1883 Vrijdag, 16 Maart. No. 11. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-T wintigste Jaargang. Prijs van Ret Abonnement: in het Jaar Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weehblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 713 Maart 1883. lets over het verplegeu van Paarden. IIA A H L E M M E It M K E It Prijs van een exkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Witterl{jll Woenaiiag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. de Heeren De op 68 en 9 Maart 1. 1. door Dijkgraaf en Heemra- den van den Haarlemmermeerpolder gehouden Verpacliling van het Grasgewas over 1883 van den Ringdijk en de Polderkaden heeft opgebragt van den Eingdijk f 12,968. de Polderkaden1,682. Te zamen f 14,650. Terwijl ze in het vorig jaar 18,600.opbrngten. Bijna dagelijks worden te Haarlemmerrneer brieven terug- gezonden, als onbestelbaar. De voornaamste reden hiervan ishet niet doen van aan- gifte van verhuizingen binnen de gemeente. Ieder wordt dus aanbevolen van het doen van verhuizingen kennia te geven ter Secretarie (niet bij andere personen, want dan wordt er meestal geen gevolg aan gegeven). Verzuim is strafbaar gesteld bij Plaatselijke Verordening, waarin o. a. voorkomt: Art. 3. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen eene maand behooren te worden kennis gege ven ter Secretarie der gemeenteop den voet als hierna is bepaald, te weten: voor een geheel huisgezin, inwonende diensf- en werkboden daaronder begrependoor het hoofd van dat gezin voor afzonderlijk levende personendoor hen zelven. Art. 4. Overtreding van Art. 2 en 3 worden gestraft met eene boete van drie gulden. Het Bureau van Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's namiddags van 14 uur. GEBORENKlaas, zoon van J. van Tol en K. Vreeken. Trijntje, dockter van A. van der Velde en G. Jongkind. Adria- nns Nicolaas, zoon van A. N. Gorlee en G. Splinter. Catharina Adrians, dochter van P. Maaskant en C. A. Kopje. Nicolaas, zoon van S. van der Sluijs en T. ten Hagen. Cornelis, zoon van J. Slinger en D. van Vuuren. Cornelia Elisabeth, dochter van A. A. Overtoom en E. Bes. Eranciscus Johannes, zoon van J. Gedaan eu J. Hijenhuis. Adrianus, zoon van P. van der Burg en H. Los. Jan Cornelis, zoon van H. Bakker eu A. Yerlee. Neeltje, dochter van C. van Egmond en M. van Kerk- hof. Hendrik Jan, zoon van H. J. Boterman en S. Elenbaas. Jacob, zoon van S. van Geest en K. Kool. Dirkje Cornelia, dochter van J. Kool en J. van Schuppen. OVERLEDEN Catharina Adriana Kopje oud 41 jaar, gehuwd met E. Maaskant. Jacob Klapwijk oud 56 jaar, gehuwd met T. Kooiman. Arnoldus, oud 3 dagen, zoon van G. van der Beek en E. van Drunen. Gerritje, oud 1 maand, dochter van Johanna B. Schuilenburg. Engelina, oud 7 weken, dochter van C. A. van Eck en E. van Steenbrugge. Dirk, oud 27 jaar, zoon van J. C. van der Wal en B. D. Meijer. Jan, oud 3 weken, zoon van J. Yis en E. Verzijde. ONDERTROUWDC. Wijngaard (wednr.) met M. Eilander. J. A. Kramer met W. van Driel. P. Pietcrs (wednr.) met Y. Lelieveld (gescb.) GEHUWD J. Langcnberg met C. C. Lahs. Zaturdag is een 10jarig zoontje van de wed. L. van der Zon, te Haarlemmerrneer, zoodanig door een driewielde kar overreden, dat hij in bedeukelijken toestand verkeert. De afdeeling Houtrijk en Polanen der Hollandsche Maat- schappij van Landbouw heeft f 50 bescbikbaar gesteld voor de Internationale Landbouwtentooustelling te Amsterdam, in 1884. Het hoogste bod op het huis van A. Peeters, te Hoofddorp, in publieke veiling op den 15 Maart 1883, is geweest/3000. Het bouwen van eene school van 5 lokalen met onderwij- zerswcning te Diemen, is gegund aan de laagste inschrijvers de heeren G. en W. Yerweij te Uithoorn voor 33,261. De hoogste ioschrijving was 43,240 de raming ongeveer 36,000. De Minister van Justitie heeft, in afwijking van het gevoe- len van een zijner ambtsvoorgangers bij circulaire aan de procureurs-generaal bericht, dat wanneer een veroordeelde ge- vangene is ontvlucht diens straftijd gerekend moet worden op den dag der vlucht te zijn afgebroken, om op dien der arres- tatie wanneer de straf dan nog niet is verjaard te worden voortgezet. In eene andere circulaire heeft de Minister van Justitie als zijne zieriswyze te kennen gegeven, dat het in strijd is met den geest der wet om gelijk bij vele parketten de gewoonte is altijd hooger beroep in te stellen wanneer een veroordeelde zijnerzijds in appel komten dat eene algemeene magtiging aan den griffier tot het opmaken van acten van appel in ieder geval moet achterwege blijven. Voor zendingen van 5 ponden en minder treedt 1 April a.s. tusschen alle stations der Roll. Spoorwegmaatschappij in locaal verkeer eeu nienw tarief in werking waardoor de vracht- prijzen lager dan of gelijk aan die der pakketpost worden. Naar de Purm. Ct. meldt, zyn door een zeer groot aantal kiezers en belanghebbenden te Loosduinen bij de Hooge Re- gering adressen ingediend, met het verzoek om den heer P. E. L. Waldeck tot burgemeester dier gemeente te benoemen. Men schrijft uit Deventer: Het opkoopen van nuchtere kalveren voor buitenlandsche rekening heeft opgehouden. De prijzen, die nog voor weinige dagen f 18 bedroegen, zijn thans gedaald tot 6 per stuk. De zoon van een landbouwer te Mechelen (Limburg) kreeg Donderdag j.l. een schop van een koe, aan de gevolgen waarvan hij Zaturdag daaraanvolgende is overladen. Eike kip haar eerEr is nu eene te Assen, eigen aan J. Lezer, die, na den geheelen winter doorgelegd te hebben, een paar dagen geleden twee volslagen eijeren, door een vleesch- spier aan elkander gehecht, in 't nest lei. Menigeen denkt hierover na, maar hoe dit in zijn werk ging, bleef nog on- opgelost. Op het gehucht Rietgoor (Noord-Brabant) is het mond- en klaauwzeer uitgebroken op een stal van 20 runderen. Door den burgemeester en den heer L. van Driel, Rijks-veearts te Eindhoven, werden onmiddellijk maatregelen genomen tegen verdere verspreiding. Te Giethoorn, waar de handel in hooi den geheelen winler beeft stilgestaan, zijn nu eenige scheepsladingen naar Holland afge3cheept tegen 16 a 18 de 1000 kgr. Het riet is nagenoeg geheel in den band. Afleveringen geschieden tegen p. ra. 43 stuivers de vim. Door den Italiaan Filippo Vignola, intendant van den Ko- ning van Italie en gemagt'gde van eenige landbouwvereeni- gingen, die in de verloopen week de provincie Friesland doorreisde, om zoo mogelijk een 40 stuks best Friesch melk- vee te koopen, zijn Zondag j.l. van den landbouwer A. S. Heeg, te Oosterendniet minder dan zeven runderen gekocht tegen den hoogen prijs van gemiddeld f 370 per stuk. In landbouwkringen in Engeland maakt men zich bezorgd over de uitbreiding die het mond- en klaauwzeer aanneemt. Men raamt dat minstens 12,000 stuks vee zijn aangctast. De bestuursraad der Koninklijke Landbouwmaalschappij vergaderde en besloot Gladstone te vragen eene deputatie te ontvangen. De mnatschappij is namelijk van plan Gladstone uit te noodi- gen van Regeriugswege verdere maatregelen tegen de veeziekte te beramen. Dat landerijen en huizen tegenwoordig hier en daar in prijs zijn verminderd is van algemeene bekendheiddoch dat een burgerwoningbenevens 16 meter groud daarachter, 11.50 met inbegrip van de kosten opbrengt, zal wel tot de zeld- zaamheden behooren. Toch is dit Donderdag j.l. te Ursem (N.-Holland) gebeurd. De notaris Haarselhorst, te Obdam, heeft de woning van zekeren Rouwinkel te Ursem doen veilen, onder de conditie dat genoemde R. en diens echtgenoot (beide p. m. 60 jaren oud) levenslang gratis daarin moeten wonen, en dat herstellingen, assurantien enz. natuurlijk ten koste van den kooper komen. Het hoogste bod was 15, door zekeren Nieuwboer, waarvoor deze 5 strijkgeld ontving. De prijs liep daarna bij afslag weer tot het cijfer van /15, zoodatN. eigenaar werd van huis en grond voor f 10 benevens 1.50 voor de onkosten. Men schrijft uit Kampen: Nu ruim een half jaar geleden werd op voorstel van den heer Jules van Hasselt door den raad dezer gemeente besloten tot oprigting van een cursus in de landbouwkunde, eu wel op de beide scholen te Kampereiland en in de buurschap Brunnepe. Het onderwijs wordt kosteloos gegeven aau leer- lingen boven de 12 jaar. Als bewijs dat de belangstelling voor het landbouwonderwijs groot is, diene, dat de cursus thans wordt bijgewoond door 108 leerlingen, hoewel er bij den aanvang slechls 40 waren. Opmerking verdient het, dat zelfs landbouwers vau 50- tot 60jarigen leeftijd deze lessen volgeu. Te Veenendaal zullen op 17 en 24 April, 1 en 8 Mei vee- en schapenraarkten met premien woidi-n gehouden. Op den eersten marktdag zal eene keuring van vee, en op den laatsten eene verloting van landbouwvoorwerpen van wege de Veenendaalsche afdeeliug van het „Genootschap voor landbouw- en kruidkunde in de provincie Utrecht" plaats hebben. Een reusachtige oude eik vermoedelijk nog uit de dagen van Karel den Grootewerd onlangs bij Helheim op een schiereilandje aan de Donau geveld. De stam van den boom had cen omvang van 8 meter en was 2 meter in doorsnede. In het geheel bragt deze eik 62 stere (kubieke meter) tim- mer- en brandbout op. Het paard, het nuttigste en edelste onzer huisdierengeniet bij de meesten van onze landbouwers op verre na niet die zorg en verpleging, waarop het wegens zijne veelzijdige arbeid aan- spraak kan maken. Beschouwt men onze kleine landbouwers bij het verplegen hunner paarden, dan moet men zich maar al te dikwijls er over verbazenhoe vaak dit met onverstand en onverschillig- heid geschiedt en hoe weinig tijd men er aan besteedt. Reeds bij het aanbreken van den dag, gedurende het voederen wordt er maar in 't wild op gerost en gestotenom tocli maar eenige minuten minder in den stal te behoeven te verblijven en toch zijn de paarden een niet onbelangryk deel van het vermogen des landbouwersen is het voor hem van groot belang er zorg voor te dragen. Het verplegen van paarden moet altijd zorgvuldig geschie den; bovenal trachte men door een miuzame behandeling in den stal, evenals bij het werk, zijn vertrouwen te winnen men vermijde onnoodig alarm, vloeken, enz. en men bestraffe het slechts dan, als het paard werkelijk straf verdient en dan alleen met de zweep. Zijn toorn aan een paard te willenkoe- len is even dwaas als verwerpelijkomdat het op die wijze wantrouwend wordt en in vrees voor de menscheu opgevoed wordt. Men ga nooit in den stal zonder een vriendelijk woord te zeggen om de paarden op de aauwezigheid van den betreffende persoon opmerkzaam te maken. Het voeder geve men altijd zooveel mogelijk op een bepaald uur, eu men wachte zich, om zoolang het paard haver of ander koorn eet, het lastig te vallen, ook al mede omdat het paard daardoor veel voeder verstrooit, waardoor een deel van zijn voornaamste voedsel verloren gaat. Wij stippen hierbij terloops aan dat ieder landbouwer zijne paarden een voldoende hoeveelheid koren moet geven, hetzij haver of ma'is, daar een onthouden daarvan veel nadeel mee- brengt, omdat paarden van haksel en hooi wel een dikken buik krijgen, maar overigens voor zwaar werk niet te gebruiken zijn. Zoodra men ze hooi gegeven heeft kan men beginnen ze te reinigen en ieder landbouwer houde daarbij het spreekwoord: „goed gepoelst is half gevoederdsteeds in 't oog. Men beginne met het reinigen der dieren niet op de algemeeu ge- bruikelijke wijze door ze te rossenwaarmee het paard on noodig gekweld wordt, maar men neme in ieder hand schoon stroo en wel zooveel als men in de banden kan houden en daarmee strijke men het paard van den hals of naar achteren goed, af, waardoor het in korten tijd glanzend en van vuil ontdaan wordt. Dan schuiere men met den roskam een paar maal goed door en men reinige ten slotte met een vochtige spons de oogenneusgaten en bek ter wille van het stof. Dit schoonmaken moet men niet alleen des morgens doen maar het paard moet, zoodra als het in den stal teruggebracht is, ten minste met stroo afgestreken worden, wat vooral bij hooge temperatuur, als de paarden zweeten en by regenachtig weer gedaan moet worden en dat schuieren moet zoo lang duren totdat de haren droog zijn. Vooral zorge men er voor dat de hielen goed droog gewreven wordendaar de paarden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1