Laitoiiw. 1882. Vrijdag, 24 November. No. 47. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. JPrijs van het Abonnement: m bet Jaar6. JPrijs der AAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Hoofd-Ageiiteii voor (lit Weekbladte Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 15—21 November 1882. 1. 7. 11. Op Gill de koeijen bij dag- te doen afkalven. lets over de Konijnen. II A A R L E MIIE It M E E It. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VA\ ltOi\GA C°.te Amsterdam. WJiterl(fk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Tot tweeden klerk ter Secretarie alhier, in de piaats van J. E. L. Heldoorn, is benoemd de derde klerk A. A. Bol- kestein. Uitslag van de op 21 Nov. 1882, door het Gemeente- bestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbestedingen. 1. Schoolbehoeften. A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeer, voor 1987.77 P. Out, te Koog a/d Zaan voor/2041.98 A. T. de Ruijter, te Aalsmeer, voor 2201.78. 2. Kantoorbehoeften. P. Out, te Koog a/d. Zaan, voor 261.60; A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeer voor/1 340. A. T. de Ruijter, te Aalsmeer, voor/353.92 Met en Meijlink te Haarlem, voor 363.15. 3. fur/. N. W. Wamsteeker, te Haarlemmermeer, voor /S.50, en T. Dijksman, te idem, voor f 3,55 per duizend. 4. Petroleum. B. Labrijnte Haarlemmermeer, voor /0.11 )/2 per liter. Onderstaande Personen worden in hun belaug aangemaand zich ter becretarie aan te meldeu, ten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolkiug-register: Hendrik Verbruggen, gekomen van Sloten. Jacobus Staphorst Rijnsaterwoude. Jannetje van Zanten Sloten. Jacobus van Westveen, Zaandam. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's namiddags van 14 uur. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Don- derdag den 30 November 1882 ten 10 ure, in het Raadhuis. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanvragen om ontheffing van Hoofdelijken Omslag wegens vertrek uit de gemeente. Reclame van K. de Jong, in zake Hondenbelasting. ijziging van het bestek voor den aanbouw aan School nr. 4. Bestek voor de aanbesteding van het onderhoudswerk aan de Scholen. Idem aan het Raadhuis, enz. Idem aan de wegen. Idem voor de beplanting van wegen. Verzoek van J. den Oudenom boomen te koopen. Voorstel tot verhooging van schoolgeld voor Uitge- breid Lager Onderwijs. Brief van het hoofd der School nr. 6 over de on- voldoende hulp op zyne School. Voorstel omtrent de tractements-verhooging van de Wethouders. Benoeming van eene Vroedvrouw. gevoerd28 paarden5 koeijen en 22 biggen. GEBOREN Ida, dochter van P. van Meel en E. Hoekman. Roelof, zoon van A. Jansen en K. van de Pol. Johannes, zoon van A. Panis en C. Heij. Cornells, zoon van L. Tamboer en M. Spaargaren. Evert Hendrik, zoon van R. E. J. Hunold en C. Grauwelman. Lambertus Jacobus, zoon van J. Baartman en A. C. Huij. Johannes, zoon van J. de Vries en J. K. van Oort. Jan, zoon van D. Lagerveld en A. Bnijs. Hendrika, dochter van Maria van Groningen (ongeh.) Dirk, zoon van W. van Dalen en H. Godvliedt. OVERLEDENMaartje Engelina, oud 16 jaren, dochter van W. Bijl (over!.) en J. Zonneveld. Roelof, oud 4 dageu, zoon van A. Jansen en K. van de Pol. Jacomina Janna, oud 10 maanden, dochter van G. van Schaik en P. van Leeuwen. Anthonie Sobering, oud 6(J jaar, wednr. van A. Olie. Geertruida, oud 1 jaar, dochter van J. Uitermark en J. van Workum. ONDERTROUWDA. Monster met A. A. Kardol. A. Arendse (wednr.) met E. Daane (wed.) GEHUWDgeene. <U 2. e- th 3. 5* 4. 5. 48 52* 6. 68 8. 26 9. 16 10. 36 28 27 12. 13. Capelle (Langstraat), 22 Nov. De aanvoer van stalvee blijft in deze streek voortdurend, en zulks ondanks de enorme prijzendie eer stijgen dan minder worden. Men vraagt el- kander: „Waar rnoet het zoo heen?" en toch blijft men koo pen. De vette paarden daarentegendie van hier in grooten getale naar de Gorinchemsche markt werden gevoerdzijn wel voor een groot gedeelte verkocht, rnaar brachten van/50 tot 150 minder op, dan men zich had voorgesteld. De tweede kwaliteit, paarden van 400 tot 500 was het meest door Duitsehe kooplieden gezocht. In leverantiehooi ging deze week weiuig omalleen enkele partijtjes schraal hooi werden voor de perseii afgeleverd. Velen verkoopers zou het aangenaam zijn, indien zij kans tot af- levering kregen; doch er bestaat geen vraag. Een onzer Groningsche medewerkers schrijft ons, dat, naar hem bekend is, een landgenootdie vroeger al eens vee naar Oost-lndie liet komen en oolangs van bier derwaarts is ge- gaan, weder gaarne een paar stuks zou hebben meege- nomen, maar de passage is hem te hoog. Per stuk wil men 400 hebben voor eene piaats op het dek. Dat is veel geld, zeer veel, in verband tot den prijs van het te ver- voeren voorwerp. Kan daarin geen verandering gebragt worden? Wij doen die vraag namens onzen medewerkermaar vooral om het belang der zaak en het zou ons genoegen doenin dien de een of ander er zich eenigermate aan Jiet gelegen liggen. LmdbCt.) Naar aanleiding van de weder vernomen wordende klachten over de varkensziektebrengt de Landbouw Ct. nog eens de volgendereeds meermalen gedane waarschuwingen in herin- nering. Geeft de varkens zuur (zoutzuur) onder hun voeder zoo heeft indertijd de dislricts-veearts Van Hoorn geraden; geef ze vooral frisch, helder water te drinken, houd ze rein enz.en geeft ze zont, waarop nu onlangs weder in een Engelsch landbouworgaan de aandacht is gevestigd, als geschikt ter be- vorderiDg van de verteering en de zuiverheid van het bloed. Geef uwe varkens geregeld kleine hoeveelheden zout, zoo nu en_ dan gemengd met wat zwavel, wat houtskoolen denk aan zuiver drinkwater en reinheid. Len Amerikaansch blad behelst een eenvoudig rniddel om den ouderdom van paardeD na volbragten achtjarigen leeftyd te bepalen. In het negende levensjaar begint zich een rimpel te vor- men in den hoek van het onderste ooglidterwijl het getal rim- pels regel raatig klimt met de jaren. Men telt dus tot bepaling van den leefiijd van het dier eenvoudig het getal rimpels op by negen, zoodat het paard met 66n rimpel in het ooglid tien, bij twee rimpels elf, bij drie twaalf, en zoo voort telt. Welligt vindt het middel toepassing of wel gegronde tegen- spraak bij paardenkenners. Interuationale Laudbonwtentoonstelling 1884 te Amsterdam. Zaterdag is in een der lokalen van den Heer Krasnapolsky te Amsterdam eene vereenigde vergadering gehouden van het Uitvoe- rend Comite der in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling en van de Commissie van vertegenwoordiging der verschillende Landbouwmaatschappijen. De vergadering, die door afgevaardigden ran al de Provincien werd bijgewoond, werd gepresideerd door den Heer Mr. C. J. Sickesz, die o. a. van den financieelen toestand mededeelde, dat het Comity aan al de Burgemeesters in Nederland circulates met inteekenlijsten had verzonden en dat tot heden slechts 200 hadden geantwoord, terwiil van nog meer dan 900 met verlangen bericht werd inge- wacht. Uit de toegezegde bijdragen, die reeds een aanmerkelijk ka- pitaal vertegenwoordigen, bleek, dat het beoogde doei sympathie in Nederland had en wanneer het ontbrekeDde nu nog door de vele ge- meenten, die nog niet bericht hebben, waaronder zeer belangrijke, wordt aangevuld en bovendien ook wel eene rijkssubsidie mag worden verwacht, dan koestert de Voorzitter met vertrouwen de hoop, dat de tentoonstelling op ons Vaderland waardige wijze zal kunnen worden gehouden. Daarop werd besloten nog eene circulaire aan die Heeren Burgemeesters t.c zenden, waarvan nog geen antwoord is ingekomen, terwijl aan de Landbouwmaatschappijen der betrokken Provincien zal worden medegedeeld welke gemeenten nog niet van hare belang- stelling deden blijken, met verzoek ook hare medevrerking te ver- leenen opdat de inteekenlijsten aan de belanghebbenden en belang- stellenden worden aangeboden. Op voorstel van het Comite werd besloten dat de geheele ten toonstelling een internationaal karakter zou dragen, zoodat een ieder op alle nommers van het programmn kan mededingen, zijnde hiervan natuurlijk uitgezonderd die inzendingen waarvan de produk- ten op bepaalde plaatsen, bijv. Delflandsche en Kamper boter, moeten zijn vervaardigd. Breedvoerig werd daarop het programma besproken en commissien benoemd om de verschillende afdeelingen nog nauwgezet te bespreken en dienaangaande voorstellen te doen, die op eene volgende ver gadering, waarop men vertrouwt dat door aller medewerking het geheele programma kan worden vastgesteld, znllen worden overwogen. Daarover vindt men 't volgende in het ..Handboek der Ge- nees- en Verloskunde van 't Vee van prof. A. Numan, bewerkt door P. C. Hekmeijer." In den Almanak tot nut en verge- noegen voor de onderscheidene standen des maatschappelijken levens, van den hoogleeraar J. B. Uilkensvoor 1841, vindt men een middel opgegeven om de koeijen bij dag te doen afkalven, hetgeen eenvoudig daarin bestaat, dat de koe, als zij voor het kalven staan blijft, dat is als zij niet meer ge- molken wordt, des avonds en niet des morgens voor den laat- sten keer wordt uitgemolken, waarna dan verder geen hand aan den uijer rnoet gezet worden, om dien op nieuw uit te melken. Hoewel zekerlijk de ware reden van dit zonderling verscbijnsel tot dusverre niet wel te verklaren is, en het aan velen als ongegrond en fabeiachtig moge voorkomen, wordt het eveuwel als op de ondervinding van vele jaren gegrond ter sprake gebragt, en sedert de algemeene bekeudmaking dezer zaak, is zij, gelijk ik weet, door vele landlieden en veehou- houders beproefd en geldig bevonden. Onder anderen verzekert mij een oplettend veehouder, dat bij nu drie jaren lang deze voorzorg omtrent een getal van ten minsten vijf en twiutig koeijen heeft opgevolgdvan welke slechts een enkele des morgens ongeveer zes uur en eene des avonds te negen uur is afgekalfd, terwijl dit met al de overige bij dag voorviel. Daar dit aan de hand gegeven middel zoo gemakkelijk kan worden in *t werk gesteld, raad ik elken veeman daarvan de proef te nemen. Gaat het door, zoo zal hem dit menige uren rust kunneu verschaffen die anders aan het bewakeu der koeijen moeten opgeofferd worden." ..Fabeltjes, zullen velen zeggen, 't is niet waar." 't Leek mij ook wel wat vreemd, toen ik dat las; maar ik dacht, komaan, probeeren is het naaste. Sedert mij dat middel be kend was (van 1880 at) heb ik het altijd toegepast en ik rnoet het ronduit bekennenhet heeft mij nooit in den steek gelaten. Eemge mijner buren die het ook eens onderzochlen moesten hetzelfde getuigen. Veehouders beproeft het ook eens die het nog niet gedaan hebben, het is gemakkelijk genoe.r' toe te passen, zonder kosten of moeite. Den 16 dezer maand werd op het kasteel Breitenbur* (Sleeswijk) de jaarlijksche schatting ten bedrage van een (Deen"- schen) penning betaald. De oorsproug daarvan is als volgt Vele jaren geleden jaagde eens zekere graaf Rantzau in den omtrek, en geraakte bij het vervolgen van een stuk wild in een bodemloos moeras. Een in de nabijheid wonende boer hoorde zyn geroep om hulp, snelde toe en redde den graaf het leven. De boer weigerde aanvankelijk iedere belooning daar hij meende niet meer dan zijn plicht gedaan te hebben.' Toen de graaf echter zijn levensredder niet onbeloond wilde latenverzocht de boer den graaf hem het stuk land te schen- ken, waarop zij stondenen wel zonder eenigen cijns (tiendvrij) De graaf deed dit gaarne, doch onder voorwaarde, dat de landman jaarlijks op St.-Maarten op het slot zou komen om den cijns van e'e'n penning te betalenen dan de gast' van den graaf te zijn. Het moeras is lang reeds vruchtbaar veld geworden, en bekend omler den naam van de penning-weide- de oude schatting is echter van kracht gebleven en de tegen- woordige eigenaar der weide betaalt ook nu nog zyu pennin°- (een ouden Deenschen zilveren penning). Enkele zulke pennnT- gen bestaan er nog maar, en deze worden den landman steeds weder ter hand gesteld. Klokke twaalf stond dit jaar de land- bouwer Werneke voor het slot, waar graaf Rantzau en zijn bedtenden hem reeds opwachtten. De graaf nam zelf den penning in ontvangst eu van de betaling werd terstond akte genomen. Het kweekeu van kleine dieren, welke ongetwijfeld de meeste winst kan bijbrengen, is die van konijnen. Niets inderdaad is gemakkelijker om te voeden, om te verzorgen en om een ver- bltjfplaats te geven, ennogtans, wanneer zij 6 tot 7 maanden gekweekt zijn, bekomen zij een middelmatige waarde van 2 tot 3 frs.hetgeen, in bet groot genomen, den pachtprijs van menige kleine hofstede kan dekken, zooals in het zuiden meer malen het geval is. Het zal dus velen belang inboezemen eenige woorden over die dieren te lezen. Het voedsel der konynen is zamengesteld uit alle afvalsel^

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1