1883. Vrijdag, 5 January. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Vier-en-T wintigste Jaargang. N°. I. Gemeenteraad van Ilaarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13|/a Cent. Hoofd-Ag-euten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERUJKE STAND. Aangegeven ran 27 Dec. 1882 2 Jan. 1883. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 30 November 1882, HAARLEM1ER1IEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN UONGA C°.te Amsterdam. l iterl{jk Woev tdng. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren In 1882 zijn in de gemeente Haarlemmermeer Geboren346 kinderen van het mannelijk en 321 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 667, waaronder 16 tweeling- geboorten. Overleden zijn 184 mannen en 143 vrouwen, te zamen 327 zijnde 1 op de 44 zielen. Levenloos geboren werden 21 kinderen. Voltrokken huwelijken 83 en echtscheidingen geene. In 1882 hebben zich in de gemeente gevestigd 440 man nen en 399 vrouwen te zamen 839. De gemeente hebben verlaten 540 mannen en 554 vrou wen te zamen 1094. De bevolking op 31 December 1882 bedroeg; 7539 man nen en 6946 vrouwen, te zamen 14485 personenverdeeld als volgtNed. Ilervormden 9448Fransch of Waalsch Her- vormden 6, Evang. Luth. 27, Herst. Evang. Luth. 8, Doops- gezinden 196, Remonstranten 10, Christelijk Gereform. 708, Roomsch-Cathol. 4065 Oud-Roomschen 9, Ned. Israelieten 2 tot geen der gezindheden behoorende 5 Baptisten* 1. De bevolking op 31 December van 't vorig jaar bedroeg 7477 mannen en 6923 vrouwen, te zamen 14400. GEBORENHendrik, zoon van W. Zorge en L. Vaalburg. Jacoba, dochter van J. Jonkman en G. Spijker. Wouterina, doch- ter van H. C. Koorn en J. H. Rits. Hendrik, zoon van H. van Woudenberg en M. J. Cator. Cornells Wilhelmus, zoon van J. van der Maat en A. van Rijt. Jacobus, zoon van A. Heemskerk en E. van Maris. Theodoras, zoon van J. van Riet (overleden) en A. Lammers. Hendrikus, zoon vanB. Winkel en P. Kouwenberg. Neeltje, dochter van E. Kriebel en E. Goudri- aan. Pieter Cornelis, zoon van P. Ros en J. Maas Smitskamp. Lucia, dochter van C. P. van der Geest en M. Zwetsloot. Roelof, zoon van H. Vos Thomas en J. C. J. Rodenburg. Lamber- tus, zoon van W. van Huis en A. Poldervaart. Gerardus Ste- pbanus, zoon van C. de Haan en G. Appelman. Fredrikus Fran- ciscus, zoon van B. Meegdes en A. P. Doolage. OVERLEDENArend Koring, oud 72 jaar, gehuwd met T. Zaal- mans. Jannetje van Vliet, oud 52 jaar, gehuwd met C. Braam. Pieter Enthoven, oud 62 jaar, gehuwd met C. Vis. Philipijntje, oud 3 maanden, dochter van D. Koolhaas en G. Bokhorst. ONDERTROUWD J. J. van Rijn met G. J. van Zeijst. W. Biesheuvel met A. C. van Splunter. GEHUWD geene. des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. {Reeds vroeger in het kort medegedeeld). Voorzitterde Heer J. W. Lantzendorffer. legenwoordig 14 leden, zijnde de heeren: Klapwijk, van ReeuwijkSuidgeest, van Vuuren TensenPruissen 't Ilooft, Ran, BultmanKnaap, van Riessen de Breuk, Verkuijl en Biesheuvelalsmede de Secretaris. De Secretaris leest de notulen van 26 October 1882, welke worden goedgekeurd. 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciale bladen van 1882, Nr. 70 en 72 tot 77; b. dat door Heeren Gedeputeerde Staten goedkeuring is verleend op het besluit der vorige vergadering, tot bet doen van betaling uit de Onvoorziene Uitgavendienst 1882 en op het Suppletoir Kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 18 8 2 j c. de uitslag der gehouden aanbestedingenwaaruit blijkt, dat het laagst is ingeschreven voor de levering van petro leum, door B. Labrijn voor ll'/2 ct. per liter; idem van turf, door N. W. Wamsteker, voor 3.50 per duizend idem voor schoolbehoeftendoor A. van de Stadt, voor 1987.77 en van kantoorbehoeftendoor P. Out. voor 261.60. Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. II. Gelezen de adressen van Nicolaas Thomas Dorbeck, en van Cornelia Kaptein, weduwe A. van Eks, houdende verzoek om afschrijving op hunnen aanslag in den Hoofde lijken Omslag dezer gemeente, dienst 1882 bedragende 34 en 13. Overwegende, dat adressanten de gemeente hebben verlaten den31Jul(j 1882, en den 5 October 1882, wordt beslotende gevraagde afschrijving te verleenen voor N. T. Dorbeck voor 5 twaalfde-gedeeltenter som van/14.16s; en voor Cornelia Kaptein voor 3 twaalfde-gedeelten, ter som van 3.25. III. Wordt gelezen een bezwaarschrift van W. de Joug, (ringdijk J J, Nr. 56), tegen zijnen aanslag in de honden- belasting, dienst 1882, ad 1.op grond dat hij geen bond zou hebben gehad. De Voorzitter zegt, dat uit de ingewonnen information is gebleken, dat adressant wel degelyk een hond heeft, zijnde die, welke een zijner kinderen gebruikt voor een hondenwa- gen, en stelt voor, om op het bezwaarschrift, dat bovendien te laat is ingediend afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. IV. Alsnn zou aan de orde zijn, de wijziging van het be- stek voor ,het bijbouwen van een lokaal aan School Nr. 4, en zulks naar aanleiding van een schrijven van den Districts- Schoolopziener, waarbij eenige aanmerkingen op dat bestek zijn medegedeeld. Naardien echter dat bestek nog niet van den Gemeente- Opzigter is terug ontvangen, woidt besloten deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering. V. Kornt in behandcling iitr op^emaakte beslek voor de te doene herstellingen en onderboudswerken aan de scholen en onderwijzerswoningengedurende het jaar 1883. Het rapport van de commissie voor de Gemeentewerken hieromtrent uitgebragt, luidt als volgt: De Ondergeteekenden hebben in de door hen gehouden vergadering de verschillende bestekken van aanbesteding onder- zocht, en hebben dientengevolge besloten U voor te stellen Aan te nemen het bestek van onderhoud aan de Scholen met uitzondering van het maken van eene liouten schoeijing, aan het erf van School Nr. 2de kosten zouden ongeveer f 120.bedragen, en het bedrag van het onderhoud zal zeker grooter ziju dan het jaarlijksch opknappen van de sloot zou kosten. In dit bestek is opgenomen de daarstelling van een bekje bij School Nr. 7 en het veranderen vau het deurkozijn in de woning van School Nr. 5 beide punten zijn in het vorig jaar breedvoerig besproken en toen niet aangenomen; thaus stellen Burg, en Weth. deze punten op nieuw vooren de Commissie heeft geen bezvvaar om de geringe uitgaven goed te keuren nu Burg, en Weth. daarop schijnen testaan.zon- der dat zij echter van het groote nut overtuigd is. De bestekken voor onderhoud van het Raadhuis enz. van de wegenen de beplanting van de wegen, vonden bij ons geen bezwaar. Haarlemmermeer27 November 1882. (get.) Bultman, Voorzitter. P. Verkuijl. De ondergeteekende vereenigt zich met de Commissie. (get.) B. Biesheuvel. De Voorzitter spreekt over de te maken scboeijing aan het erf van School Nr. 2, en zegt dat dit werk nuttig is, met het oog op de boomen, die op den kant der sloot staan. De heer vau Riessen zou dan een schoeijing van zoden willen maken, 't geen spreker meent dat zeer goed zou zijn. De heer Tensen zegt dat zouden de jongens lelkens los- loopen doch daarvoor kon danvolgens den heer vau Ries sen een hekje worden gezet. De heer Bultman licht het gevoelen der commissie toe en stemt overeen dat eene wal van zoden vrij wat minder geld zoude kosten. De heeren Knaap, 'tHooft, Verkuyl en Van Vuuren be- spreken deze zaak nog naderterwijl de heer Tensen het af- doende wil in orde maken. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders be- reid zijn de schoeijing uit het bestek te ligten. De heer de Breuk zou dan toch de sloot in orde gemaakt willen zien. De Voorzitter zegt, dat zulks later zal gedaan worden. Het bestek, waarnit dc bedoelde schoeijing zal vervallen wordt vervolgens vastgesteld. VI. Is aan de orde het bestek voor de in 1883 te ver- rigten onderboudswerken aan het Raadhuis, de begraafplaatsen en brandspuithuizen. Dit bestek wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. VII. Insgelijks wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming goedgekeurd het bestek voor het onderhoud der dorps- wegen in 1883. VIII. Wordt vastgesteld het bestek voor de aanbesteding van het planten van boomen op de dorpswegen in 1883, en zulks mede zonder discussie of hoofdelijke stemming. IX. De Voorzitter zegtdat ingekomen is een verzoek van J. den Ouden, om te mogen koopen 4 stuks boomen, staande aan den weg bij School Nr. 2. Dit verzoek wordt, als zijnde ongezegeldter zijde gelegd. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders meer boomen wenschen te doen rooijen bedoelde vier boomen kunnen dan daarbij worden opgenomenen tegelijk verkocht. Daaromtrent zal later een voorstel worden gedaan. X. Aan de orde is het ontwerp-raadsbesluit tot verhoo- ging van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager on- derwijs, welk ontwerp, ten gevolge van het besluit der vorige vergadering, is gesteld geweest in handen der Financieele Commissie. Bij dat ontwerp wordt voorgesteld om bedoeld schoolgeld te bepalen als volgt: 10 voor de Fransche taal. 10 Hoogduitsche taal. 10 Engelsche taal. i, 5 Wiskunde. I, 5 handteekenen. 5 de beginselen der landbouwkunde. 15 twee ter bovenvermelde vakjfen. 20 drie vakken. 25 vier 30 vijf 35 zes Het' door de Financieele Commissie hieromtreut uitgebragt rapport luidt als volgt De Financieele Commissie heeft de eer U mede te deelen dat de meerderheid in de op heden gehoudene vergadering heeft besloten U voor te stellen om het besluit tot heffing van schoolgeld aan te nemen met de volgende wijzigingen Het schoolgeld voor het onderwijs te brengen In de Fransche taal opf 15. Hoogduitsche taal op 15. Engelsche taal op15. Wiskunde opt 15. het Handteekenen op10. de Landbouwkunde op10. Voor twee der bovenstaande vakken 20. drie 27.— v|er 33.— t* vijf 38. zes 45.— De minderheid acht wijziging niet wenschelijk. Haarlemmermeer, 30 November 1882. De Commissie; (get,) Bultman. P. Verkuyl. P. Knaap Gz. Nadat van een en ander was voorleziug gedaanvolgt er eene breedvoerige discussie, waaraan verschillende leden deel- nemen. De heer Verkuyl deelt de reden mede waarom de Com missie thans een liooger schoolgeld voorstelt dan eerst was bepaald. Over het eerste voorstel was de Commissie niet vergaderd geweest, en had elk lid een bijzonder gevoelen; thans heeft spreker zich met dat van den heer Knaap ver- eenigdten gevolge waarvan het schoolgeld wordt voorgesteld als boven is vermeld. De heer Bultman is tegen een zoo hoog schoolgeld. Spreker acht dat niet in het belang der gemeente of van belang- hebbenden. De heer Knaap zegt dat hij, als lid der Commissie, het schoolgeld heeft voorgesteld zoo laag als hij meende dat kon, want er gaat veel af voor schoolbehoeften. De heer Verkuyl zegt, dM de vermindering voor twee of meer kinderen uit een gezin 00k gebleven is. De heer 't Hooft vraagt of die zaak zoo wel goed uitvoer- baar is; het is moeijelijk te zeggen voor elk vak zooveel; hij wijst er voorts op dat nog een lokaal wordt gebouwd voor het uitgebreid onderwijs, en meent dat al de kinderen dan toch wel van bedoeld onderwijs zullen gebruik maken. De Voorzitter merkt opdat men de kinderen niet kan verpligten om van dat onderwijs gebruik te maken of alle vakken te leereu. Den heer de Breuk bevreemdt het, dat nu weder hooger bedrag wordt voorgesteldin de vorige vergadering werd

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1