1883. Vrijdag, 9 Maarl. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EE POLDER-BELANGEN GEWTJJ). Vier-en-Twintigste Jaargang. i\o. 10. d Prijs van het A-bonnement in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. lloofd-Ageaten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 28 Februarij6 Maart 1883. Internationale Veetentoonstelling 1883 te Hamburg;. IIA 1 It L E M M E It M E E It Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. (tfltertyk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. de Heeren De beer J. Klapwijklid van den Gemeenteraad te Haar- lcmraermeer en president-kerkvoogd der Hervormde Gemeente Abbenes, is op den 7den dezer overleden. Velen zullen in hem een groot verlies lijden. GEBORENCatharinadochter van J. N. van Putte en C. Kroon. Mariadochter van J. de Hoog en J. van Andel. Jacoba, dochter van K. Santifort en H. Bakker. Pieternella t dochter van D. Danweg en J. Mesman. Maartjedochter van C. van Pijpen en G. Papen. Theodorus Leonardos zoon van W. P. van den Hoogen en L. van Doom. Hermina Maria dochter van 3. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Grietje Maria Elisabethdochter van D. Roos en A. S. Schouten. Tijmen zoon van J. C. Versloot en A. Pauvr. Aaltjedochter van J. Tensen en M. Roodenburg. Jannetje Cornelia, dochter van A. Noordam en P. Sonneveld. Wilhelmus, zoon van B. Akker- man en W. C. Yenhorst. Gilleszoon van G. van Oudenaren en P. Meijer. Trijntjedochter van P. de Ruiter en J. Kroes. Clazinadochter van H. Lieuwes en J. Zevenhuizen. Arnoldus, zoon van G. van der Reek en E. van Dronen. Johanna, dochter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven. Hendrica, dochter van E. Hijkamp en C. Bakker. Johannes Willebrorduszoon van A. Vermeulen en G. Masen. LEVENLOOS GEBORENEen kind van S. Planting en M. Swart. OVERLEDEN Annetje oud 14 maandendochter van Arendje Kolle. Johannaoud 4 maandendochter van J. G. van Leeuwen en M. E. van Staveren. Dieuwertje, oud 11 maan den dochter van D. Beets en F. Boon. Adrianusoud 23 jaarzoon van A. Visbeen en G. Oene. Pieternellaoud 6 maandendochter van J. van der Groef en J. van der Voet. Theunis Haster oud 58 jaargehuwd met T. Boon. Pieter nella Jacoba Konijnendijkoud 51 jaargehuwd met C. het Jonk, Cornelis Sleeuwenhoekood 57 jaar, gehuwd met C. Bode. Matje, oud 4 maanden, dochter van P. van der Zwaard en A. C. Noordenhout. ONDERTROUWD: C. Filius met G. Vreeken. H. van den Brink met E. Koppenaal. C. Slimmen met W. Struik. GEHUWD: P. Geus met M. Hogewoning. D. Burgersdijk met A. Luijten. Door de Directie van het begrafenisfonds „Tot nut van 't Algemeente 's-Gravenhage is bepaalddat by overlijden van leden boven de 18 jarendie twee jaren of langer deelgenoot zijn geweest, onverschillig voor welke klasse in- geschreven, boven en behalve het bedrag der gewone uitkeering of begrafenis voor iedere klasse vastgesteld, eene premie van vijf gulden zal worden uitgekeerd. Deze bepaling is ingegaan primo Augustus 1881. In den nacht van 1 op 2 Maart zijn nabij den Lynden toen een bruiloftspartij feest vierde, vier paarden van de gasten heimelijk uit den stal gelaten. Een paard is te water geraakt en heeft daarin den nacht doorgebragtwaardoor het dier veel geleden heeft. De daders zijn nog onbekend. Twee fatsoenlijke burgermannen te Haarlemmertneer waren met hunne vrouwen gezamenlijk met rijtuig een reisje gaan maken. Iemand, die eene grap wilde nithalen, zood eene vrouw naar den knecbt vau een der reisgeooolenmet de boodschap dat hy dadelijk met de noodige kleedingstukken naar H. (een half uur afstand) raoest gaan, want dat zijn baas en vrouw in het water liaddden gelegen. De dienstmeid maakte terstond een groot pak kleeren ge- reed, waarmede de knecht op marsch ging. Men kan de verwondering van den knecht begrijpen toen by te H. komendeontdekte dat er niets van aan en hij dus bedrogen was, zijn pakje weder kon opnemen en naar huis wandelen. De kaatser, die bekend schynt te zijn, zal zeker te zijner tijd wel den bal kunnen verwachten. Op den tweeden Maart werd weder het feest gevierd naar aanleiding van het legaat, aan de school te Abbenes vermaakt door de familie Heye-Zervas-van Voorst, te Keulen woonachtig. Met dezelfde opgewektheid als altijd gingen de kinderen het feest tegemoet, dat echter, door de ernstige zieken in de omgeving der school, geheel anders van karakter was dan gewoonlijkdoch niet minder vermakelijk. Van tijd tot tyd werd er gezongenplaatjes door het ster^oscoop bezien, prijs- raadsels opgegeven en door de kinderen zelven verteld uit de boekjes, welke zij dezen winter gelezen hadden. Sommigen deden dat beel aardig en alien vondeo een Aandachtig gehoor. Tnsschentijds werd aan de belanghebbenden mededeeling ge- daan van bet bedrag der premien, die zij voor bun sparen zouden ontvangenterwijl aan Antje Gijzenberg en Cornelis Lelieveld ieder eenen pry's van drie gulden, werd gescbonken omdal beiden bet vorige jaar geen enkelen scbooltijd hadden verzuimd. Men bevond het brood van den Abbenesser bakker recht smakelijk; de boter, zoo heel duur, toch buitengewoon lekker; bovendien de cbocolade was niet aangebrandde koek, om met geen twee handen uit het lyf te houden en de platen overschoon. Het is anders een gelukkige dag voor die kinde ren geweest. Hoe beerlijk tochals men een ander vreugde en genoegeu kan verschaffen. Met dit feest eindigde tevens het leesseizoen. Door 21 lezers werd gedurende den winter, van October 1882 tot Maart 1883 van de groote leesinrigting gebruik gemaakt; door 110 kinderen van de kleine leesinrigting. Het is een drukke winter voor mij geweest; maar ik heb onlangs gelezen..Heerlijke arbeidals gij ooit een vloek van God waart, hoe groot moeten dan Zijne zegeningen wel wezen 1" En ik ben bet volkomen met Selkirk eens op dit punt. Thans is de extra-werkenstijd voor mijne vrouw begonneu daar reeds op 5 Maart 11. de lessen op de Cornelia eu Sophia Naai- en Breiscbool een aanvang geuomen hebben. Die ge bruik van deze lessen wenschen te makendienen zich aan te melden aan bet achoolhuis te Abbenes, ook die, welke voor verminderd schoolgeld wenschen te gaan. De meerdere uitgave boven de begrooting voor dat onderwijs door ods in bet vorige jaar gedaanis ons welwilleuder wyze door iemand buiten de Gemeente gedekt gewordenzoodat wij er geen schade door geleden hebben. Voor de op te rigten Bewaar-, Naai- en Breiscbool te Abbenes raogt de Commissie reeds vele en velerlei bewijzen van belangstelling en ondersteuning ondervinden zoodat wy, onder verdere aanbevelingveel hoop hebben op den geluk- kigen uitslag dezer goede zaak. Abbenet4 Maart 1883. P. Boekel. Voor het vergrooten van de R. K. kerk te Spaarnwoude, is de laagste inschrijver de lieer J. M. v. d. Weeg, te Haarlem, voor 9200. De opening van een hulp-post- en telegraafkantoor op 15 Maart e. k. wordt te Sloten verlangend tegemoet gezieo. Zijn wij wel ingelichtdan zal deze opening een betere regeling en talrijker bestelling in die gemeente te weeg brengen. In hoeverre dit noodig is, blijkt genoegzaam hieruit, dat in de wijk Osdorp tot heden slechts eenmaal per dag, te 12 uren besteld wordt, terwijl de verzending zoo geregeld isdat zeer weinigen van de bus, die te 12 uren geligt wordt gebruik maken. Wy vestigen de aandacht op eene in dit nommer voor- komende aankondiging van de Amsterdamscbe Afdeeling der Hollandtche Maaitchappij van Landbouwwaarbij onder gunstige voorwaarden, die de mededinging zeer bevorderlijk kunnen zijn, een prijs en premie worden uitgeloofd voor inlandsche dekbengsten. Zoo als reeds bekend is uit verschillende berichten, heeft de Bollandsche Maatschappij van Landbouw f 500 bescbikbaar gesteld ter tegemoetkoming in de kosten van inzenders van vee uit de provincien Holland op de dit jaar te Hamburg te houden Internationale Veetentoonstelling. Het Hoofdbestuur heeft als leden der Commissie benoemd de heeren: C. J. van der Oudermeulente 's Gravenbage; C. P. Hoekte Wateringen; H. P. de Kat v. Hardinxveld, te Dordrecht; Jhr. P. van Foreest, te Heilo; J. Bree- baart Kz.te Winkel; J. Zijp Kz.te Abbekerk, en P. F. L. Waldeck, te Loosduiuen welke Commissie, in overleg met de door Z. M. den Koning benoemde Commissiezal werkzaam zijn. Belanghebbenden kunnen by de leden van bovengenoemde Commissie nadere inlichtingen verkrygen. Opwekking tot medewerking, om ook het Hollandsche vee te Hamburg waardig te doen tegenwoordig zynmag wel overbodig worden geacbt. De eerste aardbeziea van dit jaar zijn den Koning aange- boden door een Ameterdamschen fruithandelaar. Tn den tuin van het Lotel „Berg- en Spoorzicht," te Amers- foortloopt sinds drie weken eene hen met zeven kuikens. Moeder en kroost zien er welgedaan en vrolijk uit, even alsof de Juni-zon lien bescheen. Het 36ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal plants hebben te Veendam den 27 28 en 29 Juny a. s. Blijkens ingekomen ambtsherigteuzijn in het tijdperk van vier weken, dat op 24 Febr. jl. is geeindigd, 5 gevalleu van longziekte waargenomen buiten het spoelingsdistriet, in een stal te Cappelle. In de slagteryen binnen het spoelingsdistriet bleken de Ion- gen van 6 runderen van 5 veebouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte zijn 189 runderen, die met de zieke in aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Ook in Groningen is groote behoefte aan schapen. Aan de verschillende markten worden bijna geen aangevoerd, en de opkoopers, die gewoonlijk de boeren bezoekcn, komen meest onverrichter zake terug, omdat de landbouwers zelf geen vol- doend getal bezitten en de overgebleven exemplaren veel te hoog op prijs gesteld worden. Verschillende omstandigheden hebben tot dit verminderen medegewerkt. De galziekte heeft bijna het geheele jaar door verscbrikkelijke verwoestimgen aan- gerigt; nu men meende, dat dit onheil geweken was, kwam er eene ongcsteldbeidwaardoor nog meer ter slagtbank moes- ten gebragt worden. De leverziekte tast telkens dieren aan, die reeds op het punt stonden van jongen te werpen. Nog ongeboren lammeren worden nu al verkocht voor 12, 14 eu f 15. Vele kooplieden trekkeu naar Oost-Frieslandwaar talrijke kndden schapen voor veel lager prijs dan hier worden gekocht. Krijgt men weder een natten zomer, dan vreest men voor 't zelfde gevaar. Volgens opgave van het Bureau voor Landbouw in de Ver- eenigde Staten, zal de graanoogst van 1882 alle oogsten van vorige jaren in hoeveelheid overtreffen. Men achat den oogst op 500 millioen bushels, tegen 380 millioen in 't vorige jaar (27 bushels 10 hectoliter). Araerika zelf verbruikt daarvan niet meer dan de helft, de andere helft blijft dus disponibel voor uitvoer. Verraoedelijk zal Europa eremvel die hoeveelheid niet kunnen nemen, daar de graanoogst in 'i algemeen in de oostelijke Staten zeer goed uitgevnllen is; in de overige Staten goed en alleen in Engeland slecht. In elk geval moet deze ruime oogst in Amerika zich doen gevoelen in onze graanprijzea't ware te wenschen ook in onze irooc?prijzen 1 Als een merkwaardigheid kan gemeld worden, dat te Alk- manr 10 schapen ziju verkocht voor den koiossalen prijs van f 1000. In den omtrek van Montfoort zyn de prijzen der jongere kalveren reeds de helft gedaald. In plaats van 5 en 6 gulden bet stuk, kan men er thans hoogsteus 3 voor maken. En dat alleen tengevolge van de verklaring der gezondheidscommissie, dat nuchter kalfsvleesch schadelijk voor de gezondheid is 1 Te Oldeboorn is een kalf geboren waaraan een der voorste pooten geheel ontbrak. 't Was flink zwaar en kon op drie pooten staan. Zyn vele liefhebbera, zoo schrijft men ons uit Warfbuizen van 25 Februarij, reeds met den tuinbouw begonnen, in bet kosterij-tuintje staan in een hollen kouden bak de aard- appelen bijna in rijen, terwyl ze aldaar op den gewonen kou den grond ook reeds beginnen door te kijken. Voor droogen nieuwen grond is goed gezorgd en de poters zijn, mooi uit- geloopen, voorzichtig gezet, echter goed onder den grood. Of de vorst ze nog eens zal wegnemenf De tijd zal 't leeren. Met wat zorg hoopt men ze ecbter er voor te bewaren. Op Texel heeft men io het begin van Maart reeds eijeren van wilde eenden gevonden. In 66n nest waren zelfs reeds zes eijeren by elkander. Te Mechelen (Limburg) kreeg verleden week Donderdageen landbouwer een schop van een koe, aan de gevolgen waar- van hij Zaturdag reeds overleden is. Den 28 Febr. heeft het bestuur der Kon. Ned. Tuinbouw- maatschappij Linnaeus, op de hofstede Frankendaalte Wa- tergraafsmeer, afscbeid genomen van de geemployeerden der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1