jemgflfi Berigten. - 38 - Het vervoeileren van injcekuilde (gezuurde) mai's aan melkvee. December ontbonden vennootscbap, en bun gescbenken in geld uitgereikt, oin zich daarvoor een aandeuken naar limine keuze aan te 9chaffen. Donderdas; jl. is eene boerderij met 11 hect., 69 aren en 50 cent, weiland, gelegen in den Diemerpolderpubliek ver- kocht voor 36,950. Deze zelfde boerderij bragt in 1877 33,1 00 op. Uit de Tiderwaard schrijlt men ous, dat de laudbouwers or zeer over klagen dat de grond taai is en aan de spade blijft haugen eoodat zij, die met spitten bezig zijn, weinig vorderen. De kosten van hewerkiflg zijn dientenstevolge 3 a 4 maal hooger dan audere jaren. Er zijn landerijendie 70 A /80 -per hectare aan spaden kosten. Dit i9 bet geval met zwaren kleigronddie door regen- en kwelwater zwaar als lood werd. Gelukkig dat bet 's uachts vriest. Dat maakt bet land mul. De verzending naar Europa, en hoofdzakelijk naar Enze- land, van versch vlcesch uit Araerikaueemt teiken jare toe. Yolgens de jongste statistiekenbedragen deze ver/endingen niet minder dan 27,000,000 p. ossen- en 500,000 p. scha- penvleescJi. Meer dan duizend ijswagens zijn op de Ameri- kaansche spoonvegen voor dit vervoer ingerigtvoorts zijn vijfen- twintig Engelsche stoombooten van ijskasten volgens bet stelsel van Chase voorziendie 4 a 1200 vierendeelen van runderen kunnen bevatten. Naar wij vernemen sehijnt men voor het- zelfde doel en op den grondslag van een nieuw brevet van uitvinding, een yskelder van 100 vierkante voet en vijf ver- diepingen boven elkander te bouwen, waarin 5000 ton ys voor het bevriezen van het vleesch kunnen geborgen worden. De Amsterdamsche afdeeliug der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw heeft in hare vergaderiug besloten een prijs van 100 uit te loveti voor den besten inlandschen hengst die op de paardenmarktwelke 15 dezer te Amsterdam ge bouden wordt, zal worden aaugevoerd. Van wijleaa mevrouw de weduwe De Vos, geboren Wurfbain heeft de afdeeling een legaat van f 100 ontvangenwaarvan de rente hare gestaakte contribute vertegenvvoordigt. De afdeeling besloot bij adres aan den geineenterand hare •instemming te betuigen met het door melkverkoopers te Amsterdam te keniien gegeven verlangen naar verbetering der melkmar'kt. Voor-ts werd door den heer Wafelbakker de wenscbelijkheid betoogd om op de aanstaande Koloniale Tentoonstelling eenige uftstekende exemplaren van ons inlandscb vee te exposeeren. Door den heer Prins, van de firma Prins Zwanenburg, •warden eenige graau- en grassoortenafkomstig uit Dakota in Ameiika, vertoond. Uit -de daarbij gedane fliededeelingen bleek, dat daar gevestipde HoUandsche laudbouwers over den aard van den grond en de producten zeer te vr«denen van meeuing zijndat die met de beste streken hier te laude kunuen wedijveren. Daar ik in den winter zooveel mogelijk voeder voor mijn melkvee -wilde hebben aldus schrijft R. W. in het voor- laatste nr. der Int. Viehh. Zeit., 13 Dec. besloot ik in het voorjaar van 1881 een aantal moigens mais te verbouwen, en wat ik er in den herfst niet meer van kon vervoederen, in te kuilen (in te zuren.) en voor den winter te bewaren. Veel •nieuws levert deze proef niet op, zij het -ook dat ik kan be- vestigen, dat het inkuilen van ma'is goedkoop is en best lukt, weshalve het aan elk kan aanbevolen worden. En ofschoon iedereen de manier kent, waarop men moet te werk gaan, wensch ik toch te beschcyven wat ik voorleden jaar, by wijze van .proef, gedaan .heb. De mais, voor het inkuilen bestemd, had door de eerste sterke nnjaarsvorst in het vorige jaar gele- den, sohoon zij niet geheel wit geworden was, daar zij de ibeide volgende dazen dadelijk werd geoogst en ingekuild. Op leemigen, hooggelegen grond werd een gal van een meter diep gegraven, de nitgegraven grond aan beide kwiten opgeaet en ilaasdoor een kuil gevormd van 2 meter diepte. De mais werd, in ongeveer 1 dnim lange stukken gesneden, in den kuil geworpen en door ossen zeer ste-vig vastget/rapt. Bij wijze van proef liet ik ook eenige lagen mais lang en ongesneden er tusschen leggen. Op den aldus vastgetreden kuil met mais vverd een weinig stroo gelegd, en daarna een laag aarde van 8 voeten zoo, dat het .regenwater goed atloopen kon. Op 20 November werd de kuil geopend, nadat de mais er ongeveer 6 weken in doorgebragt bad. De maislaag was van 2 meter itot op 1 meter hoogte geslonken, niettegenstaande het sterk zamentrqppen door tie ossen.; zij verspreidde de reuk van zuur- kool, scheen eon weinig zuur geworden en werd door de 'koeijen van stonde aan gaanie gegeten. De mais werd met de mestgreep uit den kuil gehaald de lange, ongesneden in den kuil gelegde lagen moesten vooraf stuk gestoken wordeu. Na dat ik van te voren aan mijne koeijen, bebalve per stuk 5 p. krachtvoeder, 50 p. mangelwortelen had gegeven, begon ik •langzamerband deze laatste hoeveelheid te vermluderen en door de ingekuilde mais te vervangen, zoodat ik na 8 dagen 25 p. mais en 25 p. mangelwortelen per stuk voederde, bij welk voeder ik bleef. De hoeveelheid melk en de daaruit ver- kregen boter bleef dezelfde als bij bet voederen met mangel- wortels alleeude boter werd ecbter wit, terwijl zij bij bet voederen van mangelwortels zonder de ingekuilde mais fraai geel was; toch maakte ik denzelfden prijs van 120 Pf. (d. i. dus 0.7 2 per p. Vermeerdering of vermindering der dieren in gewigt heb ik niet nagegaaD op bet oog zou ik zeggen, dat er geen verandering .plaats .had. Ik wil er nog op wijzen, dat dus mais een goedkoop voer is, vooral op ligte gronden, en dat puenigeen er te weinig party van trekt. Ik geloof ook, dat mais op middelmatigen grond een veel grooter opbrengst geeft dan mangelwortelen en toch gemakkelyker en voor min der kosten dan ilit gewas verbouwd kan worden. LdiCI.) Een geloofwaardig gerucht, zegt het Dagblad, meldt dat de Koning het verzohk om eervol ontslag van den Gouverneur- "Genernal 's Jacob heeft ontvangen. Uit den Haag wordt aan het Ilaudehblad gemeld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin niet, zooals aanvankelijk het plan was, van Engeland regtstreeks naar Luxemburg zullen vertrekken, maar eerst op 1 Mei e. k. te Amsterdam de Internationale Koloniale Tentoonstelling zullen openen. Het Dagblad van 's Hage verneemt, dat bet wetsontwerp tot liadere regeling van den kinderarbeid in de afdeelingen der Tweede Kamer een vrij ongunstig onthaal heeft gevonden. De ineerderbeid scheen niet geneigd zulk een tweeden grooten stap op dat gebied te doen, en vooral ook de beperking van den veldarbeid ontmoette vrij wat tegenstaud. Uit Indie is door de Conrad voor de tentoonstelling te Amsterdam vee aangebragt. Het heeft zich op de reis zeer goed gebouden; deue koe en vijf jonge bonden waren gcstorven. Meer en meer bevestigen zich de treurige berigten omtrent het plotseliug verdwijnen van den burgemeester van Loosduiuen. Het sehijnt dat bij velendie hunne effecten of geld aan hem toevertrouwdenop sluwe, lislige wijze be- drogen en door fraaije voorspiegelingen misleid heeft. Ver- sebtidene burgers van Loosduinendie wat gespaard hadden, zijn de slagtoffers van zijne slechte prakiijkeu geworden. Men vreest zeer, dat er cok uit de gemeentekas gelden verdwenen zijn. Mel zekerl.eid deelt men mede, dat onder de door hem financieel benadeelden ook behoort de bij het ongeluk op de Hollandscbe Spoor zoo zwaar gekwelste Israeliet Nathan Deze outviug van de Holl. Spoorwegmaatschappij eene schade- vergoeding van 14,000. llij gaf daarvan 10,000 in „ver- zekerde bewaring" aan den aclitbaren heer burgemeester zijner gemeeute, die ook dat bloedgeld mede nam naar Amerika. In Nooiwegen is de parlementaire oppositie, die, gelijk men weetmet de llegering op zeer gespaunen voet staat voornemens het in staat van beschuldiging stellen der ministers te vrngen. De partijen in Frankrijk staan 9cherp tegenover elkaar. Er zijn weer een pnar dingen voorgevallen in het legerdie stof zullen geven tot veel gesclireeuw tegen de regering door de legitimisten. Een officier te Breves, koionel Lamorelle, vroeger adjudant van maarsehalk Mac Mahon, heeft 30 dagen knmerarrest en verplaatsing gekregen van den minister Thl- baudifl, oindat hij een feest gebouden had op den dag van Garnbetta's begralenis, toen zelfs de legitimistische vereeni- gingen hunne feesten uitstelden. Een jong zee-officier te Lorent zal eveneens gestraft worden, omdat by geroepen heeft: Leve de Koning leve de Keizer 1 weg met de Kepubliek!" De Eiigelsche regering wil bare dappere soldalen in Egypte beloonen met contanten tot genoegen van de meesten dier kiijgsknechteii. Het bedrag dier gratificatien is in ponden sterling {f 12) aldus va9tgesteldeen generaal 1000, de chef van den algemeenen staf 500, een luitenant-generaal 304, een divisie-generaal 152, een brigade-generaal 114, een koionel 102, een brigade-majoor 24, een kapitein 24, een luitenant 15, een chirurgijn-majoor 152, de eerste betaalmeester 34, een sergeant 4, een korporaal 3, een soldaat 2, een trommel- slager 2, ene. cnz. In Eusland hebben in de laatste dagen we6r hier en daar arrestalien van vermoedelijke nihilisten plaats gehad. Yolgens de politie-rapporten, heerscht ouder de orawentelings- partij sedert eenigen tijd weer grootere bedrijvigheid en is het vermoeden gewettigddat ze nog voor Mei (de krooning) het een of ander zal ondernemen. Kolossaie depots van dynamiet zijn ontdekt te Odessa en Charkow. l)e politie doet aanhoudend arrestatien. Onder het leger in den Kaukasus, voornaraelijk te Tiflis zijn verscbeidene arrestatien gedaan. Tot de verdaehten be- hooren drie kapiteins. De St. Ct. behelst een Kon. Besluit van 23 Febr. betreffende de ligting der nationale militie van het jaar 1883. De ligting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee be stemd worden, Naar de provincien verdeeld als volgtNoord- Brabaut 1209, Geldeiland 1338, Zuid-Holland 2121, Noord-Holland 1862, Zeeland 582, Utrecht 514, Friesland 944, Overijsel 758 Groningen 733, Drente 339, Limburg 650. Bij de loting voor de nationale militie te Wijhe is gebleien dat een der lotelingen, een boerenzoon, bij een forschen lichaamsbouw, eeine lengte had van 1.985 M. Uit IJselmuiden schrijft men aan de Zw. Ct. De bodem dezer gemeente sehijnt op sommige plaatsen merkwaardige antiquiteiten te bevatten. Een ingezetenen, die verleden jaar een nieuw perceel betrokken heeft, vond dezer dagen bij het verplauten van eene boom in den grondtwee honderd gave flesschenwelke vobens de kenners onvervalschte Scbiedammer tot inhoud hebben gehad. Te Wiuterswijk heeft zich het niet onaardig, doch zeer zeldzaam geval voorgedaan, dat twee paar jonge lieden zich naar het raad- huis heaven om in het huwelijksbootje te tredendoch onver- rigter zake moesten terugkeeren daar geen der ambtenaren van den Burgerlijken Stand aauwezig was om het huwelijk te vol- trekken. Men vroe" eens aan een vrouw die erge stille kinderen had, hoe ze toch° zoo dominelig waren. nlk weet het nietsprak zij sebouderophalend«Ik en mijn man doen er alles aan en geven ze alle morgen, in plaats van een ontbijt, een flmk pak slaag, om ze wat leveudig te krijgen maar, helaas! 't blijft zooals t is. Eene verrassing. Ik zit gisteren zeer vergenoegd voor het cafe Mans en deuk aan nicte kv-aadsdaar korut op eensmyne vrouw aan Een koopman die te Lyon woonacbtig is, heeft men op zijn terugreis van Italie in den trein een geldtasch octstolen, waarin zich voor 270.000 francs aan diamanten en 6000 francs aan bauk- noten bevond. Te Roermond beeft bij den slagter B. een eigenaardige brand plaats gehad. Een 80-tal hammen zijn n.l. verbrand, waardoor de slagterij geheel onder liep van vet. De brand werd door de buren ontdekt, doch te laat, want de geheele voorraad hammen was reeds verbrand. De Burgemeester te Wolfaartsdijk is wegens bet toevoegen van beleedigende woorden aan toelioorders ter openbare Raadsziting door de regtbank te Middelburg veroordeeld tot 25 boete. Op 66-jarigen leeftijd naar de Scfcans. Bij de invoering der drankwet is in 't gesticht voor vrouwelijke verpleegden te Vcen- huizen eene zaal afgezonderd voor de vrouwelijke veroordeelden naar aauleiding van bovengenoemde wet. Als eersteling in dit appartement is aldaar dezer dagen, voor den tijd van 6 maanden, aangekomen een moedertje van 66 jaren. Een misverstand. Schilder tot zijn model»Ziezoo nu kunt ge wat uitrusten, ik schilder ondertusschen den achtergrond, Zij aO, zoo, dan moet ik me zeker omdraaien." //Liefste engel," vroeg een man aan zijne vrouw, in een spoor- wagen, »beb je daar een goede plaats „Zeer goed, mijn vriend »fs het daar niet te koud, lieve ,In 't geheel nietsehat."»Sluit de deur welgoed? »Dankje Zeer goed!" a Zoo dan zullen we van plaats verwisselen." Ontzettend is de scheepsramp, welke te Sebeveningen voor viel. Regt voor de Scheveuingsche kust sloeg in den storm een daar behoorende bomschuit, Zonder vlijt geen zegen, schip- per P. de Mos, van den reeder Jacob Tuijt, door het breken van den mast, om. Alle zich aan boord bevindeuden, te zamen zeveutieri man, zijn verdronken. Dit hoogst treurig ongeval was met onge- wapend oog waar te nemen en gescbiedde in een oudeelbaar oogenblik. De verslagenbeid is dan ook groot. Een andere schuit, die veronuelukt is, moet de Noord- en Zuid-Holland zijn, schipper C. Prouk, van den reeder Gijsb. Den Dnlk. De bemaiining bestond uit 8 koppen. Niettegenstaande de opening van de wereldtentoonstelling te Amsterdam onherroepelijk op 1 Mei e. k. zal plaats vinden zou menna een bezoek op de terreinen gebragt te hebben toch tot de conclusie moeten komen, dat men tegen dien tijd onmogelijk gereed kan zijn. Nog geen enkel gebouw is voltooid en dan het terrein zelf geeft nog handen vol werk wil er iets smaakvols (en dit is tpch het doel) van gemaakt worden. Men is thans druk bezig met het opboogen van den grond en het aanleggen van wegenbloemperken enz. De spoorweg, die de talrijke inzendingen voor een groot deel naar de terreinen vervoeren moet, nadert de voltooiing en komt wellicht nog voor 15 dezer gereed. Aan alle9 wordt thans met krachtige hand voortgewerkt, maar 't is inderdaad ook meer dan noodig. 't Is zoo spoedig 1 Mei. Deze week worden te Amsterdam 5000 werklieden verwacht ten behoeve van de tentoonstelling. De tegenwoordigheid van geest eener actrice heeft te Chel- seaville, in Texas, een groote ramp verhoed. Kort voordat het laatste bedrijf zou beginnen, werd brand achter het tooneel ontdekt. De directeur was radeloos en wist niet, hoe het publiek te waarschuwen zonder een noodlottige paniek te veroorznken. „Laat mij maar begaan", zeide de damezij trad voor 't voetlicht en hield de volgeude toespraak„Hee- reu en dames 1 Een treurig ongeval maakt het onmogelijk, dat wij verder spelen. Onze directeur heeft zooeven in een aanval van jaloerschheid de jeune premiere doodgestoken en toen zich zelf den hals afgesneden. De lyken zyn naar bet koffijhuis hierover gebragt, waar gij ze zien kunt". Dadelijk stond het publiek op en verwijderde zich om te gaan kijken. De laat9te personen badden het gebouw nog niet verlaten toen de vlammen het gordijn aantastten. In het koffijhuis werd op een lijst dadelijk voor 3600 dol lars geteekendom aan de moedige tooneelspeelster een ge- schenk aan te bieden. Na den slag bij Waterloo ontving de Hertog van Welling ton van Koning Willem I een prachtig landgoed met fraaije bosschen in de nabijheid vau de vermaarde plek waar Na poleons fortuin onherroepelijk verdweenten geschenke. In* gevolge de Engelsche wetten op het bezitregt, gaat de eigen- dom over van den vader op den oudsten zoonen aangezien in de familie Wellington de mannelijke nakomelingschap in regte lijn is uitgestorventreedt de Belgische Slaat in de plaats der erfgenamen van den overwinnaar by Waterloo. De waarde der bezitling wordt op acht millioen geschat. Te Veenendaal is een kindje van ruim een half jaar door het omvallen van een ketel kokende koffie zoodanig gebrand, dat het aan de gevclgen is overleden. De moeder had wel eens vernomen, dat pekel een goed middel tegen brandwonden was, en legde het daarom in dat vocht, waardoor de kleine ondra- gelijke pijnen uitstond. Yolgens een berigt in Der Techniker, is het aan een Duitsch chemist, den heer Sandberger, gelukt, in een der lastigste vraagstukken van onzen tijd een nieuwe en inderdaad schit- terende oplossing te vindende bereiding namelijk van lichtgas en wel uit menschelyke faecalien. Het hotel Zur Stadt Paris, te Breslauwordt thans met dit gas verlicbt. Als uevenpro- ducten der destillatie van de vooraf gedroogde stoffen, verkrijgt men koolteer, vetstoffen en ammonia. Door mej. C. H. Koenenden 2 November 1882 te Am sterdam overleden, is/ 7000 aan de Christ. Geref. gemeente te Amsterdam vermaakt. De heer J. Dirks, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft in de jongste zitting afscheid genomen van zijne medeafgevaardigdeu, daar hij deze week de reis naar Amerika zal aannemen. In de gemeente Ooststellin^werf ontbreekt zoowat van alles. Men heelt er slechts e6n geneesheer voor de 11 groote en kleine dorpen met 10,000 inwoners. Slechts 2 Herv. predikanten zijn er meer. Yoor 6 onderwijzersplaatsen biedt zich niemand aan. Yoor een hoofd der school te Haulerwijk zijn slechts 3 sollicitauten. Te Donkerbroek stierven 2 kinderen zonder geneeskundiaen bijstand aan de kroephoest, die erg heerscht onder de kinderen. I>e geestelijke belangen lijden er zeer, de onderwijsbelangen niet minder, en om er de aimoede te voltooijen, betaalt men den tienden penuing aan gemeeDte- belasting. Een flink en welverriiend „hlaauwtje", in tiveeerlei betee- kenis, heeft onlangs, naar een Russisch blad verhaalt, een adellijk luitenanije te Moscou opgeloopen. De jonge officier vervolgde de doehter van een verver, een beeldschoon meisje, gedurig met zijn liefdebetuigingen, maar gaf, toen de vader hem ruiterlijk vroeg of hij voornemens was zijn schoonzoon te worden, ontwifkende antwoordeu.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2