Laniouw. No. 46. 1882. Vrijdag, f7 November. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaar gang. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.— Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 814 November 1882. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Aardappelbouw op laag land. Bedrijfsleer. §1 A A R L E M M E It IIE E R Prijs vail een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren Onderstaande Personen worden in hun belaug aangemaand zich ter Secretarie aan te meldenten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolking-register: Johanna. Jongeneelen, gekomen van Bloemendaal. Jacobus Staphorst,Rijnzaterwoude. Jannetje van Zanten Sloten. Jacobus van Westveen, Zaandam. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's namiddags van 14 uur. Twee kinderen van zekeren J. R., te Haarlemrnermeerziju eenige dagen geleden (met of zonder voorkennis der ouders is onbekend) zoo vrij geweest de ouderlijke woning te verlaten. Toen ze niet terugkeerden is een onderzoek ingesteld naar hunne verblijfplaatsen bleek het alstoeudat door de Ar- rondissements-Regtbank te Utrecht last is gegeven tot hunne overbrenging naar het Pluis voor verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, de eene tot 23 Oct. 1889, de andere tot 19 Jannari 1887. Naar men verneemt is concessie aangevraagd voor denaan- legende exploitatie van een spoorweg van Haarlem naar Utrecht, door Haarlemrnermeer, Aalsmeer, enz. GEBOREN Catharina Hendrika, dochter van G. Kerkvliet en C. v. Egmond. Johannes Reijer, zoon van J. A. vanderVlugt en P. Gedaan. Petronella, dochter van W. van Heeringen en J. M. Kerkhoff. Sijtje, dochter van J. van den Berg en D. Ro- denburg. Johanna Jansje, doehter van W. Loogman en E. van den Enden. Johannes, zoon van A. Visser en C. Pijnaker. Neeltje, dochter van T. Dekker en M. Groen. Wilhelmina Eli sabeth, dochter van H. P. Lamers en A. C. van Lieshout. Neeltje, dochter van C. Groen en C. P. de Klepper. Theodorns Gerardus, zoon van A. Straathof en E. Blommestijn. Laura Jo. hanna, dochter van C. van der Laan en J. van der Kraats. OVERLEDEN Pieter, oud 6 maanden, zoon van Hugorina Lan- gendoen, (ougeh.) Pieter Engel Oudejans, oud 53 jaar, en Helena Oudewaal, oud 55 jaar, echtelieden. Laurents van der Zon, oud 38 jaar, gehuwd met N. Stapel. ONDERTROUWD W. van der Ploeg met N. Ravensbergen. K. Been (wednr.) met C. E. Schlimmer. E. Hijkamp met C. Bakker. H. Kool met G. Bier. J. M. van Opstall (wednr.) met E. Langendijk (wed.) C. Schouten (wednr.) met N. Boel- laard (wed.) L. Nieuwkoop met A. Lingbeek. G. R. Wij- minga met E. Rijsdam. GEHUWD geene. Vrijdag 3 November is van den ringdijk een schaap ge- stolen van C. Paling, bij het Port Schipbol. Den 10 November zijn bij W. de V., Spaarnwouderweg, CC, in beslag genomen 3 potten met schapenvleesch en vet. De ingewanden van een schaap waren bij zijn huis in den grond begraven. Ilij is dan ook gearresteerddoch ontkent het gestolen te hebben en geeft voor het gekocht te hebben voor 3.50 van een onbekend persoon, doch hij weet niet te zeggen met welk geld hij betaald heeft. D. V. is vroeger ook reeds veroordeeld geweest. In den nacht van 1213 November zijn door bet om- slaan der Veerboot aan den Cruquiusverdronken de land- bouwer Laurens van der Zon, gehuwd en met kinderen, en de smid P. E. Oudejans en diens vrouwmede kinderen nalatende. De zoon van Oudejans en de veerknecht zijn ge- red; alien wonen te Haarlemrnermeer. De tweede ambtenaar ter Secretarie van Haarlemrnermeer, J. E. L. Heldoornis benoemd tot Secretaris te IJlstin Priesland. In de Welrfcer leest men de volgende vraag, ingezonden door L. B.„Heeft een burgemeester het recht een ledigstaande 011- ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. t'iterl{jfc Woentdag.) derwijzerswoning te gebruiken als wachthuis voor een zeker aantal nachtwachtenzonder kennis te geven of toestemming te vragen aan het hoofd der school?" De redactie antwoordt hierop bij monde van v. E. aldus „Een ledigstaande onderwijzerswoning laat zich, als de'plaats van hoofd der school niet vacant is, naar mij voorkomt, alleen denken in het geval dat het hoofd der school de onderwij zerswoning niet wil, of om de een of andere reden niet kan betrekkenzoodat op een andere wijzehetzij uit eigen middelen, hetzij van gemeentewege, in zijn behoefte aau woning wordt vdorzien. In dat geval kan het gemeeute- bestuur over de ledigstaande onderwijzerswoning vrijelijk be- schikken en ik zie niet in, waarom het daarin nog het hoofd der school zou moeten kennen." De minister van binnenl. zaken heeft, volgens het Bagblad beslist, dat bij overdacht tusschentijds van een zaak tot het verkoopen van sterken drank in het klein, ook door den nieuwen eigenaar het vergunningsrecht moet worden voldaan op grond dat de wet zegt, dat een vergunning eerst kracht verkrijgt door de betaling van vergunningsrecht. De heer 11. L. Fruitier de Talma is op zijn verzoek eervol ontslagen als ontvanger der belastingen eu accijnsen te Hil- versum, behoudeus aanspraak op pensioen. Volgens 't „U. D.", heeft de minister van marine aan de weduwen van hen, die met Z. Ms. monitor Adder zijn om- gekomen, pensioenen toegekend ten laste van den Staat. Voor de weduwen van onderofficieren is het pensioen vastgesteld op f 200 en voor die van korporaals en minderen op 1 50 's jaars. De heer Draismate Leeuwarden, ond-strijder van 1830-1832 is voomemens den 3den December a. s. de vijftigjarige herin- nering van het bombardement van Antwerpen te vierendoor een dine aan te bieden aan al de Priesche leden van het Me- talen Kiuis. Nieuwer-Auistel. De heer A. Streefkerk heeft zijn voornemen te kennen gegeven om met ingang van 1 Januari ontslag te nemen als wethouder en ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Eerstgenoemde betrekkiug bekleedt hy sedert 1876, en de laatste sedert 1872. Met algemeene stemmen heeft de Raad besloten het getal veldwachters te vermeerderen met 13, onder welke een adjunct- inspecteur, op eene wedde van 700. Hooril, 13 November. Op de groote najaars KoE-markt, gisteren en heden alhier gehonden, werden ongeveer 6000 stuks aangevoerdover het geheel beste kwaliteit. De handel was vlug eu de prijzen buitengewoon hoog. De nieuwe veemarkt, hiertoe voor het eerst in gebruik gesteld, heeft best voldaan. Uit Veghel wordt als eene byzonderheid gemeld, dat men in den tuin van Dr. v. d. Loo op 2 November aan de tweede pluk was van goede rijpe aardbeziendat bij mej. de wed. Baas het tweede sebot mooijer en fijner frambozen Ieverde dan het eerste, en dat in den tuin van den heer W. Janssen, veearts, een savooije kool van ruim 22 halve kilogrammen gegroeid is. Als bijzonderheid deelt men uit WageniDgen mede dat de stier Alexander, van de Rijkslandbouwschool, dezer dagen ge- slagtde niet onbelangrijke zwaarte had van plus minus 2200 halve kilo (ruw). Zelden werd daar een zoo kolossaal dier aangetroffen. Het aantal bezigtigers was trouwens steeds groot. Den president der Pransche Republiek is een ontwerp aan- geboden, strekkende om in verschillende plaatsen des lands twintig landbouwkolonien op te richten voor de twintig arron- dissementen van Parijswaar werkmanskinderen van tusschen de drie en zes jaar, jongens en meisjes, tot hun een-en-twin- tigste jaar zouden worden opgenomenom tegen een kostgeld van 60 centimes daags gevoed, gekleed en in den landbouw onderwezen te worden. Bij het verlaten der kolonie zou een som van 2500 fr.op hun hoofd verzekerd ieder hunner worden uitgekeerd. Het plan is aan een bijzondere com- missie ten onderzoek gegeven. Sieboldia wijdt een artikel vol lof aan „de eerste, voor- naamste, de scboonste, tevens de rijkste der bloemisterijen in ons land," 'tis er een zegt het blad die voor Neder- land is, wat die van Veitch is voor Engeland, namelijk die van de firma Groenewegen en C0., Linnaeusstraat te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Naar de Lb. Ct. bericht, schynt men met nieuwe baver van 1882 zeer voorzichtig te moeten zyn. Bij een boer te Fran- kenau bij Kircbhain althans stierven biunen twee dagen twee paarden en wel, volgens de meening van den geraadpleegden veearts, ten gevolge van het gebruik van ten deele droge ha ver. Vochtig graanvoer moet licht bloedvergiftigiug veroorzaken. Door dezelfde oorzaak moet een landbonwer te Pronkmarke vier paarden verloren hebben. Onder het opschrift „Een groote behoefte en een goede po- ging" schrijft het Volksblad, 't orgaan voor „Volskonderwijs", 't volgende: Te Kampen geeft of volgt men een uitstekend voorbeeld. De raad aldaar heeft beslotenin de buitenwijken dier gemeente kosteloos landbouwonderwijs te doen geven. Of, zoo men liever wilonderwijs plant- en dierkunde toegepast op tuin- en landbouw. Als een deel van het verder nog te regelen herha- lingsonderwijs kan het worden beschouwd. In den heer J. Ra- veuhorst, onderwijzer aan een der openbare scholen, vond men iemand, die de noodige bevoegdheid bezit. Aau twee scholen geeft bij dit onderricht thane, telkens twee uur 's weeks. In die op het Kampereilaud treedt meer op den voorgrond wat op landbouw en veeteelt, te Brunuepe daarentegen, waar voornamelijk de groenten voor de stad ge- kweekt worden, meer wat op tuinbouw betrekking heeft. Het onderwijs in eerstgenoemde school vindt aanvankelijk zoo groote belaugstelllng, dat het wordt bijgewoond door 55 leerlingen ter- wijl hun aantal nog slechts met hoogstens 10 groeien kan. Te Brunnepe zijn voorshands nog slechts drie leerlingen doch ook daar verwacht men grooter deelueming, wanneer het onderwijs er niet meer in den Woensdag-namiddag, maar in avonduren zal gegeven worden. Er zijn gemeenten, waar men niets liever zou wensckeu dan te doen evenals Kampen, doch waar de vereischte onder- wijskracht ontbreekt. Zijn er echter niet ook waar men die kracht wel bezit, doch haar ongebruikt laat? Om aan de aardappels, poters zoowel als nieuwe vruclit, een droogen en bijgevolg ook warraen bodem te verschaffen moet het veld in den herfst zoo geploegd wordendat het diepe voren en hooge kammen bekomt. De vorst kan den grond dan het best rnul maken en de voorjaarszon droog. De kammen worden in het voorjaar zeer voorzichtig effen gelegdzouder natuurlijk het land te egaliseeren, de bodem met fiju gemaakte mest bestrooid en de poters boven op de kammen uitgepoot, met slechts weinig aarde bedekt. Zoo blijft het veld liggen tot de poters opkomen, als wanneer men licht egt, daarna de voren goed uitploegt en de aarde op de kammen of dam- men werkt. De rijen moeten op grooteren afstand zijnterwijl men in de rij dichter kan poten. Langs dezen weg zal men op laag land zelfs beste, vroege keukenaardappelen knnnen ver- bouwen en ook bij vochtige zomers geen last van rotten of ziek worden ondervinden. Op 16 Mei dezes jaars overleed, in den ouderdom van 64 jaar, de vermaarde Noord-Amerikaansche bloemkweeker James Yick, te Rochester, in den Staat New-York. Hij werd in 1818 te Portsmouth, in Engelandgeboren. De ..Gardeners'Monthly" deelt aangaande hem mede dat bijna deelgenoot geweest te zijn in een boekdrukkery te New-York, zich te Rochester vestigde en aldaar een bloemisterij oprichtte, die een buiten- gewonen opgang maakte. In de laatste jaren ontving hy ge- middeld 3000 brieven per dag, jaarlijks betaalde hij meer dan 20,000 dollars of 45,000 aan brievenport en van zijn „Floral- Guide" werden 200,000 exemplaren gedrukt. De heer Thomas Mechande redacteur van „the Gardeners' Monthly and Horticulturist" geeft van hem deze getuigenis: James Vick heeft een grooten invloed geoefend op den voor- uitgang en den bloei der bloemencultuur en de zucht voor bloemen in de Vereenigde Stateo van Noord-Amerika. De reden, dat er in het algemeen zoo vele teleurstellingen bij het boerenbedrijf tegenwoordig voorkomen, zijn in hoofd- zaak te wijten aan twee zaken, zegt de Landb. Kr. N. Gr. Crl, 1. Dat zeer velen met veel te weinig bedrijfskapitaal hun ne zaak moeten drijven, en 2. Dat zij by de aanwending van het bedryfskapitaal groote fouten begaan. De kennis van het gewigt van het bedrijfskapitaal is voor den landbouw van geen mindere beteekenis dan die van het bedrijf zelf. Een zeker landbuishoudkundig hoogleeraar zegt Het bedrijfskapitaal is in het boerenbedrijf datgene, wat de stoom is voor de machine. Ontbreekt het deze aan stoom aan de haar voortbewegende kracht wat baat zij doii Ueii bezitter? Wat zou men van een fabrikant zeggen, die zich

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1