Laiiouw. Gem# Bergen. - 174 r Nu is bij deze mijn verzoekdat de Raad in zijne eerstvolgende Vergadering, die gehouden zal worden te Hoofddorp, Haar- lemmermeer op 28 September 1882, moge besluiten om het schoolgeid van 5 te brengen op 12,50 dan zal er ten minste eenige gelijkheid komen met Nieuw-Vennep, waar al de jaren achtereen f 10.is betaald, en dat wel voor de avondschool. Neemt men in aanmerking wat er afgaat voor leermidde- lendan is de vergoeding aan de Gemeente toch niet veel. Zijn er menscben die het niet knnnen betalen, opdezezou ik eene uitzondering willen maken. In afwachting teeken ik mij, met de meeste hoogachting, Uw aller dienaar, llaarlemmermeer25 Sept. 1882. (get-) P- Veekuyl. Nadat daarvao voorlezing was gedaan zegt de Voorzitter dat Burgemeester en Wethouders voorstellen dit voorstel te stellen in handen van de Plaatselyke Schoolcommissie en van de Financieele Commissie, om advies. De heer Knaap acbt dat niet noodig, want de Raad beslist. De Yoorzitter zou die Commissien toch willen hooren. De heer Bultman zou het veel roijaler vinden, indien de heer Verkuijl een voorstel deed om het Uitgebreid Lager Onderwijs op te heffendan door prijsverhooging dat onderwijs onmogelijk te maken want dat is toch eigenlijk de bedoeling van het voorstel. De heer Verkuijl stemt daarmede niet in; vijf gulden voor de Fransehe taal is te laag; hij wil dat bepaald zien op on- geveer 25 Cents per week, met bepaling dat onvermogenden vrij zullen zijn. De heer Knaap sterat met het voorstel van den heer Ver kuijl in; hij acht 12,50 ook niet te hoog en zegtdatmet den hoofdelijken omslag de vermoedelijke toestand in aanwerking is genomen; hij wil de zaak nu afdoen. De heer Bultman betoogt, dat het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs door de aanneming van het voorstel geheel op losse schroeven zal worden gesteldbovendiende Gemeente is vrij- gcsteld van de oprigting eener Hoogere Burgerschoolmaar als men nu het Uitgebreid Onderwijs onmogelijk maakt, dan zal men wel eene Hoogere Burgerschool moeten maken. De heer Verkuijl acht het niet verantwoord om het bedoeld onderwijs zoo maar present te geven aan hen die het kunnen betalen. De heer Biesheuvel acht de verhooging van het schoolgeid nog geen winstspeculatie want men rekent de rente van den bijbouw aan de school, en dan is de speculatie al zeer gering. De heer Bultman neemt acte van het gezegde Van den heer Biesheuvel, dat de bijbouw te Hoofddorp alleen dient voor het Uitgebreid Onderwijsterwijl de heer Biesheuvel vroegcr betoogde dat door bedoelden bijbouw de school aan den Yweg kon vervallen. De heer de Breuk vergelijkt het aantal uren gedurende welke te Nieuw-Vennep onderwijs in het Fransch wordt gege- ven met die te Hoofddorp en vindt dan de tegenwoordige verhouding van het schoolgeid, naraelijk 10 te Nieuw-Ven nep en 5 te Hoofddorp niet onbillijk. De heer 't Hooft vindt 25 ct. per week voor onderwijs in het Fransch niet te veel en het voorstel niet onbillijk. De Voorzitter gelooft ook dat, bij verhooging van het school geid, sommige leerlingen de School zullen verlaten, zoodat de ontvangsten dan toch niet hooger zullen zynook zal dan meer vergunning tot kosteloos schoolgaan moeten worden gegeven. De heer Bnltman zegtmen verjaagt nu reeds iedereen uit de gemeente, door het niet geven van voldoend onderwijs en als men let op wat in andere gemeenten voor het onder wijs wordt gedaandan is er geene gemeente aan te wijzen van 15000 zielen, zoo als deze, waar zoo weinig Uitgebreid Onderwijs wordt gegeven. De heer 't Hooft is dat met den heer Bultman niet eens. De Voorzitter wil nu het voorstel van den heer Verkuql in stemming brengen. De heer Biesheuvel vraagt nog inliclitingenwelke worden gegeven. De heer Verkuijl zegt zijn voorstel zoo te wijzigen, dat de som van 12,50 wordt veranderd in 10. Het gewijzigde voorstel van den heer Verkuijl wordt daarop aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. {Voor stemden de heeren 't Hooft, Tensen BanVerkuijl Klapwijk, Biesheuvel, Beeuwijk, van VuurenKnaap, Tim- mermans en Pruissen. Tegen de heerenBultman en de Breuk.) XVI. De heer Bultman toont de wenschelijkheid aan van het herzien der hier bestaande strafverordeningvooral ook met het oog daarop, dat volgens de jurisprudentie van den Hoogen Baad, de afkondiging niet altijd geheel op wettige wijze heeft plaats gehad. De Voorzitter zegtdat zoodanige herziening zal plaats hebben. XVII. De heer de Breuk vraagt: of Burgemeester en Wethouders reeds hebben kennis genomen van de rapporten der Schoolcommissie, omtrent het gehouden schoolbezoek. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De Vergadering wordt daarna gesloten. De belangrijke resultaten van de bekende gistfabriek des heeren van Marken te Delft heeft eenige ondernemende landgenooten geleid tot het plan ter stichting eener gist- en spiritusfabriek, die den naam Holland zal dragen, te vestigen te Haarlemmermeer. Het maatschappelijk kapitaal is 800,000, verdeeld in 800 aan- deelen van /1000, aan toonder, waarvan 188,000 bij de oprichting is geplaatst. Als chemisch adviseur treedt op de heer A. A. Backer Overbeek, gepensioneerd luit.-koloneel bij den geneeskundigen dienst in Nederl.-Indie, en als rechtskundig consulent mr. J. Kappeyne van de Coppello. Het doel der Vennootschap is het door middel van stoom vervaar- digen van gist en spiritus, het mesten van vee met de overblijvende spoeling, benevens het exploiteeren van 90 hectaren wei- en bouw- land, waarvan zij eigenaresse is. In het prospectus wordt gezegd, dat het van algemeene bekendheid is, dat de winsten met de Schie- damsche branderijen behaald, in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn verminderd. De oorzaak hiervan is te vinden in de concurrents haar aangedaan door de sedert (vooral in het noorden van rank- rijk) opgerichte groote en kleinere stoomfabrieken van gist en spiritus. Het groote verschil nu tnsschen de Schiedamsche branderijen en de stoomfabrieken van gist en spiritus is hierin gelegen, dat, bij gelijk rendement van gist en gedistilleerd, de grondstof voor de gist- en spiritus-productie benoodigd (mais, rijst en andere graansoorten) in den regel ongeveer 20 pet. /0.02 per kgr. goedkooper is, dan die tot de fabricatie van gist en gedistilleerd bij de branderijen wordt vereischt, terwijl de onkostenrekening van stoomfabrieken als de be- sprokene, bijkans 50 pet. lager is, dan die van branderijen. De op te richten fabriek zal dagelijks 110 hectoliters van 50 pet. kunnen produceeren, waartoe dagelijks pi. m. 20,000 KG. grond stof verwerkt moet worden, en dns de circa 25-voudige capaciteit van een Schiedamsche branderij bezitten. Uit berekeningen, in het prospectus voorkomende, blijkt, dat van de spiritusproductie een winst van 19l/g pet. over het maatschappelijk kapitaal mag wor den verwaeht, een percentage, die, hoewel zeer bevredigend, aan merkelijk lager is, dan volgens de uitkomsten der bestaande Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek kan worden aangenomen. Tot den bouw der te stichten fabriek met daarbij behoorende mouterij en molen zal eene som van p. m. f 300,000 worden vereischt. De resteerende 500,000 zijn of zullen worden aangewend tot den aankoop van 90 hectaren land, het noodige vee, dat met de spoeling, die van de gist- en spiritusfabricatie overblijft, wordt gemest, en als bedrijfskapitaal. Daaruit ontstaat de groote waarborg voor deelhebbers, dat slechts circa 40 pet. van het maatschappelijk kapitaal tot het stichten van gebouwen en den aankoop van machinerien zal worden besteed, terwijl 60 pet. daarvan blijft bestaan in land, vee en bedrijfskapitaal. Commissarissen hebben zich verzekerd van personen, die geheel op de hoogte van zaken zijn, en waaruit zij in eene vergadering van aandeelhouders, te houden binnen 2 maanden na kon. goedkeuring der statuten, een voordracht zullen doen tot benoeming van een directeur. Commissarissen genieten, naar ons wordt medegedeeld, geene vergoeding. De fabriek zal gebouwd worden in de onmiddellijke nabijheid van de Ringvaart des llaarlemmermeerpolders. Het water uit die Ringvaart is volgens rapport van een gezaghebbend chemicus even geschikt voor het doel der Vennootschap als het Schiedamsche. Een rapport dienaangaande is voor belangstellenden te verkrijgen. Zwolle27 Oct. De paardenmarkt alhier was gisteren be- zet met p. m. 1000 stuks, meest werkpaardenfokmerries met veulens, veel tweejarigen of entersenkele weeldepaarden en overigens poneys en slacbtbankdieren. De omzet was door de aanwezigheid van Duitsche Fransche en Limburgsche koop- lieden vooral beduidend in jonge paarden. Men besteedde voor weeldepaarden 775 a 860; werkpaarden 160 a 550 naar soort; aftandsche dito 75 a 125; 3- en 4jarige fokpaarden 375 a 575 2jarige 125 a 225; poneys 75 a 210: voor de slachtbank 30 a 50 veulens 80 a 140. Een landbouwer in Oberbruch heeft eene koeOldenburger ras, van ongekende grootte en zwaarte gefokt. In Meijl. werd de koe op de vetvee-tentoonstelling te Berlijn bekroonden voor 1300 mark door den veehandelaar Rudolph, te Stolp, gekocht. Deze reist thans met het dier op jaarmarkten ten- toonstellingen enz. Het dier is ruim 5 jaar oud, 3.3 meter lang en 1.76 m. boog; de omtrek van de bor9t is 2.90 m. Het achterbeen heeft 74, het voorbeen 67 centimeter in om trek. Blijkens een officieelen waagbrief weegt de koe niet min der dan 1188 kilogram! (Een vette 03 van 7 a 800 kilo is reeds een prachtig exemplaar). Rilland, 29 Oct. Door den aanhoudenden regen zijn de slakken hier thans in zoo groot aantal aanwezig, dat zij op menigen akker het jonge koolzaad en het pas boveu den grond komende winterkoren totaal afvreten. Vernietigt de regen zoo indirect de hoop des landsmans, direct werkt hij bovendien voor hem zeer nadeelig b(j de inzameling van mangels, sui- kerpenen en uijen. Honderden hectaren uijenreeds op hoopen bijeen, werden in de laatste dagenom verrotting te voorko- men, weder over het veld uitgespreid. Bij een helder maan- licht zagen we hier om 9 uren in 't Westen een regenboog aan den hemel. Een afdoend middel om slakken gemakkelijkgoedkoop en zeker te verdelgeuwordt in de Luxemburgsche Annalen van 29 Oct. aan de hand gedaan en bestaat hierindat men op de akkers, waarop die dieren het jonge zaad vernielen, een- den jaagt. De steller van het berichtje zegt in dit jaar een koolzaadveld van 5 hectaren binnen 14 dagen met behulp van 19 eenden geheel en al van de slak gezuiverd en daarmee het koolzaad, dat nabij zijn ondergang was, gered te hebben. Ten gevolge van het kwaadwillig doorsteken van den Groenen dyk onder Megen, zijn de gecombineerde polders Van der Eigen en van Empel over een oppervlakte van ruim 3500 hectaren weder onder water gezet. Als een bijzonderheid deelt men aan de Belftsche Ct. het volgende mede. Een onzer stadgenooten kocht voor eenigen tijd' op de markt alhier een vink en liet het dier in zijn vo- liere rondvliegen, alwaar het evenwel weinig op zijn gemak bleek te zijn, de vleugels liet hangen, en zjjn meester in den waan bracht dat het spoedig zou sterven. De vink kreeg nu zijn vrijheid terug en verdween weldra uit den tuin doch na twee dagen kwam zij weder terug en vloog rond de voliere duidelijk het verlangen te kennen gevende om binnengelaten te worden. Daaraan werd eerst den volgenden dag, toen het diertje weder in den tuin verscheen, voldaan. En zietniette- genstaande in dezen tijd voor de vogels nog voedsel in over- vloed is te vindenkan de vink zich thans uitstekend in haar gevangenschap schikken. Van den Helder wordt dd. 29 Oct. het volgende gemeld Heden morgen ruim 5 uur strandde in de Noordergronden de Engelsche Stoomboot Gulf of Panama, kapt. Robert Thomson, met eene lading van pi. m. 2000 ton rijst, ko mende van Japan en bestemd naar Bremen. Zoodra deze stranding alhier bekend werd, werd de sleepboot Hercules, met de reddingboot der Noord- en Znid-Hollandsche Bedding- maatschappij op sleeptouw, ter hulp uitgezonden. Voor de Hercules de strandingplaats echter had bereikt, had de equipage op het zien eener loodskotter, met twee eigen sloepen het schip reeds verlaten. Een, waarin de kapitein, eerste stuur- man en drie man zich bevondenwerden door den loods kotter nr. 9, schipper Lap, opgenomen en alhier aangebracht, terwijl de andere met zeventien man in de branding omsloeg, waarbij alien in de golven het leven verloren. Men meldt uit Elburg dd. 27 Oct. Een allertreurigst schouw- spel werd gisteren avond in onze zeehaven waargenomen. De in den morgen van 25 Oct. jl. nabij Harderwijk door een rukwind omgeslagen turfpraam van schipper L. Nagelhout uit Meppel, is alhier binnengebracht zonder lading. Er werd direct een onderzoek ingesteld naar de bij die ramp omgekomen drie kinderen. Weldra werden de lijkjes van twee kleinen, namelijk een jongentje van 7 en een meisje van 10 jaar, beneden uit het gehavende schip te voorschijn gehaald, terwijl het derde kindje van 2 jaar alsnog vermist wordt. De diep getroffen vader woonde alles persoonlijk bij. De direction der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij en van het Panorama hebben, evenals het voorgaand jaar, aard- appelen laten aanvoeren voor hun personeel. Elke bediende of werkman kan hiervan tegen wekelijksche afbetaling zijn wintcr- voorraad opdoen. Het Haagsche Bagblad verneemt, dat de gewezen sergeant Musquetier, die in de treurige zaak-Bogaart van nabij betrok- ken is geweest, benoemd is tot secretaris van Zr. Ms. particu- lier domein Oranje-Nassau. De heer G. N. Knoot, oud-strijder van Waterloo, versierd met het zilveren kruis, heeft Dinsdag avond bij de Zwolsche Gymnastiek-vereeniging op 82-jarigen leeftijd nog een partij op den degen getrokken hij pareerde de stooten zijner tegenpartij nog even flink als accuraat. Namens mevr. de wed. den heer J. Frits Kolkman, den 28 Juli 11. te Dordrecht overleden, is ter voldoening aan den wensch van wijlen haar echtgenoot aan het Burgerlijk Armbestuur aldaar een som van f 2000 ten behoeve van de algemeene armen ter hand gesteld. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft den machinist Bink, aan wiens onachtzaamheid het spoorwegongeluk nabij Voge- lenzang te wijten is, veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenis. Op den Chicago-Milwaukee en St. Paul spoorweg heeft men thans bal-salonwagens ingevoerd. Een vroolijk danslustig gezelschap maakte daarmede onlangs bij wijze van proef een pleiziertochtje en deed verschillende dansen, in weerwil dat de trein met een snelheid van 40 mijlen in het uur voortstoomde. Mevrouw S., wier beenen bij het spoorwegongeluk bij Vogelen- zang gebroken werden en die 24 Oct. van daar naar Haarlem over- gebragt was, is in laatstgenoemde plaats plotseling overleden. Vraag. Wat krijgt men zonder geld, terwijl het toch geldkost om het kwijt te raken Antwoord. Pijn en ziekte. Te Zevenaar heeft een gehuwde vrouw, moeder van verscheidene kinderen, een barer spruiten door middel van lucifers-koppen om het leven gebracht. Zij moet verklaard hebben deze onnatuurlijke misdaad te hebben begaan in een vlaag van jaloerschheid omdat haar man meer van dit kind hield, dan van haar. Zij is gevanke- lijk naar Arnhem overgebracht. In den nacht van 24 op 25 October, omstreeks 12 uur, ontstond brand bij den bakker in het dorp Epe, die zoo snel toenam dat 19 woningen, nevens de pastorie en de toren der kerk, een prooi der vlammen werden. Te Peterhead overleed onlangs een oude rijke dame, die haar aanzienlijk vermogen gedeeltelijk aan dier-lievende instellingen ver- maakteonder anderen aan de Koninklijke Vereeniging tot Be- scherming van dieren 72000, aan de Vereeniging voor drinkfon- teinen cn vee-voederbakken in de hoofdstad f 24000 en aan het Te lluis voor zwervende honden 12000 enz. Tot universeel erf- genaam van haar vermogen, benoemde zij haar man, onder voor- waarde van haar zwarte lievelings-kat na haren dood door chloroform te dooden. Door tusschenkomst van den heer A. J. Bauduin, consul van Japan te 's Gravenhage, is namens Z. Keiz. H. prins Arisougawa aan de lnrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam, toe- gezonden eene gift van 75, als bewijs van sympathie na het be- zoek van den Prins op 19 October aan de school. Beven. Toen Jaap voor 't eerst zijn Trijntje zag, Stond hij van'minnesmart te beven, En 'tis den bloodaard bijgebleven Zelfs in zijn echt, tot op deez' dag Maar 't onderscheid is dit't was eerst uit pure min, En thans uit louter vrees voor Trijn, zijn echtvriendin. Op het Prinsen-Eiland te Amsterdam, is een brutale diefstal ge- pleegd. Terwijl man en vrouw drie huizen verder bij hunnenzoon op bezoek waren, is iemand hun woning binnengeslopen en heeft daaruit een gouden ketting, een zilveren horologe en andere zaken van waarde ontvreemd. Vele voorwerpen lagen over den grond verspreid. De machinist, die den vorigen Zondag op den trein van den Philadelphia-spoorweg, met heldhaftige zelfopoft'ering het leven van 600 reizigers redde, is Donderdag 11. na smartelijk lijden gestorven. In be Diligence. Magere heer tot een dikken heer, die hem bijna plat drukt. Ik geloof, dat het billijk was, als men in een diligence naar 'tgewicht betalen moest. Dikke heer. Wees maar blij, dat dit niet zoo is, want geen conducteur zou het dan de moeite waard vinden om u mee te nemen. Dat een buitengewoon hooge leeftijd meer door vrouwen dan door mannen bereikt wordt, is opnieuw bewezen door de laatste alge meene volkstelling in Pruisen. Van de 5355 inwoners in dien Staat, die de 90 jaar te boveu gingen, waren 3330 vrouwen en slechts 2025 mannen, terwijl onder 359 personen, welke het bon- derdste levensjaar overschreden hadden, 231 vrouwen en slechts 128 mannen waren. Echtparen, van welke beide echtgenooten den leef tijd van 100 jaar bereikt hadden, bestonden er slechts vijf. De Spaansche Staats Courant meldt, dat Koningin Christine zich in de 9e maand van haar zwangerschap bevindt. Bij de geboorte van een prins zal de nationale, bij die van een prinses de witte vlag van het paleis wapperen. Vraag. In welke kunst toonen velen, die boeken ter leen Verkrijgen, zich zeer bedreven Antwoord. In het boek houden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2