Lanflbonw. 1885. Vrijdag, 12 Januarij. No. 2. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. \\\AW) Prijs van het A_bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Hoofd-Ageutcii voor (lit Weekblad, te Haarlem P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 39 Januari 1883. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 30 November 1882, Wijlie10 Jan. In de laatste jaren is in deze streken veel bouw- en weiland veranderd, omdat de melkerij en vee- fokkerij veel meer voordeel oplevert dan de bouwerij. Hoe langer hoe meer leggen de landbouwers zich op 't fokken van vee toe, daar de veeprijzen voortdurend stijgen. Enorm hooge prijzen werden in den laatsten tijd door de boeren ge- vraagd en toch werden de beesten door de opkoopers, die meerendeels uit Pruisen en Belgie kwamen, genomen; zelfs voor Russische rekening werden inkoopen gedaan. ilAARLENIHERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterl{jk W.oenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. de Heeren Door den kerkeraad is tot predikant der gemeente Iloofd- dorp beroepen ds. J. G. Bruiningte Yreeswijk. Uitslag van de op 9 dezer door den Notaris J. L. van der Moer in het logement ,,de Wapens van Haarlemmermeer te Hoofddorp gehouden verkoopingen. Eene Herberg, aan den Yweg bij den Kruisweg, L 1, bewoond door H. van Rijn. KooperN. Weber, te Haarlemmermeer, voor/ 2525.— Vijf hectaren land, nabij Hoofddorp, Sectie J J, Kavel 4. Kooper: H. Gieske, te Haarlem, voor B800. In 1882 werd te Haarlemmermeer aangifte gedaan van: 176 gevallen van mazelen 5 gevallen van typhus en febris typho'idea, en 1 geval van diphtheritis. Door de Rijks- en Gemeente-politie te Haarlemmermeer werden in 1882 opgemaakt261 processen-verbaalwaaron- der 53 wegens overtreding der drankwet. Naar men zegt, is eenigen tijd geleden zekere R., arbei- der te H., getrouwd met eene vrouvv die p. m. 40,000. bezit. Dat huwelyk is door een makelaar tot stand gebragt waarvoor hij van R. 1000.belooning zou ontvangen. Toen de makelaar zich om zijne belooning aanmeldde, werd hij evenwel van de deur gewezen. Ondank i3 's werelds loon. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 cents. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Catalogussen zijn a 10 Cents verkrijgbaar. Sommige lezers worden herinnerd, dat zij in 't bezit zijn van boeken die reeds lang hadden behooren te worden terug bezorgd. GEBORENAnnegje, dochter van P. Post en W. de Vos. Willemina Johanna, dochter van G. W. van Driel en A. deWaal. Mattheus, zoon van D. Offerman en C. T. Pranpoise. Ma- rijtje, dochter van K. Koningen en H. E. Verhoeve. OVERLEDEN Maria van der Mooren, oud 74 jaar, wed. van T. Cardol. Hendrikus, oud 11 dagen, zoon van B. Winkel en P. Kouwenberg. Alida, oud 14 jaar, dochter van N. van Andel en A. Reep. LEVENLOOS GEBOREN Een kind van Jannetje van Zanten (ongehuwd.) ONDERTROUWD geene. GEHUWDgeene. des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. (Slot, zie ons vorig Nommer.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. XI. Alsnu komt weder in behandeling het schrijven van het Hoofd der School Nr. 6 waarbij hij het Gemeentebestuur opmerkzaam maakt, op de onvoldoende hulp op zijne School, en den jammerlijken toestand van het onderwijs, tengevolge van die onvoldoende hulp (zie de notulenvan 26 October 1882, Nr. 17) De heer de Breuk zegtde gemelde school te hebben be- zocht; er waren ingeschreven 140 leerlingen er waren in de kleine school aanwezig 70 leerlingen, dat te veel is. Spre- ker stelt voor, om nog een hulponderwijzer te benoemen, en zulks om den toestand van het onderwijs te verbeteren. Het onderwijs in nuttige handwerken zal dan als tot hiertoe worden voortgezet door de vrouw van den hoofdonderwijzer. De heer Tensen merkt aan, dat er dan ook weder eene afscheiding noodig is. De heer Verkuijl ziet er geen groot bezwaar in dat twee onderwijzers in een lokaal onderwijs geven dat werd vroeger ook altijd zoo gedaan. Het voorstel van den heer de Breuk, om nog een onder- wijzer te benoemenwordt in stemming gebragt en verworpen met 8 tegen 6 stemmen. {Tegen stemden de Heeren van Vuuren, Pruissen, 't Hooft, Ran, Knaap, van RiessenVerkuijl en Biesheuvel. Voor de Heeren: Suidgeest, Tensen, Bultman, de Breuk, Klapwijk en van Riessen. XII. Naar aanleiding van het besluitdaaromtrent geno- men in de vorige vergadering, wordt alsnu aan de goedkeu- ring der vergadering onderworpen het navolgende raadsbesluit De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Overwegende, dat de tegenwoordige bezoldiging van de beide Wethouders dezer gemeente, in verband met de aan die betrekking verbonden werkzaamhedente laag moet geacht wordenmet het oog ook op de bemoeijingen in zake het Burgerlijk Armbestuur, dat in deze gemeente aan het Collegie van Burgemeester en Wethouders is opgedragen; Gelet op Art, 94 der Wet van 29 Juuij 1851, Stbl, Nr. 85; Heeft besloten Aan Heeren Gedeputeerde Staten der pro- vincie Noord-Holland voor te stellen de jaarwedde der Wet houders, bovengenoemdte verhoogen met 100.voor ieder, en alzoo te bepalen op 250.—- voor elk. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Na voorlezing van dit besluitwordt het zonder hoofde- lijke stemming vastgesteld. XIII. Is aan de orde de beooeining van eene vroedvrouw voor de standplaats Lijnden, In de bus zijn bevonden 12 geldige en 2 blanko briefjes, waaruit bij de opening blijkt, dat uitgebragt zijn op mejuf- vrouw A. M. Boersma, geb. StapelteHeteren, 12 stemmen, die alzoo is benoemd, en wordt de infunctietreding bepaald op 1 Januarij 1883. XIV. Wordt gelezen een adres van A. Borst en 9 andere onderteekenarenalien te Hoofddorp wonende, waarbij zij den Raad opmerkzaam maken op den slechten toestand waarin de dorpsweg in sectie J J verkeert, en verzoekende dat daarin moge worden voorzien. De Voorzitter stelt voor, dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, tot het doen van een voorstel hieromtrent. Zulks wordt goedgevonden. De heer Verkuijl spreekt over den slechten toestand van den dorpsweg bij J. Wijnen, te Nieuw-Vennep, en zou wen- schen dat daar wat Zand op werd gebragt. De Voorzitter zegt, dat zulks zal worden gedaanwanneer ook de Wethouders het goedvinden. De heeren de Breuk en Suidgeest spreken over de slechte afwatering van een paar wegen te Nieuw-Vennep. De Voorzitter zegt, zulks te zullen doen opnetnen. XV. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van een schrijven van deD Districts-Schoolopziener te Haarlem waarbij de wenschelijkheid wordt betoogd van het oprigten van een cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers en hoofd- onderwijzeressen, en wel te Hoofddorp, en verzocht wordt dat de Gemeenteraad daartoe jaarlyks zal beschikbaar stellen eene subsidie van 750.benevens vrij gebruik van twee vertrekken, met vuur en licht, liefst op twee namiddagen in de week. Alsmede wordt voorgelezen een adres van negen onderwijzers aan verschiliende scholen in deze gemeente, waarbij zij den Gemeenteraad verzoeken, het oprigten van een cursus, als boveubedoeldte willen bevorderen. Op voorstel van den heer de Breuk wordt besloten deze stukken te stellen in handen van de Plaatselijke Schoolcom- missie, om advies. XVI. Wordt gelezen een adres van Antje Meurs, weduwe N. van der Pol, te Nieuw-Vennep, houdende verzoek dat aan haar moge worden verkocht een perceel dorpsgrond, om daar op eene woning te bouwen. Bij geen der leden daartegen bezwaar bestaandewordt zonder discussie of hoofdelyke stemming besloten, aan Antje Meurs, weduwe N. van der Pol, wonende te Haarlemmermeer te verkoopeneen gedeelte grond ter grootte van ongeveer 612 centiarenuitmakende het kadastrale perceel, sectie N, Nr. 1313, voor het geheel groot 0.06.12 hektaren, en ge- legen in sectie P P kavel 1onder voorwaarde dat de ver- koop geschiedt tegen betaling van een koopprijs van 60 cents de centiare, en dat de kosten van overdragt enz. komeu ten laste van de koopster. XVII. De Burgemeester deelt mede dat de onderwijzer P. Dammes, van School Nr. 4ten gevolge van een been- breuk zich bevindt in het gasthuis te Utrecht, en zijne ver- pleging aldaar wel enkele weken zal duren. Naardien de School gedurende dien tijd zonder zijne hulp is, vraagt de Burgemeester of men nu al vast zal benoemen een ander onderwijzer, omdat die toch later noodig is, als het nieuwe lokaal gereed zal zijn. Wordt besloten nog geene oproeping van Sollicitanten te doen, en, op voorstel van den heer de Breuk, dat Burge meester en Wethouders zullen trachten tijdelijk in de be staande behoefte te voorzien. XVIII. De heer Bultman vraagt of er eene opgave is van de plaatsruimte in de Scholen op 1 Januari 1883 De Voorzitter zegtdat daaromtrent een brief is ingekomen van het hoofd der School Nr. 4, waaruit blijkt, dat in die School ruimte te kort is. Deze zaak zal bij Burgemeester en Wethouders worden besproken en dan later bij den Raad komen. De heer Verkuyl vraagt, waarom er nu in School Nr. 4 weder plaats tekort Isterwijl er vroeger gezegd werd dat er ruimte genoeg is, en er daarom geen School aan den Yweg beboefde gebouwd te worden. De Voorzitter zegt, dat er ruimte tekort is, volgens de bestaande wetwaarop de heer Verkuyl antwoordtdat die wet toen ook reeds bestond en bekend was, en zulks niet goed gaat. XIX. De heer Bultman herinnert aan de herziening der strafverordeniDgen. De Voorzitter zegt, dat zulks wacht op de invoering van het strafwetboek. XX. De heer de Breuk vraagt vergunning in de School te Nieuw-Vennep eene bijeenkomst te mogen houden om te spreken over de oprigting van eene vereeniging ter bevorde- ring van getrouw schoolbezoek. Bij geen der leden, bestaat bedenking tegen het verleenen dezer vergunning. De Vergadering wordt daarna gesloten. Border, 9 Jan. Onder datgene, wat bij het landbouw- bedrijf in korten tijd en met geringe moeite de meeste voor- deelen kan opleveren, behoort zeker wel de varkensteelt. Als bewijs daarvan kunnen wij vermelden dat door A. Bruins, landbouwer te Westdorp, in het late najaar van 1880 zijn aangekocht twee jonge biggen. De eene daarvan bragt het volgende jaar eerst tien jongen ter wereld welke, zes weken oud, van de hand werden gedaan voor 70, en later nog 15 waarvan dertien ter markt werden gebragt, Twaalf wer den weder verkocht met zes weken voor/75 en eene wat later voor /23. Gedurende de afgeloopen zomer werden weer zes biggen van deze zeug verkocht voor/57 en de zeug zelve, niet gemest zijnde, voor/60. Dit is dus een bedrag van 285 en nog zijn er bij denzelfden landbouwer uit deze varkensfamilie aanwezig eene zeug met negen jongen en twee drachtigen. Deze cijfers toonen dus aan hoe. groot de voordeelen, zelfs bij geringe moeite, kunnen z(jn. Had men zich meer bijzonder op de voortteling van dit geslagt toegelegdzoo zouden de voordeelen nog aanmerkelijk grooter kunnen zijn geweest. Het bestuur der afdeeling „Zaanlandsche gemeenten" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft voor de Internationale Landhouw-tentoonstellingin 1884 te Amster dam, ruim f 500 aan vrijwillige bijdragen door inteekening verkregen, aan het hoofd-comite overgemaakt. De agenten der beetwortelsuikerfabriekanten zijn weer be- gonnen met de landbouwers contracten te sluitenvoor het gewas suikerbieten 1883, tegen /II per 1000 kgr. en geven 100 voorschot per hectare. Uit de Tielerwaard schrijft men dat de prijs der aardap- pelen in de laatste dagen zeer steeg. Voor goede soorten wordt 5 a 6 per mud besteed. Daar de oogst ongunstig was, is er dit jaar weinig ter verkoop voorhanden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1