- 54 Internationale Vectentoonstelling; 1883 te Hamburg. Te Muiden is Maandng op de plaals des onlieils het lijk gevonden van Gerrit Kreuner, een der nog vermiste slagt- offers van de ramp. Het lag ruim een voet onder den grond, geheel met aarde bedekt. Een hond krabde daar den grond weg en trok een kous naar boven. Dit gaf verraoeden dat er mis9chien ieta te vinden was. Men vond den ongelukkige nog geheel gaaf. Burgemeester en Wethouder9 van Amsterdam hebben be- kend gemaakt, dat de Groote Voorjaars-Paardenmarkt zal gehouden worden op Donderdag 15 Maart e. k., op de Vee- markt aldaar en tevens herinnerd, dat van de paarden en veulens, op deze markt aangebragt, geen marktgeld zal worden geheven. De handel in vette kalveren in de Meieiij van 's-Hertogen- bo9cb blijft goed gaan, bijzouder wat Holland en Londeu belieft; in de laatste plaats moet veel vraag beslaan en worden ook goede prijzen besteed, doch naar Brussel gaan de verzendin- gen slap. Men mue-t daar in dezen tijd veel concurrentie oudervinden, uit bet laud zelf. In de provineie Qverijsel is in den laatsten tijd zeer weinig handel in hooi. De hooipers te Wanneperveen, die jaarlijks millioenen ponden aflevert, staat al weken lang geheel stil. Er schijnt geen aftrek te zijn. In de gemeente Aduard, met ruim 2000 inwoners, groo- tendeels landhouwers en veehouders, en bevattende 8002,25.40 hectaren zwaren kleigrond is voor de Internationale Land- bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam bijeengcbragt de belangrijke som van 2,7 5. De Gemeenteraad van Nieuwer-Amstel daarentegen heeft besloten, 800 subsidie uit de gemeentekas te verleenen aan de aldeeling Nieuwer-Amstel, van de Maatschappij van Land- bouw, voor de in 1884 te Amsterdam te houdt-n tentoon- stelling. Als een bijzonderbeid wordt gemeld, dat eene koe van den landbouwer U. Romkema te Joure, een kalf ter wercld heeft gebragt, wegende 108 halve kilo's. In het Noorden des liijks wordt bier en daar veel werk gemaakt van het mesten van vee, een bed.ijf, dat bij de tegen- woordige duurte goede winsten afwerpt. Zoo verkoclit te Oosterwjjtwert persoon, in een koop 12 ossen, voor/375 het stnk. Te Rilland (in Zeeland) zijn nu reeds vroege aardappelen ge^oot. Door de zachte weersgesteldheid hebbm de werkzaam- heden op bet land reeds een aanvang genomen, terwijl de ontwikkeling der vruchtboomen voor den tijd van 't jaar bui- tengewoou is te noemen. Bij een veehouder onder Voorst zijn 5 prachtige rnnderen, die door het miltvuur werden aangelast, afgemaakt. In den- zelfdcn stal bevinden zich ruim 80 stuks rundvee. Men schrij-ft uit de Betuwe: Dank zij den overvloed van hooi, zijn de boeren hier niet gretig om bun vee te verkoo- pen.' De slagterg loopen vergeefs de stallen af. De prijzen stijgen enorm. Voor nucbtere kalveren wordt zelfs 25 en meer betaald; voor 't vee wordt 50 cents per pond geboden, maar de vraag blijft het aanbod overtreffen. Verhoogiug der vleeschpryzen schijnt dus weldra verwacht te kunnen worden. Bij den landbouwer S., onder Cappelle (Z.-Holh) zijn 35 runderen, als verdacbt van longziekte, onteigeud, om te wor den afgemaakt. In de nabijheid van Terborgh vertoont zich eene ziekte in de rogge, die de kenteekenen draagt van veroorzaukt te wor- tleji door het zoo gevreesde roggemaatje. Dit microscopisehe diertje, dat in Duitschland, met name in Westfalen, zooroede op eenige Limburgsche zandgronden en enkele streken van Overijssel, zulke groote verwoestingeu op de rogge-akkers heeft aangerigt, was tot heden in deze streken van Gel-derland niet waargenomen. De hooihandel begint in de Tielerwaard een weinig te her- leven. Tegen 11 a 12.50 per 1000 halve kilogr. word- het thans scLeep gebragt. Wei vallen de prijzen den landt bouwers tegen, doch er is nog zooveel hooi voorhanden, dat er "-een 9tijging te verwacbte.n is. Juist het tegendeel is het geval met de aardappelen, waarvan weinig aanwezig is. Ze zijn dan ook dunr; goede soorten gelden 5 a/6 per mud. In den ruidwesthoek van Groningen en het aangrenzende •deel van Friesland beerscht groote sterfte onder de schapen. Hoewel men als oorzaak veelal galziekte noemt, schijnt men bier veeleer met een leverziekte te doen te hebben, daar bij vele schapen de lever volkomen ontbonden bleek. Ongetwij- feld zal die groote sterfte van grooten invloed zijn op de prijzen der schapen. In het Westerkwartier en Opsterland worden de nog ongeboren lammeren nu al verkocht voor/10 a 15 per stuk. Naar men verneemt, zullen de eerste groote Internationale wedloopen op de reubaan van den heer Bert Brouwer te Nijmegen dit jaar den 19 Mei e. k. gehouden worden. De landbouwvereeniging te Breslau beeft eene premie van 1000 Mark uitgeloofd op de uitvinding van een goedkoop. gemakkelp en afdoend middel ter verdelging der veldmuizen, De antwoorden op deze prijsvraag moeten voor 31 Augustus worden ingezondem Te Avignon woont een landbouwer van 102-jarigen leeftijd, die voor vijf jaren nog hertrouwde met een vrouw van 48 jaar. De ecbtelieden genieten een volmaakte gezondheid. De bij Z. M. besluit van 13 Februarij 1883, N°. 10, benoemde Commissie ter bevordering der belangen van de Nederlandsche inzenders op de in 1883 te Hamburg te hou- den internationale veetentoonstelling, hield op 26 Februarij te Utrecht eene vergadering, waarop alle leden tegenwoordig waren. Tot secretaris der Commissie werd het lid de heer P. F. L. Waldeek te Loosduinen gekozen. Er werd besloten om voor inzenders, die rundvee willen inzendente voldoen bet plaats- of inleggeld, de kosten van assuranties en de kosten van voe- der tijdens de tentoonstelling, wordende bij voeder hieronder niet begrepen, terwijl bij de middelen van vervoer op vermindering van vraehtprijzen zal worden aangedrongen. De Commissie behoudt zich echter het regt voor, bij al te groote inzending niet al het aan te geven vee aan te nemen, in ieder geval zal het vee kuunen worden gekeurd. De prijzen, behalve de eere- of verzameliugprijzen, komen geheel ten voor- deele der inzenders. Met spoed zal aan de Hoofdbesturen der verschillende Provinciale Landbouwmaatschappijen van een en ander worden keuois gegeven en hunue medewerking worden verzocht door, zooals reeds in Friesland bestaat, het benoemen eener com- issie, die in het belang der inzenders in die Proviucien werk- zaam is te benoemen en zoo mogelijk ook fiuancieel deze zaak te steunen. Nog werd een Dagelijkseh Bestuur benoemd, bestaande uit den voorzitter der commissie, den heer rar. C. J. Siekesz o/d Cloes bij Lochem, jWr. mr. C. van Eysinga te Leeuwarden en den secretaris, die ook tijdens de tentoonstelling de commissie zullen vertegenwoordigen en de Ni derlaudsche inzenders, die nog nadere informntieu bij den secretaris te Loosduinen kun nen verkrijgen, zullen bebulpzaam zijn. Ons Ministerie heeft een ruwen stoot ontvangende Tweede Kamer heeft met 66 tegen 12 stemmen geweigerd aan zijn verlangen te voldoen, om de census-wet spoedig te behandelen, en wel vdor en afgescheiden van de wet omtrent de kiesdistricten. Het Ministerie, reeds zoo zwak op de beenen, zal moeijelijk kunnen blijven staan, en op dit oogenblik zal zeker bij het- zelve ernstig de vraag overwogen worden ontslag vragen of de Kamer outbinden. Het laatste zal voor het Ministerie geen heil aanbrengen bet heeft geene vrienden bij de verschillende partijen, het vindt geene sympathie noch bij de liberalen, noch bij de beide clericale partijen, noch bij de conservatieven. Wat zouden dan eene ontbinding en nieuwe verkiezingen baten? Daardoor zou misschien eeDe der partijen versterkt en eene andere ver- zwakt worden, maar, wat er ook gebeurde, altijd zouden er vijandeu vau dit Ministerie gekozen worden. De Ministers, al zijn ze niet geheel blind, moeten dit ook inzien, en zij zullen zich daarom wel wachten een beroep op het volk te doen, zeker als zij kunnen zijn, dat dit volk eene uitspraak ten hunne nadeele zal geven. Wij hopen ook waarlijk niet, dat zij de zaak op bet uiterste zullen drijven en, met de Julij- verkiezingen in het verschiet, voor dien tijd nog eens uoodc- loos bet land in onrust zullen brengen. Een later berigt meldt, dat de heer Van Lijnden aan de Kamer heelt medegedeeld, dat het Kabinet collectief ontslag heeft gevraagd. Na die mededeeling, verklaarde de heer Van Lijnden, dat de Regeering bereid is eenige spoedeischende ontwerpen van administratieven aard af te doen, en is de Kamer verdaagd tot Maandag a. s., te 2 uren. Aan jhr. mr. W. M. de Brauw is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Kolonien, met daukbetuiging voor de gewigtige diensten door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen; aan den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip zijn tijdelijk de functien van Minister van Ko lonien opgedragen. Het Uitvoerend Comite voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-teotoonstelling te Amsterdam heeft besloten geen aanvrao'en van het buitenland en binnenland meer toe te laten, daar de gebouwen en terreinen overvuld zijn. Zij, die op de terreinengebouwen en inrigtingen bebben te makenzullen voor het einde der volgende week naauwkeurige aanwijzing van door heu verkregen plaatsruimte ontvangen en in de ge- legenheid gesteld worden met den bouw aan te vangen. De Nieuwe IJselbode meldt: Een plnimpje van ons strafstelsel. Een dief verscheen voor eenige weken voor den officier van justitie te Utrecht. Deze vond het jeogdige heer- schap wel wat brutaal en maakte den veelbeloveuden 22jarige de opmerking, dat men hem wel eens voor heel zijn leven kon inrekenen. Ken glanB van genoegen verspreidde zich over het gelaat van den dief en, als ware hem ook voor geheel zijn leven huisvesting en onderhoud verzekerd, begon hij reeds aan zijn daukbetuiging. Inderdaad een pluimpje voor ons ver- standig, humanitair strafstelsel! Diefstal wordt langzamerhand hetzelfde als het nemen van een polis in een levensverzekering- maatschappij. In de maand Maart zal het proceslustig publiek in Belgie te gast kunnen gaan op de behandeling van den moord op Bernays, gepleegd door de gebroeders Peltzer. Het dossier stukken, tot de beschuldiging behoorende, is ter beschikking gesteld van de aduocaten der gebroeders Peltzer. Dvnamiet overal dynamiet Ook te Brussel had men eene ontploffing van dat moord- tuig, en bij onderzoe.k naar de oorzaken van die ontploffing, hee'ft men een aantal papieren in beslag genomen, waaruit is gebleken dat er een ontzettend Europeescb complot bestaat, 'twelk ook in Belgie eene vertakking heeft. Onraiddellijk na die ontdekking is er door de Regering in cijferschrilt getelegrafeerd naar Weenen, Parijs, Berlijn en St. Petersburg, en elk oogenblik ziet men arrestatien te gemoet. Drie huizen te Brussel worden streng gesurveilleerd. De Fransehe Kamer heeft eene motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen met 368 tegen 93 stemmen. De Minister-President verklaarde dat de besluiten, waarbij pretend'euten van bun rang bij het leger vervallen worden verklaard, geteekend zijn. Eene gemotiveerde orde van den dag, waarbij de kamer ook in deze belangrijke zaak van baar vertrouwen op de Regering blijk gaf, werd aangenomen met 395 tegen 103 stemmeri. Hoe langer boe fraaijer. De bekende Fdlix Pyat be- veelt den kiezers van Belleville (een der arbeiderswijken van Parijs, die vroeger Gambetta afvaardigde), zekeren Berezowski te kiezen als lid der Kamer, omdat hij „werkman, konings- moordenaar en galeiboef" is. Door het Russische hof worden voor de aanstaande kroningsfeesten 6000 kellners verlangd, die vreemde talen spreken. Zij, die Fransch en Duitsch spreken, genieten de voorkeur en kunnen 10 roebels daags verriienen. Alleen voor het bedienen der vreemde Prinsen worden 2000 bedienden aangenomen deze moeten echter goede aanbevelingen hebben. De Provinciale Raad te Novgorod, die de vrijheid nam den Czaar op den droevigen toestand van Rusland te wijzen, en ook te zeggen wat daarin eene gunstige verandering kon brengen, beeft daarmede het gewone resullaat gehad. De Minister van Binnenlandsche Zaken meende zijn Sou- verein geen beter advies te kunnen geven dan dit: hef dien Raad op!" Een uitstekend middel om het volk in de armen der revo- lutionairen te drijven. En dat wij zeggen het op nieuw op den vooravond der kroning Een Czaar lean niet leeren. Volgens een particulier telegram van de InddpendanceBelge, is in een badinricliting te St. Petersburg een zelfmoord gepleegd door een jongmensch, die sedert lang verdacht werd van tot geheime staatkundige genootschappen te behooren. Voor hij stierf zou deze jonkuran aan den bij hem geroepen commis- saris van politie medegedeeld hebben, dat hij door bet om- wentelingscomite wa9 aangewezen om den Czaar op den dag zijner kroning te dooden, maar dat hij liever zichzelven van het leven had beroofd. Het laatste nieuws van de overstroomingen in Amerika is, dat de regens hebben opgehouden, een kouder temperatuur is ingevallen en bet water der Ohio langzaam maar gestadig zakkend is. De schade in het Ohio-dal wordt op 20 millioen dollars begroot. Benedeti Louisville is het gevaar echter nog niet geweken en te Cairo is de rivier boven de gevaarlijn ge- komen. Voorts is de Mississippi rijzende, voor een groot deel door het water dat van den Missouri afkomt, en tusschen Cairo eu Memphis wordt voor nieuwe overstroomingen gevreesd. Het Haagsch Dagbl. weet te melden dat de muntbiljetten wier tegenwoordige vorm tot vele bedenkingen aanleiding geeftdoor nieuwe vervangen zullen worden zoodra een meer geschikt model gevonden is. Dcll winkelier in manufacturen op Rechtboomsloot te Amsterdam raakte telkens goederen ,kwijt, zonder dat het hem kon gelukken den dader te ontdekken. Op een avond zag een meisje een stuk rood baai uit het Luis breugen. Zij waarsehuwde den winkelier en nu bleek dat zijn zoon de dader was in vereeniging met een der vroege re knecbts die een oud bekende der justitie is. 't Navolgend schrikwekkend berigt vindt men letterlijk in een Amerikaansch blad „De Philadelphia Record annoneeert de aan- komst van de gevreesde Siberische sueeuwvloo, een beest, dat twee- maal zoo ver kan springen, tweemaal zoo hard kan bijten en twee- maal zoo lang leeft als de gewone vloo. In de zoogenaamde wormkoekjeswelke aan kinderen worden o-e"evenbeviudt zich eene zekere hoeveelheid Santonine. Een Inaapje 'van 6 a 7 jaren is daarvan te 's Gravenhage bijna het slagtofl'er geworden. Hij had zes pastilles opgegeten en werd doode- lijk ziek. Het mogt aan de vereenigde pogiugen van drie doctoren gelukken zijn leven te redden. Een goede les voor anderen. Wat van het geld voor sigaren sterken drank of andere zaken van weelde besteed kan tot stand gebracht worden, is af te leiden uit het voorsteldoor eeu kastelein te Boise City in Itaho aan het gemeeutebestuur gedaan. Deze wil, wanneer hem het uitslui- tend recht om te tappen wordt toegekend, al de schulden der ge meente betalen, in het tractement van den predikant voorzien en elke vijf jaar eene nieuwe kerk doen bouwen. Te Stafa, kan ton Zurich werd onlangs een 3-jarig kind, dat voor het liuis zijner ouders sneeldedoor een haan een oog uitgepikt. Het kind droeg eene roode das; dit wekte wellicht den toorn van het dier op. De bisschop vau Breda heeft in zijn diocees bevolen, dat de kosters voortaan niet meer het beroep van herbergier mogen uit- oefenen en zij uit hun betrekking moeteu worden ontslagen, die zich aan misbruik van sterken drank scbuldig maken of zich in hun vrije uren veelal in de herbergen ophouden. Eene geldelijke bijdrage van de rederijkerskamer te Tholen was door de hervormde diaconie aldaar geweigerd, omdat deze van »zulk" geld niet gediend is. De rederijkerskamer heeft nu het besluit genomen om niet de armen de dupe te doen zrjn en zai daarom het geld overmaken aan de Spijscomrmssie en de Vereeni ging tot wering van bedelarij. Naar de Standaard verneemt, is men in de trcurige noodzakelijk- heid geweest, den heer S. Heinis, notans te Westzaan, Zaturdag wegens krankzinnigheid naar Meer en-Berg te vervoeren. Te Maaseijk zijn in de vorige week ontdekt zeven ongeschonden menschengeraamten. Zij hadden ijzeren ketens om den hals, ter- wiil het hoofd gedeeltelijk versteend was. De plaats waar deze geraamten zijn gevonden, was de voormalige strafplaats voor de berugte bokkenrijders, van welke velen door den drossaard Clerx naar den galg werden verwezen. Meermalen was opgemerkt, dat de offerbus in de R. C. kerk te Dockum ledig was, zoodat het vermoeden ontstond, dat deze door vreemden geledigd werd, waarom twee personcn zich in de kerk verscholen. Daar kwamen twee kinderen, een meisje van la jaren en haar broerfje van 12 jaren, A. v. D. en K. v. D. Het meisje opende met een sleuteltje de bus, nam het geld er uit en sloot haar weer. De Arrondisseraents-Regtbank te Leeuwarden heett haar deswege veroordeeld tot 2 jaren en 5 maandeu gevangemsstraf en haar broertje vrijgesproken. Onlangs hebben te Jena op een dag 21 tweegeveehten tusschen studenten plaats gehad. Men maakte daarbrj gebrurk van met goed scboongemaakte sabels, en tengevolge daarvan lijrien nu bijna al de studenten die er aan deelnamen, aan bloedvergiftigmg. Dn hnnner zijn reeds overleden en twaalf anderen verkeeren in een bedeukelijken toestand. Onlangs stond te Leitmeritz een man wegens diefstal teregt, die toen zijn verdediger, dr. Schiller, hem uaar zijn vroegere die - stallen vroeg, bekende, dat hij eens bij dr. Schiller zelven een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2