Lanfltaw. Gemengfle Berigten. 1882 Vrijdag, i December. Hk 48 GEWIJD. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 30 November 1882, BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 2228 November 1882. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. ai EER. AARLEMMERL Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Foorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffeh. Tegenwoordig 14 ledenalsmede de Secretaris. Afwezig de heer Timmermans. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed- gekeurd. I. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder het goedgekeurde Sup- pletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, en van den uitslag der aanbestedingen van petroleum en turf, en school- fen kantoorbehoeften. II. Op de aanvragen van N. T. Dorbeck en de wed. A. van Eks, om afschrijving van hunneri aanalag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1882 wordt gunstig beschikt. III. Op de reclame van K. de Jong, in zake de Hon- denbelasting, wordt afwijzend beschikt. IV. Het wjjzigen van het bestek voor den aanbouw aan School nr. 4 wordt aangehouden. VVIII, Worden behandeld en vastgesteld de bestekken voor de aanbesteding van het onderhoudswerk aan de Scholen, het Raadhuis en de wegen en het beplanten der wegen. IX. Het adres van J. den Ouden blijft buiten behaudeling, als zijnde ongezegeld. X. Komt weder in behandeling het voorstel tot School- geldverhooging voor meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Na deliberatie wordt aaDgenomen een voorstel van den heer 'tHooft, strekkende tot bepaling van het Schoolgeld voor Fransche taal op /20.voor Fransche en Engelsche taal op /30.voor Fransche, Engelsche en Duitsche taal op 40.met bijvoeging van Wiskunde op/45.voor een der hier opgenoemde vakken steeds 20.voor drie vakken, onverschillig welke/40.voor onderwijs in teekenen /20.idem laudbouwkunde 20.doch alle zes vakken te zamen niet meer dan /45. Het besluit zal in de volgende vergadering worden vast gesteld. XII. Wordt goedgekeurd het Concept-besluit tot tracte- mentsverbooging van de Wethouders. XIII. Tot vroedvronw ter standplaats lijndenwordt be- noemd mejufvrouw A. M. BoersmaStapel, te Heteren, bij Wageningen eu de infunctietreding op 1 Januari 1883 bepaald. XIV. Een adres van A. Borst enanderen, om verbetering van den dorpsweg in Sectie J J, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, om een voorstel te doen; ter- wijl nog een paar opmerkingen worden gedaan omtrent slechte afwatering van wegen te Nieuw-Vennep. XV. Een voor9te! aan de gemeente om f 750.toe te kennen voor een cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwjjzeressen, wordt gesteld in handen der Plaatse- lijke Schoolcommissie. Van die 750.wordt door het Ryk 30 ten honderd vergoed. XVI. Op een adres van de wed. N. van der Pol, om van de gemeente 612 centiaren grond te koopenwordt gun stig beschikt. XVII. Wordt gesproken over tijdelijke hulp op de School Nr. 4, tengevolge het ongeluk, den heer Dammes overkomen. XVIII. Door den heer Bultman worden inlichtingen ge- vraagd omtrent de plaatsruimte in de School nr. 4terwijl de heer Verkuijl vraagtwnarora nu plaatsgebrek is, en vroeger is gezegd dat er ruimte genoeg was en daarom geen School aan den IJweg behoefde gebouwd te worden. De Voorzitter zegt Javolgens de Wet. De heer Verkuijl zegtdie was toen ook bekend. XIX. De heer Bultman vraagt naar de herziening der strafverordeningen. De Voorzitter zegt: dat zulks wacht op het Strafwetboek. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJltertyh Woenadag.) XX. Aan den heer de Bre.uk wordt vergunning gegeven om eene bjjeenkomst te houden in de school nr. 5 tot op- rigting eener Vereeniging tot bevordering van getrouw school- bezoek. De Vergadering wordt daarop gesloten. De heer P. Dammes onderwijzer alhier welke als Nr. 1 staat voor Hoofd der School te Bunnik, en die Zaturdag te dier zake daarheen ging, is onderweg door een rijtuig over- reden waardoor zijn been gebroken is. Hij wordt verpleegd in het gasthuis te Utrecht. Den 24 dezer is aan den Aalsmeerderweg bij den Benne- broekerweg het tweejarig zoontje van H. Vermeulen in eene sloot geraakt en verdronken. Den 25 November, 's avonds ten half elf ure, is afgebrand de boerenwoning van den heer Duyustee aan den Yweg Venneperweg, Q 1, albier, bewoond door J. Weststeyn. Men zegt dat de dienstmeid met een lamp is gevallenwaardoor de brand zou zjjn ontstaan. De vrouw en drie kinderen hebben zich met raoeite kunnen reddenterwijl Weststeyn nog bij tijds zijn vee (ongeveer 13 stuks) heeft .losgemaakt eu in de weide gejaagd. Hij sneed zich bij die gelegenheid een vinger half af. Al het huisraad, koren, hooi enz., zijn verbrand. Een schuur en een schelft gedorschen stroo die anderhalf uur onder het vuur van den brand heeft gestaan is met behulp der spuit van Nieuw-Vennep behoudeu geble- ven. De spuit van Hoofddorp was wel aangevoerd doch heett niet gewerkt. Naar men zegt, zyn de roerende goede- ran verzekerd te Oudewater. Naar men verneemt is voor de alhier bij Hillegom op te rigten Spiritus-fabriek slechts voor zet aandeelen ingeteekend, zoodat deze zaak waarsebijnlijk geen voortgang zal hebben. In den avond van 25 November is eene zandschuit in bot- sing gekomen met de brug over de ringvaart van Haarlem mermeer bij den Cruquius. Het scheepje is dadelijk lek ge- worden en onmiddellijk gezonkendoch de beide opvarenden zijn gelukkig gered. GEBORENKlasina, dochter van A. Post en G. van Keulen. Johanna Maria Cornelia, dochter van H. van Rooden en D. Blom- maert. Franoiscus Wilhelmus, zoon van J. van der Peijl enM. Damen. Barend, zoon van G. van Groenigen en A. J. Dege- naars. Aagje, dochter van S. Silver en J. Kwantes. Johannes, zoon van M. Verkuijl en J. Streefkerk. Arigje Grietje, dochter van K. Jurriens en N. Boterbloem. Clara Jacoba, dochter van H. de Rijk en E. C. Burgersdijk. Petronella, dochter van A. van den Heuvel en J. van den Heuvel. Martina Sofia, dochter van J. Keijzer en M. Kapteijn. Apolonia en Daniel (tweel.), dochter en zoon van M. Sandifort en E. van Wijngaarden. Cornelia, dochter van J. W. Voortman en C. Nieuwenhuijzen. Mattheus, zoon van J. J. van Rijn en A. Onnes. OVERLEDENJohanna Maria Cornelia, oud 1 dag, dochter van H. van Rooden en D. Blommaert. Christina, oud 9 maanden, dochter van J. Jagtmar en A. Loogman. Adriaan, oud 2 jaar, zoon van H. Vermeulen en J. Maarsman. Christianns Leonardus, oud 9 maanden, zoon van G. van der Meer en J. de Roode. Hermanus Cornelis, oud 1 jaar, zoon van C. E. Rustman en C. Poelgeest. Sijtje, oud 2 weken, dochter van J.van den Bergen D. Rodenburg. Cornelia Es, oud 80 jaar, weduwe van F. Wissing. ONDERTROUWDgeene. GEHQWDK. Been met C. E. Schlimmer. E. Hijkamp met C. Bakker. H. Kool met G. Bier. C. Schouten met N. Boel- laard. G. R. Wijminga met F. Rijsdam. W. van der Ploeg met N. Ravensbergen. Capelle (Langstraat), 29 November. In leverantie-hooi blijft de bandel van weinig beteekeois, hetwelk vooral ook daaruit blijkt, dat nog deze week aan het Oude Maasje ge- plaatste schelven huiswaarts zijn gehaaldwaarmede de eige- naars, om het ophanden zijnde water, haast hebben moeten maken. Bij de hooge lacdpachtendie uitgeloofd zijn, is het voor de hooiboeren geen voordeelig hooijaar. Ook het Stroo kan men hier uit naburige gemeeuten volop aangevoerd krijsen men levert gaarne vrachtvrij te huis voor 20 per 1000 kilo. De Pulpe daarentegen, met welker aankoop de veehouders druk bezig blijven, wordt duurder, zoodat men thans 12 per 1000 kilo voor de geperste besteedt. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In Kalfkoeijen blijft de handel zeer geanimeerdde Bel- gische kooptieden bezochten deze week druk de stallen en kochten alles wat leverbaar was. Hoorn, 27 November. Op de kleine Najaars- of Schei- markt, alhier gehouden, waren aangevoerd ongeveer 500 stuks Vee. De handel was vlug en werden naar kwaliteit buiten- gewoon hooge prijzen besteed. Men meldt aan de Leidsche CL: Het is niet bekend dat polderbesturen zoo vroeg en onophoudelijk molens en stoom- werktuigen in het werk moesten stellen, om het overtollige water, dat de regen verschaft heeft, uit te malen, als dit jaar. Het heeft meer plaats gehad dat de regen in het midden van Augustus overlast begon te doen en ook later zorg baarde. Dit jaar echter moest half Juni reeds met het uitmalen be- gonnen worden, terwyl anders de droogte met den dag toe- neemt. De schapen knabbelen nu in de weilanden het laatste gras op, dat de koeijen hebben overgelaten, die onverwijld naar den stal werden gehaald, toen de eerste sneeuw was gevallen. Dezer dagen werden in de gemeente Houtrijk en Polanen drie boerderijen verhuurd eene met 37 II.A., eene met 23 H.A. en eene met 46 H.A. land, welke 120, 130 en/95 per H.A. opbrachten. De beide eersten zijn in den grooten Y-polder gelegen, en de laatste op het voormalig eiland Ruig- oord in /den Houtrakpolder. Korten tijd geleden bragten ze nagenoeg 200 per H.A. op. Welke trekvogels zijn de vookboden van een strengen winter vraagt Semper Virens en antwoordt aldus Men be- sehouwt het verscbijnen van trekvogels gewoonlijk als de voor- boden van een vroegen en strengen winter. In elken Daberfst verkondigen de daghladen nn liier dan daar, zoowel hier te lande als in Frankrijk, Duitschland of Engeland, dat de win ter buitengewoon streng zal worden. Uit de voortdurende herhaling van deze klaagliederen kan men opmaken, dat dit op een dwaling berust. De trekvogels beginneu bjj het aan- breken van koud weder hnnne tochten naar warmere landen maar het lijdt geen twijfel, dat de talrijke troepen niet altijd denzelfden weg inslaan. Het trekken heeft altijd geregeld plaats, maar de richting verandert nu en dan. Nu ziet men in Nederland en Fraukrijk, dan in Duitschland talrijke scha- ren wilde eenden en ganzenkraanvogels en pluvieren voor- bijtrekken. Iudien men nu uit hun instinct een conclusie wil trekken, dan schijnt het ons toe, dat men, om consequent te zijn, moet aannemen, dat de winter daar, waar zij het drukst voorhijtrekken het zachtst zal zijn maar van de gewoue vogels blijven in de noordelijke landen vele aldaar zoolang vertoeventotdat een stcrkere knude begint en zij bunne lange tochten ondernemen. Dit zijn de schrikaanbrengende profet.en Maar als de wilde zwanende boomganzen en de groote duik- eenden overkomendan is het tijd om zich tegen de koude te wapenen. Men heeft derhalve op de soort, maar niet op het aantal trekvogels te letten. Uit Texel wordt echter van 27 November gemelddat groote vluchten wilde zwanen dien dag het eiland passeerden. Maak u dus gereed voor den naderenden winter. Uit Opsterland wordt gemeld, dat sommige landbouwers een nieuwe manier van bemesting in praktijk beginnen te brengen. Zij ploegen namelijk de knollen met het groen on der den grond deze gaBn dan tot verrotting over, waardoor de akkers vet en productief worden gemaakt. De teelt van u\jen en ujjenzaad in de Y-polders strekte zich dit jaar uit over 70 tot 80 hectaren. Men schat de opbrengst op 250 hectoliter per hectare. Over het algemeen soheDken de Zeeuwsehe bruine of roode de meeste voldoening, wat betreft de duurzaamheid hierna, voor binnenlandsch ge- bruik, de Spaansche, die op de Noord-Hollandsche witte gelijken. Een sehandelijk feit deell de Delftsche Ct. mede, ten laste van het Marine-hospitaal te Nieuwediep. B., uit Delft, marinier, werd daarin sedert twee jareu ver pleegd; maandelijks schreef hij aan zijn moeder, en in den afgeloopen zomer bragt deze hem een bezoektoen tevens eenige maatregelen nemende omnaar de arme vrouwe meende op de hoogte van den steeds achteruitgaanden toestand van haar zoon te worden gehouden. Begin November schreef vrouw B. weder een brief aan haar zoon.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1