Over kanker in de kaas. geoogst werd, die niet met de me9tstoffen bedeeld was. 250 kilo kali vermeerderden de opbrengst met 2900 kilo per hectare en bevorderden ook den groeide knollen waren grooter. In het laatste deel van het vegetatietijdperk ver- hinderde de kali ook de schadelijke inwerking van de stik- stofbemesting op de vornsing van zetmeel. Geldelijk was het resultaat der kalibemesting ook gunstig. De kalibemesting kostte per hectare 59,45 Mark dus 35,67), de grooter opbrengst aan aardappelen, 2900 kilo, werd voor 92,80 Mark, dus f 55,68 verkocht; er was dus een netto verschil van 33,35 Mark, op 20,01 per hectare. In eene vergadering der afdeeling Opmeer en Omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw gaf bovengenoemd gebrek aanleiding tot eene uitvoerige gedachtenwisseling. De inleider van het punt ter bespreking, de heer J. Zijp Kz. te Abbekerk, ontwikkelde de stelling dat kanker in de kaas veroorzaakt wordt door schimmels, wier talrijke sporen, door de lucht gedragenzich op de korst neerzetten en daarua door de korst heen breken, eindelijk door weelderige ontwik. keling het onbruikbaar worden der kaas ten gevolge hebben. Hy wees er op dat dit gebrek nu meer voorkomt dan vroeger: dat de oorzaak niet in minder goede bereiding ge- legen is, maar dat het kwaad voort woekert door besmetting heeft men eenmaal met dit gebrek te kampen, dan komt men er niet gemakkelijk af. Tot staving van het beweren van den inleider dat kanker in de kaas aan schimmels moet worden toegeschreven werd aangehaald het oordeel van Dr. Hollmann te Edam, die in zijn. „Handboek voor den Kaasmaker" op bladzijde 184186 dit gebrek beschrijft. Verschillende sprekers voerden nu hierover het woord. Allen erkennende dat het kwaad toeneemt, meenden som- migen dat kanker alleen bij magere kaas voorkwam, (Hollman acht ook de magere kaas meer vatbaar), terwijl anderen door voorbeelden aantoonden dat dit niet uitsluitend het geval is. Enkelen waren van oordeel dat luchtstroomen (tocht) het kwaad deden ontstaan en bevorderden, anderen dat zuivere lucht vol- strekt niet hinderlijk was. Het voorjaar werd voor schadelijker gehouden, dan de andere tijden van het jaar. Allerlei middelen werden aan dc hand gedaan om het kwaad tegen te gaan. Het middel van Van de Water te Haarlem, dat misschien goed kan werken, vond men te duur. De kazen jong wasschen en dan met olie insmeeren werd als onkostbaar aanbevolen, en ook met goed gevolg beproefd, maar niet altijd afdoende bevonden. Vrij eenstemming was men het gevoel van den inleider toegedaan, dat kanker door schimmels veroorzaakt wordt, dat ze door besmetting kan ontstaan en dus de grootste reinheid bij het bereiden, bij het zouten en bewaren alle aanbeveling niet alleen verdient, maar een gebiedend vereischte is; dat derhalve wanneer het gebrek op een kaasmakerij zich ver- toon een afwassching der kaasborden, zoutkisten al wat met de kaas in aanrakiug komt, met kokend water, loog, choorkalk of bleekwater zeer aanbevelenswaardig is. Bjj het keeren der kazen beginne men steeds met de jongste om met de oudste te eindigen. Er werd op gewezen dat in de kaaspakhuizen in dat opzicht veel te verbetereu viel; dat zorgvuldige reiniging daarvan met loog en chloorkalk en het herhaaldelijk witten der wanden gunstigen invloed zou hebben en een krachtig middel zou zijn om ook daar het kwaad te bestrijden. Namens de Afdeeling, Het bestuur T. Spaander, Voorzitter. C. Koppes, Secretaris. De Minister van Kolonien, jhr. mr. W. M. de Brauw. heeft, gelijk te verwachten was, na het Billitonvotum zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangeboden. Door het comite van uitvoering der koloniale tentoonstelling is bij de Hooge Regering aanvraag gedaan, om aan die ten toonstelling eene verloting van daarop aangekochte voorwerpen te verbinden. Zij zal bestaan uit 30 serien ieder van/ 100,000, en moet dus 3.000,000 opleverenwaarvan de helft zal worden besteed tot aankoop van prijzen. De prijs van het lot zal slechts 50 cents zijn. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben aan de Staten dier provincie voorgesteld, aan het comite voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam een provinciaal subsidie van 1000 te verstrekken. Thans is behalve deze subsidie toegezegd: door Noord-Brabant 1000, Gelderland 3000, Zuid-Holland 5000 Noord-Holland/8000, Zeeland 2000, Utrecht 2000, Groningen 2000, Drenthe 600, Lim- burg 1000, zamen 24,500. Eriesland heeft zijn bijdrage afhankelijk gesteld van de vraag of het Rijk subsidie verleent. Van vertrouwbare zijde ontving de Leeuw. Ct. het volgende uittreksel uit een brief van een offlcier te Atjeh, dd. 7 Januarij 11.: „Het is hier tegenwoordig in Atjeb geen „couleur de rose". Ik geloof dat de toestand zelfs slechter is dan hij ooit is geweest. Zulke sterke benden als wij tegenwoordig aanhou- dend tegenover ons hebben, waren vroeger onbekend. Van 1 Januarij tot heden, dus in zes dagen, hebben wij bij ver schillende ontmoetingen 52 dooden en gewonden gekregen." De hoofden der Zoeloe's beginnen te protesteren tegen de Engelsche verdeeling van hun grondgebied. Aan bun be- minden Vorst Cetewayo is slechts eene kleine strook lands gelaten en het gansche volk erkent hem als Souverein. De troonrede, waarmede het Engelsche Parlement geopend is levert weinig nieuws. Egypte discht de hoofdschotel op, en 't is een geregt dat ieder kent. Engeland is er meester zoo het beweert tot elks genoegen. Turkije is daar- mede tevreden, en was het dat niet, men zou er weinig notitie van nemen. De hoofdverklikker van de Iersche moordenaarsbende is nu een der leden daarvan en tevens lid van den gemeente- raad van de Iersche hoofdstad De aanvoerder onzer bende zeide hij was te Dublin, een mandien wij niet kennen en die aangeduid werd onder den naam Nommer een. Die man scheen over veel geld te beschikken. De zaamgezworenen waren van oordeel, dat de moordwape- nen uit Londen kwamen. Keizer Wilhelm en zijn eerste staatsdienaar genieten thans een goede gezondheid en een geneesheer, die door von Bismarck reeds jaren lang wordt geconsulteerdzou gezegd hebben dat hij nog wel 20 jaren meekon. Men begint reeds allerlei toebereidselen te maken voor de krooning van den Czar van Rusland, die, zoo als men weet, eindelijk in Mei a. s. zal geschieden. Aan de munt te St. Petersburg worden gouden, zilveren en bronzen gedenkpenningen geslagenen de hofjuweliers zijn bezig de kroon-insignes in orde te maken. Die Keizerlijke insignes mogen eerst regt kostbaarheden heeten. De kroon is drie millioen roebel waard. Zij is met heerlijke diamanten, paarlen en robijnen versierd. Bij de krooning van Catharina II werd zij voor het eerst gebruikt. De schepter, die vervaardigd werd bij de troonsbeklimming van Paul I, is versierd met den diamant Orloff, die. even als de Koh-I'Nor, afkomstig is uit den schat van den Grooten Mogol en op acht millioen roebel geschat wordt. Te zamen vertegenwoordigen de kroonjuweelen een waarde van 32 mil lioen roebel. Het kleed, dat de Keizerin van Rusland by de krooning dragen zal, moet een waar kunstwerk zijn uit zilverbrocaat en zilverborduursel. Het borduursel rondom den zoom van het kleed heeft aan den sleep een breedte van ongeveer YI0 meter en het zilver is zoo zwaar dat de sleep alleen ruim 10 kilogram weegt. Aan een pelshandelaar te St. Petersburg is opgedragen de vervaardiging van twee met hermelijn gevoerde purperen man tels voor den Keizer en de Keizerin. Met dezelfde stoffen zal een reusachtige baldakijn versierd zijnen de trappen van den troon zullen met een hermelijn tapijt zijn bedekt. Alleen voor den baldakijn zijn niet minder dan 30,000 hermelijnvellen noodig. Men moet de rust, die thans in Rusland schijnt te heerschen, niet overschatten. Het gif, dat het geheele rijk aansteekt, van Kamschatka tot aan den Weichsel is niet geweken. Niet te Petersburg of te Moskou hoort men den polsslag van den staat. Hoe in waarheid de toestand is wordt duidelijk als men een blik werpt op het biunenland. Grenzelooze ellende, waarheen men ook ziet, verrotting en bederf overal. Men vraagt den landbouwer uit het noorden en verneemt, dat het volk daar verhongert en omkomt, dat geheele streken een woestijn worden, tengevolge van landverhuizingeu! Men vraagt den bewoner van 't rijke zuiden: hetzelfde antwoord! Men vraagt den eigenaar van °ele mijlen vruchtbaren bouwgrond; het is niet mogelijk, zegt hij, den landbouw te blijven uit- oefenen: geene orde, geen recht, geen geld en geen arbeid. Diefstal en bedog van boven, luiheid en bedrog van beneden; men bespeurt op het platteland niets van de regeering dan alleen dit, dat de politie de belasting komt innen. Van de honderd boeren in de dorpen weten negentig niet hoe zij het leven zullen rekken tot den volgenden oogstzij eten zemel- brood en rekenen op aalmoezen. Vreeselijke dingen hoort men uit het noorden en zuiden; alleen in 't westen, in de niet Russische provincien heerscht nog zekere welstand en de regeering doet haar best om dien te vernietigen. En niemand gelooft meer aan de toekomst! Den 11 dezer zfln in Rusland 7 personen tot verlies hunner burgerschapsregten en verbanning naar Siberie veroor- deeldwegens schromelijke misbruiken in het beheer der Petersburgsche onderlinge crediet-instelling sedert 1870. De hoofdkassier Britnew en zijn voorganger Kassatlin hadden de maatschappij voor meer dan een millioen roebels bedrogen. Er zijn te Cincinnati (Vereen. Staten) door de over" strooming niet minder dan 15,000 menschen op de boven- verdiepingen van hunne huizen gevangen, die niet anders dan met bootjes te bereiken zijn. Er moeten veel zieken onder hen wezen. De openbare gebouwen zijn vol vlugtelingendie aan alles gebrek hebben. De kamer van koophandel heeft te hunnen behoeve 5000 dollars geschonken; particulieren bragten nog 10,000 dollars bijeen; de gemeenteraad stond een som van 75,000 dollars tot hunne ondersteuning toe en besloot staats- hulp in te roepenook voor de nagelaten betrekkingen der omgekomenen bij het instorten van het spoorwegstation. Alle zaken staan stil. Het overstroomde gedeelte van de stad, dat een uitgestrektheid heeft van ongeveer 5 mijlen, is ju'ist dat waar de grootste winkels, magazijnen, gasfabrieken en spoorwegstations zijn. Te Braidwellin Illinois is een diamanlmijn ingestort. Twee en zestig menschen moeten daarbij het leven verloren hebben. De ramp is ook al een gevolg van de overstroomingen. Uit Coevorden wordt het volgende medegedeeld Toen gister- avond de landbouwer Hendrik Eggink te Vossebelt van zijn land- werk te huis was gekomen, klaagde hij over pijn in de keel. Zijn vrouw gaat daarop uit om een of ander voor hem te halen maar toen ze kort daarna terug komt, is haar man reeds overleden. Uit Soest is gevankelijk naar Utrecht getransporteerd zekere S., te Baarn woonachtig, schilder van beroep en gehuwd, beschuldigd van moord, gepleegd op een pasgeboren kind van zijn eigen doch- ter Het kind zou door hem begraven zijn in den tuin a eh ter zijne woning, terwijl een zijner kinderen het misdrijf zou hebben ont- dekt en openbaar gemaakt. Een jonge dame beproefde dezer dagen haar geluk eens in de speelbank te Monaco. Of ze rood of zwart speelde is onbekend, doch alleen weet men dat ze met een bankbiljet van 100 fr. kwam en met de niet onbelangrijke som van 100,000 fr. vertrok. Wat echter nog het mooiste van de zaak is, is dat de jeugdige geiuk- zoekster aanvankelijkj hoegenaamd niets had en begonnen was met een valsch bankbiljet. Des anderen daags bemerkte men het, doch zij verontschuldigde zich door te zeggen, dat het haar onbekend was. Het geld Meef dan ook in haar bezit. Te Amersfoort is Woensdag jl. een huwelijk voltrokken, waar van geen der acht daarbij compareerende personen konden lezen of schrijven. Onder hen waren verscheiden jeugdige personen. En dat in 1883. Aan het strand nabij Noordwijk is door een knaap aldaar te huis bekoorende, een zeldzame vondst gedaan. Hij zag daar na- menlijk een flinken zalm liggendie vermoedelijk door een sterke golf op het drooge was geworpen. De jongen maakte er te Leiden 27 voor. Als een eigenaardig staaltje van Amerikaansche manieren wordt verhaald, dat onlangs te Independance, in Missouri, de onder-direc- teur der gevangenis is afgezetomdat hij met den beruchten ban- diet Frank James, die onder zijn toezicht gesteld wasnaar den schouwburg is gegaan. Dat 's nog eerst een burgemeester Te Zevenbergen werd als zoodanig benoemd de heer J. van der Minne. De man was zoo verheugd over zijn benoeming, zoo dankbaar voor de eer die hem te beurt viel, dat hij bij zijn installatie aan de Gemeente cadeau gafeen brandspniteigen vinding, bijzondere constructie, waarde 1000. Het vermogen van Bischoffsheim wordt op ongeveer 80 millioen frs. geschat. De erfgenamen zijn Eernaud Bischoffsheim, die te Parijs woont, mevr. Montefiore Levi, vrouw van den Luikscken senator, en mevr. De Hirseh, vrouw van Baron De Hirsch, wiens vermogen, naar men zegt, reeds meer dan 200 millioen frs. be- draagt. De Raad vun Brussel heeft besloten aan een der straten den naam van den overledene te geven. De ongelukken, die met de geleidraden der electrische verlick- ting zijn voorgekomen, hebben een Amerikaanschen knaap van 12 jaren op het denkbeeld gebragt ratten door electriciteit te dooden. Om een stukje spek, dat aan een metalen draad hangt, te grijpen, moet de rat op een ijzeren plaat staan in verbinding met een Leidsche fleschzoodat de rat op het oogenblik, dat hij het spek grijpt, gedood wordt, als had de bliksem hem getroffen. Hij, die zijn neus in alles steekt, Niet let op wat hem zelf ontbreekt, Doch wel wat anderen mankeeren, Wordt vaak goed op zijn plaats gezet, En zoo zijn eer al wordt gered, Hij kan zijn neus geducht bezeeren In het afgeloopen jaar zijn in de Vereenigde Staten 730 moorden bekend geworden, dus ongeveer 2 per dag. 101 moordenaars werden opgehangen. Van die moorden zijn 138 in den staat New- York gepleegd: in de stad New-York 76 en in Brooklyn 14; in deze beide steden kwamen slechts vier executies voor. Voor eenigen tijd huurde een boer een knecht, en zei„Jan, veel praten doe ik niet. Als ik zoo maar eens met de vinger wijs, dan beduidt dit: //Jan, ga aan je werk tDan passen wij goed bij elkaar, baas zei Jan, want als ik b.v. zoo met het hoofd schud, dan beduidt dit: Ik bedank er hartelijk voor!" Vrouw des huizes, tot de kamenier. Maar, Rikaheb je nu alweer een nieuwe japon aan? Rika. Mevrouw heeft immers ook een nieuwe japon gekregen Mevrouw. Dat is heel wat anders! Die heb ik van mijn lieven man Rika. Wel, Mevrouw! ook mijn japon is van uw lieven man Een sehipper uit Strijensas, die voor dronkensehap teregt stond, antwoordde op een vermaning van den kantonregter, om te zorgen dat het niet weer zou gebeuren: «Dat kan ik je niet vast be- looven, mijnkeer." Advocaat. Vriendje, je draait te veel om de waarheid heen! Wanneer je als client met je advocaat onder vier oogen bent, moet je de waarheid zeggenwant liegen doe ik naderhand wel voor jou Griet. Geef mij een schelling 'k wil naar't Beestenspel eens he»n, Hans. Kijk in den spiegel, wijfdaar ziet ge er gratis een. Koning Tibau van Birma heeft uit louter vreugde dat hij vader werd, alle gevangenissen laten openzetren. Tegelijkertijd liet hij echter zijn schoonvuder ombrengen. Donderdag is te Noordlaren de boerenhuizing van E. Brands afgebrand. Vijf varkens en een kalf kwamen o. a. in de vlam- men om. Eenige dagen geledeu reisden een heer en eene dame te zamen op een Belgischen spoorweg. Eensklaps zeide de heer tot de dame: n Zoudt gij niet gedurende vijf minuten naar buiten willen kijken?" Dit gebeurde, en vijf minuten later was de heer in eene dame verkleed. Doch nu zeide de eerste dame//Zoudt gij niet vijf minuten lang u naar het venster willen keeren?" En dit ge- schiedde eveneens, en zie, nu was de dame in een heer veranderd! «Ik geloof," zeide de laatste, »dat wij beiden het hazepad willen kiezen. Wat hebt gij misdaan?" »Ik heb de bank van Engeland bestolen." »En ik ben de politiebeambte J. Seatlandgard," zeide de andere, en een revolver uithalende, voegde hij er bij„geen gekheden, gij zijt mijn man." Zekere G. te Kampen, ontving dezer dagen de boodschap om zieh te vervoegen aan het kantoor der registratie. Hij begaf zich daarheen en mogt de verblijdende tijding hooren, dut hij aan sue- cessierechten in de nalatenschap van wijlen zijn vader, die reeds geruimen tijd overleden was, te veel had betaald de somma van 5en halven cent. Gedurende dezen korten winter heeft de bekende Eriesche hard- rijder O. W. v. d. Berg, van Rijperkerk, toch nog ongeveer/220 gewonnen. Te Nes op Ameland is aangespoeld een nog levende potvisch. Het vervaariijke dier is omstreeks tien meters lang en twee meters dik. Men denkt er 4000 liters traan van te krijgen. Voor het eerst sedert zeventien jaren heeft men onlangs te Baltimore de wet, die geeselstraf op vrouwenmishandeling stelt, toegepast. De veroordeelde was een neger. „Ach, mijnheer, u hebt nu werkelijk dat proces voor mij ge wonnen. Ik ben u ten hoogste dankbaar, doch kan u voorloopig niets aanbieden dan een erkentelijk hart. Advocaat//O, ik bid u, geef dat aan mijn klerk; deze krijgt al die kleinigheden. „Uwe dochter is een ware parelzeide een vleijer tot eene dame. //Bijgevolg ben ik dan parelmoer antwoordde deze. Een dame ging rond met een bus voor de armen. Een oude, riike gierigaard, naderende, fluisterde haar gramstong toe//Ga maar voorbijIk heb niets." »Goed, dat ik dit weet; was het antwoord, //dan kan ik er voor zorgen, dat ge by de uitdeeling niet vergeten zult worden." Wanneer gunt gij u eigenlijk overdag wat rust Als we ge- geten hebben, slaapt zij gewoonlijk een uurtje. Wie Mijne vrouw. Ja! maar ik vroeg, wanneer gij wat rust r Wel, als z ij slaapt, dan heb i k rust. Vraag. Voor wie moet iedereen den hoed afnemen Antwoord. Voor de kappers.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2