1882 Vrijdag, 8 December. l\o. 49. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEft-BEL AN GEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A-dvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. IIoofd-Ageuten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 26 Nov.5 Dec. 1882. Droogleggiiig' van gronden. AARLE1MERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREF'FENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{jlc Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Donderdag raiddag 4>/2 uur is alhier afgebrand het huis van Pieter Brienenaan den Ringdijk bij Halfweg. Vermoedelijk is de oorzaak toe te schrijven aan de kagchel. Huis en inboe- del waren verzekerd te Oud-Karspel. De inboedel is mede ver- brand. Donderdag j.l. is een hulpstoomboot, varende door de Ring- vaavt van Haarlemmermeer, nabij het fort Schiphol, doordien de Kapitein door de zware mist het vaarwater niet kon on- derscheiden, tegen een aldaar aan den wal liggend vaartuisr hetwelk van licht was voorzien gestooten, zoodat de roef van het scbeepje vvaarin de vrouw zich bevond geheel in elkander stortte, de lamp omviel en brand veroorzaakte. Door spoedige hulp slaagde men er in den brand te blusschen en de vrouw te redden. ITet scheepje is niet gezonken en behoorde aan den heer J. van den H., te Haarlemmermeer. Daar hier aan geen opzet te denken vielis dezaak,naar men verneemt, in der minne geschikt. Zondag j.l. hield Ds. E. W. Heinecken, predikant bij de Hervormde gemeente Haarlemmermeer, zijne afscheidsrede naar aanleiding vanOpenb. 8, vs. 3, deze woorden: „Bewaar het". Er werd gezongen Gez. 91, vs. 3; Ps. 42, vs. 3; Gez. 77 vs. 1, 4; Ps. 89, vs. 8 de vier lste en vs. 20 de twee laatste regels. Ten slotte werd nog gezongen Ps. 134, vs. 3, Niettegenstaande het ongunstige weder, waren er zooveel toehoorders opgekomendat geene plaatsen meer te bekomen waren. Naar men verneemt bestaan bij dijkgraaf en hoogbeemraden van den Amstel en Nieuwer-Amstel geen bezwaren tegen het plan van den heer T. Sanders ingenieur te Amsterdam, tot den aanleg van een stoomtramweg langs den Amstelveenschenweg. GEBOEENMattheus, zoon van J. J. van Eijn en A. Onnes. Geertje, dochter van A. van der Beek en E. Hak. Cornelis Johannes, zoon van P. van der Beek en A. J. Molenaar. Jacob zoon van L. van den Kommer en G. Zoet. Aagje, dochter van J. Niemantsverdriet en L. Willemen. Franciscus, zoon van J. Schonhage en M. E. Sluiter. Samuel Johannes, zoon van S. J. Vergaij en G. de Vries. Marijtje, dochter van T. Claij en J. Houter. Antonius Cornelis, zoon van J. Bakker en A. Straat. kof. Willem, zoon van K. Tensen en A. van den Heuvel. Franciscus, zoon en B. Duwel en K. Verduijn. Cornelia, doch ter van P. Kaptijn en M. Romijn. Jacobus Henrious, zoon van F. H. Kerstens en H. G. Eigter. Martinusen Fredrik Wilhelm (tweel.), zoons van J. H. Wallbrink en E. Guiteneau.Petronella, dochter van H. Buis en J. van Someren. OYERLEDEN Cornelis Vonck, oud 64 jaar, gehuwd.Maria Elisabeth, oud 4 weken, dochter van J. de Vos en M. E. van der Steeg. Margje Blonk, oud 80 jaar, weduwe van M. Hoogen- doorn. Tona, oud 8 maanden, dochter van C. Markwat en J. C. van Bentem. ONDERTROUWDP. B. de Looze met N. van Renswouw. GEHUWD J. M. van Opstall met E. Langendijk. A. Arendse met E. Daane. A. Monster met A. A. Kardol. Ter versmelting worden nog steeds dagelijks kisten met oude koperen centen de Rijksmunt ingevoerd. Blijft men aan het verlangen van den Minister van Finantien voldoen door ze op de Eijkskantoren in betaling te nemen, dan kan men spoedig van den last der oude centen bevrijd zijn. Behalve de Rijkskantoren kunnen 00k diaconien en winkeliers de be- kulpzame hand biedenom de oude centen spoedig buiten omloop te brengen. Naar wij Vernemen zullen al de vaste goederen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik zoowel te 's Gravenhage als te Sche- veningen onder Wassenaar, Voorschoten en Castricum gelegen aan H. K. H. Prinses von Wied in eigendom verblijven. Voor de te 's-Gravenhage op te richten kinderbewaarplaats hebben de Koning en de Koningin 100en de Prins van Oranje veerlig gulden geschonken. Binnen enkele weken hoopt de Minister van Justitie een nieuwe notariswet te ontvangen van een uitmuntend bevoegd deskundige, aan wien de bewerking van dat ontwerp is opge- dragen. In de gemeente Oostdongeradeeldie ongeveer 8400 inwoners telt, neemt het pauperisme schrikbarend toe. Op de begrootiDg voor 1883 is eene som van 35,000 voor het armwezen uit- getrokken. Het plan bestaat om in het midden der gemeente een armhuis te sticbten. dat tevens moet dienen tot werkhuis. De officier van justitie te Amsterdam bericht in het Algem. Politiebladdat een voorloopig onderzoek aan bet licht heeft gebracht dat het generaal correspoudentiekantoor te Amsterdam dat in verschillende annonces in dagbladen een aantal diverse werklieden en handwerkslieden tegen hoog loon vraagt voor Amerika, niet in't minst eenig vertrouwen verdient en de zoogenaamde directeur Jetze van den Berg geen relatien heeft in Noord-Amerika. Capelle (Langstraat), 6 December. In den hooihandel blijft het buitengewoon slap en (til; slechts nu en dan wordt een partijtje voor de pers afgeleverd en dan nog schraal hooi van zeer geringe kwaliteit, dat tot 16 a 18 per 1000 kil. te bekomen is. In Stroo gaat nog al wat omdat dit jaar wegens het goede gewas niet gespaard behoeft te worden en, met het oog op het vele stalvee, goed te pas komt. Het wordt voor /20 per 1000 kil. vrij aan huis geleverd. Texel, 3 December. De Larameren, te telen in 1883, wor den reeds heden opgekocht tot 11 a 12.50 een gevolg van de groote sterfte onder het Schaapvee zoowel hier als elders. Wieringen, 5 Dec. Door de groote sterfte onder het schaap vee aan het vaste land, als gevolg van den kouden vochtigen zomer, wordt voor het vee van onzen hoogen met zout bezwan- gerden zandgrond thans hooge prijzen besteed. De lammeren, die in April aanstaande nog geboren raoeten worden, worden nu reeds in verkoop verkocht voor 13 a 14. Het kalme weder en de gunstige wind hebben overal val in het water gebracht. Ook Delfland begint reeds te winnen en Bjjnland heeft zjjn boezem weer op de hoogte zoo als hij in den zomer wordt aangetroffen. Het mooie weer met vorst zal wel niet aanhouden; er is opnieuw een gebied van lage druk- king in aantocht. Door de Provincial Staten van Noord-Holland isinhunne vergadering van Vrijdag 1 December j.l. o. a. aan de inter national landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam te houdeneen provinciaal subsidie toegekend van 8000. OM BEVROREN EIJEREN "WEER GOED TE MAKEN, behoeft men ze slechts in schoon regenwater te leggen, waarin een lepel zout is opgelost. Dit zal de eijeren weer bruikbaar doen zijn. Internationale Landbouwtentoonstelling; 1884, Amsterdam. De heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter van het uitvoerend Comit6, heeft in zijne circulaire, die ook wij hebben opgenomen, het vol- gende geschreven vNederlanders 1 Ook de eer van ons volk is bij het houden dier tentoonstelling betrokken. Ik vraag het u, zon het geen schande wezen als het landbouwende Nederland niet zooveel geld kon bijeen- brengen dat althans eindelijk ook eens in ons eigen land gebeure, wat wij telken jare bij onze naburen op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen Zou het Nederlandsche volk aan het coinitc zijn bijdragen onthouden Dat groote belangstelling in het tot stand komen der internationale tentoonstelling in ons vaderland bestaatblijkt het Uitvoerend Comite, dat veler medewerking ontvingwaardoor reeds een aan. merkelijk kapitaal is bijeengebracht. Doch zal de tentoonstelling doorgaan, zal de verwachting van den heer Sickesz niet beschaamd worden, dan moeten nog vele bijdragen inkomen, dan moeten zij die tot heden achterbleven ook hunne bijdragen offeren. Het is toch bekend dat met Januari 1883 het beslnit moet wor den genomen of de tentoonstelling zal doorgaan. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat niet alleen groote bijdragen worden gevraagd. Het Comite vraagt aller medewerking en zoo de deelname algemeen is, behoeven de giften waarlijk niet groot te zijn. Al zijn de tijden voor den landbonwer niet zoo gun- stig, toch zal wel geen enkele beweren, dat hij voor eene onder- neming, waarop zoo zij werkelijk tot stand komt, zoo als men zich voorstelt, Nederland trotsch zal mogen zijn, geen f 2.50 of 1 kan missen I Dat een ieder, wien het waar belang van den Nederlandschen landbouwer en veehouder ter harte gaatdat vooral hij die bij den bloei van landbouw en veeteelt belang heeft, zich niet langer terughoude, maar zijne bijdrage aan de bestaande sub-commissie in de gemeente zijiier woning ter hand stelle of wel die bijdrage per postwissel aan den secretaris van het Uitvoerend Comite, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen bij 's Gravenhage, overmake. Met aandrang wijzen wij er op, dat het zoo prijzenswaardig voor- nemen, alleen uit gebrek aan geldelijke medewerking nog kan schip- brenk lijden Het niet tot stand komen der eerste internationale landbouwtentoon stelling in Nederland, deze reeds zoo lang gewenschte zaak, zou een schande zijn voor ons vaderland in het algemeen, doch in het bijzonder voor hen die hunne bijdragen terughielden. 'ten slotte wordt herinnerd dat de commissie van vertegenwoor- diging der Maatsehappijen het besluit heeft genomen, dat wie min- stens f 25 geeft, donateur wordt en daardoor het recht van toe- gang erlangt voor den geheelen duur der tentoonstelling, alsmede voor de pleehtige opening, en dat na 1 Januari 1883 geen gelegenheid meer zal bestaan om als donateur toe te treden. Voor den landman is het gewone buitenwerk gedaau. Sneeuw bedekt den groudaan bouwen is niet te denken, en zelfs voor bet brengen van mest naar den akker en het weideland zjjn meestal de wegen en de landen te week. Voor den boer komt een tijd van rust aan, dit jaar veel te vroegen hij hoopt zeker met ons, dat vorst en sneeuw spoedig weder weggaan, en hij het lang nog niet afgedane buitenwerk kan afmaken. Maar wat inmiddels te doen? Zal bij met zijne zonnen en zijn knechten zich er nu reeds toe bepalenom daags een legge 2 3 te dorschen en het vee te wateren en te voedereo Zoo er niet meer gedaan werd, het zou waarlijk te bejammeren zijn van den velen tijddie onbenutligd in lediggang dikwijls in niets goeds te doen voorbij gaat. Het is nu juist de tijd, terwijl wel de sneeuw het veld be dekt, doch de grond uog niet zoo sterk is bevrorendat men daarin niet kan werkenom in de landen, waarin de sneeuw en het water het toelatende greppels en slooten na te zien en alles te doen wat de ontwatering en de afwatering der gronden kan bevorderen. Ilet water is tot zekere hoogte de grootste vijaud van den boer. Bemest uvv akker goed, zaai er rogge, boekweit of haver in of bepoot dien met aardappelen zoo ze in het water komen te staan, uw oogst zal gering zijn. Ook voor het weide- en hooiland, behalve wanneer er be- vloeijing plaats heeft, is het water zeer nadeelig; de fijnere en voedzame planteu gaan weg en maken plaats voor russchen en mos; komt het land in het water te staan, nadat gij er mest over gebragt hebt, reken er dan niet op, dat uw mest veel kracht zal doen. In het algemeen kan men aannemen, dat het gras en dus ook het hooi van land, dat geen last van het water heeft en behoorlijk bemest wordt, in den regel veel krachtiger is dan van land, dat nu en dan onder water loopt of maar dras staat, zelfs van land, dat bevloeid wordt. Het grootste gedeelte van Drenthe is zoo hoog gelegendat het op zyne noordelijke, westelyke en oostelijke zoomen zoo kan afwaterendat het gebeel droog kan liggen. Algemeene leidingen dienen allerwege op de hoofdkanalen gegraven te worden, op deze leidingen weder plaatselijke lei dingen en op deze de slooten, die het water van de lande- rijen afvoeren. Zoodanig net van waterleidingen zou voor onze Provincie van onschatbare waarde zijn. Maar ook bij de bestaande orde van zaken, kan ieder boer de last van het water zeer verminderen, zoo hij op eigen land zyne greppels en slooten maar beter in orde maakt. In de meeste gevallen, moet al het water, dat op zijn land valt, daarin versmoren, en dit is veelal zeer nadeelig voor de planten, die daarop groeijen. De plant heeft wel vocht noodig, maar te veel doet haar kwynen of sterven. Dat daarom de boer thans de goede afwatering zjjner lande- rijen ter hand neme. Kan hij daarmede ook een arbeider be- zig houdenhij doet een dubbele weldaaddaar hij wel doet aan zyn land, en brood brengt in een gezinwaarin het anders tnisschien zou ontbreken. w. G. Bij de trekking op 1 December der Rotterdamsche Schouwburg- loten, zijn uitgelootserie 991, n°. 28 met 150,000; serie 2674, n°. 63 met 15,000; serie 2970, n°. 23 met 5000; serie 2387,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1