1883. Vrijdag, 23 Februarij. No. 8. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. V ier-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Ilaarlcmmermeer. i« \\NVfU/ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- IIoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 22 Februari 1883, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 14—20 Februari 1883. GEBOKEN: Johanna Berendina, dochter van P. H. de Rnijter en A Beets. Laurens, zoon van T. Smit en M. Spaargaren. Martinus, zoon van H. van Soest en M. van 't Riet Cor nelis, zoon van J. H. Roose en A. van Eks. - Jan, zoon van J. de Reus en H. van der Wal. - Gerardus Johannes, zoon van Prijs der .Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Juiste opmerkingen over handels (hulp) meststoffen. Kali ter bemesting van aardappelen. 8 5 8 11 12 9 16 ut <u bi iIAARLEMMERMEER Prijs van een enxel Nommer 15 Cent. de Heeren des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Ioorzitterde Heer J. W. Lantzendorffer. legenwoordig 12 leden; afwezig de heeren Kan en Klapwijk. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. II. Bij de uitloting van aandeelen in geldleeningen zijn uitgetrokken: van de leening van 1872, Nrs. 1, 2, 11, 12, 14 en 29, en van de leening van 2 Jan. 1878, Nr. 15. III. Wordt aangeboden een ontwerp van eene algemeene Politie-verordening. Zal ter visie van de leden gelegd en in de volgende Vergadering vastgesteld worden. IV. Komt weder in behandeling het adres tot verbeteriusr van een dorpsweg te Hoofddorp. Na discussie, wordt besloten den Gemeente-opzigter op te dragen een bestek te maken voor het begriuden van een ge- deelte weg bij van Wijnen, te Nieuw-Vennepen de kosten op te geveu van het bestraten van een weg te Hoofddorp. V. Een schrijven omtrent deelname in het kapitaal voor een aan te leggen spoorweg Haarlem—Utrechtwordt aan- gehouden. VI. Alsnu is weder aan de orde het adres, ingediend aan Gedeputeerde Staten, waarbij bezwareu worden ingebragt te^en de onlaugs vastgestelde verhooging van schoolgeld voor Meer Uitgebreid Lager Ouderwijs. De in de vorige vergadering benoemde Commissie brengt daaromtrent rapport uit. Na vele discussien wordt besloten, dat rapport in te zenden aan Gedeputeerde fetaten, als anlwoord op bet verzoek van Ge deputeerde Staten om te adviseren op het ingezonden adres. Voorts wordt, op voorstel van den beer 't Hooft, besloten, om alle concept-besluiten, die bij den Kaad in behandeling zullen komen, een week te voren ter lezing te lessen voor de Kaadsleden. 6 So Omtrent een voorstel van den heer Pruissen, om de notulen der Kaadsvergaderingen te doen drnkken('twelk A. van de Stadt wil doen voor 60 per jaar), en die notulen aan de Kaadsleden te zenden, staken de stemmen; zoodat daarover in de volgende vergadering weder zal moeten worden gestemd. VII. Ingekomen zijnde een schrijven van den Districts- Schoolopziener te Haarlem, waarbij aanmerkingen worden medegedeeld op bet ingezonden plan tot bijbouw van een blJ scbool Nr. 4, besluit men, den Gemeente-opzigter op te dragen een bestek en opgaaf van kosten in te zenden van dien bijbouw, ingerigt zoo als door den Scboolopziener is aangegeven. De Vergadering is daarna gesloten. Ja&sen en J. van Warmerdam. Christina Maria, dochter r 'r C ™S eU 'aar' Bastiaantje Adriana, dochter van F. Groeneveld en G. Ylieg. - Cornelia, zoon van P. van der Linden en M. Brand. Laurentius, zoon van P. Hoff en A. Scholten. Maria Adriana, dochter van J. Biemond en A. Verhagen. Jacob, zoon van A. de Boo en M. Doets Jan zoon van J. Vis en E. Verzijde. Hendrika Margaretha, dochte^ van D. van der Vis en M. Groeneveld. LEVENLOOS GEBORENEen kind van M. Broxterman en L. van Bavel. v °!rE^I)EN Kkas Langeudoen' oud 35 iaar> gehuwd met p feuId'Jk- Adnanus van Riessen, oud 67 jaar, gehuwd met A Stortenbeker. Antonia Kooijman, oud 67 jaar, weduwe van L. Roubos. Labina, oud 19 dagen, dochter van A. Gootjes en A. erkuijl. Maria Josina Louisa Gutknegt, oud 51 jaar, gehuwd met K. Touw. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VA\ I1(I\G1 C°, te Amsterdam. Utterly ft Woenadag. ONDLRTROUWDP. Geus met M. Hogewoning. D. Bur- gersdijk met A. Luyten. GEHL WD: J. Slagt met N. Schouten. P. Schooneveld met A. van Westenbrugge. Op den 15 Februarij j.l. overleed te Haarlemmermeer de heer Adrianus van Riessen, opzigter van den Haarlemmer- meerpolder, lid van den Gemeenteraad en zetter voor 'sRijks directe belastingen te Haarlemmermeer. In de plaats van den beer L. J. Rinkel, die verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen, is tot voorzitter van den Schinkelpolder te Aalsmeer gekozen de heer K. Moleman, en tot poldermeester in diens plaats de heer J. Helsloot. Men heeft den hedendaagschen onderwijzer wel eens bij een trekvogel vergeleken, en werkelijk men treft niet zelden vele aanrakingspunten tusschen hen aan. Zevenhuizen o. a. heeft een schooldie ongeveer 300 leerlingen telt. In den tijd van naauwelijks 10 maanden zijn 4 (hulp-)onderwijzers eervol ont- slagen5 werden benoemd en 2 bedankten voor hunne be- noeming. Er komt een belasting op de staatslotery. Op de heele loten komt 3 zegelregtwat voor de populaire twintigjes op 15 cents komt te staan. Zij, die gewoon zijn geen door- gefourneerde briefjes te koopenmaar klas voor klas te be- talen zullen bij elke fournering 3 cents voor 't zegel bij te passen hebben. V\ ij vernemen, zegt het Ev. Zonfjpgsbl., dat bij de Regering het voornemen bestaat, om de werkzaamheden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens verzameld, op welke wijze deze beperking van dienst bet best is overeen te brengen met de wenschen der belang- hebbenden. Zwolle, 15 February. Op de paardenmarkt van heden waren ruim 300 stuks, meest werkpaarden, aangevoerd en bestemd voor de slagtbauk. De handel was middelmatig. Men gaf voor le soort werkpaarden 450 a 500, 2e soort"/300 a 400, 3e soort/175 a 275; Priesche paarden /150 a 225; ponny's 100 a 150; voor de slagtbank 20 a 45. De ma'isteelt zal dit voorjaar in Limburg voor goed aan de orde komennu de heer Oorten er herhaaldelijk op aange- drongen en de groote voordeelen daarvan duidelijk in het licbt gesteld heeft. Deze teelt hangt in haar stelsel zamen met de uitbreiding van de Limburgsehe veeteelt, waarin het middel gezocht moet wordeu om een einde te maken aan de landbouwcrisis in die provincie. Men zal de mais (groenmais) vooral trachten te verbouwen als tusschengewas, met matige bemesting, na snijrogge, incarnaatklaver, witte klaver, vroege aardappelen, winter oliezaad en dergelijken, volgens de me- thode van baron de Corvisart. De opbrengst aldus verkregen is wel matig, maar kost ook weinig en bevordert de mest- productie in plaats van haar te verminderen, zooals met den aangejaagden of geforeeerden miiisbouw bet geval is. De stier Willem, nog geen 4 jaren oud, bekroond op de tentoonslellingen te 's Gravenhage, Alkmaar en Gouda, Nr. 82 van het Rundvee-stamboek, toebehoorende aan den heer J. J. Bakker, directeur der kaasfabriek te Wieringerwaard, is tbans verkocht voor 815 aan den heer C. Gorter, te Weesp. Onder de koeijen van den heer Swatjes op den huize Nijen- beek onder Voorst, is het miltvuur uitgebroken; reeds zijn vijf van d'e dieren afgemaakt; er waren ruim 80 stuks od stal. y Een zestal vleeschhouwers te Haarlem hebben van den Com- missaris des Konings in Noordholland dispensatie verkregen, om vee uit Duitschland in te voeren. Zij hebben ruim°20 stuks van daar overgebragt. Ook de Zwolsche vleeschhouwers hebben reeds van hunne dispensation gebruik gemaakt; reeds werden per spoor 10 prachtige vette koeijen ter slagting aldaar uit Duitschland aangevoerd. Eenigen tijd geleden heeft zich te Ruurlo ook eene landbouw. commissie gevormduit welgestelde boeren bestaandeom goede en goedkoopere voedingsmiddelen voor het vee zich te kunnen aanscbaffen. Uit Gelderland wordt geschrevendat, indien er geen buitengewoon ODgunstige omstandigheden gedurende den bloei- tijd komen, 1883 buitengewoon veel vruchten kau opleveren, want de boomen vertoonen alien zeer veel vruchthout en hebben van vorst uiets geleden. Het puikste Kamper-eilaudseh hooi wordt wegens den ruimen voorraad thans verhandeld voor f 32 de 1000 k<r. Binnendijksch hooi wordt zelfs verkocht voor 18 tot f 22. Van de ongeveer 50 veehouders in het Koegras (Noord- lolland) zijn er slechts 5die hunne schapen niet aan de bekende ziekte, veroorzaakt door het aanhoudend vochtige weder, hebben verloren. Van de 1500 stuks zyn er slechts 150 in leven gebleven. De ontvangsten van het in 1882 te Wageningen gehouden landhuishoudkundig congres hebben bedragen 4326.07. Het tekort, ten bedrage van 332.45, wordt gedekt'door het waarborgfondswaarvan slechts 20 pet. noodig is, terwyl 80 pet. wordt gerestitueerdo. a. ook aan de gemeente Wa geningen, die voor 1000 in het waarborgfonds Lad deei- genomen. Een groot gedeelte van Friesland's bevolking beleeft teo-en- woordig treurige tijden. A1 de landbouwers, en met dezeiT de duizende onderhoorigen of arbeiders, die het gedeelte van Fries- land bewonen dat uit bemwgroud bestaat, klagen steen eu been, en met recht. De granen brengen geene hooge prijzen meer op, ja zijn, in verhouding tot den arbeid, huur van den bodem' zaaizaad enz., veel te goedkoop. Het vlas is in sommige streken veel te kort en te slecht geworden om den arbeiders met braken den kost te laten verdienen. Enkelen, en dit zijn nog de gelukkigen, verdienen met dezen arbeid per dog 45 of 50 cent, waarvan sommige gezinneu, bestaande uit 9 men- schen, moeten leven, waarvan huur betaald wordt enz. Geen wonder dat in de hoofden van hen, die gezond en sterk, flink kunnen en willen werken, het denkbeeld tot uitvoering komt om in de nieuwe wereld hun geluk te beproeven. De bewoners van den grashoek zijn er veel beter aan toe; het vee wordt met zooveel geld betaald als men op fatsoen- Hjke wijze vraagt, altijd is de vraag groot; voor het hooi geeft men van /35 tot/40 de 1000 KG. boter en kaas zijn pnjzig en de veestapel over het algemeen gezond. Menschen met veel ervaring voorspellen, dat vele bouwboereu hun grond tendeele in grasland zullen laten veranderen en zich op de veefokkerij gaan toeleggen. Ook in andere provincien trouwens scbijnt daartoe neigiog te bestaan. De heeren Saturnino Panino en M. C. Jantos Goy hebben in het district Papantia (Mexico) planten gevonden, uit welker vezels een stof kan worden gewevendie in glaus, fijnheid en slerkte op zijde gelijkt en in alle kleuren kan worden geverfd. Men voorspelt reeds een geheele omwentelinc in de fabricage van zijden stoffen. Een opstel van dr. Leuthold te Senn in het Schiceiz. landw. Zeitschr. emdigt met de navolgende opmerkingen, die wij van te veel belang achteo om ze niet mee te deelen. 1. De hulpmeststoffen kunnen bij alle culturen met voor- deel gebruikt worden. 2. Vooral bij klaver, lucerne en esparcette geven zij, be- hoorlijk gebezigdverrassende resultaten, zelfs bij zeer oude klaverakkers. 3. De beste tijd voor uitstrooijen is de herfst; voor de phospaten het voorjaar. 4. Nooit moeten zij op bevroren grond uitgestrooid wor den; het beste is in smeltende sneeuw of voor invallende regen. 6. Bij aardappelen mogen geen kunstmeststoffen gebruikt worden, die veel stikstof bevatten, omdat deze anders al te veel in het loof schieten. Nog minder mag men hulpmest stoffen regtstreeks op de pootaardappels zelf brengenmaar moet men deze eerst met aarde bedekken. 6. Bij het gebruik van hulpmeststoffen bij graan moeten zij ondergeegd worden. 7. Nooit mag men deze meststoffen te diep in den bodem brengen, want dan komen zij buiten het bereik der wortels. 8. Het strooijen van hulpmeststoffen over een zwak win- terzaad moet door eggen worden gevolgd. 9. Van hulpmeststoffen mag men slechts in behoorlijke afwisseling met stalmest gebruik maken. LandbCt.) In het Journal fur Landtc. zyn proeven opgenomen ge daan met bemesting van aardappelen met kalisalpeter. Deze bemesting verhoogde de opbrengst aanmerkelijk. Natronsal- peter en superphosphaat gaven 5170 kilo, kalisalpeter en superphosphaat 8070 kilo per hectare meer dan op grond

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1