1882. Vrijdag, 27 October No. 45. VA N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. \y\AiU> Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. IIoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 26 October 1882, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1824 October 1882. GEBOREN Jan en Johanna Cornelia (tweel.), zoon en dochter van P. Schalk en C. J. Cuvelier. Dirk Johannes, zoon van P. Lanser en A. Maarsen. Lambertus, zoon van P. A. Wezenbeek en J. W. van Loenen. Lambert, zoon van W. van Wijk en T. van den Heuvel. Christina Allirika, dochter van M. J. van der Colk en A. Recker. Trijntje, dochter van J. E. van Keuleu en A. de Ruijter. Maatje, dochter van J. J. Breur en A. Room. Catharina, dochter van G. S. Schreurs en J. van Diemen. Cathalina, doohter van J. Miihle en P. van Kooten. Jan, zoon mw# IAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOXGA C°.te Amsterdam. WJiterl{flc Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaalsroimte berekend. de Heeren des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 13 ledenafwezig de heer Klapwijk. De notnlen der vorige vergadering worden gelezen en goed- gekeurd. I. Door den heer A. Suidgeestnieuw benoemd Raadslid worden de voorgeschreven eeden afgelegd, waarna door ZEd. wordt zilting genomenzoodat alsnu tegenwoordig zijn 14 leden. II. Aan den Raad wordt mededeeling gedaan dat de heer C. J. Boezaart zijne benoeming tot lid der Plaatselijke School- commissie aanneemt; alsmede het proces-verbaal van Kas-op- neming. IllIV. Worden vastgesteld de bestekken voor de leve ring van turf en petroleum en van school- en kantoorbehoeften. V. Het suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag, dienst 1882, wordt behandeld in eene besloten vergadering. VI, VII en VIII. Worden benoemd a. tot onderwijzer aan school nr. 10, K. R. Westerterp, te Oldeboorn. b. onderwijzeres 4, Mej. H. M. v. d. Ham, te Haarlem. c. onderwijzer 9, J. C. Stada, te Terschelling. De infunctietreding is bepaald voor a. op 16 November. voor b. op 22 en voor c. op 25 IX. Een brief van den Arrondissements-Schoolopziener, betreffende aanstelling van onderwijzeressenwordt gesteld in handen der Plaatselijke Schoolcommissieom advies. X. Het concept-besluit tot verhooging van het schoolgeld voor Uitgebreid Lager Onderwijs, wordt, op voorstel van den heer Verkuylgesteld in handen der Financieele Commissie. XI. De begrooting voor 1883 wordt, na eenige discussie, vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op 83,587.28. Voorts wordt besloten het tractement van de Wethouders met ingang van 1 Januari 1883 te verhoogenvoor ieder met /100, en voorts om 100 meer toe te staan aan den Burgemeestervoor paard en rijtuig. XII. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuurdienst 1883, wordt vastgesteld in ontvsng en in uitgaaf op 5808.44. XIII. Aan het Burgerlijk Armbestuur wordt voor 1883 eene subsidie toegekend van/5500. XIV. Wordt vastgesteld het besluit tot beschikking over gedeelten der personeele belasting. XV en XVI. Worden goedgekeurd besluiten tot betaling nit de Onvoorziene Uitgaven, en tot af- en overschrijving in de Begrooting, dienst 1882. XVII. Een schrijven van den heer Boekelover onvol- doende hulp op de school nr. 6 wordt aangehouden tot de volgende vergadering. XVIII. De heer Biesheuvel meeDt, dat verleden jaar be sloten is, dat de schoolschriften zouden worden ingeleverd en vraagt voorlezing van dat besluit. Uit de notuleu blijkt even- wel niet, dat dergelijk besluit is genomen. Waarna de vergadering is gesloten. van L. Vermeer en A. Smits. Margaretha, dochter van D. Mans en G. Hilgeman. Antje, dochter van H. van Liempt en J. Groe. neveld. Theodorus, zoon van J. Noordermeer en G. Boon. OVERLEDEN Cornelis, oud 3 jaar, zoon van C. Vroom en T. van derVorm. Antje, oud 10 maanden, dochter van A. Knibbe en N. Oussoren. Jacobus Witteman, oud 43 jaar, gehuwd met M. Klaasse. Jan, oud 11 jaar, zoon van J. Tensen en M. Roodenbiirg. ONDERTROUWD G. Markus met A. vanderYlugt. J. C. Hessen met A. Klaver. GEHUWD: A. Jansen met J. Goulooze. A. de Leeuw met M. Sarelse. Op de weekmarkt te Iloofddorp waren den 26 October jl. aangevoerd: 1 paard met venlen16 koeijen, 18 scliapen en 18 biggen. Onderstaande Personen worden in hun belang nangemnand zich ter Seeretarie aan te meldenten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolking-register: Jacob van Beusekom gekomen van Kralingen. Jan van den Berg Vleuten. Hendrik Marinus Lisseveld, Wissenkerke. Johannes Gijsbertus Spaan, Vinkeveen. Jacobus van Westveen, Zaandam. Jacob Gordijn,Nieuwer-Amstel. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerljjken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's namiddags van 14 uur. Aanvankelijk wordt van de Volks-bibliotheek te Abbenes door 19 deelnemers gebruik gemaakt. De kinder-bihliotheek telt elke week 100 lexers. Het aantal ingeschreveu leeflingen op de school aldaar, bedraagt over de maand October 145, van welken er 60 behooren tot het groote en 85 tot het kleine lokaal. Het eerste getal (60) is in drie, het laatste (85) in twee klnsseti verdeeld. In elk lokaal staat een onderwijzer. Ilagelyks zijn er pi. m. 130 leerlingcn tegenwoordig. Den 23 October, 's morgens omstreeks 10 uur, is afge- brand een schelft van omstreeks 40,000 ponden hooi, be- hoorende aan J. Dijksman Ringdijk nabij den Linden. De brand, zegt men, is door het broeijen van het hooi ontstaan. Het was tegen brandschade verzekerd. Spuit nr. 1 heeft dienst gedaan. Den 23 October, des avonds omstreeks half zeven ure, ontstond mede brand in het hooi in de boerderijbewoond door P. Kistemaker, Spieringweg, Sectie K, kavel 5, doeh ze werd door tijdige hulp spoedig gebluscht. De roerende goederen zijn verzekerd tegen brandschade, naar men zegt te Oud-Karspel. Inmiddels had men 't goud en zilver, alsook eenige kleeren, bij een overbuur, den landbouwer A. Boogaardgeborgen doeh toen men bezig was bij Kistemaker den brand te blus- sclien, geraakte de boerderij van en bewoond door A. Boo gaard voornoemd Spieringweg, Sectie J, mede in brand. Oorzaak onbekend. Alles is verbraudook 't geen van Kistemaker daar ge borgen was. Eene spuit heeft bij den brand dienst gedaan. Dit is nu de vierde brand alhier binnen e6ne week. De ProviDciale Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer P. N. Muller, met 42 stemmen bij herstemming met den heer A. C. Wertheim die 18 stemmen verkreeg. De authentieke opgaaf van de typho'ide-koorts te Hilversum, luidt in het Weekbl, van het Nederl. Tijdschrift voor Genees- kunde van 21 Oct. als volgt Het getal lijders aan typho'ide-koortsdat door de genees- kundigen is aangegeven, bedroeg op 20 Oct., 20. Tot nu toe is geen lijder gestorven. Omtrent de bron van infectie is nog niets met zekerheid mede te deelen, doeh er bestaan gronden tot vermoeden, dat melk met geinfecteerd water de oorzaak is. De resultaten van het daaromtrent ingesteld onderzoek zullen la ter worden medegedeeld. Voorzichtigheidshalve zijn de 2 stads pompen in Weesp van waar de geinfecteerde melk zou zijn ingevoerd en wolke pompen slecht water leverden, gesloten. Groningen. Dat er tegenwoordig veel omzet is in rund- vee, kan blijken uit het feit, dat Zaterdag middag door de veehandelaren H. L. Goldschmidt alhier per extra-trein ruim 500 koeijen naar Berlijn zijn vervoerd, met de bestemming naar Rusland. Capelle (Langstraat), 25 Oct. De drukte in den boeren- stand blijft hier aanhouden. Terwijl de veehouders zich om strijd beijveren om het beste stalvee aan te koopen en daartoe dagen achter elkander op reis zijn en van 160. tot /180 a/200 voor half-drachtige of afgemolken koejjen be9teden, zijn hunne knechts of daglooners bezig met het aanrijden van pulpe.die uit de beetwortebfabrieken aangevoerd en gedurende den win ter bij afwisseling aan het vee gevoederd wordt. Wei heeft de uitkomst bewezen dat het voederen met de pulpe slechts biiik- vulling is en melk van geringe gehalte oplevert, doeh in de- ze streken weet men door vermenging van meel dit voedsel krachtig en aangenaam van smaak te makenen dus wordt steeds een goeden voorraad er van opgedaan. Ook het afleveren van hooiWoor de pers geschiedt nu en dan, doeh in dit artikel kon de handel vlugger en meergea- nimeerd zijn. De prijzen zijn thans 14.50 a 15 per 1000/2 kil. De vette koeijen zijn ook niet zoo willig als zij gedurende geruimen tijd geweest zijn; zij worden verkocht tot 75 a 80 cent per kil. Vette varkens worden van week tot week meer aaDgebodeu en aan de slagters voor 64 a 65 cent per kil. ver kocht. Naar rnatige schatting, zegt de Koln. Ztg., lijden er thans in de stad Brunswijk 205 personen aan trichioe-ziekte en het aantal lijders neemt met den dag toe. Alle twijfelof men hier wel met trichinosse te doen had, is weggenomensedert men ook werkelijk in worst, voor gebruik bestemdtrichinen heeft ontdekt. Men heeft in Frankrijk bij veelvuldige proefnemingen bevon- dendat chloroform, aether en andere verdoovingsmiddelen, op planten gelijke uitwerking hebbr-n als op menschen en die- ren. Planten, die korter of Iatiger tijd aan de dampen van chloroform, enz. waren blootgesteld, lieten de bladeren slap hangen en geraakten hlijkbaar in een toestand als die van slaap, die bij langeren duur in dood overging, terwijl zij zich als het verdoovingsmiddel tijdig verwijderd werd, van liever- lede herstelden. Dit is een interessant feitdat op het planten- leven een eigenaardig licht werpt. De heer C. Schut, kaashandelaar te Purmerend, kocht op 20 Sept. II te Ilffarlem, van den heer H. Franzen, te Os- dorp een stapel vkleine Edammer kaas (160 stuks). Uit dezen stapel werden door genoemden heer 60 stuks geexposeerd op de tentoonstelling van de „Britsch dairy farmers Associaton" te Louden, geopend 4 October, en met deze kaas werd aldaar de le prijs behaald. Uit deze zelfde leveling zond de heer H. Franzen 5 stuks naar de landhouwtentoonstelling te Gouda alwaar hem de 2e prijs ten deel viel. De winter uadert snel, aldns schrjjft men uit Petersburg dd. 18 dezer aan de Kbln. Ztg., en in verscheiden provincien heeft men reeds tot 14 graden vorst. Wij gaan een harden winter tegemoet, daar zich in de omstreken van de hoofdstad thans reeds talrijke beren vertoond hebben. Een landman in de nabijheid van het station Siwerskaja ontmoette er dezer dagen drie en redde zijn leven slechts met groote inspanning. Te Pe tersburg staat de thermometer geregeld tusschen nul en zes "graden vorst. J. A. N. sclirijft in de Luxemburgsche Annalen (n°41 van 8 Oct.), na hejinnering aan het feit, dat het aan kippen voorgezet voedsel - van wezenlijken invloed is op de deugde- lijkheid van de eijeren dat kippen gevoed met wormen, slak- kenmeikeversengerlingen enz., veel beter eijeren leggen dan dezulken die gerst, roggemais of boekweit enz. erlang- den. Zoo zijn ook de eijeren van kippen die op droge, hoog- g?legen landen met kalkhoudenden bodem gehouden worden, veel beter dan de eijeren van kippen uit vochtige, moerassige laaggelegen plaatsen. En wat nu den invloed aangaat van het voeder op den smaak der eijeren, wijst hij er op, hoe koffiedik, gelijk te lande veel gebeurt, met het hoendervoeder gemengd, aan de eijeren een onaangeuamen bijsmaak geeft. Menigeen zoekt naar de oorzaak en gnat haar voorbij; men denkt niet aan het kof fiedik. Dat moot men volstrekt niet aan kippen gevenmaar het op den meslhoop werpen beter nog het in den tuin gebrui- ken of het mengen met goede fijne aarde en als zoodanig als voortreffelijke mest voor bloemen doen dienen, waarvoor het zeer groote waarde heeft. Men schrijft aan de L. Ct.: Na regen komt zonneschijn maar dit jaar niet; zelfs een zoogemaand Sint-Michiels-zo- mertje is er niet geweest. In bet begin der vorige week klom

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1