheelen aanvoer werd verkocht. Men leest in Onze gevederde Vrienden o. a. het volgende „Het aantal vogels dat den winter geheel of gedeeltelijk bij ons doorbrengt is grooter dan men gewoonlijk denkt. De spechtenmeezenhet hoomkruipertjede boomklever, het goudhaantje, het winterkoninkje de kuifleeuwerik overwinteren bij ons, terwijl van verscheidene andere soortenzooals van de kwikstaartjesroodborsljes, sommige tapuiten graspiepers, spreeuwengortensijsjes, steeds een aantal individuen bij ons zijn achtergebleven en dus aan alle gestrengheden van den winter blootstaan. „Is de winter nu lang en streng, blijft de bodem gedu- rende vele weken hard bevroren of met sneeuw bedekt, dan sterven vele dezer vogels door gebrek aan voedsel. „Wij kunnen echter een groot getal in het leveu behouden en zoo in werkelijkheid zeer medewerkenom de vcrminde- ring van onze vogelfauna tegen te gaan. „Maar hoe kunnen en moeten wij handelen, om dit doel te bereiken „In de eerste plaats door het aanleggen van voederplaat- sen, en ten tweede door het aanbrengen van slaapkastjes. De eerste moeten de vogels voor den honger, de tweede ze voor de koude behoeden. „Een voederplaats voor vogels mag zoo maar niet op goed geluk worden aangelegd. Men moet die zoo inrichten, dat zij aan de behoeften der verschillende vogelsoorten beant- woordt en tevens gemakkelijk door deze kan gevonden worden." Over dit hoogst belangrijk onderwerp schrijft de heer Schultze in het WocJienschrift der Pommerschen tikonomischen Cesellschaft het volgende: „Ik ben zeven jaren lang geweest in eene beroemde melkerij van 180 stuks Nederlandsche koeijen, waar het verlies van koeijen aan deze ziekte zeer groot was. Meestal trof bet de koeijen die de meeste melk gaven. Daar heb ik in den laatsten tijdop verlangen van een degelyken veearts, braakwijnsteen moeten gebruikenen wel als volgt: als de ziekte zich ver- toont 16 gram braakwijnsteen op anderhalve liter water, in eens in te geven, en dan vier unr achter elkaar ieder uur vier gram braakwijnsteen. Is de ziekte dan nog niet geweken, zoo kan men nog vier uur lang aldus er mede doorgaan. Met dit middel heb ik bij zeven op elkaar volgende zware gevallen, slechts eens het mes gebruikt; dit moet men ook slechts dan alleen doenwanneer men ziet dat het dier op sterven ligt. Het vleesch is buitendien goed en de slagter neemt het gaarne voor de halve waarde. Ik heb onlangs nog een geval in de boerderij van mijnen vader gehad, waar het dier drie dagen lang zonder bewustzijn lag en toch in't leven bleef. De ziekte begint gewoonlijk 24 uren na het afkalven; de dieren gaan iiggen met den kop op de ribben, bewuste- loos en kunnen niet meer opstaanen wanneer zij het be- proeven, vallen zij weder neer, terwijl het koude zweet hen uitbreekt. De Hervormde Diaconie te Aalten heeft van den heer mr. L. Roelvink, burgemeester, uit de nalatenschap van wijlen zijn broeder ontvangen de som van 3000vrij van successierechten. HH. MM. de Koning en Koningin hebben met het kleine prin- sesje wederom de residentie verlaten en zich naar het Loo begeven, alwaar de Vorstelijke personen tot het laatst van December denken te verblijven. Te Stora Bonas in Zweden overleed onlangs de weduwe Katkarina Persdotter, in den ouderdom van 105 jaren. De overledene verheugde zich tot haar dood toe in het gebruik van al hare zintuigen en in eene goede gezondheid. Op haar lOOen verjaardag deed zij zelfs nog een dansje. De vrouw van den fabrieksarbeider H. J. v. Z., te IJsselmuiden, dio in zeer gezegende omstandigheden verkeerde, Zaturdagavond omstreeks 8 ure met haar man van Kampen huiswaarts keerende, gevoelde zich, even buiten die stad gekomen, tot groote verlegen- heid van den man, zeer onpasselijk. In een kinderwagen van cen goeden bekende, die juist hen tegemoet kwam, opgenomen, duurde het niet lang of het gezelschap was met een vreemden passagier vermeerderd, daar vrouw v. Z. in de buurtschap »de Hoogeooomen" op den provincialen grintweg een welgeschapen zoon ter wereld had gebragt. De passagiers zijn welvarende. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongeregt te Hel- mond is aanklagt tegen den cipier der kantonnale gevangenis, P. F. Seegers, ingediend, wesrens het verantwoorden van een veroordeelde, die de opgelcgde gevangenisstraf niet heeft ondergaan en voor wien toch de voeding in rekening is gebragt. Deze ontdekking verklaart waarom vele zelfs welgestelde veroordeelden aldaar subsidiaire ge vangenisstraf boven gelaboete verkozen. Secondant: Willem, houd je mond of ik laat je een uur lang schoolblijven. Willem: 'k Praat niet, meneerik luis- ter. Secondant (driftig) Je luistert met je eene oor en je praat met het ander. Een interessant historisch kunstwerk is thans te Berlijn ter be- zichtiging gesteld in het tapisseriemagazijn van M. Lamprecht. Het is een in prachtige kleuren geborduurde portiere, voorstellende »het verkoopen van Joseph door zijne broeders." Dit borduurwerk is vervaardigd door keizerin Josephine, tijdens haar verblijf op Malmaison. Un eene mod erne roman. /1'heodoor reed tot aan den tuin, sprong van het paard, kroop door de heg en vloog naar het prieel, waar Kunegonde rustte, en wicrp zich aan hare voeten. Vol blijd- schap hief zij hem op bij plaatste zich aan hare zijde, zonk aan hare borst en zwom in een zee van zaligheid. Dit alles was het werk van minder dan een minuut". De man heeft dus wel van den tijd geprofiteerd. Naar luid van tijdingen uit Manilla, zijn tot dusver 26.000 inlan ders op de Philippijnsche eilanden aan de cholera overleden en 76 Europeanen. Te Yeghel heeft een hardlooperij van mannen boven de 50 jaren plaats gehad. Twee van de vier uitgeloofde prijzea werden behaald door een grijsaard van 76 en een van 82 jaar. N. J. K. woonachtig in de Coolsehe straat te Delfshaven is gearresteerd wegens het uitgeven van een valsch bankbiljet van f 60.Bij het onderzoek door de politie in zijne woning zijn vele dergelijke biljetten ook van 1000.—, gevonden, alsook een copieerpers, papier, gereedschappen en grondstoffen voor de ver- vaardiging. Hij is met zijn bijzitdie 18 jaren oud is ter be- schikking van de justitie gesteld. Terwijl te Olst G. N. en zijne vrouw Zondag morgen op weg waren naar de kerk, liep de man opeens vooruit en sprong in de Soestwetering. Zijne vrouw ging terug en riep de hulp in van een paar personen, die ook op weg naar de kerk waren. Deze trokken den drenkeling op den wal, lieten bem daar liggen en gingen toen dc godsdienstoefening bijwonen. Eerst later begaven zij zich naar den burgemeester, om dezen met het voorval bekend te maken. Toen de geneeskundige kwam, kon hij slechts den dood constateren De Times verneemt uit Odessa, dat aan boord van het naar Sebastopol teruggekeerd torenschip »Popoffka", het torpedo maga- zijn ontploft is, en bij deze ramp dertig van de zestig man gedood werden. De ontploffing was zoo krachtig, dat naar alle zijden de lichaamsaeelen werden verspreid. De ,Popoffka" kreeg belangrijke schade. Figaro doet mededeeling van een duel, door twee Petersburger garde-officieren gehouden, die sedert lang intieme vrienden waren, maar elkaar gingen haten om eene vrouw, De duellisten losten tegelijk hun revolvers en vielen bciden dood neder. Een hunner was de laatste telg van cen oud adellijk geslacht. In het advertentieblad van Voltelen worden deze week niet min der dan 9 hoofdonderwijzers, 72 hulponderwijzers en 19 hulponder- wijzeressen gevraagd, zoodat de wet van '78 zijn overdreven eischen reeds duidclijk doet gevoelen. Dan lievek de huur veriioogen. Huisheer. Meneer, ik moet u bij dezen de huur opzeggen. 'tis nu al zeven maanden geleden, dat ik de laatste huur van u gezien heb. M ij n h e e r. Wat? Ik verhuizen, dat nooit. Ik ben veel te veel aandcwonin<* gehecht. De huurprijs verhoogen, dat kunt u doen, maar verhuf- zen daar is geen denken aan. Te Zutphen heeft zich ten gemeentehuize het zonderlinge geval voorgedaan, dat bij eene trouwplechtigheid, bruid en bruideo-ora, alsmede de getuigen, alien de verklaring aflegden niet te kunnen schrijven. Men heeft dezer dagen een bende dieven gevat, die aan verschei dene Oostenrijksche spoorwegstations, Miiglitz, Cottau, Littau enz. herhaaldelijk diefstallen pleegden op een zeer listige manier. Een der dieven liet zich namelijk in een kist sluiten en door zijn makkers als vrachtgoed verzenden. Zoodra dan 'smiddags, in het rustuur der beambten, het goederenkantoor gesloten was, kwam hij uit de kist, die hij van binnen open kon maken, stal zooveel als hij grijpen en vaugen kon, toi dat zijn kist, waarin hij (alles deed, zoowat even zwaar was als toen hij er in lag, en sloop onopgemerkt heen. De kist met de gustolen goederen werd dan natuurlijk, daar niemand iets bijzonders er aan kon bemerken, verder verzonden en aan het aangegeven station door andere leden der bende afgehaald. Dat ging zoo een geruimen tijd goed, totdat eindelijk alles uit- kwam en de schuldigen gevat werden. Bij hun bekentenissen zijn allerhande bijzonderheden aan het licht gebragt. Zoo verhaalden zij, o. a., dat eens een man, die in een lange smalle kist lag, aan het station Cottau gedwongen was geweest een half uur lang op zijn hoofd te staan, omdat men de kist, oudanks de waarschuwing „niet kantelen", op een der kanten had neergezet. Twee onderofficieren, te Bergen-op-Zoom in garnizoen, zijn naar Frankrijk gedeserteerd, en hebben ongeveer f 300 der soldaten- menage medegenomen. Ook slim. Louis: He, pa, u moest me die mooie, kleine pony koopen, die we gisteren hebben gezien. Y a d c r Neon, jongen, daar komt niets van in. 'tKost te veel geld. Louis: Wel, weet u wat, koopt u ze, dan hoeft u me een jaar lang niet naar school te sturen en spaart u het schoolgeld. De heer Dugdale, een der directeuren van de groote gevan genis te New-York, geeft in zijn statistische mededeelingen over de bevolking der gevangenis een overzicht van de mis- dadigers, die van een verlaten raeisje afstammen, dat in 1797 door de omstreken van den Hudson doolde. Dat kind, zonder verwanten of beschermers, nu eens door een vriendelijke hand voortgeholpen, dan weder verstooten en verlaten, een kind, dat met een handvol dollars in een gesticht verzorgd en tot een nuttig lid der maatschappij opgevoed had kunnen worden, verviel tot ellende en misdaad. Uit haar is een geslacht gespro- ten, dat in 85 jaren niet minder dan 704 misdadigers onder zijn leden telde, die met elkander meer dan 200 jaren gevan genisstraf hebben doorgebragt, ongerekend nog de dronk- aards, landloopers en idioten, welke eveneens tot de nakome- lingen van die eene verstootene behooren. Op het Congres voor Sociale Wetenschappen te Nottingham gaf de vertegenwoordigster van de Vereeniging tot hervorming der vrouwelijke kleeding, een zekere Mrs. King, groot opzien met haar voordracht over de toekomst der vrouwenkleederen. Zij ging van de beweriDg uit, dat de Schepper aan de vrou- wen evengoed twee beenen had gegeven, als aan de mannen, en dat daarom de broek noodzakelijk tot haar kleedingstukken moest behooren, natuurlijk voorloopig slechts binnen bescheiden grenzen. Zij zou slechts vier of 5 duim lang zijn en in een kleed eindigen; toch zou er meer vryheid van beweging door verkregen worden en geen imitatie van den mannelijken pan- talon zijn. Mrs. King droeg zelve zulk een bestaard-kleeding- stuk, daarover eeD vest en jaquet. Het kon niet missen dat Mrs. King bij haar voordracht even opmerkzaam werd aan- gehoord als hartelijk uitgelagchen. De Amsterdamsche dierentuin telde op 1 Mei j.l. 6117 le den, tegen 5942 op 1 Mei 1880. Op dit oogenblik is dit ge tal gestegen tot 6628. De tuin werd in het afgeloopen jaar bezocht door 86,000 vreemdelingen, terwyl aan 46,000 werk- lieden tegen 25 ct. entree werd verleend en 5271 in gestich- ten verpleegde weezen en ouden van dagen gratis den tuin bezigtigden. De ontvangsten bedroegen/256,441 de uitga- ven 229,810, waaronder de kosten voor de voeding der dieren voorkomen tot een bedrag van 54,600. De bezittingen van het genootschap vertegeuwoordigen een bedrag van 1.357,000, terwijl de schuld /903.000 bedraagt, zoodat het genootschap een batig saldo heeft van/454,000. Uit Geneve wordt gemeld, dat de St.-Gothardweg met een dikke laag sneeuw bedekt is. De post en de passagiers wor den met sleden van Goschenen naar Aaodermatt gebragt. Sneeuwvallen komen herhaaldelijk voor. Het weder is op nieuw slecht en de berichten uit Ticino luiden zeer bedroevend. Het vee sterft uit gebrek aan voeder. De schade aan wegen, brug- gen, huizen en velden is onberekenbaar. Het dorp Corticiasca en een deel van het dorp Albano worden door aardstortingen met ondergang bedreigd. Te Amsterdam is, volgens de „Pr. Gr. Crt. een notaris gestorven, die aan een aantal instellingen legaten heeft ge- maakt onder zonderlinge voorwaarden. Eerstens geeft hij elk begiftigde een kleine som onmiddellijk, tvveedens een grootere maar die grootere kan niet worden aanvaard, want als des erflaters zoon sterft, nalatende een kind, ontvangen de in- stellingen maar blijven er twee kinderen enz., zoodat als er vijf kinderen blijven, de begiftigden niets ontvangen. Alles hangt dus af van het aantal kinderen dat de echtelingen zullen krijgen. De Liverpool Daily Post maakt melding van een nienw licbt- gas, gepatenteerd door een zekeren J. Dixon, en waaraan al- lerlei wondervolle eigenschappen worden toegeschreven. Het zou zesmaal meer licht geven dan kolengas en slechts een tiendepart kosten; voorts zou het volmaakt wit, reukeloos en onschadelijk zijn. Omtrent de bron van dit product verstrekte Dixon slechts de geheimzinnige en ietwat onwetenschappelijke mededeeling, dat hij het voorbrengt „uit metalen of hunne zamenstellende deelen onder geweldige hitte". Hij heeft het dan ook „metaalgas" gedoopt. VIERDE KIASSE. Eerste Eijst. Vierde Lijst. N°. 7935 Prijs 5000. N°. 11099 Prijs 2000. IN DEN DI.JKGRAAE cn IIEEMRADEN van den Uunrletn- mermeerpolder. Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestnur voor de Waterschappen in Noord-Holland Provinciaalhlad No. 80 van 1854.) Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat SCIIOIJW zal WOrdeil gedreveil, te beginnen na 25 October aanstaande, over het kroozeil en zuivereil van alle VUILNIS en WA- TERPLANTEN der VAARTENDWARS- en LENGTETOG- TEN en SLOOTEN, volgens de Verordening, afgekondigd door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder den 29 Januari 1879. De Ingelanden worden mitsdien bij deze herinnerdzorg te dragen dat al de Slooten zonder onderscheid zijn gekroosd en gezuiverd op den 25 October aanstaande. Haarlem, den 2 October 1882. Dijkgraaf en Heemraden van don Haarlemmermeerpolder, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. G. VAN DE BI.OCQUERY, Secrelaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mtaarlem mevmeev brengen, ingevolge Art. 54 der Gemeentewet ter openbare kennis, dat voor het Jaar 1S82/83 door den Gemeenteraad zijn benoeilld: Ilaarlemmermeer29 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTZENDOREFER, Burgemeester. D. EGGINK, Secretaris. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 806 - f 1500. 1918 u 1000. 12519 f 100. 1174 100. 6948 400. 12762 200. 6044 100. 9881 e 400. 14284 100. 6CC0 25000. 11487 n 100. 14980 100. 6885 1000. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 498 400. 14099 f 200. 17742 f 100. 11966 1000. 17426 V 100. 19660 100. Derde Eijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Pro's 1061 f 200. 3549 f 1000. 17360 f 400. 1415 100. 4047 n 200. 18362 1000. 1538 200. 7621 H 1500, 19247 100. 1830 100. 13722 r 100. 19439 100. 2672 400. 17309 100.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2