Laiidtaw. Kemengfle Berigten. - 202 - De Financieele Commissie rapporteert, dat zij op deze voordragt geene aanmerkingen heeftwaarna dit besluit mede zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt vast- ge9teld. XVII. Aan de Vergadering wordt mededeeliug gedaan van een iugekomen schrijven van den heer P. Boekel, hoofd der school nr. 6, waarbij hijonder opgaaf van het getal leer- lingen thans op zijne school ingeschrevenhet Gemeente-Be- 9tuur opmerkzaam maakt op de onvoldoeode hulp op zijne school en op den jammerlijken toestand van het schoolon- derwijs aldaar, welke van die onvoldoende hulp het gevolg is. De Voorzitter vraagt of de Raad kan besluiten voor ge- melde school meer hulp te verleenen. Nadat hieromtrent door enkele leden hunne gedachten wa- ren geuit, wordt besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. XVIII. De heer Biesheuvel zegt van meening te zijn, dat in het vorige jaar besloten wasdat de hoofdonderwijzers zouden worden aangeschreven on de gebruikte schriften we- der in te leveren, en verzoekt dat het daaromtrent genomen besluit zal worden voorgelezen. Hieraan wordt voldaan en daaruit blijkt, dat deze zaak wel is besprokenmaar dat daaromtrent geen besluit geuo- men is. Waarna de Vergadering wordt gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, te houden op Don- derdag den 28 December 1882 ten 10 ure, in het Baadhuis. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanwijzing der dorpswegeD die in 1883 zullen beplant worden. 3. Ontwerp-besluit tot betaling uit de Onvoorziene Uitgavendienst 1882. 4. Beslissing over het al of niet gunnen van het onderhouds- werk aan het Uaadhuis, in 1883. B. Verzoek van het Hoofd der School nr. 10, om meer hulp op zijne school. 6. Verzoek van het Hoofd der School nr. 7om vermeerde- ring van hulppersoneel. 7. Als vorenvan het Hoofd der School nr. 6. 8. Oprigting van een Cursus ter opleiding voor Hoofdonderwijzer en Hoofdonderwijzeres. 9. Brief van den heer Arrondissements-Schoolopziener, houdende verzoek tot aanwijzing der Scholen, waarvoor Onderwijzeressen zullen worden opgeroepen. 10. Mededeeling omtrent tijdelijke waarneming der betrekking van Hulponderwijzer aan School nr. 4. 11. Vaststelling van het besluit tot verhooging van het Schoolgeld voor Uitgebreid Lager Onderwijs. 12. Wij- ziging van het bestek voor de vergrooting van School nr. 4. 13. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcom- missie, in plaats van de aftredende heeren P. S. Zijlmans en J. ten Hagen. Aanbevolen zijnle. de heer P. S. Zijlmans en de heer J. Oostwouder; 2e. de heer J. ten Hagen en de heer P. Kistemaker. 14. Benoeming van eene Vroedvrouw aan den Lijnden. Leeuwartlen. Dat het Friesche rundvee bij voortduring ten zeerste in het buitenland gezocht is, is op nieuw geblekeD. Den 11 dezer werden aan het spoorwegstation alhier, met be- stemming naar Rusland, afgeleverd twee paar koeien, die in Maart a. s. zullen kalven, waarvan het eene paar met een kalfstier, in den koop was verkocht voor 1040, het andere voor 800. Het vee was afkomstig van twee veehouders uit het nabijgelegen dorp Marssum. Door de Amsterdamsche Commissie ter bevordering van de Internationale Landbouwtentoonstelling is een circulaire ver- zonden aan de ingezetenen van Amsterdam, met verzoek om geldelijken bijstand. Het bestuur der Commissie bestaat uit de heerenmr. G. van Tienhoven, eere-voorzitter; jhr. mr. Hoeufft van Velsen, voorzitter; N. Wafelbaker, 2e voorzitter; D. W. P. Wisboom van Giessendam, penningraeester; mr. A. J. van Yollenhoven, secretaris. De penningmeester belast zich met de ontvangst der bijdragen (Hcerengracht over de Warmoesgracht). Door het bestuur van het 35ste Landhuishoudkundig congres is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ge- rigt, met verzoek het landbouwonderwijs in den lande door het stichten van rijksbeurzen te bevorderen. Nu op vele plaatsen de in silo's, kuilen en kolders gebor- gen landbouwproducten onder water hebben gestaan, geeft de heer Corten, landbouwleeraar te Maastricht, den raad de kool- rapen, zoodra het water is geweken, onmiddellijk te snjjden en als zuurvoeder te kuilen en de aardappelen, na ze ge- wasschen en gekookt te hebben, in tonnen te stampen. Aldus behandeld, houden deze producten zich maanden goed en zijn dan tenminste voor de veevoeding niet verloren. Aan den Minister van Financien is de vraag gedaan welk invoerrecht verschuldigd is van gecondeneeerde melk, d. i. tnelk die door verdamping in eene luchtledige ruimte is gecon- centreerd. Daarop is bij eene resolutie het volgende door den Minister geantwoord: „deze melk, verpakt in bussen of flesschen, waar- uit de lucht zooveel mogelijk verwijderd is, en welke vervol- gens door stoppen met caoutchoucringen door soldeersel of door andere dergelijke middelen tegen de buitenlucht zijn af- gesloten, is wegens die verpakking en hare bewerking, evenals verduurzaamde levensmiddelen, onderworpen aan een invoerrecht van f 25 de 100 kg. De president der Fransche Republiek heeft eergisteren een besluit onderteekend, waarbij fr. 22 5,000 wordt toegestaan ter bestrijding van de kosten der deelneming van Frankrijk aan de internationale tentoonstelling te Amsterdam. Door het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van land- bouw is besloten f 1000 subsidie te geven aan het comite voor de in 1884 te Amsterdam te houden internationale ten toonstelling. Het uitvoerend comite voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling, te Amsterdam in 1883, heeft de algemeene bepalingen voor de Tuinbouwtentoonstelling bekend gemaakt, waaruit blijkt dat zullen gehouden worden: 1°. Eene doorloopende tentoonstelling, welke op zijn laatst ge- opend zal worden op 15 Mei 1883 en gesloten op den al- gemeenen sluitingsdag. 2°. Zes tijdelijke tentoonstelling, welks duur op een maand is bepaald, en waarvan de datums der opening en sluiting nader zullen bekend gemaakt worden. Voor de eerste worden, behalve planten-kassen enz.uitslui- tend boomen, heesters en vaste planten gevraagd, bestemd voor den opend grond, en die daarin voor den 15den April 1883 moeten geplant worden. Voor de tijdelijke tentoonstellingen heeft men meer bepaald het oog op bloeiende planten van het seizoen, of warme of koude kasplanten de eerste voor zoover zij daartoe geschikt zijn, ter beplanting der bloemperken op het Tentoonstellings- terrein, terwijl de overige in daartoe bestemde en geschikte kassen of tenten zullen geplaatst worden. De planten voor de bloemperken moeten daar gedurende een maand blijven, namelijk tot aan de opening eener volgen- gende tijdelijke tentoonstelling. De eerste vijf tijdelijke tentoonstellingen zijn voor bloemen en planten bestemd; de laatste (tegen 15 September) zal een vruchlentoonstelling op groote schaal zijn. De programma's daarvoor zullen zoo spoedig mogelijk ver- spreid worden. Zij, die aan vroegere planting, b. v. nog in dit jaar of vroeg in het voorjaar de voorkeur geven, gelieven zich hieromtrent te verstaan met den len secreetaris der subcommissie, den heer Jac. P. R. Galesloot, te Amsterdam, aan wien tevens de zorg voor den aanleg en de inrichting van het terrein is toevertrouwd. De prijzen worden toegekend op den voet der algemeene Tentoonstelling, zoodat het aantal prijzen onbepaald is en deze in waarde volkomen gelijk staan met de overige. De prijzen bestaan in: 1° het eere-diploma 2°. het diploma van gouden medaille 3°. het diploma van zilveren medaille; 4°. het diploma van bronzen medaille en 5°. de eervolle ver- melding. Een landeigenaar op het Bislicher eiland, bij Xanten, deed door de overstrooming een zonderlinge vangst. Er kwamen ill. door het hooge water zooveel hazen naar den omtrek van zijn huis, dat hij er niet minder dan 170 levend in een schuur gevangen houdt. Hij voert de dieren dagelijks met kool en rapen, om ze later weer in vrijheid te laten. Zij behooren nl. alle tot zijn jagtgebied. Onder alle dieren schijnt het vreesachtige konijn wel het alierlaatst, dat ooit een verdelgingsoorlog zou durven aanbin- den tegen den mensch, en toch gebeurde dit in't begin onzer jaartelling op de Balearische eilanden, en gebeurt het ook nu in Australie. De kolonisten hebben nu al twee millioen schapen verloren door het konijn; de plaag verspreidt zich noordwaarts ongeveer honderd mylen per jaar. De vruchtbare langooren vermenigvul- digen zich zoo snel, dat eene landstreek, waar zij post hadden gevat, geen voedsel meer oplevert voor de onlelbare kudden schapen. De eigenaars der gronden staan voor het alternatief, hetzij de konijnen te verjagen of door de konijnen verjaagd te wor den. Natuurlijk liever 't eerste. Maar dan staat er werk voor de deur. Zamenwerking van alien, en dooden al wat gedood kan worden, millioenen bij millioenen. Op het tegenwoordige standpunt der wetenschap zou men allicht geneigd zijn eerst eene proeve te nemen met den invoer op groote schaal van de natuurlijke vijanden van het konijn, bv. bet fret en de vos. Weet iemand beter middel, de kolo nisten hebben er handen vol geld voor over. Een gerucht, waaraan wij vooralsnog moeielijk geloof kun- nen hechten, gaat door het land. Z. M. de Koning, na den dood van Prins Hendrik eigenaar geworden van het lustlot Soest- dijk en aanhoorighedenzon besloten hebben de wandeling in het Baarcsche bosch aan het publiek te verbieden, tenzij van een toegangskaart voorzien. Allen, die weten hoeveel duizenden in den zomertijd van alle kanten zamenstroomen om in dit heerlijke bosch hun hart aan dennengeur en heerlijke lommer op te halen, zullen begrijpen met welk een verslagenheid de bevestiging van dit bericht wordt te gemoet gezien. Reeds worden dan ook adressen in gereedheid gebracht om Z. M. te bewegen van dit besluit c. q. terug te komen en aan 't alge- meen de wandeling door dit prachtigste deel van het indertijd aan Z. M. Willem II door het Nederlandscbe volk geschon- ken landgoed weder, als vroeger, te willen vergunnen, Naar de Londensche correspondent der N. R. C. meldt, zou Z. M. Koning Willem III in Januari, met Koningin Emma, een bezoek aan Londen brengen. Er moet reeds een woning voor Z. M. gehuurd zijn, voor den tijd dat hij daar zal zijn (minstens 14 dagen of drie weken.) Het juiste tijdstip van zijn komst ie nog niet vastgesteld, maar de autoriteiten schijnen het officieels bericht er van elk oogenblik te verwachten. Volgens het uVaderland" heeft de heer Polak Daniels, als col- lecteur te 's Gravenhage, een jaarlijksch inkomen van 30,000 uit de staatsloterij. In het kanton Freiburg is een wet aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat in gesloten gezelschappen de dans tot 11 uren's avonds met 25 francs, voor latere uren met 35 francs belast zal worden. Te Amersfoort is een oude jongejufvrouw, behoorende tot den gegoeden stand, woonachtig, die, alhoewel overigens een goede o-ezondheid genietende, lijdende is aan „zuurkoolmanie". Ze heeft zich nl. in 't hoofd gezet, dat de mensch, om een hoogen ouder- dom te bereiken, 6 maanden van het jaar achtereen zuurkool en aardappelen moet eten. De gevolgen daar van zijn, dat de zuur- kooljurvrouw van 1 Nov. tot 1 Mei d.a.v. s middags niets dan dit geregt wil nuttigen en in dat half jaar kan zij wel een vijftig- tal dienstboden aan. Een vrouw te Beverwijk had het lijk van een 18jarig meisje afgelegd, toen zij in de bedstede nog iets wilde verschikken en onder dit werk met de doode door de onderlagen viel en zoo in den kelder teregt kwam, waarin meer dan drie voet water stond. Na eenige inspanning werden doode en levende beiden op het drooge gebragt. Men berekent, dat er op de geheele wereld 6 millioen man onder de wapens zijn, die jaarlijks 37 milliard francs kosten. Als variatie op vele berichten omtrent 25jarige, 50jarige en an dere langdurige dienstvervullingen, bevat de »Amersf. Ct." de mededeeling, dat een vleeschhouwer te L., die altijd maar e6n knecht in dienst heeft, dezer dagen zijn lOOen knecht zag ver- trekken. Toen het Zeemanshuis te Amsterdam voltooid was, werd het publiek uitgenoodigd het te komen beziehtigen. Des Zondags al- leen liet men geen bezoekers toe. Dat gaf den schranderen con cierge aanleiding om een papier voor een der ramen te plakken, met het opschrift»Dit Huis is op Zondag niet te zien." Eenige werklieden der Delftsche Spiritus- en Gistfabriek leggen wekelijks een klein bedrag ter zijde en storten dat in de spaarkas der fabriek. Het doe! dat zij daarmede beoogen is, een sommetje bijeen te krijgen, noodig voor een reis naar en van en het ver- blijf t e Amsterdam, om daar de produeten van wetenschap, nijver- heid en kunst te bewonderen, die er in 1883, in een groote we- reldtentoonstellingzullen worden bijeengebragt. In een dorp van Oost-Gallicie traden op een dag, de vader, de zoon en drie dochters in den echtde weduwnaar, zijn 24-jarige zoon en zijne drie dochters hadden denzelfden dag gekozen uit. zuinigheid. De i/Dordmunder Zeitung" meldt, dat in de scbacht der mijn Harderberg, tengevolge van het breken van een touw, een bak naar beneden stortte, waarbij 20 personen het leven verloren. Drie boeren uit Wijmbritseradeel, die dezer dagen van de markt terugkwamen, hielden een onderlingen wedrit. De een' verbrijzelde zijn wagen tegen een boom, een ander tegen een telegraafpaal, terwijl de derde bij zijn thuiskomst merkte, dat 't varken, 't welk hij op den wagen had gehad, verdwenen was het dier lag op den weg te spartelen met een gebroken poot. In 't Panopticum te Amsterdam is thans een advertentie-galerij geopend door piastische reclames wordt er de aandacht gevestigd op geraaakte kleeren, sigaren, piano's enz. De broodfabriek b.v. stelde een bakker in costuum met broodmand en - natuurlijk - het adres der fabriek ten toon een kleermaker leverde de type van een dandy enz. Deze wijze van adverteeren is ongetwijfeld de nieuwste en oorspronkelijkste. In s'hemelsnaam dan maar. H o s p i t a. Beneden staat de kleermaker, tneneer, hij wil niet weggaan voor u hem eerst betaald heeft. Student. Maar ik heb geen rooden cent. Hospita. Dat zei ik hem ook al, maar hij verkiest niet te gaan. Stu dent. ZooNou, laat hem dan in 's hemelsnaam maar boven komen en mij een nieuw pak aanmeten. Op het Michigan-meer is de stoomboot Peters" in brand ge- raakt en gezonken. Dertien menschen hebben daarbij het leven verloren. Uit New-York wordt gemeld, dat verscheidene personen in de Vereenigde Staten doodgevroren zijn. Richard Wagner's ,,D e r Ring der Nibelungen" zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt worden opgevoerd. 2 Januari is bestemd voor den vooravond »D as Rheingol d", 3 Januari voor den eersten dag »die Walk ii re", 5 Jan. den tweeden dag voor „S i e g f r i e d", 6 Jan. den derden dag »G o t- t er da m m e r ung". Het abonnement voor de vier avonden op den eersten rang bedraagt f 20, voor ieder avond afzonderlijk/G. Plaatsen bespreken 50 cts. extra. Dezer dagen deed zich te Stiens een eigenaardig Schouwspel voor. Tegelijkertijd zag men een arbeider gras maaijen, een aantal kinderen in tegenwoordigheid van baanvegers op de vaart Bchaatsenrijden en het beurtschip door de vaart varen. Men meldt van 15 Dec. uit Madrid Sedert drie dagen ligt er in de straten drie voet sneeuw. Alle verkeer is onmo- gelijk geworden. Rijtuigen en tramwagens hebben den dienst gestaakt. Men ziet slechts enkele voetgangers en daar vele on- gelukken door vallen zijn veroorzaakt, blijft ieder zooveel mo gelijk te huis. Sedert .1865 is het niet zoo koud geweest. De spoorwegen zijn versperd en de telegraaflijnen zijn gebro ken. Men hoort van overstroomingen in verscheidene provincien, vooral in het zuiden. Een enorrae massa sneeuw ligt in de noordelijke en westelijke provincien. Te Madrid is de thermo meter tot 6 gr. beneden het vriespunt gedaald. De gemeenteraad van Roubaix had voor de begrafenis van Louis Blanc twee zijner vertegenwoordigers naar Parijs afge- vaardigd, die zich van hun taak op zeer zonderlinge wijze kweten. Beide heeren bezochten namelijk met zooveel ijver versehillende cafe's, dat zij niet alleen verhinderd waren om des voormiddags de begrafenis bij te wonen doch des namid- dags zoodanig in kennelijken staat verkeerden, dat de politie hen moest arresteeren. Als vrije burgers wildeu zij zich dat niet laten welgevallen en verzetten zich hevig tegen de po litie, zoodat procesverbaal tegen hen werd opgemaakt wegens openbare dronkenschap, beleediging van en verzet tegen de opeobare macht. In het Hoomsche en Westfriesch Advertentieblad staat de volgende zonderlinge advertentie: Op den 2den December ontsliep zacht en kalm onze gelief- de moeder Immetje Bok, echtgenoote van Jan van der Leek, in den ouderdom van 50 jaren. Uit aller naam, P. van der Leek Jz. Wervershoof, 1882. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank aan buren en vrienden, die haar in haar lijden zoo trouw hebben bijgestaan. Maar nu ous jongste broeder Verlie9t al jong zijn moeder. Hij is 16 jaren en staat ferm in zijn kracht Ook gaarne wil hij werken, al is het in den nacht. Hij wil de boeren dienen, daar is hij op gesteld, Al moet het voor de kost en nog zoo weinig geld. 't Adres is aan Kooimans, knecht te Hauwert in den zak. Komt vrienden, huurt bem gauw, dan raakt hij onder dak.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2