- 42 - pw door natte hielen heel gemakkelijk bevangen worden, d. i. dat de hielen stijf wordenof wel door vochtigheid en vuil etterende wonden „etterzweren" krijgen, voor welke beide ziek- ten langen lijd verloopen moet voordat ze hersteld zijn. Het schuieren met stroo dient niet alleen voor de gezondheid der dieren maar zij verkrijgen daardoor ook kortplatliggend en glanzend haarwaardoor ze zeer aan schoonheid winnen. Het reinigen van schimmel is oneindig veel moeielijker want dan moet men de paarden wasschenomdat de gele vlekken noch met den borstel noch met stroo verwijderd kun- nen worden, doch men doe dit niet zoo, dat men de paarden na het wasschen buiten den stal om te drogen laat staanwant dit sehaadt hun zoozeer dat zij daardoor veel vroeger onge- schikt voor den arbeid worden, maar men strijke met een houten mes het overtollige water uit de harenen men wrij- ve hen zoo lang met stroo dat de natte plekken weer droog zijn. Vermengt men gemalen houtskool met water tot eene dunne brei en bestrijkt men daarmede het paard, dan wordt het wel reiner. omdat het houtskool het vuil opneemt, maar het uitschuieren door middel van stroo van het koolpoeder uit de haren neemt te veel tyd weg en de landbouwer heeft niet altijd over veel tijd te beschikken. Zeer weinig zorg besteden onze boeren ook aan de hoeven hunner paardenofschoon deze door spleten en scheuren in den boef alsmede door spatten en kniegezwellen dikwijls weken lang ongeschikt voor het werk worden; de hoeven moeten daarom dagelijks, nadat men met een houten mes de hoefschoenen van het vuil ontdaan eu vooral de tusschen de ijzers vastgeklemde steen'jes verwijderd heeft, met water goed afgewasschen wor den. Even noodzakelijk om de hoeven goed te houden is ook het insmeren en het inwikkelen met koemest, wat zoo ge- schiedt dat meu in de holle ruimte aan den voet de koemest stevig indrukt; beide middelen houden de hoeven buigzaam d. w. z. in haren uatuurlijken toestand. Minstens iodere week moet dit eens gebeuren. Voor het insmeren gebruike uien alleen zuiver vet en niet garstige olie of zelfs wagensmeer. Vooral b.evoehtige men ook zooveel moaelijk na iedere reini- ging der paarden de boveneindrn der manen en van den staart men een natten borstel omdat daardoor de haarwortels krach- tiger worden en het lastige jeukentengevolge waarvan de paarden zich niet zelden den halven staart met den btk uit- trekken, voorkomen wordt. Wat het drinken van het paard betreft, men zorge er voor •dat het altijd zuiver, frisch water krijsjten men geve het zooveel tot het ophoudt te drinken, want een paard dat het water toe- gemeten of afgepast wordt, zal er nooit reeht fleurig uitzien. De paarden mogen ook in geen gevnl kort aangehoi.den wordenomdat zij daardoor verhinderd worden om naar lust uit te rusten. Het halstertouw moet daarom zoo lang zijn, chit het paard de kop vlak op het stroo op den groud kan leggen. Om nu te verhinderen dat het paard met de voorpoo- ten in het touw of de ketting zieh verwikkelt en zich bescha- digt, is het bepaald noodzakelijk dat aan het einde van het touw een zware houten of looden kogel vastzitzoodat het naar beneden zakt. Op zeer vele boerderijen in de provincie >Groningen en iuisscliien elders ook heeft men holsters met twee touwen die men met de uiteinden een paar voet van elkaar, aau de krib vastbindt. Dat gebruik is sterk af te keuren. Wij hebben menigmaal een paard met een der voorpooten zien staan tusschen de touwen van den halster in en 't verwondert ous dat het dier zich niet vaker beschadigt. Dat de stal en het stroo schoon moeten zijn behoeven we zeker niet te zeggenwant dit i3 een stilzwijgende voorwaar- de bij de behandeling van alle vee. Op de vrije paardenmarkt te Amsterdam den 15 dezer gehouden, tvaren een 150-tal paarden aangevoerd waaronder enkele sdhcone exemplaren; de handel was weinig beduidend. Vanwege de afdeeling Amsterdam der Iiollandsche Maatschappij van Landbouw werd een prljs van f 100 toegekeud aan de „Vereeniging tot verbetering van het Paardenras" te Anna- Pauluwua en omstrekenvoor een inlandschen hengst, en een prijs van 50 aan den heer P. S. Zijlmans te Haarlemmer- ineer, voor een dito. 't Gerucht loopt in 's Hage doch 't kwam tot dusver nog alleen het 27. v. N. ter oore dat graaf vau Lijndeu op uieuw door den Koning helast zon zijn met de zamenstel- ling van een kabinet. Als dat waar is maar 't klinkt zeer .ojiaelooflijk is een Kamerontbindiug onvermijdelijk. Gisteren vernamen wij dat de heer Heeraskerkniet ge- slaagd zjjtide in de opdragt in het begin van de vorige week vau Z. M. den Koning ontvangen, deze Maandag heett neder- gelegd en alstoen de opdragt is gegeven aan den heer O. van llees, die haar aanvaard heeft, waar,uit nog niet volgt dat bij slaging zijner pogingen hijzelf in het nietiwe Kubinet zou wenschen zitliug te neruen. Ingevolge magtiging des Konings wordt Zr. Ms rader- stoomschip le klasse Valkliggende te Willemsoord, met 24 Maart a. s. tijdelijk in dienst gestelcl, en het bevel daarover opgedragen aan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein .ter zee J. W. Blokes. De Staats-Courant bevat een Koninklijk besluit, houdende nadere bepalingen omtrent den vrijdora van den accjjns voor zout, benoodigd voor vee en voor landbemesting, alsmede een dito houdende magtiging tot uitgifte van 14,000,000 in schatkistpromessen, volgens de wet van 5 December 1881. Daar de heeren J. Dirks en P. H. Holtzman ontslng hebben genomeu als leden van de Tweede Kamer, zal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam de verkiezing van twee leden dier Kamer plaats hebben Dingsdag 27 Maart e.k. eu de herstem- ming, zoo noodig, Dingsdag 10 April. Uit Batavia wordt dd. 30 Januari gem eld Vtepest en cholera schijnen de wijk genomen te hebben we beginnen met het goede te vermelden dat van hier te melden valt doch zijn daarraee spoedig uitgepraat. De bru- taliteit der ..kwaadwilligen" op Atjeh blijft echter onverander- iijk. Deze heeren beginnen weder, wat zij in jaren niet gedaan hadden formeele klewangaanvallen te doen. De laatste maal, dat er gevochten iswas op 4 Jan. II. toen een transport van Lepongaro naar Tjot-Basatoel aangevallen werd en er aan onze zijde zes dooden en acht gewonden vielen. De militaire commandant van Anagaloengzoo meldde de Penang Times, was verpligt om de gesneuvelden op te zenden naar Lambaroe, om daar begraven te worden. Op het kerkhof te Anagaloeng hadden zich Atjehers, dat wil zeggen „kwaadwillige" Atjehers, verzameld en de commandant had geen volk genoeg om en de sterkte en de begraafplaats te verdedigen. Zoo wordt aan ons leger bij stukjes en beet- jes het bloed afgetapt. Zoo is de kracht van ons gezag ginds. En zoo is het vreemdsoortig ding Wat Atjehsche vredestoe- stand beet. De crisis in het Pruissische ministerie van oorlog is geeindigd. De luit.-generaal Bronsart von Schellendorf is tot opvolger van den heer von Kameke benoemd. Te Weenen is aan 't licht gekomen, dat eene vrouw, beschuldigd van moord en diefstalen een postdirecteur, die misbruik van vertrouwen zou gemaakt hebben, onschuldig wa- reti. Beiden hadden 3 jaren in het tuchthuis gezeten. 't Pu- bliek eiechte schadeloosstelling, in zooverre dat mogelijk was, voor die beide personen, maar de wet gaf daartoe geen regt. Thans echter is een wetsontwerp ingediend, 'twelk den Staat verpligt, veroordeelden, later onschuldig bevonden, schadeloos te stellen. Maar 't morele, het ligchamelijke lijden door hen geleden, is niet te vergoeden. Intusschen het outwerp wordt door het publiek met vreugde begroet. De Frnnsche kabinets-president blaast victorie. Grondwets-herziening is voereerst van de rol. „Nu is er revolutie in aantogtwordt er geroepen, maar men gelooft hen niet, die dat gaarne zouden willen. Eene revolutie, die begint met een aanval op den Senaat die voorspelling lokt eene andere uit. Eene omweiiteling die van het volk uitgaat, niet om den Se naat, maar om antwoord op de vraag waarom zijn wij behoef- tigen, arbeiders om het dagelijksch brood, terwijl anderen zich in weelde baden? dat is de revolutie die in aantogt is. Erankrijk zal op de teutoonstelling te Amsterdam vvaar- diglijk vertegenwoordigd zijn. 't Besluit daartoe, ter elfder ure genomen, is grooiendeels toe te schrijven aan 't gerucht, dat de Belgische industrie er een schitterend figuur zal maken. Bij de demonstratie van Zondag te Parijs zijn in het gelieel 48 persoi-en in hechtenis genomen. 16 daarvan heb ben teregtgestaan en 13 zijn tot verschillende gevangeoisstraf- fen veroordeeld; de 3 anderen zijn vrijgesprokeo. „Geheel Spanje komt voor de regtbank!" roept een der ullramontaansehe dagbladen. „En wie zullen dan regt spreken vraagt een spotter. Maar in ernst de zaak is belangrijk. Volgens de jongste berigten zijn nu in de provincie Estra- madura ook vertakkingen van de bende der „Zwarte Hand" ontdekt en somiriige Tegters aldaar ontvingen ongeteekende brieven, waarin wordt verkluard, dat voor ieder lid van de Zwarte Hand", 'twelk als slagtoffer van de ODgeregtiglieid der menschen sterft, tien burgers ter dood zullen worden gebragt. Ter kenschetsing van Spaansclie toestanden wordt mede- gedeeld, dat te Cadix acht politiebeambteu der stad van huis lot lulls bedelenomdat zij sedert 16, 26 of 30 maanden geeu betaling van hun salaris ontvingen. Voor de Londensche regtbank is de behandeling begonnen van een proces wegens verbreking van trouwbelofte, dat groote sensatie raaakt. Biggar, de welbekende home-ruler en lid van het parlement, die een bultenaar is, beloofde mej. Hyland te Parijs te zullen trouwen, en weigerde later zijne belofte gestand te doen. De geregtszaal was stampvol en de belagchelijke bij- zonderheden der vrijerij van zulk een wonderlijk heer gaven, zeot de Amst., stof tot groote vrolijkheid. De dame verlangt vijf duizend pond sterling schadeloosstelling. Eene tijding, die eenige jaren vroeger de wereld in beroerixig zou hebtven gebragt, die van het overlijden van den Bussischen kanselier vorst Gortschakoff, wekt thans, nu de nestor der Europesche diplomatie al geruimeu tijd van het staatstonneel was algetreden, slechts betrekkelijk geringe be- langstelling. Sedert 1880, toen hij ontslag nam, sprak men dan ook weinig meer van hem, dan alleen ivanneer hij weer eens ziek werd, of zijn verblijf te Nice met dat in Zwitser- laad of te Baden-Baden verwisselde. In laatstgenoemde plaats is hij dan ook overleden. De Verhevene Porte, alt\jd zonder geld, voor hen aan wie zij wat schuldig is, zal nu haar leger organiseren volgens Pruissisch model. Kosten 12 millioen gulden. Pexsonen die zich dezer dageu tijd en geld zouden wenschen om in een warmer klimaat den guren maand Maart te gaan ont- loopeninogen zich troosten met het berigtdat niet alles goud is wat er blinkt. In Rome waar de amandelboomen reeds bloei- jen is sneeuw gevallen eu waait dezelfde koude wind die ons hier kippenvel doet krijgen en die de Italianen zoo weinig aan koude gewend nog onaangenamer moet aandoen. Ook uit Napels, Genua en andere plaatsen komt tijding ran sneeuwbuijen eu hevi- gen wind. In Sardinie is insgelij'ks veel sneeuw gevallen. Daareutegen is het in Meran in het zuiden van Tyrolzoo warm dat men er gerust in zomerkleederen kan gaan wandelen. De thermometer staat er reeds sedert eenige dagen op 25° Reau mur (88 Fahrenheit) en alles is reeds iu vollen bloei. V a d e r. //Ik hoor, dat mija zoon bij u van het werk is weg- geloopen baas Baas. »Neen hij is alleen weggeschopt want voor het wegloopen was hij te lui Dezer dagen overleed te Ootmarsnm eene vrouw, die in bet be- zit was van een hondje dat ougeveer 17 jaar oud was. Dit g«- trouwe diertje heeft na het overlijden van eiju meesteresvan wat hem ook voorgezet werd niets willen gebruiken zoodat het eenige dagen later den hongerdood is gestorven. ,/Hier verkoopt men 's Zoudags niet I" I.eest men voor de vensterramen Van zoo menig hypocriet Die zich voor geen ondeugd schamen Als 't maar in 't geheim gesehiedt. Het moot nu gebleken zijn dat de gewezen Burgemeester van Loosduinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde administration of van de onder hem berustende waarden. In de brievenbns van G. onder de gemeeDte Wissenkerke worden niet alleen brieven maar ook geregeld de centen die ter frankeering dienengevonden. Ook gelden die men per post- wissei wil verzenden, worden daarin geworpen. Maar wat het feit nog zeldzamer maakt is en hier moet de naauwgezetheid en eerlijkheid van den postbode geroemd worden dat deze bus in het donker van den nacht geligt wordt en niettemin altijd alles goed terecht komt. De bekende Genueesehe Hertogin van Galliera is door een on- trouwen agent bestolen voor de kleinigheid van 12 millioen francs. De werken aan het hospitaaldat zij te Genua laat bou- wen en verscheidene andere werken te Parijsworden nu voor- loopig gestaakt. Godsdienstonderwijzer. Zeg eens, Fritsje I welke dag is de dag des Heeren Frit s. »Dat weet ik niet." O n d e r w ij z e r. »Ja ge weet het weldenk maar eens goed na. Kunt ge 't u niet kerinneren r Nu dan, wanneer gaat uwe moeder naar de kerk Frit s. it Als ze een nienwe japon van pa gekregen heeft." De stoomboot By well Castle", die in den herfst van 1878 de leizierboot //Princess Alice" op de Theems in de nabijheid van oolwichin den grond boorde en aldus oorzaak was dat 500 menschen verdronkenis in de baai van Biseaye met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit 50 personen. Te Grefrath vier uren van Venlo heeft men even onder de aarde verborgen gevonden vele en verschillende gouden en zilveren voorwerpen die in een kerk tehuis behooren. Elk stuk droeg het merk U en een gaanden leenw. Men vermoedt dat ze uit een Nederlandsehe kerk gestolen en door de dieven daar verborgen zijn. Een gek reed te paard en ontmoette een man die een ezel voor zich uitdreef. „Uit den weg, man I uit den weg!" rirp de trotsche ruiter. »Mijn paard kan geen ezels zien!"„Zoo!" antwoordde de andere bedaard//Waarom lig jij er dan niet al lang af?" Dingsdagbij het vertrek der Leeksterbootis een passagier over boord gevallen. Zijn reis is echter om dit klein ongevalletje niet opgehouden wantna door de medereizigers te zijn uit het water opgehaald, vertrok de boot met den natten drenkeling. a Johan voor weinige dagen was die flesch wijn nog bijna vol, en nn is ze gelieel leeg I Hoe komt dat?" «Ja, ziet u Mijn- heer ik had bemerkt dat de keukenmeid er dagelijks uit snoepte. Ik heb toen den wijn zoo spoedig mogelijk opgedronken dan was ze ten minste voor ons nog gered." Tusschen Gorinchem en Waardenburg aan de dene zijde, en tusschen Woudrichem en Gameren aan de andere zijde van de rivier de Waal, liggen tien plaatsen alwaar zich sedert eenigen tijd geen geneesheer, noch verloskundige bevindt. Vele menschen zijn daar reeds gestorven, die geen geneeskundige hulp konden verkrijgen, terwijl de mceste verlossingen door de hulp van bakers ges-chieden. Het eiland Foulan, ongeveer 20 mijlen ten westen van Shet land is met zijn 300 bewoners door lievige stormen, sedert het begin van dit jaar van de buitenwereld afgezonrterd geweest. Eerst Zondag 11. gelukte het een boot, met mondvoorraad, daar aan land te komen. Men vond de bewoners in een ellendig uitueputten toestand; velen waren reeds op het punt te bezvvijken van kouger en gebrek. Grootmoedig. A. heeft van zijn huis eenige vertrekken aan verschillende heeren verhuurd. Intusschen wordt zijn huishuur aanmerkelijk verhoogd, doch laat hij zijnerzijds de heeren tot den- zelfden prijs. Een hunner eebter spreekt hem aldus aan: illw huur is otlangs verhoogd en daarom wil ik ook niet meer tegen denzelfden prijs wonen ik zal U in 't vervolg 5 per maand meer geven A. »Zeer wel, mijnheer, maar wees dan zoo goed mij maar eens eerst de huur van de laatste veertien maanden te he tale n." Bij het graven van de fundamenten voor de in aanbouw zijnde Herv. Kerk te Genemuiden, heeft men op een aanzienlijke diepte het lijk gevonden van een soldaat, geheel gekleed, met een sabel op zijde. In een zeer woelige gemeenteraads-vergadering riepen eene menigts stemmen twee wethouders toe „Gij zijt de grootste domkoppen der vergadering I" //Menschen!" sprak de kantonregter der plaats, die hen°opmerkzaam wilde maken op hun gedrag »je ver- geet dat ik er ben I" Van de 27 voor de Maasmonding vissehende Urker vaartui- gen zijn vermoedelijk een tien- of twaalftal verongelukt. Zeker is het reeds dat de volgende schippers met hun bemanning omkwamen Klaas Rompkes, Jan de Vries Teunis de Jongh Pieter Kramer en nog anderen. Zulk een zware sRg trof Uik nog nooit; in 1868 verongelukten 8 vaartuigen in October 18BS2, 3. Te Paesens worden nog zeventien visschersvaartuigen vermis!. Zij zijn vermoedelijk vergaan met 84 man waarvan 50 hoof- den van huisgezinnen. De ontsleltenis is groot. Te Schiermonnikoog is een schuit nangespoeld, waarin zich een jongen bevond. Hij had 20 uur alleen daarin doorgebragt. Te Zoutkamp ontbreken nog vier scbepen. Men vreest dat ze verongelukt zijn en dat de bemanuing, bestaande uit 13 personen, omgekomen ie. Te IJmuiden heerscht onder de Urker visschersvloot groote verslagenkeid. Zeven Urker schuiten zijn reeds gestrand langs de kust, waarvan slechts twee man gered zijn. Thans worden er nos (wee vermist. Ook heeft men een Engelschen logger zien drijven met gescheurde zeilen, maar men kon geeu men schen aan boord bespeuren. Te Nicuwediep is een Enkhuizer hotter vergaan. Twee visschers en de zoon van een hunner, die Zaturdag het eerst mogt meevaren, hebben den dood ill de golven gevonden. In de Leeuic. Ct. komt een lijst voor van de 83 ver- roiste zeelieden uit Moddergat, die in den storm van 5 op 6 dezer vermoedelijk hun graf in de golven gevonden hebben. Vijttig hunner zijn hoofden van geziuneo, velen de kostwin- ners eeuer bejaarde moeder en van jongere broers en zusters. De geheele bevolking van Moddergat en Paesens, waar 50 vrouw en weduwen zijn geworden, verkeert in rouw; de toe stand aldaar is hartverscheurend, de elleude niet te beschrijven. In zekere Geldersche gemeenle schrijft de Asser Ct., deed zich het volgende geval voor. Door het hoofd der gemeenle werd. hekend gemaakt dat zij die reden van vrijstelling meen- deu te hebben voor de nationale militie, zich op een bepaalden dag aan zijn bureau moesten bevinden. Op dien dag verseheeu ook een boerenknerhtdie als reden van vrijstelling aanvoerde,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2