1882 Vrijdag, 15 October No. 41. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Ilaarlemmermeer. m!sss^rf ^**5# Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der -AdvertentiUn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Hoofd-A«'ci)ten voor (lit Weekblad, te Haarlem P. VAN CITTERT ZONEN. »g> Uitvoerig Yerslag der Yergaderinc gehouden op Donderdag 31 Augustus 1882, ii t it 1.1: n m t: it n i: i: it Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN KIWCA C°.te Amsterdam. i ilcrl{Jll Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande Personen worden in hun belang aangemaaud zich ter Seeretarie aan te meldenten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolking-register: Jacob van Beuzekom, gekomen van Kralingen. Jan van den Berg,... Yleuten. Hendrik Marinus Lisseveld, Wissenkerke. Johannes Gijsbertus Sraan, Vinkeveen. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's Damiddags van 14 uur. des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. (Reeds vroeger in het kort medegedeeld). Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 13 leden, zijnde de heeren; Biesheuvel, Knaap, Tensen, Timmermans, Pruissen, Ran, Klapwijk, Bult- man van Riessen, van Vuuren, Verkuijl, de Breuk en't Hooft; alsmede de Secretaris. Afwezig: de heer van Reeuwijk. De Secretaris leest de notulen van 27 Julij 1882, wclke aan de goedkeuring der vergadering worden ondervvorpen. De beer Knaap zegt, dat hij in punt VII dier notulen eene bijvoeging wenscht, n. 1. dat hij aan den Burgemeester heeft gevraagd of hij weet dat de school Nr. 10 te klein isjwaarop de Burgemeester heeft geantwoord zulks niet te weteu. Nadat de notulen hiermede waren aangevnld, wordeD zij door de Vergadering goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. De Provinciale bladen van 1882, Nr. 38 tot 44. b. Dat door Heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesiuit tot.nadere regeling der jaarwedden van de onderwijzeressen in deze gemeente. c. Brief van Mej. P. Engels, onderwijzeres, houdende dank- betuiging voor de haar verleende tractements-verhooging. d. Brief van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken drank, omtrent de uitvoering der wet, betreffende den kleinhandel in Sterken drank. Ken en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. II. Aan de orde is de behandeling der Gemeenterekening over 1881. Het daaromtrent door de Financieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt Op den twaalfden Augustus 1882 vergaderde de Financieele Commissie uit den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. De heer P. Knaap Gz. was afwezig. De ondergeteekenden onderzochten de rekening van 1881, en hebben de eer U het navolgende verslag aan te biedeu. De mandaten en kwitantien sluiten met de posten, in rekening uitgetrokken, behoudens dat bij volgur7, erfpaehten, in re kening wordt gebragt 4,75 terwijl 4,74 verantwoord moest worden. Bij Nr. 206, E. Dooijeweerd/8, ontbreekt de declaratie; zoo mankeert ook de nota bij een post van3,75 van K. Ruig- rok, uitgaven bij het probeeren van een brandspuit. In de rekening is nu en dan geradeerd. De posten, op de rekening voorkomende, waren gedeelte- lijk reeds vroeger door uwe Commissie gezien, hoewel enkele uitzonderingen op den regel voorkwamen om aan de Com missie van Financien en van Gemeentewerken inzage van stnkken ten fine van ad vies te geven. Het zon der Commissie aangenaam zijn indien de nota's van daggeldenwerk door den opzigter meer gespecificeerd inge- diend werden, dan thans bet geval is, en ook dat geene wer- ken aan de Gemeente-eigendommen verrigt worden, zooals b. v. de reparatie aan Spuit Nr. 2, ad5,30, zonder opname door den Opzigter. Verder acht zij het minder wenschelijk dat veldwachters reis- en verblijfkosten aan doortrekkenden geven, zonder daartoe telkens gemagtigd te zijn. De betaling van 24 aan Land- webr, voor de bewaking van zijn vrouwde groote kosten van 26,25 voor bewakers van eene krankzinnnige, gedurende een nacht door twee personen, en een dag en een nacht door drie personen, komen ons zeer hoog voor. Indertijd had de Commissie voor de Gemeentewerken bezwaar in de goedkeuring van eeDe rekening van den Mr. Schilder J. Bakker, die 8 a 10 cents per stuk rekende voor nommer- plaatjes, welke door anderen voor minder dan de helft geleverd werdenin de rekening is dezen post gekweten. De Commissie adviseert om de rekening goed te keuren, behoudens een postje ad/4,30, voorkomende in de rekening onder 322, volgn. 73, art. 7, Afd. 1, Hoofdst. 4, ingeleverd door A. Boer, wed. Gorlee, ad 16,75; onder dit cijfer komt de bedoelde /4,30 voor als geleverd bij den brand op 17 Augustus 1881, bij J. Guldemond, 1 fle3ch cognac/ 1,75 en jenever /2,55, te zamen /4,30. Dit is in strijd met de verordening, die trouwens weinig in be- trekking tot verteringen gevolgd wordt, want de uitgaven beloopen gewoonlijk meer dan het wettig toegestane; maar sterke drank wordt anders, blijkens de rekeningen, bij brand niet gebruikt, en wij stellen voor om het gebruik daarvan niet te wettigen. De rekening van het Armbestuur, eveneens onderzocht, werd in volmaakte orde bevonden de uitgaven ad/5,395,91, bleven 208,44 beneden de ootvangsten. Wij stellen u voor ook deze rekening goed te keuren en Burgemeester en Wethouders dank te betuigen voor het gehou den beheer. IlaarlemmermeerAugustus 1882. (get.) Bultman. P. Verkuijl. Bedoeld rapport voorgelezen zijnde, wordt het door den heer Bultman toegelicht, ook omtrent de/4,30 kosten van den brand bij Guldemond, en die de Commissie wil schrappen. Op de vraag van den Burgemeester, wie het dan betalen moet, antwoordt de heer Bultman die het besteld heeft. De heer Verkuijl wenscht ook de hand gehouden te zien aan het reglement omtrent de belooning van spuitgasten, dat meest altijd wordt overschreden. De heer Tensen en de Burgemeester zeggen dat de drank niet was besteld door den Burgemeester, uiaar door de brand- meesters. De heer Tensen zegt nog dat, als het geschrapt wordt, de brandmeesters zullen bedankenwaarop de heer Verkuijl zegt, dat dan weder anderen benoemd zullen worden. De heer Knaap zegt het geheel eens te zijn met den heer Verkuijl. De heer Bultman zegt, dat, als de Staten de rekening goed nazien, wij die terug zullen krijgen, en als de Commissie een dag besteedt om de rekening na te zien, dan dient ook op hare bedenkingen gelet te worden. De Burgemeester zegt, dat de drank gegeven is na afloop van den brand. De heer de Breuk stelt voor, om de uitgaaf ditmaal te la- ten doorgaan maar in 't vervolg zulks niet meer toe te staan. Ook behooren de brandmeesters hunne verteringen zelf te be talen, omdat zij belooning krijgen. De heer Knaap is voor het handhaven der verordening; de beambten zijn genoeg gewaarschuwdhij vreest als het weder wordt toegestaan, dat het raisbruik zal blijven bestaau. De heer Bultman zegt: als Burgemeester en Wethouders aan alle brandmeesters schrijven dat het toegestaan bedrag niet weder mag worden overschreden, en anders het meerdere voor hunne rekening zal worden gelaten, hij er voor ditmaal in wil treden om deze kosten in uitgaaf te lijden. De heer Verkuijl wil zich daarmee wel vereenigen, doch on der voorwaarde, dat brandmeesteren schriftelijk worden ge waarschuwd, zoo als door den heer Bultman is voorgesteld. De Voorzitter zegt, dat daaraan zal worden voldaan. Het voorstel van den heer de Breuk, om bedoelde uitgaaf ditmaal nog te lijden, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Bultman zegt, dat hem gebleken is dat ook door de veldwachters nachtverblyf en voeding aan passanten wordt verstrekt. Spreker acht dat niet goed. De Burgemeester zegt dat zulks misschien eens is gebeurd, aan een persoon, die naar Leiden moest. De heer Verkuijl meent dat het wel meer gebeurd is. De heer Tensen bespreekt vervolgens de uitgaven, gedaan voor bewaking van krankzinnigen. De heer Bultman zegt daarop geene aanraerkingen te heb ben; maar wel op de verteringen die daarbij gemaakt ziju. De Voorzitter brengt daarop in stemming het voorstel der Commissie, om de rekening goed te keuren, bedrageude: in Ontvang82,272.37' in Uitgaaf72,982.22 Batig Saldo 9,290.15' Welk voorstel met algemeeue stemmen wordt aangenomen. Buiten stemming hielden zich de beide Wethouders. III. Komt in behandeling de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1881 (zie bet rapport der Financieele Com missie, hiervoren vermeld.) Overeenkomstig het voorstel der Financieele Commissie, om de rekening vastteslellen in Ontvang op5,604.35 in Uitgaaf op5,395.91 Batig Saldo208.44 wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. De heer Bultman betuigt, namens de Commissie, dank aan Burgemeester en Wethouders, voor het in deze gehouden beheer. (De heer Bultman verlaat daarna de vergadering.) IV. Alsnu komt weder in behandeling het verzoek van den Gemeente-ontvanger tot opheffing van den zitdag aan den Lijnden (zie notulen van 27 Julij 1882, Nr. XII.) De Voorzitter zegt, dat dit verzoek als vervallen kan worden beschouwd; hij doet voorlezeu een schr(jven van den Gemeente- ontvanger, waarbij hij berigt geslaagd te zijn in het vinden van een locaal tot het houden van dien zitdag en wel ten huize van den heer Hissinkgodsdienstonderwijzer, tegen be taling van/1.25 per zitdag, zijnde 5.'sjaars, en welke som de ontvanger verzoekt dat hem moge worden gerestitueerd. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten zulks goed te keuren en bedoelde 5.aan den Gemeente-ontvanger te vergoeden. V. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden vastge- steld de voorwRarden van aanbesteding voor de levering van steenkolen voor de Scholen en het Raadhuis, gedurende den aanstaanden winter. VI. Wordt overgegaan tot de uitloting van aandeeien in geldleeningen, om met 1 January a. s. te worden sfgelost, en worden diensvolgens nitgeloot: van de leening aangegaan in 1870, de aandeeien Nrs. vijf, veertien en achttien, elk groot /100U.en van de leening aangegaan in 1877, het anndeel nr. Elf, groot 500. VII. Wordt gelezeu een adres van C. G. van Dijk, onderwijzer aan de School Nr. 3, houdende verzoek om eervol ontslag uit gemelde betrekking; dit adres is ingekomen den 17 Aimis- tus 1882. De Voorzitter stelt voor, het gevraagd eervol ontslag te verleenen, in te gaan 16 October 1882. Dienovereenkomstig wordt besloten. VIII. Komt weder in behandeling het verzoek van het hoofd der school nr. 6 (Abbenes), om vermeedering van het hulpper- soneel op zyne school met een onderwijzer, (reeds vermeld in de notulen van 27 Julij 1882, nr. XI.) En wordt gelezen het daarop ingewonnen advies van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende dat het in het belang van het onderwijs aan die echool zoude zijn, indien de hulp aldaar werd vermeerderd met een onderwijzer; vooral ook met het oog op de niet zeer sterke gezondheid van het hoofd der school, acht de Schoolcommissie het benoemen van nog een onderwijzer te meer wenschelijk. De heer Tensen vraagt of de toestand dan zoo is verergerd, anders wordt het wel wat erg; reeds meermalen is dergelijk verzoek afgewezen, en als de hoofdonderwijzers dan maar aan- houden en wij toegeven, gaat het niet goed. De heer de Breuk zegt, dat de hoofdonderwijzers zelven in het algemeen wel wat weinig werken, en het is wel wat erg als de Gemeente daardoor meer hulp geven raoet, maar aan de andere zijde gaat het ook niet om het onderwijs, en daardoor de kinderen door te weinig personeel schade te doen lijden. De heer Verkuijl is het eens met den heer de Breuk en meent dat, al is er meer personeel, het onderwijs er niet be- ter door wordt. De heer Klapwijk zegthet is nu al viermaal aangevraagd, vroeger was de Schoolcommissie er tegen, maar de laatste tnaal er voor; hij vraagt of de toestand nu zoo veranderd is? Was de hoofdonderwijzer ziek, dan zou hy willen toegeven maar dit is het geval niet, en mag de Raad nu maar zoo we der 650. uitgeven? Spreker is daar niet voor. De heer de Breuk wil in het belang van het onderwijs aan het verzoek voldoen. De heer Knaap vraagt, hoe het is met het aantal kinderen en of er snms meer npgegeven worden dan er werkelijk zijn?

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1