1882. Vrijdag, 10 November. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. I)rie-en-Twintigste Jaargang. [\o. 45. H Ml 93BMH IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der A-dvertentien Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Uitspraak van Vounisseii. s. s. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1—7 November 1882. Eeiie aanbeveling voor onze Jurj-I,eden. mwsaw «ssss«ss IIA A It L EII1E R M E E R. Prijs van een enkel Nommee 15 Gent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UTTGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. MJlterHJh Woensdag.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12 '/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Ds. Wentink, te Nieuwe-Tonge, heeft voor de loezegging van lieroep naar Haarlemmermeer bedankt. I itslag van de op 9 November door de notarissen de Booij en Samson, ten huize van den kastelein de Vries, te Hoofd- dorp, gehouden veiling van de Boerderij met 40 hectaren land, aan den Sloterweg, Q Q 5 gelieel en 4 en 6 gedeeltelijk. Kooper werd de heer P. Verkuijl, te Nieuw-Vennepvoor 34,593.— Het voornemen bestaat te Haarlemmermeer, op den ringdijk nabij Nieuwemeer, eene Stoommeelfabriek op te richten. De fabriek val genaamd worden „de Mercuur." Voor de nagelaten betrekkingen van de op 7 Sept. 11. te Bu-sum door den spoortreiu overreden militair P. v. T., is bijeengebragt 639. Op de Vee- en Paardenmarkt te Hoofddorp zijn jl. Donder- dag aangevoerd: 68 paarden84 runderen, 24 schapen en 12 biggen. KA NTO.XGEKECHT HA A RLEMMERMEER. Zitting van den 2 November 1882. Naam. Woonplaats. Aard der Overtreding. Geldboetc. Of Gevangenia- straf van B. W. 's Gravenhage. Hazardspel. 3.- 2 dagen G. v. d.M Kudelstaart. Tapperijovert 3. 1 J. J. Aalsmeer. id. vrijgr sproken. P. V. Kudelstaart. Politieovertr. 3.— 1 dag. Lisse. id. 3.— 1 C. K. id. id. 3.— 1 P. B. id. id. 3.— 1 A. d. V. id. id. 3.— 1 J. v. B. id. id. 3.— 1 M. G. Haarlemmermeer id. 3.— 1 S. V. Mijrlreelit Vischwetovert 20.— 4 C. V. id. id. vrijge sproken. T.G.in'tW Rijpwetering. id. 6.— 2 dagen C. v. N. Alkemade. Verb.baggeren 10.— 2 J. v. M. id. id. 15.— 3 F. B. id. id. 10.— 2 H. P. Haarlemmermeer Dronkenschap. 6.— 2 C. G. id. id. 6.— 2 N. N. Hillegom. id. 3X5.— N. v. W. Haarlemmermeer id. 5.— 2 A. S. Sloten. id. 5.— 2 A. Z. Voorschoten. id. 5.— 2 P. v. d. P. Noordwijkerhout id. 5.— 2 J. de J. Hillegom. id. 5.— 2 P. N. Haarlemmermeer id. 3.— M. II. id. id. 3.— 1 A. T. id. id. 3.— S. K. id. id. 3.— 1 J. v. G. id. id. 3.— J. G. id. id. 3.— N. K. id. id. 3.— 1 J. v. d. R. id. id. 3.— 1 D. L. id. id. 3.— J. de G. id. id. 3.— G. v. V. id. id. 3.— W. S. id. id. 3.— 1 H. J. T. id. id. 3.— 1 II. O. Wilnis. id. nihil. 3 C. v. d.M. Alkemade. Vischwetovert. 2 X 6.— 4 C. B. Haarlemmermeer Politieovertr. 3.— 1 G. P. Alkemade. id. 3.— 2 J. V. Hillegom. id. 6.— 2 L. H. id. id. 6.— 2 A. O. Lisse. Dronkenschap. 15 3 en 5 N. N. Hillegom. id. 10.— 3 C. B. Haarlemmermeer id. 5.— 2 II. V. 'til. Oude Wetering. id. 10 3 J. W. Heuwe id. 5.— 2 J. R. Hillegom. id. 5.— 2 GEBOREN: Petrus, zoon van P. Persoon en L. v. Bavel. 1 ieter, zoon van M. Boer en B. Braam. Christiaan, zoon van B. G. Sliggers en A. de Waart. Maria Theodora, dochter van J. Denaijere en P. Jansen. Leendert, zoon van J. de Rijk en H. de Leede. Dirkje, doehter van J. van diolfschoten en M. v. Manen. Joannes Prancisous, zoon van P. van Poecke en H. 1 otkeuzen. Johannes, zoon van W. Schonwenaar en A. van Strien. Pieter, zoon van G. Markus en A. van der Vlugt. Corneiis, zoon van T. Kuijpers en J. Oudendijk. Cornelis Joham nes, zoon van C. Bos en C. Biemond. OVER.LEDENGeertruida Berkhout, oud 45 jaar, gehuwd met L. Janson. Teuna Maria, oud C weken, dochter van J. K. Eland en M. Kars. Jan Jacobus, oud 5 weken, zoon van 1'. Hoogland en A. Alewijn. Catharina, oud 13 maanden, dochter van H. van Sprundel en E. Pronk. Aart Bokhorst, oud 56 jaar, gehuwd met II. de Haan. Johannes, oud 7 maanden, zoon van J. Overbeek en A. van den Nieuwendijk. Christiaan, oud 8 weken, zoon van C. Biesheuvel en M. Zevenbergen. LEVENLOOS GEBOREN 1 kind van D. Spaargaren en P. Lanser. 1 kind van C. Spaargaren en T. Mnrsman. 1 kind van D. Kieft en E. Stokman. ONDERTBOUWD geene. GEHUWD G. Markus met A. van der Vlugt. De weder-opbouw van de onlangs aan den IJweg afge- brande Boerderij, van den heer Boshouwer, is aangenomen door Blom te Haarlem, voor 6380. De andere inschrijvers warenVP. Mul, te Haarlemmermeer 7650 G. de Vries, te Haarlemmermeer 7570; de Bruio, te Haarlemmermeer, en Hulsbos te Bennebroek, 6940 W. P. v. d. Hoogen, te Haarlemmermeer/7583 Biemond, te Hillogom 7475 de Ruijter, te Haarlemmer meer 7700; Kieviet, te Haarlemmermeer 8275- Zuiderhoek, te Zandvoort 8200 Ligtenberg en H. Bak- ker, te Haarlemmermeer 6981 Snijders, Baarsjes bij Amsterdam/10,670 J. den Ouden te Haarlemmermeer 7660; C. Bos, te Haarlemmermeer 6890; C. Pijl- man en A. de Winter, te Haarlemmermeer 8430 J. W. de Heij, te Haarlemmermeer 7436. Naar men verneemt, zullen de postboden ten platten lande die den zwaren last der postpakketten niet langer op de tot dusverre gevolgde wijze kunnen torschen, van wege de post- administratie groote mauden bekomendie zij als mars op den rug kunnen dragen. Iloutrijk en Polanen. De suikerfabriek op den huize 'Aeanenburrjdie verleden jaar niet gewerkt heeft is thans weder in vollen gang, waardoor niet alleen levendigheid en vertier in deze kleine plaats gebracht, maar ook aan verscheidene wei kheden gedurende 3 a 4 maanden brood verschaft wordt. Niet minder dan 22 schepen, geladen met suikerbietenla^en onlangs aan of bij deu wal. Capelle (Langstraat), 8 Nov. Met de aflevering van hooi blijft het uiterst langzaam gaan. Wei worden van tyd tot tyd enkele partijtjes verkocht, doch de rechte kooplust voor de beste kwaliteit ontbreekt. In de persen wordt veel hooi van mindere kwaliteit (schraal hooi) gebruikt, waardoor weinig vraag naar het Langstraatsch liooi bestaat. Aan het Oude Maasje stondeu zelfs dezer dagen nog te koop aangeboden schelven, die daar leeds sedert half Juli gestaan hadden, en nu, nadat er veel door regen en wind van verloren is gegaanvoor/II per 500 KG. verkocht zijn. Wie het niet kon of wilde verkoopen, heeft het huiswaarts moeten rijden omdat het te veel gewaagd is de myten te laten staan op eene plaats, waar om dezen tijd des jaars veel gevaar voor vloed bestaat. De aanvoer van vee blijft voortdurend, hoe hoog de prij- zen ook zijn mogen die besteed moeten worden. De veehou- ders schijnen aangemocdigd te zijn door de goede zaken, die zij gedurende het afgeloopen wei-seizoen gemaakt hebben. Het meeste melkvee, sclirijft men aan de L. CI.is naar den stal gehaald omdat de opbrengst verminderde. Met het binnenhalen van het andere vee zal ook niet lang meer gewacht worden, want het weiland, vooral dat laag gelegen is, lijdt bij de vele nattigheid onder de hoeven van bet vee en het gras geraakt op. De boer behoeft echter dit jaar niet uit te stellen omdat zijn voorraad hooi onvoldoende zou zijn om tot het voorjaar te kunnen blijven voederen. A1 kwam de lente wat laatnan tamelijk goed gewonnen hooi is nergens gebrek en over het algemeen heeft de landman een gunstig jaar gehad. Met de groenteu uit de moezerij geraakt het nu van liever- lede gedaan. Appelen en peren zijn er niet veel geplukt,zoo- als van een zoo stormachtigen zomer kon verwacht worden. l it Veur is een zeer goed gewas van aDdyvie verzonden eu de kool slaagde overal naar wensch. De andere koolsoorten zijn ook voldoende. Schiet Nederland te kort door de ziekte in de bloemopbrengst van den aardappeluit den vreemde wordt de voorraad aangevuld en daardoor gebrek voorkomen. De laatste hloemen verdwijnen van het veld en in de meeste kassen van de kweekerijen werd reeds vroeg gestooktniet omdat de weers- gestelheid zoo koud was, maar omdat er geen dag droogte in de lucht bestond. Uit Deventer meldt men Heden werden hier zooveel inland- sche aardappelen aangevoerd, dat, ofschoon de boeren ze voor lage prijzen te koop aanboden, zij ze voor een groote gedeelte weder mede naar huis moesten nemen. I.it Assen meldt men: Ten gevolge van den grooteu aanvoer van aardappelen te dezer stede, besteedt men thans voor beste eetaardappelen slechts 1.20 a 1.30 per hect. De Drentsche aardappelen zijn thans in de Hollandsche steden zeer gezocht. In den tuin van den heer Clerkx bij Apeldoorn is een pom- poen gegroeid van 72 centimeter in doorsnede en 199 centi meter in omvang, Twee personen konden haar niet vervoeren en daarom werd zij op rollen naar hare plaats van bestemmiug gebragt. Op de laatste algemeene tuinbouw-tentoonsteling van Frank- rijkwaren het voornamelijk de aspersies, ingezonden door den heer Louis M. H6raultte Argenteuil, die in hooge mate de algemeene aandacht trokken. Een bos van die asper sies, bestaande uit 38 stuks, door den verslaggever gemeten had een omvang van tachtig centimeter en woog tien kilogram.' De grootste dezer aspersies woog 500 gram en had een om vang van negentien centimeter. In Galicie is de koude zoo hevig, dat reeds drie personen zijn dood gevroren. De Europeanen brachten, zooals men weetin Australia het konijn mede. Deze diersoort vond een gunstig terrein, nam met de bekende spreekwoordelijke snelheid in aantal toe en vernielde zooveel gras dat in menige streek de schapen niet meer den kost konden vinden. Om van den nood een deugd te maken, heeft men thans op Nieuw-Holland in het westeii van Victoria twee fabrieken voor den inmaak van konijnen op- gericht. In den laatsteu tijd doen die te zamen aan 60,000 konijnen per week het leven verliezen, geven werk aan ongeveer 180 mannen of jongens en aan ongeveer 600 strikkenzetters die binnen een terrein van 70 Engelsche mylen lengte en 20 Engelsche mijlen breedte, hun operation op touw zetten. Van den in zekeren zin onmetelijken rijkdom aan paarden van Zuid-Amerika, kan een contract getuigen, dat zekere Robertson met een grondeigenaar te Goya sloot. Daarbij kreeg R. verlof om op het grondgebied van den laatstgenoemde 20,000 paarden te vangen, hij moest 8 d., d. i. 15 Ned. cents, per stuk betalen. Het slagten van deze dierendie men met den lasso vangt en daarna doodt, kost ook 15 cts. per stuk, het aftrekken en reinigen van de huid mede 15 cts.j en het transport naar Goya evenveel, dat maakt dus /0,60 per vel. De huiden worden verpakt en te Buenos-Ayres voor /1,80 per stuk, in Engeland voor /4,20 /4,80, dus ongeveer 30 maal het bedrag dat per paard betaald wordt, verkocht. Het vleesch der 20,000 paarden dient alleen tot voedsel voor wilde dieren. Een ander gebruik wordt er niet van gemaakt. Op de in het begin dezer maand te Parys gehouden Natio nal Tuinbouwtentoonstelling waren vooral de ingezonden ver- zamelingen van peeren hoogst opmerkelijk. Er bevonden zich daarbij collecties van 2300 verscheidenheden en daaronder vele buitengewoue schoone exemplaren. Niet minder bezienswaardig waren de tentoongestelde drui- ven, 6en inzender zond niet minder dan 130 varieteiten van tafeldruiven en 100 verscheidenheden waarvan wijn geperst wordt, alien waren geteeld op den kouden grond. Aan deze uitgelezen en met zooveel zorg te zamen gebrachte verzamelingviel de onderscheiding van een groote srouden medaille ten deel. Een andere, niet minder fraaie collectie was ingezonden „bui- ten mededinging", docli bracht de Ieden van de jury dermate in verrukkingdat zij een middel gezocht hebben om dien exposant niettemin een soort van onderscheiding toe le kennen. Dit middel vonden z.y door midden in de etalage een kaart

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1