- 206 lets over het mesteu van lioenders. Schapenvoedering in den winter. De Oravenhaagsche Tuinbouwvereeniging, beschermheer Z. M. de Koning, heeft thans haar reglement vastgesteld voor de 8ste voorjaarstentoonstelling, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage te houden. Daaruit blijkt, dat die tentoonstelling zal worden geopend Vrijdag 6 April, des na- middags te half drie uur, en gesloten Maandag 9 April 1883, des namiddags te 4 uur. Al de leden der Vereeniging zijn ter mededinging uitgenoodigd. Er zullen gouden, vergul-d-zilveren, zilveren en kleine zilveren medailles worden uitgeloofd. In eene te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bleek het, dat de Vereeniging telt 510 leden, 13 donateurs en 34 leerlin- gen-leden. Er waren 14 afdeelingen. Uit een statistiek der bloembollencultuur, door de Vereeniging opgemaakt, bleek, dat in dit jaar geplant waren geweest 231 hectaren met hyacinthen, bijna 206 hectaren met tulpen, 74 /2 hectaren met verschillende bolgewassen en ruim 9 hectaren met narcissen. In het graafschap Sussex, in't zuiden van Engeland, is siats langen tijd eene eigenaardige methode omtrent het me9ten van hoenders in gebruik welke voor onzen landbonwers van nut kan zijn waarom we bij dezen de algemeene aandacht er op vestigen. Deze methode, welke niet alleen wat kwantiteit maar ook wat kwaliiteit betreft een buitengewoon voordeel afwerpt, is niet alleen voor groote grondbezitters, maar ook voor arbei- ders eene niet te verachten bron van inkomstendaar zij meer van het aanwenden van arbeid dan van het kapitaal afhanke- lijk is. Zij is, hoe ook in 't groot gedrevennog totaal plaat- selykzoodat men in heel het overige Engeland er nog ge- heel en al onbekend mede is. Voor eenigen tijd werd er ecb- ter in een Engelsch blad een uitgebreid artikel aan gewijd waardoor de algemeene opmerkzaamheid er op gevestigd werd wat o.a. tengevolge had, dat men vooral in de oostelijke graaf- schappen de proef op groote schaal er mee zal nemen. Een methode, die hiermede vry wel overeenkomt, is ook in Frank- rijk in gebruik, maar al kennen we geen van beide, zoo schijnt ons de Engelsche de meest radicale toe. Het bedoelde mesten bestaat in het stoppen der hoenders door middel van een voedermachine. Het eigenlijke stoppen wordt echter alleen in het graafschap Norfolk gedrevenwaar het een hooge trap van volmaking bereikt heeft. Hier worden kalkoenen tot ongeloofelijke zwaarte vetgemest en in den kerst- tijd de kalkoen is het Engelsche kerstmismaal wor den zulke Norfolker hoenders, den kop op eene eigenaardige wijze in het ligchaam gedrnkt en naar alle oorden van Engeland verzonden. Het mesten van ganzen met propdeeg, dat op het vaste land en wel met name in den Elsas gedreven wordt, en dat gelijk men meent op te merken, de dieren bepaald aangenaam isis in Engeland geheel onbekend. Een dergelyk mesten van gewone hoenders schijnt in Sussex en Birkshire op het eind der vorige eeuw gedreven te zijn, maar slechts in 't klein. Arthur Young ten minste schrijft er over als iets geheel buitengewoons, dat een pachter ieder jaar 200 hoenders vet- mestte, terwijl thans enkele lieden in Sussex altijd door een paar honderd dozijn hoenders mesten en ieder vierdejaars door elkaar gerekend 2000 dozijn verkoopen. Het district, waar dit mesten in Engeland tegenwoordig plaats heeft, is ongeveer 15 Engelsche mijlen lang en betrekkelijk zeer smal terwijl de grond er dor en schraal is, het is thans een welvarende 9treek, wat niemand verwonderen zal, als men bedenkt dat er jaarlyks ongeveer voor 70.000 ponds terling 840.000) gemeente hoen ders verkocht worden. Tengevolge van dit bedrijf alleen heeft de Brightonsche spoorwegcommissie aparte wagens voor het vervoeren gebouwd, welke voor niets anders gebruikt worden dan om hoenders naar Londen te transporteeren. Voor het mesten worden de hoenders meestal, als zij acht tot twaalf weken oud zijn, genomen, Wie ze zelf kan mesten doet het, maar in 't klein schijnt het minder of niet voor- deelig te zijn. De groote vetmesters houden er daarom opkoopers op na, die de streken in den omtrek over ongeveer 5 0 En gelsche mijlen bereizen en hoenders opkoopen. Dientengevolge zijn jonge hoenders in die omstreken buitengewoon duur in 't voorjaar zelfs tot 3 S. 8 d. (byna/2.40) het stuk. Daar- door worden arme liedenarbeiders enz. in staat gesteld met groot voordeel in 't klein eene hoenderfokkerij te drijven. De vetmesters gelooven dan ook dat de wezenlijke winst in het aanfokken van die dieren bestaat. Enkele arbeiders verkoopen per jaar plus minus voor 240 gulden kiekens, wat hun een zuivere winst van ongeveer 120 zou opleveren. Om ze te mesten worden de hoenders ten getale van zes in aparle hokken gedaan. Deze hokken, van traliewerk voorzien, worden in den regel twee tot drie voet van den grond in een lange rij geplaatst. Soms worden verscheidene rijen boven el- kander geplaatst. Langs de hokken loopt een voedergoot. De tijd van het mesten duurt twee tot drie weken. Ofschoon de hoenders zelf naar 't schijnt veel houden van het stoppenals zij eerst daaraan gewoon zijn houden zij het niet langer dan drie weken uit. Dan nemen zij af en worden ziek. Gedurende de eerste veertien dagen voedert men ze zonder te stoppen. Het hoofdvoeder is gemalen haver, dat in een breimassa hun gegeven wordt. In de eerste week wordt bijna niets dan ge malen haver hun gegeven in 't begin met groote voorzorg, want de hoenders vreten met groote gulzigheid en overvoederen zich gemakkelijk. Vele mesters doen voornamelijk in den winter eenig lijnolie bij het gemalen koren. Gedurende de tweede week krijgen de hoenders bovendien nierenvet een pachter, die eene mestery in 't groot drijft gebruikt per week 50 tot 60 steen (1 steen 14 pond) vet en bovendien 50 mud haver en voor 10 pond sterling melk. Melk wordt als byvoegsel zeer hoog geroemd, maar in die streken is zy niet altijd in genoegzame kwantiteit voorhanden. Na het einde van de tweede week begint het stoppen. Het vermengen van het voedsel blyft gelijk n.l. gemalen haver, melk, vet en somtijds lijnolie. Tot het stoppen der hoenders bedient men zich van een kleine worstmachine, met eene gomelastieke slang. De kunst er van bestaat daarin, dat men deze slang heel nauwkeurig in den krop steekt. Soms stikt het hoen of het wordt in den krop beschadigd. Met een ge- vulde machine gaat men de rijen langs. De een houdt het hoen vastde tweede draait de machine. De geheele bewerking duurt slechts weinige seconden. Yeel tijd zou men trouwens er ook niet aan kunnen besteden, als men 2400 hoenders tweemaal daags ('s morgens en's avonds) stoppen moet. In het begin komt den hoenders dit wel wat vreemd voor, weldra gewennen zij er aan en geven hunnen honger te kennen als de machine haar rondloop begint. Op deze wijze worden de hoenders vijf tot acht pond zwaar of nog zwaarder. Het vleesch is vet en smakelijk en bovendien buitengewoon gewild in den handel, zoodat men nog boven dien de hoogste prijzen bedingen kan. In 't slachten krijgen de vetmesters ook eene groote geschiktheid evenals in't stop- pen zoodat een man per dag een paar dozijn kan slachten en schoon maken, een flinke werker zelfs drie dozijn. De hoen ders worden dan op een plat voorwerp gelegd en eene plank er op, totdat het doode vleesoh zich „gezet" heeft Op deze wijze verkrijgen ze eene in 't oog loopenden vorm. Dan wor den zij in korven verpakt. Het doodenstoppenzetten en inpakken geschiedt zooveel mogelyk onmiddelijk voor de komst van den voerraan, die de hoenders uit de omstreken verzamelt en naar den trein brengt. In hoofdzaak zijn slechts twee voer- lieden met deze zaak bezig. Zij rijden op een wagenleveren de hoenders af en stellen het geld den verkoopers ter hand. Hun geldomzet beloopt meestal op iedereen marktdag eenige duizenden ponden sterling. Zulk een expediteur of voerman berekende voor eenige jaren reeds, dat hij in 't jaar dan voor 24130 pond sterl. (1 pond sterling is f 12) hoenders naar Londen gebracht had, dat is ongeveer 125,440 hoenders. Sinds dien tijd is de verkoop zeer toegenomen. De voornaamste tijd van het mesten valt in Juni, Juli, Augustus en Septem ber. Intus9chen wordt het heele jaar door gemest. Armere lieden mesten een dozijn of eenige dozijnen, of in 't geheel niet. De matador van het district mest, zooals boven gezegd is, een paar honderd dozyn altyd door en slacht in de beste we ken 240 dozijn. Hij verbruikt per jaar ongeveer 20002500 mud haver, voor 4 tot 500 pond sterling melk en 20002500 steen vet. Soms lijdt hij schade bij het mestenmaar soms heeft hij ook een enorme winst. Dat het een bron van rijke inkomsten voor eene streek is, komt hieruit voort, gelijk bo ven werd medegedeeld, dat alle geringe lieden hoenders aan fokken en die duur verkoopen. Er is geen dierdat zoo slecht behandeld wordt als het schaap. Er zijn zeer vele landbouwers, die zich er nooit om bekommeren hoe de schapen den winter doorkomen. Of het regent, hagelt, stormt, vriest, sneeuwthet schaap moet zijn kost maar zoeken. En het doet het ook, maar de gevol- gen blijven in het voorjaar niet uit. Voornamelijk op lage landen kan men in 't voorjaar die arme dieren niet dan met medelijden aanzienj zij worden gallig en krijgen andere ziekten of zoodra de jonge grasspruiten doorkomen zijn hunne ingewanden niet in staat zulk een krachtig voedsel meer te verdragen en dood is dan onvermijdelijk. Dat is bij guste schapen het ge- val. Bij drachtige schapen heeft die verwaarloozing in de eerste plants ten gevnlge da* lamrneron ewak tor wcrcld komen en spoedig sterven. Men kan dan ook niet genoeg bij onze landbouwers zoowel op hooge als lage landen er op aandringen om de schapen in den winter wat droog voer te geven. Geen best koren of zoo iets is een bepaald vereischte als is dat ook het beste, maar in alien gevalle geve men hun licht koren en wat hooi. Het eerste heeft voor de boeren be trekkelijk zeer weinig waarde en het voordeel dat het afwerpt door het aan de schapen te geven is zeer groot. Geeft men hun er wat beter koren door, b.v. een vierde gedeeltedes te betermaar toevoer moeten ze hebbenen niet in de laatste dagenmaar minstens vooral op lage landen van 1 December af. Daarom men zij gewaarschuwd Te Schonwolde bij Koningsbergen heeft een vrouw van zekerem molenaar, terwijl haar man afwezig was, huis en schuur in brand gestoken, na eerst al de toegangen zoo goed mogelijk te hebben afgeslotenzij wierp zich toen met haar beide kinderen, 2 en 4 jaar oud, in de bij het huis gelegen put, waaruit zij slechts als lijken weder te voorschijn werden gehaald. Bij den sterken noor- den wind brandde alles totaal af. De drijfveer tot deze wanhopige daad moet wraakzucht zijn geweest, ontstaan door voortdurend huiselijk ongenoegen. Eene tentoonstelling van kinderen, tot op 3jarigen leeftijd, zal binnenkort te Hamburg gehouden worden. De prijs voor het mooiste kind is 300 Mark, terwijl de tweede en derde prijs 200 en 150 Mark bedragen. De kinderen, die hieraan deelnemen, zullen eene uitstekende oppassing en behandeling genieten en bo vendien zal nog een deel der ingekomen gelden voor elk kind be- schikbaar gesteld worden. Noord-Amerika schaft tal van binnenlandsche belastingen af en 't verlies, daardoor aan de schatkist toe te brengen, wordt begroot op ongeveer 50 millioen gulden. Daar echter de dienst van 't loopende jaar een overschot belooft van meer dan tweehonderd millioen gulden, maakt de opper-schat- meester te Washington zich over de toekomst niet in 't minst ongerust. Een gelukkig land 1 Twee broeders Riboldi, van wie een te Farnworth, niet ver van Bolton, de ander te Bolton woont, beide arme fabriek-arbeiders, zijn geheel onverwacht millionairs geworden. De vader van beide broeders diende in de Krim-oorlog en na zijn dood liet de moeder hare kinderen, drie zoons en een dochter, in den steek. De dochter werd door een rijken Franschman aangenomen en ging na diens dood in een klooster. Deze zuster nu is onlangs gestorven en heeft hare broeders tot universeele erfgenamen van haar vermogen gemaakt, dat ongeveer op 2 Millioen wordt gesohat. In Noord-Karolina heeft een nieuwe uitvinding groot opzien gebaard. De heer Gregory heeft na vele proeven een tinctuur ver- kregen, die na vier weken aangewend te zijn, de huid eens negers volkomen blank maakt. De uitvinder heeft reeds, onder toezioht der politie, welgeslaagde proeven genomen op verschillende gitzwarte gezichten. Het //bleeken" is volkomen onpijnlijk. Als men nu nog een middeltje uitvindt om de negers andere neuzen te geven en hun haar uit de krul te houden, kan men ze voor gewone Amerikanen laten doorgaan 1 In de gevangenis tc Wandsworth viel dezer dagen een afgrijze- lijk tooneel voorMarwood, de beul van Engeland, moest zekeren Taylor, die zijn vrouw vermoord had, ophangen. Taylor had zich pogen van kant te maken door zich de keel af te snijden. Deze wonde nu was door het aanhalen van den strop weder opengegaan, zoo dat het hoofd van den ter dood veroordeelde bijna van de romp werd gescheiden, toen het valluik werd neergelaten. Het proces-Peltzer in Belgie is afgeloopen. Door den jury schul- dig verklaard aan den moord gepleegd op advocaat Bernays, zijn Leon en Armand Peltzer door het hof van assises ter dood ver- oordeeld. Na de uitspraak van het vonnis zeide Leon„Ik heb wat ik verdien, maar wat mijnen broeder betreft, heeft de jury eene gerechtelijke misdaad begaan." Armand sprak deze woorden //Dat de vloek van mijn dochtertje neerdale op het hoofd der ge- zworenen!" De menigte gaf haar gevoel in een luid geschreeuw lucht en den geheelen avond hoorde men in de straten den kreet »Leve de justitie 1" Namens de veroordeelden hebben de verdedi- gers onmiddellijk cassatie aangeteekend wegens een gebrek in den Weldadige oude dame. Maar, kind! waarom wilje van daag twee schotels met koud eten hebben je hebt er gisteren maar een gehad. Mei sje. J a, Mevrouw maar moeder heeft van daag menschen in den kost genomen. De Regie. Tn dertien kon niet eens een man, Door dwinglandij en hebzucht van Napoleon, een pijpje smoken In twee en taohtig kan men zien, Hoe knaapjes van een jaar of tien Op hun gemak sigaartjes rooken. Weenen begint Londen in een ongelukkig opzicht naar de kroon te steken, en de holen uit Engeland's hoofdstad, waar kinderen voor de misdaad worden opgeleid, zoo treffend in //Oliver Twist" beschreven, vonden dezer dagen een tegenhanger in de Leopoldstad te Weenen. Gemiddeld komen aldaar in de laatste jaren 500 ge- vallen van diefstal voor de rechtbank, door kinderen gepleegd. Geen wonder, bij eene ontdekking als de volgendeDe politie overrompelde eene tapperij, en vond in een verborgen lokaal achter de gelagkamer een aantal knapen en meisjes van twaalf tot veer tien jaar, alien ouderloos, die daar verblijf hielden, en door oude misdadigers in het zakkenrollen, enz. onderwezen werden. De toe- gang tot dit lokaal was verborgen achter eene kast, waarin men oovendien niet dan van ter zijde, en dan nog, niet door het voor- huis, maar door den tuin kon binnendringen. Bijna getkouwd. »Ik begrijp waarachtig niet, waarom je nooit getrouwd bent geweest." »Ja, ik heb er dikwijls aan ge- dacht om het te doen. Zoo ben ik eens in betrekking geweest met een heel mooi, een heel braaf en een heel rijk meisje, maar ze had een groot gebrek." «Zoo en welk dan?" //Ze wou niets van me weten Een afgrijselijk geval wordt aan de //Landbote" gemeld. Eene moeder van twaalf kinderen, te Choux bij Monthey (kanton Wallis, Zwitserland), die haar dertiende wachtte, heeft bij afwezigheid van haar man en terwijl de acht oudste kinderen naar school waren, de vier jongsten naar den kelder harer woning gebragt en daar met een ijzeren haak doodgeslagen, Men vond de lijkjes in een hoek onder een hoop stroo en de moeder zelve in de keuken op- gehangen. Men zegt, dat zij aan den drank verslaafd was. Volgens nadere berichten omtrent den inval der Indianen in den Mexicaanschen staat Chihuahua, heeft een bende van 500 Apachen Casas Grandes aldaar overrompeld, 75 blanken omgebracht, ver- scheiden vrouwen en meisjes, benevens veel vee, medegevoerd. Er waren onmiddelijk troepen ter vervolging uitgezonden, doch men vreesde, dat de Indianen reeds te ver vooruit waren om hen nog te kunnen inhalen. Weddansen heeft men nu in Amerika evenzeer begonnen als wed- loopen. De Fransche dansmeester Cartier danste in New-York, 12 uren achtereen. Samuel Baron, een Atnerikaan, gunde zijn Franschen collega die overwinning niet, en danste 14 uren. De Amerikaansche toeschouwers waren daar zdo gelukkig over en ge- vleid door, dat zij Baron, onder grooten jubel, op hunne schouders naar huis droegen. Cartier liet het er niet bij en bleef daarop 15 uur op de planken zoo zal het mogelijk beurtelings voortgaan, tot zich eindehjk iemand dooddanst. Een flinke daad van een veelbelovenden achtjarigen knaap wordt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vier- jarig meisje, dat met haar broertje aan het spelen was, in een put. De moeder, die er bij was, riep om hulp, maar er kwam niemand opdagen, en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de achtjarige knaap een kloek besluithij maakte den ketting van den put los, ging in den emmer zitten, liet zich naar beneden zakken, greep zijn zusje, zette haar in den emmer, en liet haar door zijn moeder naar boven halen, terwijl hij zich, aan den wand van den put geklemd, boven water hield. Toen de kleine behouden was, liet de moeder den emmer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw dat haar krachten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen dood prijs gaven. De knaap bemerkte dat, en wist ook daarvoor raad. Hij riep haar toe, den ketting vast te maken, klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra in de armen van zijne moeder. Dezer dagen overleed te Amsterdam een nog al bekenden bede- laar, die, daar hij geen armen meer had en er steeds armoedig uitzag, bij velen het medelijden opwekte. Daar hij geene familie- betrekkingen schijnt gehad te hebben, ruimde men zijn boeltje op en vond in een der hoekjes bijna vier duizend gulden aan geld. De heer Biotteau, een koopman te Maine, Frankrijk, vader van zes kinderen, begaf zich onlangs naar den barbierswinkel van den heer Gourdon, om zich te laten scheren. Als gewoonlijk maakte Biotteau onder het scheren een welwillend praatje met den barbier. Plotseling drukte deze, zonder eenige aanleiding, het hoofd van zijn client naar achteren en sneed hem met het scheermes den hals af. Zijn slachtoffer had zelfs geen tijd een kreet te slaken. De beide zusters van den moordenaar waren getuigen ven het vreeselijk tooneel. Op haar geroep kwamen de buren toeschieten, die den moordenaar boeiden en in handen der justitie stelden. Naar men verneemt moet de afschuwelijke misdaad aan een aanval van //delirium tremens" zijn toe te schrijven. Binnen korter of langer tijd, naar gelang een electrische stroom al of niet spoedig tot lagen prijs kan worden geleverd, staat een totale omkeer in de keuken voor de deur. De zaak komt hierop nederHebben we eenmaal electriciteit tot zeer lagen prijs be- schikbaar, dan zal men in de keuken op de volgende manier onze spijzen gaar koken. De ketel, de pot, de pan en ander kookge- reedschap zal men aan het eene einde verbinden met de hoofdlei- ding en het andere met de leiding tot afvoering van den electri- schen stroom daarna omwindt men bedoeld keukeugereedsehap met een geleiddraad. De electrische stroom, die door den draad gaat, zal den pot, of welk keukenvoorwerp het ook zij, spoedig verwar- men en den inhoud aan 't koken brengen. Stel dat er vier of vijf liter vocht in zij, dan brengt men dit aan 't koken binnen 5 a 6 minuten. Zoodra de noodige kracht om vier gloeilampen te doen branden per uur 51/2 cent kost, dan komt zulks per 6 minuten nog niet op den cent en dien tijd gaan wij met rassche schreden te gemoet. Bijna mag derhalve met het volste regt worden gezegd, dat men op die wijze voor niets kookt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2