Laiiiltionw. - 102 - r BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 410 October 1882. KAATOXGERECHT HAARLEMMERMEER. Zitting van den 3 October 1882. Uitspraak van Vonnissen. J. J. w. Over tie varkeoziektede typhus (vlekken) der varkens, de vlekziekte. De heer Verkuijl wil de zaak afdoen, en het is reeds meer- malen geweigerd; spreker wil ook nu weder weigeren. De heer 't Hooft is van oordeel dat men zoo veel waarde niet kan hechten aan het oordeel der Schoolcommissie, zulks is gebleken in zake de vergrooting van school nr. 4 en nu in deze zaak. Daarop wordt in stemming gebragt het advies der Plaatse- lijke Schoolcommissie, tot vermeerdering der hulp met 1 on- derwijzer; welk voorstel wordt verworpen met elf stemmen te- gen 6en stem (zijnde die van den heer de Breuk). IX. Komt weder in behandeling het verzoek van het hoofd der school nr. 7, tot vermeerdering van de hulp aan gemelde school met een onderwijzer. (Reeds vermeld in de notulen van 27 Julij 1882, nr. X.) En wordt gelezen het daarop ingewonnen advies van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende om voor gemelde School nog te benoemen een onderwijzer, zeer zeker zoude zulks het geven van goed onderwijs bevorderen; vooral ook omdat, door het geven van onderwijs in nuttige handwerken, de aanwezige onderwijzeres gedurende eenige uren per week aan het gewone ouderwijs wordt onttrokken. Na korte discussie wordt het voorstel van de Plaatselijke Schoolcommissie verworpen met elf stemmen tegen eene stem (zijnde mede die van den heer de Breuk). X. Wordt gelezen een schrijven van het hoofd der school nr. 9, waarbij wordt verzocht dat de hulp aan zijne school met een onderwijzer of eene onderwijzeres moge worden ver- meerderd. En wordt gelezen het daarop eveneens ingewonnen advies van de Plaatselijke Schoolcommissie, dat, met het oog op het aantal tot de school behoorende leerlingen en de wenschelijk- heid van het geven van onderwijs in nuttige handwerken, het goed zoude zijn dat voor gemelde school de hulp werd ver- meerderd met eene onderwijzeres. De heer de Breuk ondersteunt het verzoek, vooral met het oog op het onderwijs in de nuttige handwerken. De heer van Riessen zou eene onderwijzeres willen geven als voor de gedane oproeping van zes onderwijzeressen zich iemand aanmeldt. De heer 't HoOft vraagt of de toestand hier anders is dan aan de scholen nrs. 7 en 6? De heer de Breuk zegt, dat de heer Faas, lid der School commissie, dringend verzocht heeft om meer hulp voor deze school. De heer Bieshcuvel wil deze zaak aanhouden tot zich solli- citanten aanmelden. De heer van Riessen spreekt in gelijken geest; terwjjl ook de heer Verkuijl de zaak wil aanhouden. De heer 't Hooft daarentegen wil de zaak afdoen. De heer Biesheuvel zegtals er sollicitanten komen moet men ze toch plaatsen de toestand is hier eenigzins anders dan op school nr. 6. De heer de Breuk wenscht dat eene beslissing wordegeno- men. De Voorzitter brengt daarop in stemming het voorstel van van de Plaatselijke Schoolcommissie, tot benoeming van nog eene ondewijzeres. Dat voorstel wordt ook verworpen met elf stemmen tegen edn stem (die van den heer de Breuk). XI. Alsnu zou aan de orde zijn het verzoek van het hoofd der school nr. 10, om vermeerdering van het hulppersoneel op gemelde school. Aangezien evenwel het advies van de Plaatselijke School commissie nog niet is ingekomen, wordt deze zaak aangehon- den tot de volgende vergadering. XII. Wordt aan de vergadering voorlezing gedaan van een schrijven van den heer N. T. Dorbeck, waarbij hij berigt op den 31 Julij 1882 de gemeente Haarlemmermeer metterwoon te hebben verlaten, en mitsdien, te rekenen van af dien da tum, ophoudt Lid van den Gemeenteraad te zijn. Deze missive wordt aangenomen voor kennisgeving, en wordt voorts, op voorstel van den heer de Breuk, besloten, den heer Dorbeck den dank dezer vergadering te betuigen, voor de door hem aan de Gemeente bewezen diensten. XIII. Is aan de orde de benoeming van de Stembureaux voor de verkiezingen van een Lid van den Gemeenteraad op 5 September a. s. Na verschillende hierover gehouden stemmingen en herstera- mingen, ja zelfs bij loting, worden daartoe benoerad: in de Iste Afdeeling, de heeren G. B. 't Hooft, Pruissen en Ran; in de 2de Afdeeling, de heeren Tensen, Verkuijl en De Breuk. A1 de overige leden worden aangewezen als plaatsvervangers. XIV. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer voor school nr. 5. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van de door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het hoofd der school en den arrondissement-Schoolopziener, opgemaakte voordragt, waarop voorkomt de heer Ilendricus Petrus Silvester, te Haarlem, alsmede het hierop ingewonnen berigt van de Plaat selijke Schoolcommissie. Tot de stemming overgegaan zijnde, wordt de heer H. P. Silvester als zoodanig benoemd, en de infunctietreding be- paald op 1 October 1882. XV. Wordt overgegaan tot het opmaken van eene aanbe- velingslijst van 6 personen, aan den heer Commissaris des Konings, waaruit zal kunnen plaats hebben de benoeming van 3 leden van het Collegie van Zetters. Daartoe worden benoemd, de heeren: J. van 1 uuren, A. van Riessen, P. Knaap, B. Biesheuvel, A. Pruissen en P. de Breuk. XVI. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor de betrekking van onderwijzeres voor school nr. 10 nog geene sollicitanten hebben aangemeld, iu weerwil de oproeping herhaalde malen in de Couranten is geplaatst geworden hij geeft in overweging nu, in plaats van eene onderwijzeres, eenen onderwijzer voor die school te benoemen. (De heeren Pruissen en Tensen verlaten de vergadering.) Wordt besloten op te roepen sollicitanten voor de betrek king van onderwyzer voor gemelde school. XVII. De Voorzitter legt ter tafel over het opgemaakte bestek voor de te bouwen provoost bij den Lijnden, en deelt mede dat, volgens de thans door den Gemeente-opzigter opge maakte begrooting, de kosten daarvan zullen bedragen 775.85 hij merkt daarbij op, dat dit bedrag hooger is dan was opge- geven. (De heer van Riessen verlaat de vergadering.) Het bestek wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. XVIII. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van Mejufvr. D, II. de Boer, te Schiermonnikoog, benoemd tot Gemeente-Vroedvrouw ter stand plaats den Lijnden, waarbij zij verzoekt dat aan haar moge worden vergoed, tot een bedrag van f 40, de helft der door haar te betalen ver- huiskosten. De heer Verkuijl herinnert dat zulks vroeger ook is gedaan voor eene vroegere vroedvrouvv voor Abbenes doch die toen spoedig daarop weder is vertrokkenhij is daarom tegen de in- williging van het verzoek. De heer de Breuk zou niet zijn tegen het toestaan der ge- gevraagde gelden, doch onder voorwaarde, dat zij een jaar hier moet blijven. De heer 't Hooft zou 25.willen geven, als zij hier een jaar blijft. De heer Knaap zou drie maanden willen bepalen. Met 5 tegen 4 stemmen wordt besloten eene vergoeding van /25 aan te bieden, onder voorwaarde, dat zij hier zes maanden blijve. Voor stemden de heeren: van Vuuren, de Breuk 't Hooft Knaap en Timmermans. Tegen de heeren Ran, Klapwijk, Verkuijl en Biesheuvel.) XIX. De heer Verkuijl wenscht dat de raad zal terugkomen op zijn besluit betreffende het schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs, welk schoolgeld hij te laag acht; hij zou het schoolgeld voor de Pransche taal van 5 op 10 willen ge bragt hebben. De Voorzitter en de heer 't Hooft wenschen dat de heer Verkuijl dit voorstel schriftelijk zal doendan kan het in eene volgende vergadering worden behandeld. De Vergadering wordt daarna gesloten. GEBOREN Henrica, dochter van J. Bosnia en J. Vogel. Gerrit, zoon van W. Zeedijk en J. M. P. Muijs. Elisabeth, dochter van A. J. Versteeg en L. van Dam. Pieter, zoon van P. Kortenoeven en F. C. Kok. Geertruida, dochter van J. Bis- schop en E. Wagenaar. OVERLEDEN Maria, oud 17 maanden, dochter van A. Imause en S. Eilius. Engelmundusoud 9 maanden, zoon van J. Zon- neveld en M. Telleman. Jacobus Welp, oud 46 jaar, gehuwd met A. Bakker. Aart Jan, oud 11 wekenzoon van T. de Jongh en N. van Leeuwen. ONDERTROUWD A. Jansen met J. Goulooze. GEHUWD: C. van der Horst met G. van Eck. Verslag van het verhandelde in de Huishondelijke Vergade ring van de Vereeniging Concordia, op 5 October 1882, ten huize van P. A. Slikker, te Hoofddorp. Tegenwoordig waren 19 leden. le. Werd rekening en verantwoording gedaan door den heer Pijnappel, secretaris, als zijnde de penningmeester, de heer Sagt, vertrokken. De ontvangsten bedroegen234. De uitgaven261.21 Nadeelig Saldof 27.21 2e. Het verslag der Boekerij werd voorgelezen. Niemand had daarop bedenkingen. Het nadeelig saldo der rekening bedroeg /3.50. 3e. Tot plaats, waar in den a. s. winter de vergaderingen zullen worden gehouden, werd met 14 stemmen bepaald het locaal van Slikker bovengenoemd. 4e. De heeren S. Silver, J. Klomp, A. L. van den Berg, R. Kuiper, J. D. Geertsema en M. Eggink, werden alien met bijna algemeene stemmen als leden toegelaten. 5e. Tot Leden van het Bestuur werden gekozentot voor zitter, de heer H. F. Bultman; tot vice-voorzitter, de heer F. Wesseling; tot penningmeester, de heer A. Stoeltot secretaris, de heer J. A. Pijnappel, en tot leden, de heeren D. Eggink en T. Folmer. Daarop werd de vergadering gesloten. Naam. "VVoonplaats. Aard der Overtreding. Geldboete. Of Gevangenis- straf van A. K. Haarlemmermeer Jagtovertred. /15 3 dagen P. P. M. Hillegom. Politieovertr. vnjge sproken. id. id. 6.— 2 dagen J. C. B. id. id. 3 1 C. v. J. Leimuiden. id. 6.— 2 C. V. id. id. 6.— 2 M. V. Hillegom. id. 3.— 1 P. K. Haarlemmermeer id. 25.— 2 H. B. id. id. 3.- 1 W. S. id. id. 3.- 1 L. v. d. A. Lisse. id. 3.— 1 J. H. Hillegom. id. 3.— 1 W. G. Haarlemmermeer id. 3.- 1 C. v. d. H. id. id. 16.— 4 J. v. d. H. Sloten. id. 6.— 2 W. G. Aalsmeer. id. 2.- 3 G. P. NieuweWyfering id. 3.- 1 F. B. Rijpwetering. Verb.baggeren 10.— 2 C. v. V. Hillegom. Dronkenschap 15 5 P. O. Haarlemmermeer id. 5.— 2 P. P. Leimuiden. id. 5.— 2 J. v. d. L Haarlemmermeer id. 10.— 4 Van den dag der opening, 22 Augustus, tot 1 October, zijn met den stoomtram AmsterdamSloterdijk vervoerd 15,084 personen. Capelle (Langestraat), 11 Oct. Terwijl de handel in leve- rantiehooi gedurende deze week bijzonder stil was en er bijna geen afleveringen voor de persen plaats hadden, was die in kalfkoeijen zooveel te meer geanimeerd. Bij voortduring blijven de prijzen zeer hoog en voor de beste kwaliteit, die het meest gezocht wordt, durven de Belgische kooplieden prijzen te ge ven, gelijkstaande met die van twee- en soms driejarige goede paarden. De lust, om dezen winter weder puik stalvee te heb ben, wordt hierdoor niet weinig aangewakkerd, en als om strijd beijvert zich de Langstraatsche veehouder, reeds sedert eenig weken en voortdurend van week tot week, om de weekmark- teu te Utrecht en Rotterdam te bezoeken, om dan, tegen hooge prijzen een goeden voorraad mede te brengen. Anderen gaan de streken aan de Linge, de Lek en de Merwede be zoeken, koopen daar de half gemolken koeijeQ, om die tegen het volgende jaar weder als kalfkoeijen aan de Belgische kooplieden te verkoopen. Zoo is de koe- en hooihandel voor den Langstraatschen boer scheren en inslag, en daar hij een goeden voorraad hooi heeft ingezameld en het knollegroen be- ter geworden is dan hij durfde hopen en verwachten, kan hij den winter over 't algemeen zonder bezorgheid tegemoet zien. Arnhem, 10 October. De veestapel staat hier op het oogen- blik prachtig. Alles wordt dik en vet. De lammeren worden tegen hooge prijzen aan Engelaud afgeleverd en gelden tot 18 per stuk. Koeijen groeijen uitmuntend en ossen worden tot enorme prijzen van 4445 cents per halve kgr. voor de Brusselsehe markt opgekocht. Nuchtere kalveren golden tot 20 gulden per stuk. Bulkalveren voor de boeren om ossen van te fokken zijn nog eenigzins hooger in prijs. Veulens zijn duuranderhalve jarige zuigveulens golden van 140 tot /160. De anderhalve jarige juins voor Saksen loopen van 250 tot /300. In verband met de hooge vleesch- prijzen zijn ook die der varkens stijgende. Den juisten aard van deze gevreesde ziekte kent men nog niet. De ziekte is besmettelijk als ze zeer boosaardig is, dus niet in alle gevallen. De smetstof, die vooral in deu mest zetelt, is voor mensch of dier niet gevaarlijk. De dieren hebben koorts, de haren staan overeind, drukking op de schoft en ribben en veroorzaakt pijn. De uitgeademde lucht is meestal kwalijk riekend en zeer warm, buik en rug zijn op- getrokken, de stem is heesch, later tranen de oogen, de mond is heet en aan den buik en rondom de ooren komen roode vlekken te voorschiju. Wordt de ziekte hevigerdan worden de vlekken blaauwzelfs zwarter heeft uitvloeijing van een onaangenaam riekend vocht uit den neus plaatshet dier sterfl. Een zeer slecht teeken voor het behoud van het zieke varken is, als het koud wordt op de huid. Onze varkens en de met Engelsche gekruiste zijn vooral aan deze ziekte onderhevig. Daar er onder eenige varkens, die door genoemde ziekte waren aangetast, ook nog gezonden waren, heeft men de gezonde dieren terstond afgezonderd, en aan elk ziek varken toegediend driemaal 's daags drie eijerlepeltjes gezuiverde salpeter. Als voorbehoedmiddel gaf men de gezonde varkens, die van de zieken afgezonderd warendriemaal 's daags 1 '/2 eijerlepeltje gezuiverde salpeter; deze dieren bleven van de ziekte verschoondde zieke varkens gaven den tweeden dag teekenen van beterschap en werden genezen door het genoemde middelsalpeter nitras putassae, Siut Petersburger potasch. Komt er genezing dan verdwijnen de vlekken langzamer- hand; zij worden van violetklearig groenachtig en daarna geel. Doukere vocktige stallenwarm zoel weder en, naar het schijnt, vooral gebrek aan dierlijk voedsel, zyn de voor- naamste oorzaken der varkensziekte. Men geve alzoo eenig dierlijk voedsel; een braakmiddel is ook goed, en wel voor ieder varken van 7 tot 13 korrels braakwijnsteen in 3 tot 6 lood water; aderlaten is zeer dienstig, terwijl het voedsel gemakkelijk verteerbaar moet wezen. Paardebloemenuijen, vlierbladeren zijn als voedsel goed te noemen. De zieke varkens moeten van de gezonden gescheiden blijven. De varkensziekte veroorzaakt groote schade. Gedurende dit jaar zijn verscheidene gestorven en misschicn zal de ziekte nog eenigen tijd aanhouden. Een varken dat van de ziekte genezen en mager is, is de kosten van vetmesting niet waard. Omdat de teekenen der varkensziekte misschien bij alle veehouders niet volledig bekerid zijn, heb ik, in het alge meen belangmijne bevindingen en een geneesmiddel ter neer geschreven. BrogeJtam. J* Folkersma. Bij het zivare onweder dat woensdag avond over de gemeente Winterswijk gewoed heeft," is de bliksem geslagen in den graan- zolder van den heer Geers, bij het station Lichtenvoorde. Te Broeke onder Neede is een boerenwoning bijna geheel door het hemelvuur in de asch gelegd. Zondagmiddag is met den stoomtram tusschen Rotterdam en Delfshaven een droevig ongeluk voorgevallen. De conducteur J. L M van den eenen wagen op den anderen willendc overstappen tot het ophalen van kaartjes gleed uit en kwam met zijn been onder den wagen, welkc er overheen ging. De man is onmiddel- lijk naar het Ziekenhuis vervoerd, doch aldaar weldra aan bloed- verlies overleden. De ongelnkkige laat een weduwe en zeven kin- deren achter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2