Gemengfle Berigten. - 478 r op te hangen, waarop met groote letters te lezen stond „Les felicitations du jury." Zoodanige handelwijze ware ook hier te lande by de beoor- deeling op onze planten-tentoonstellingen wel aan te bevelen; bet is een in ons oog zeer te waardeeren openlijke huldedie daarenboven weinig kostbaar is. Hoe menige schoone plant wordt op ooze tentoonstellingen zoowel door de bezoekers onachtzaain gepasseerd, enkel en al- leen omdat ze niet precies paste in bet afgemeten kader van het programme. {Semper Virens.) Volgcns het llbl. is er door de verschillende sub-comite's voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adder f 70,000 bijeengebracht. Z. K. H. Alexander der NederlandenPrins van Oranje, heeft 100 toegezegd voor het grafteeken dat te Den Helder wordt opgericht voor de omgekomenen met de Adder. Van Afrika's Westku9t wordt het overlijden gemeld van koning Omorn. Deze Afrikaansche vorst heeft meer dan 700 vrouwen bezeten. Hij was vader van 95 kinderen, vanwie77 nog in leven zijn. Zijn oudste zoon heeft 400 vrouwen. Het Ilandelsblad van Antw. verneemt dat eene oude dame, die gestorven is in een stad der provincie Brabant, bij testa ment haar geheel fortuin zijnde een klein millioentje, vermaakt heeft aan het Belgische leger. Zij verlangt dat dit geld door de zorgen van den minister van oorlog, verdeeld worde onder al de soldaten, met uitzondering van twee corpsen, die zij in haar testament aanduidt. De meest gezegende vader te Berlijn is op het oogenblik een kleermaker, die dezer dagen bij den ambtenaar van den burgerlijken stand de geboorte aangaf van zijn 26e kind. De man nam nog niet voor goed afscheid van den arnbtenaar, maar deelde zijn voornemen mede om het dertigtal vol te maken. Vrijdag morgen jl. kwam eene dienstbode hare meesteres mededeelen, dat er des nachts was ingehrokeneenige ka9ten en deuren open stondenen eiudelijk dat men ten haren na- deele ook een som geld had gestolen. De heer des huizes zag daarop zijn zaken na en miste uit een der opengebroken kasten een belangrijke som geld. Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat de dienstbode zelve de inbreeksti-r was geweest, en de kasten van haren meester met valsche sleutels had opengemaakt, terwijl diens geld in haar bezit werd gevonden. De diefstal ten haren nadeele was slechts een sprookje. Zij zal zich daarover bij de justitie hebben te verantwoorden. Voorgenomen huwelijksplannen hebben de anders zoo eerlijke dienstmeid, die reeds jaren in dezen dienst was, tot de euveldaad gebracht. In Friesland is een klein gedreven zilveren beker met het jaartal 1450 voor 8000 verkocht. Korten tijd daarna deed de kooper hem voor 12,000 over aan een Duitsch oudheid- kooper. In de nabijbeid van Mainz heeft men dezer dagen bij het graven van een gruppel een pot met 1005 goudstukken ge vonden, afkomstig uit de 14e en 16e eeuw, ter waarde van 7 a 10,000 Mark; zij zijn door het stedelijk penningkabinet aangekocht. Als we slaap krijgendan zeggen we wel eens„Hoor eons, weet je wat, ik kruip onder de wol." Iedereen weetwat dit zeggen wil, doch deze uitdrukking schijnt ge- vaar te loopen vervangen te worden door: „Ik kruip onder het papier." Ja, onder liet papier, want werden er al pa- pieren wielen voor spoorwegwagens en nagenoeg geheele huizen van papier opgetrokkende papierpap levert thans ook de grondstof voor dekens. Te Amsterdam worden deze in den haDdel gebracht door van Dam's London Bazar. Mag men aannemenwat er van opgevijzeld wordt, dan overtreffen deze dekens, Charlatin (pardon!) chartaline-dekens genaamd, de tot hiertoe gebruikte wollen in vele opzichtenmaar vooral en dat pleit mis- schien minder voor hunne deugdelijkheid om hunue goed- koopte. Zij worden verkocht in drie grootten en kosten re9p. 1.50 1.75 en 2. De Amerikaansche duelsdie om hun tragischen afloop in Europa een droevige vermaardheid hebben verkregen, worden nog ver in afgrijselijkheid overtrotfen door het Homerisch ge- vecht, dat dezer dagen in het Westen der Yereenigde Staten voorviel, en waaraan 12 personen deel namen. George Howard eigenaar vau een kudde van 3000 ossen, en JohnKeeley, de bezitter van 4000 stukstrokken te zamen Ooslwaarts. De beide kudden moeten Noordwaart9 van Trinidad (Colorado) op de vlakte waar Howard den ouden' weg van Santa-Fe naar Kansas-City zou volgen uiteengaan en Keeley zou Noordwaarts naar Denver trekken. Op weg waren een zeker aantal beesten overgeloopendie men van de kudden raoest scheiden. Ho ward eischte de zijnen opdoch wilde die van Keeley niet teruggeven. Ten slotte werd er besloten de twist te beslechten door een gevecht tusschen zes man van elke pariij. De 12 strijden- den zetten zich oogenblikkelijk in den zadel op 50 pas afstand van elkaer, en op het teeken hunner patroons nam het ge vecht een aanvang. Bij het eerste vuur werden vier mannen gedood. George Lester van Keeley's partij trof een kogel in de borst. Een der mannen van Howard door een kogel aan het hoofd gewond, stortte dood ter aarde. De twee andere werden in het hart getroffen. De rest van de Howard-partij met uitzondering van den patroonvluchtte naar het kamp. Keeley begaf zich toen naar Howard en stelde hem voor het gevecht tusschen hen beiden voort te zetten. Howard weigerde en ver- klaarde dat de zaak voldoende geregeld was, waarop de uit- levering der beesten zonder stoornis volgde. De dooden wer den begraven en de eigenaars van het vee zetten rustig hun tocht voort. Van hoeveel gewicht zuivere Incht is voor den mensch wordt door een ouden Duitschen arts volgenderwyze duidelijk ge- maakt: Wanneer iemand de moeite wil nemen, zich tegenover een gewitten muur in de zon te plaatsen zoodat zijn schaduw op den muur valt, kan hij gemakkelijk waarnemendat zijn ge heele ligchaam een dampende massa is, doordien uit alle dee- len daarvan de dampen opstijgen. Deze dampen zijn scherp en onaangenaam voor de reukorganen. In het ligchaam terusge- houden, werkeo zij schadelijk, doch weder ingeademd kun- nen zij hoogst nadeelig voor de gezondheid worden Wanneer zich derhalve een aantal personen langeo tijd in eene beperkte ruirate ophoudt, die niet voldoende geventileerd is, zoodat men de uitwasemingen van anderen en die van zich zelven weder inademen moet, dan kunnen de kwade gevolgenvoor al wanneer zich dit dikwijls herhaalt, niet uitblijven. Niet alleeu dat het onaangenaam is, in zulk een atmosfeer te vertoe- venmaar het is ook al te waar, dat de uitdarcpingen der menschelijke longen en huid, wanneer zij niet door een be- stendigen stroom van zuurstof verdund worden, tot de walge- lijkste behooren, waarmede men in aanraking kan komen. Wij schuwen de aanraking van al wat vuil en ziekelijk is, wij verbergen zorgvuldig datgene, waarvan het aezicht en de reuk ons tegenstaat, wij trachte ons eten en drinken elke on- zindelijkheid te vermijdenja, wij zijn zelfs afkeeiig van een glas waaruit een ander gedronken heeft; en toch houden wij ons dikwijls uren lang op in vertrekken of lokalen waar wij eene met de uitwasemingen der aanwezigen uit longen, huid en kleederen verontreinigde lucht moeten inademen. En ware bet dan nog, dat al die personen gezond warenmaar hoevele ziekelijken of meuschen die iets mankeeren zijn er misschien onder Een geluk is het althans nog, dat de zuurstofhoudende buiteniucht zich nergens geheel laat buitensluiten. Door mej. S. M. G. Hartman, 16 October jl. te 's Gravenhage overleden, zijn o. a. de volgende legaten vermaaktaan de Ned. Ilerv. Diaconie aldaar 5000 aan de Ned. Herv. Gemeente al- daar 3000aan de scholen der Ned. Herv. Gemeente aldaar 2000aan het Nederlandsch Bijbelgenootschap 300 aan de Bijbelvereeniging van 's Gravenhage f 500aan het Asyl Steen- beek te Zetten f 300; aan de Vereeniging »Talitha Kurni"/300 aan het departement 's Gravenhage der Protestantsche Vereeniging „Christelijk Hulpbetoon" 400 aan het Huis van Bannhartigheid te 's Gravenhage 500 alien vrij van successiereehten. Behalve vele andere giften, namens wijlen haar echtgenoot ge- daan door mevrouw wed. den heer J. Frits Kolkman, aan de alge- meene armen van Dordrecht en aan het H. Geest en Pesthuis^e Nieuwerkerk aldaar, zijn door haar nog de volgende giften verstrekt aan de St.-Josephscbool 2000; R. K. Weezen verpleegd in het St.-Jacobsgesticht 1000 R. K. Armen 1000 St.-Vincentius Vereeniging 1000 St.-Elisabeth Vereeniging f 1000 R. K. Liefdegesticht 1000alio tc Dordrecht, en aan het Tnstituut voor doofstommen te St.-Michiels-Gestel f 500. Aan het R. K. kerkbestuur te Moergestel is door den heer F. Van Gils, overleden te Leiden, onder verschillende lasten en bepa- lingen, een legaat vermaakt van f 100,000. Door wijlen den heer Postel is aan de Ned. Herv. kerk te Lochem vermaakt eene som van 4000, vrij van successiereehten. Op de rekening vau een advocaat aan zijn client kwam onder meer de volgende post voor Voor met u te dineeren, nadat het proces verloren was, 59.70. De oude vorm van repu voor aangeteekende brieven zal wederom worden ingevoerd, zoodat naam en woonplaats van den geadresseer- de weder op die bewijsstukken worden ingevuld. Dr. de Paepe te Brussel, die den dagbladschrijver Bogaerts- Dnverger, den verleider zijner vrouw, met een pistoolschot bijna doodelijk wondde, is door den jury onschuldig verklaard en dus door het hof van assises vrijgesproken. Te Geneve bevindt zich tegenwoordig een man, met name Kaupt, die niet slechts letterlijk op het water wandelt, maar ook nog een kruiwagen er op voortduwtvoorts rookt hij eene piip en draagt eene parapluie onder den arm. Hij voert dit kunststuk uit, terwijl hij aan de voeten schoenen draagt met houten zolen, die hoi zijn en met saamgeperste lucht gevuld. Dit is ook met het rad van den kruiwagen het geval. Te Akkrum is het treurig bericht ontvangen, dat de bekende Friesche hardrijder, Atze De Groot, en zijn vader, die zamen op 6en schip voeren, op de Zuiderzee hun graf in de golven hebben gevonden. Te Smolensko is de burgemeester gevangen genomen. Op een spoortochtje van Moskau naar Smolensko had hij, in de nahijheid van het station Michailowskaja, zijn vrouw uit het nortier gewor- pen, ten gevolge waarvan zij door den trein letterlijk verbrijzeld werd. De aanleiding tot dezen moord is nog een geheim. Te Kaiserslautern hoort men veel over dc verloving spreken van den directeur eener fabriek, Schon genaamd, met een nog zeer jonge dame, de dochter van dr. Simon. Dit zou op zich zelf niet zoo zeldzaam zijn. Edoch de jongste dochter van den heer Simon is gehuwd met den heer Hans Schon, een zoon van genoemden directeur. Dat vader en zoon twee zusters huwen, zal wel tot de groote zeldzaambeden behooren. Een vekstandig kind. Kind. Pa-lief, wat is toch eigenlijk demi-monde V a d e r. De halve wereld. Kind. Dan moet de andere helft van de wereld ook demi-monde heeten Zekere Coquillard, te Bordeaux, maakte het hof aan een jong meisje en spoedig brak de trouwdag aan. Toen men zich naar de Mairie zou begeven, wist Coquillard zijn bruid en haar familie te overreden, niet daarheen te gaan, voorgevendc dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand het te druk had en liever des avonds aan huis wilde komen om te trouwen. Zoo geschiedde het. Een in het zwart gekleed heer verscheen des avonds en verbond het jonge paar in het huwelijk. Het bedrog kwam spoedig uit en Coquillard, die bleek getrouwd te zijn en vader van twee kinderen, is door de rechtbank tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank te Gent heeft zekeren Dominieaner monnik De T. (brooder Antonius) wegens herhaaldelijk gepleegde onzedelijke han- delingen tegenover minderjarige kinderen, bij verstek veroordeeld tot eene gevangenisstraf van ten eerste 100 maal 6 maanden, ten tweede 10 maal 6 maanden, ten derde 30 maal 2 jaren en ten vierde 1 maal 2 jaren, te zamen 117 jaren gevangenisstraf. De veroordeelde bevindt zich te Hulst (Zeeland). Zijn uitlevering kan door de Belgische Regeering niet worden gevraagd, daar hij zijne aanslagen niet met het plegen van geweld deed vergezeld gaan. De zoon van een rijk bankier te Parijs had zijn portefeuiile ver loren, inhoudende visitekaartjes en frs. 5000.Een werkman bracht hem die terug. De jonge man vroeg, of hij er niet aan gedacht had zich die som toe te eigenen. //Ja mijnheer" antwoordde de werkman, i/ik vond uw portefeuiile heden morgen, toen ik naar mijn werk ging. Ik wilde het geld eerst houden, maar ik bedacht, dat men het vreemd zou vinden, dat ik zooveel geld bij me had, en danbedacht ik, dat het niet de moeite waard zou zijn ge weest zoolang een eerlijk man te blijven, om nu een dief te wor den." De jonge bankierszoon gaf den werkman tot belooning zijner eerlijkheid de gevonden frs. 5000. Een dagblad in den staat Ohio heeft een nieuw soort van premien voor zijn geabonneerden ingesteld. De directie bericht namelijk, dat zij contracten heeft gesloten met verschillende rijke Ameri kaansche erfgenamen, zoowel weduwen als jonge dochters, die zich verbonden hebben, om a 11 e e n personen te huwen die wel en deugdelijk konden bewijzen, dat zij zich voor een jaar op genoemd blad geabonneerd hadden. Leentje wandelt in de diergaarde met haar mama. Men hoort schieten. Mama. Hoort ge, daar is een klein prinsesje gebo- ren. Leentje. Knalt dat altijd zoo, Ma Laatstleden Zondag middag ontving de chef van een groot hotel te Weenen uit Pest een telegram, luidende »Ik kom heden avond met mijne vrouw en verlang eene rustige kamer, X. bankier." Een uur later volgde een tweede depeehe van den volgenden inhoud »De heer en dame uit Pest, voor wie heden een kamer is besteld, zijn voornemens zich om het leven te brengen. Toezicht is noodig om dit te voorkomen.'De chef gaat naar den commissaris van politie en deze zendt twee agenten, welke zich als kellners ver- mommen. De heer en dame komen de kellners slaan hen aandachtig gade, bedienen bij het soupe. Na afloop daarvan zegt de bankier, dat hij hun dienst niet meer noodig heeft. Geen vijf minuten later treedt kellner n°. 1 binnen en zet een karaf water neder. Vijf minuten daarna komt kellner n°. 2 met een karaf. «Denk je dat we ons verdrinken widen?" zegt de bankier. De kellner vraagt exenus hij wist niet dat de ander reeds eene karaf gebracht had. Maar dat antwoord gaf hem te denken. Eindelijk zijn wij alleen, zeide de bankier en omhelsde zijn jonge gade. Schertsend weert zij hem af en daarbij valt een der karaffen op den grond. Onmiddellijk wordt de deur met een looper geopend en de kellners stormen binnen. De bankier is woedend, dat hij gestoord wordt, en roeptword ik dan hier bewaakt Ja, zeggen de agenten wij zullen wel zorgen, dat gij uw plan niet ten uitvocr brengt. De ander wordt driftig en schreeuwt, terwijl hij met de vuist op de tafel slaat. De chef snelt toe en uit versebeidene kamers komen de loges zien wat er gaande is. Gelukkig wordt alles opgehelderd en nu blijkt, dat het tweede telegram afkomstig was van een vriend der jonggehuwden, die een »aardigheid" had willen hebben. De burgemeester van een gemeente in den omtrek van Brussel had een feest georganiseerd voor een weldadig doel. Hij had na aftrek van de kosten 200 frs. over en daar hij die niet renteloos wilde laten, kocht hij daarvoor twee Brusselsche loten, zonder iemand iets daarvan te zeggen. Op een dier loten viel een prijs van 40000 frs. en voor dat geld zal nu de gemeente een gestieht laten bouwen. Men ziet, dat de fortuin niet altijd blind is, zooals het spreekwoord wil. Een dillettant-jager treedt platzak een herberg binnen aan den straatweg van Senlis. Op de belangstellende vraag van den waard verklaart de vreemdeling, dat hij den ge' eelcn dag niets heeft ge- schoten. »Kom," herneemt de waard, misschien kan ik u hel- pen, als ge er zes franken voor over hebtik heb voor u nog een jongen haas, en dat wel springlevend in een hok in den tuin gij kunt hem dus zelf schieten. De koop wordt gesloten en de waard bindt den haas met een touw aan een paal vast, den jagcr beleefd uitnoodigende te schieieu. Deze legt aan, drukt af entreft het touw, waarmee het haasje was vastgebonden. Dat langoor het //hazenpad" koos laat zich beKrijpen. Een galant Engelseh gemeenteraadslid heeft de herinnering ver- levendigd aan de bekende handigheid van sir Walter Raleigh. Dc hertog en de hertogin van Edinburgh kwamen te Bristol een mu- ziekfeest bijwonen, en toen de hertogin uit haar rijtuigzou stappen bleek de straat door het regenachtige weder zoo vuil, dat zij nuod- zakelijk in een plas moest trappen. Een der ledeu van den ge- meenteraad, die het vorstelijk paar afwachtte, trok ridderlijk zijn overjas uit en wierp dien op den grond, zoodat de hertogin met drooge voeten in de concertzaal kon komen. Tranen. Het door droi fheid bekuelde hart geeft zich in tra- nen lucht. Als een onbezonnen daad, die niet meer te her- stellen is, noodlotl'ge gevolgen heeft, vloeijen de bittere tra nen van berouw. Doch tranen wellen ook in het stralend oog op als de fortuin den sterveling onverwacht hare gaven in den schoot werpt dat zijn vreugdetranen. Maar als de bedryvige huisvrouw een ui schilt, doet de sterke lucht ook rijkelijk hare tranen vloeijen; als de kagchel rookt, ziet men alien, die in de kamer aanwezig zijn, tranen storten wie op straat loopt wordt dikwijls tot tranen ge- roerd als een dwarrelwind hem stof in 't gezigt jaagt. Tranen zijn eene waterige vloeistof, die 9poren van orga* nische substantie en ongeveer 1 pet. zout, namelijk phosphor* zure kalk en phosphorzuur natron, bevat. Als wij de tranen laten verdampen en het overblijfsel onder een microscoop be- sehouwen, zien wij die zouten als elkander kruisende lijnen, die eenige overeenkomst met vischgraten hebben. De tranen vloeijen niet uit het oog zelf, maar uit eene vrij groote klier, de tranenklier, die onder het bovenste ooglid ligt, op den oogappel, naar de slaap toe. Uit die klier loopen zes of zeven zeer fijne kanalen onder de oppervlakte van het ooglid en openen zich boven het kraakbeen, waarop het oog lid rust. Uit die kanalen vloeijen de tranen, overstroomen het vlies over den oogappel en verspreiden zich, door de gedurige beweging van dezen, gelijkmatig over de oppervlakte. Dat is het wat aan het oog dat helder, smeltend aanzien geeft. Niet alleen bij bijzondere gelegenheden, maar onophoudel(jk, dag en nacht, vloeijen de tranen uit die openingen. Dat is noodzakelijk, omdat zij anders spoedig zouden verdampen en het oog droog zou worden. Gewoonlijk vloeijen zy echter niet over, want daartegen heeft de natuur een dam gesteld, name lijk de wimpers, die, behalve de afsluiting, welke zij op zich- zelven uitmaken, ook door de olieachtige afzondering der slijmklieren aan hunne randen de tranen tegenhouden. Dus vinden de tranen van den ooghoek aan de buitenzyde naar dien aan de binnenzijde geen uitweg. Hier sluiten dc oogle- den echter niet meer zoo vast en ontbreken ook de wimpers, zoodat er eene kleine holte ontstaat, waarin de tranen zich verzamelen; van hieruit kunnen zij evenwel ook niet wegvloei- jen, omdat hier eene plooi in den vorm van een halve maan is, wier randen insgelijks met slijmklieren en haartjes bezet zijn. In die holte zijn twee kleine openingen, die met buisjes in den neus uitkomen. Gewoonlijk vloeijen de tranen dus in den neus. Evenals eene vensterrnitwanneer zij niet geregeld wordt schoongemaakt, zeer spoedig door stof en vuil zoo dof zou

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2