andbouw. 1885, Vrijdag, 21 April. AX 17. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. I ]?rijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. lloofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. Het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft eene publicatie uitgevaardigdwaarbij de ingezetenen worden herinnerd aan hunne ver- pligting tot het doen van aangifte van verhui- zing binnen de gemeente. Nalatigheid wordt gestraft met eene geldboete van 3.- BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1824 April 1883. Over het kweeken van vroege aardappelen. a it l i: u m i: k n e i: it Prys van een enkel Nommee 15 Cent. A1LE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN HO\GA C°.te Amsterdam. l'itrrl{jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Ds. Jaarsma, te Lollum, heeft voor bet beroep naar de Hervormde Gemeente te Haarlemmermeer bedankt. De geheele opbrengst van de verlmring van het grasgewas langs de wegen en bermen van Rijnland welke gisteren te Houtrijk en Polanen plaats had, heeft 7868 opgebragt, tegen 8316 in 1882, d. i. 134 per hectare, tegen 140 in bet vorig jaar. De verpacbting van het grasgewas der dorpswegen te Haar lemmermeer heeft opgebragt /151.zijnde/70.min der dan vorig jaar. GEBORENPietertje, doehter van H. Calvelage en G. Appel- man. Treintje, doehter van K. M. L. A. Rietbroek en A. Ver- kalk. Willemina, doehter van D. Burgersdijk en A. Luijten. Nicolaas, zoon van N. Blonk en M. Appelman. Clazina, doeh ter van G. den Hartog en A. J. van Wijk. Willem Cornelis, zoon van J. Spaargaren en M. Lugtigheid.Cornelis, zoon van Z. Hof- stede en A. v. d. Broek. Ingetje, doehter van C. van Smeer- dijk en A. Braakman. OVERLEDEN IJda van Maris, oud 57 jaar, gehuwd met E. Lammers. Johanna, oud 7 weken, doehter van J. A. Vreesburg en A. van Gerven. Grietje, oud 10 jaar, doehter van S. Tensen en S. M. Gideonse. Maartje, oud 11 maanden, doehter van T. Kulk en K. van der Wolf. ONDERTROUWDC. Miermans met A. Boogaard. C. Wal- raven met T. Griekspoor. A. van Kooten met J. Servaas. A. van der Yoet met J. de Graaff. J. de Vos met G. A. M. Baten GEHUWDJ. Goulooze met W. Vastenhout. Opmerkelijk is het en wel de aandacht waard, dat reeds den volgenden dag na den hevigen brand in den schoolschoor- steen te Abbenes, de vogels, hier kerkkauwen genoemd het kunnen ook roeken zijn hun vernield nest met builen- gewonen ijver in dezelfde schoorsteenen op nieuw begonnen te bouwen. Het getnigde van verstandig overleg, dat een tak, die te zwaar voor 66n was, door twee vogels naar het nest werd gedragen. In een paar dagen was de schoorsteen weder goed gevuld met takken, het nest klaar en lieten wel- dra de jonge vogels tot groot vermaak van de schooljeugd hunne zonderlinge geluiden hooren. Door de kloekheid der brandhlussehers op 22 Maart 1.1., is de Haarlemsche Braud- waarborgmaatschappij voor eene groote ramp bewaard geble- ven, daar zij hier aan gebouwen voor ruim 40,000 verzekerd heeft. De afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het voornemen op de a. s. koloniale tentoon- stelling eenig uitmuntend fokvee, zoo mogelijk van zuiver Nederlandsch ras, ten toon te stellen. Zij heeft daartoe een tent op bet tentoonstellingsterreiu geplaatst, waarin zij bij af- wisseling 8 stuks vee wenscht ten toon te stellen. Ten einde de talryke vreemdelingen een goeden dunk te geven van het- geen Nederland op dit gebied bezit, heeft zij, naar wij vernemen, het bestuur van het Priesch ruudveestamboek aangezocht aan deze z»ak bekendheid te geven in de provincie Priesland, op- dat ook Priesch stamboekvee aldaar worde tentoongesteld. De afdeeling neemt de verzorging van het vee geheel voor haar rekening en de veehouders, die hieromtrent nadete in- lichting wenscben, kunnen deze bekomen bij den secretaris der afdeeling Amsterdam, den heer mr. A. J. van Vollenhoveu aldaar. Volgens nieuwe statistieke opgaven bezitten de Vereenigde Staten 38,000,000, Indie 30,000,000 en Rusland 29,000,000 runderen. Laatslgenoemd rijk kan 20,000,000 paarden aan- wijzen; de Vereenigde Staten hebben er 10,500,000 en Oos- tenrijk heeft er 3,500,000, In Australie telt men 80,000.000 schapen, in Argentina 68,000,000, in Rusland 63,000,000, Vereenigde Staten 86,000,000. De Vereenigde Staten hebben 48,000,000 varkens meer dan eenig ander land. Ook de geit is in vele landen uit een sociaal oogpnnt van beteekenis; Indie bezit 20,000,000 van deze diersoort, Afrika 15,000,000 en Mexico 6,000,000. Uit bovengenoemde cijfers het spreekt vaDzelf dat ze slechts globaal genomen zijn blijkt, dat de Vereenigde Staten, wat de beide voornaamste artikelen van vleeschvoeding betreft, bovenaan staan, terwijl hun wat den rykdom aan paarden en schapen aangaat, slechts een tweede en vierde rang toekomt. Afloop van de op Maandag 23 April, te Amsterdam ge- houden veiling in De Brakke Grond. Nr. 1. De Boerenwoning, genaamd Wei- en Bovwlust in den Haarlemmermeerpolder, afdeeling Vijfhuizen, Nr. 2. Een huis, tegenover voorgenoemd perceel aan den Yweg, Nr. 3. Eenige perceelen Wei- en Hooiland, als voren, en Nr. 4. Een perceel Wei- en Hooiland met Arbeiderswoning, aan den Ring- dijk, zijn te zamen verkocht voor 54,000 aan den makelaar J. de Beurs. Nr. 5. Eenige perceelen Wei- en Hooland, in den Buiten Bloklandschen Polder, gem. Mijdrecht, zijn gekocht voor f 5250, door den makelaar J. Bulk Cz. Nabij Zelhem heeft een hevige braud gewoedwaardoor de bouwplaats „den Dimmendaal" geheel in de ascb gelegd werd; te nauwernood zijn paard en rundvee gered. Negen varkens, waaronder 6 vette, kwamen in de vlammen om. Van den inboedel is niets gered; een en ander is slechts laa°- verzekerd. De oorzaak is onbekend. A He geruchten omtrent het verbieden van het wand-lrecht in de bosschen Baarn-Soestdijk zijn ongegrond. Evenals vroeger blijft dit recht vrij en onveranderd verzekerd. Kaarten behoeft men niet te nemen, Alleen zullen tegen baldadig- heid de noodige maatregelen worden genomen. De heer Jac. Jiirrissen, te Naardenis op de Berlijnsche bloemententooDStelling bekroond met de Staats.nedaille voor zijne verzameling coniferen. Deze bekrooning is eene der hoogste onderscheidingen. Dezer dagen heeft een geit van den timmerman Boese- wiukel te Voorstonden 7 levende jongen ler wereld gebiacbt. De Koningin van Engeland, vernomeu hebbbende dat de schapen zeer verminderd waren in aantaldat vele haar lam- mereu dit jaar verloren hebben en er wel eens groote sehaar- ste in schapenvleesch kon ontstaanindien veel lamroeren geslacht werdenheeft verklaard dit jaar geeu lamsvleesch te willen eten. Waar zij voorguat volgt ieder Engelschman en het zal dus een blijk van deloyauteit en gebrek aan eer- bied voor de Koningin zijn, om dit jaar in Engeland lams vleesch te eten. Op deze wijze hoopt de Koningin er voor te zorgen ,dat de kudde niet uitsterft. Er is iets zeer beminnelijks in de daad der Koningin, die zich op deze wijze de belaDgen der landbonwers poogt aan te trekken. Op drie veestallen nabij Monnikendam (Katwoude, Pur- mer en Oudelandsdijkje) is de tongblaar nitgebroken, In de 111. Gartenzeitung 18824 Heft, iazen wij het volgende met veel belangstelling en meeneu den lezers van dit Weekblad, met de mededeeling van dit artikel geen ondieint te doeo. De teelt van vroege aardappelen is winstgevend. Hij of zij die in het bezit mogt zijn van een, voor deze teelt, geschikt stuk land, met eeo goeden luchtfeen (losses) voedingrijken bodemen in de nabyheid van een bevolkte stad ot landstreek gelegenmag niet verzuimen de vroege aardappelcultuur by de hand te nemen, De grond mag niet verscb bemest zijn; zoodra de grond bewerkt kan worden na den winter, moet het leggen van de pootaardappelen geschieden. Op geregelde afstanden van 45 c M. maakt men gaten in den grond, en legt op een gelyke wijdte van elkander in ieder gat vier nog in rust zijnde d. i. zonder jonge scheu ten kuollen poters", die men ongeveer 8 c M. hoog met ligten zuiveren, fijn gemaakten grond bedekt. Na de legging volbracht te hebben, brengt men iedere hoop grond die de poters overdekt, ter bescherming tegen vorstonder korte paardemest, die men zoo lang onaange- roerd laat blijven, totdat de knollen scheuten gaan makeo. Vindt men bij onderzoek, dat de scheuten boven den grond zijn gekomendan maakt men voorzichtig ruimte, dat wil zeggende mest wordt van de hoop boven de poolaardappels gemaakt, weggenomenen er rondom aelegdora, als er 011- voorziens opuieuw vorst verschijnt, ter bedekkiug te kunnen dienen. Indien de korte paardemest niet vooihanden mogt zijn, dan kan kaf of oude run ter bedekking gebrnikt worden. Is het gevaar VHn bevriezen geweken dan wordt het dekkings- materiaal verwijderd en de aardappelplanten op de gebruike- kelijke wijze behakken van den grond, wiegen eu aanaar- den bebandeld. Als de groei niet verstoord is geworden door invallende vorst, dan kau men in Juli reeds volkomen aardappels oogsten. Vil men voor de rijpwording van alle knollen eenige, voor keukengebruik, van de stammen nemeo, dan wordt de aangeaarde grond voorzichtig weggenomen, de grootsle aardappels van de wortelstengels genomen, daarna de plant weder aangeaard, een weinig vastgedrukt, opdat de over- gebleven, nog Diet volgroeide aardappels in de ontwikkeling niet gestuit worden. Wil men nog vroeger nieuwe aardappels hebben, dan moet men de pootaardappels tegen het eind der maand Maart of begin van April op den grond van een kouden broeibak on der glas leggen, en later als geen vorst meer te verwachten is op een bed tegen eenen muur of schutting uitplanteu, Kan men over een laauwwarme bak beschikken, des te be- terin dit geval legt men de pootaardappels eveneens als bo ven is beschreven, op de oppervlakte van den grond, laat ze spruiten maken, en plant ze ter juister tijd, als de planten door toenemend luchten van het er overgelegde glasraam ge- noegzaam gehard zyn, op de er voor beBtemde plaats. Heeft men geen broeibakken dan lest men de pootaardap pels in kleine draagbare honte bakken, gevuld met vochtig Zand, of natgeroarkt zaassel, ea plaatst ze op een warme plaats nabij een kagchel of stookplaats om ze te doen kiemen. Bij ieder van bovenvermelde handelwijzen, moet men zorg dragen, bij het nemen uit den broeibak of uit de kisten, de kiemen niet te kwetsen en dit moet ook bij het planten in't oog gehouden worden. Na het uitplanien, dat by een bewolk- te lucht en zachte temperatuur moet geschieden, bedekt men de aangeaarde planten met korten mest of kaf en verwijdert deze bedekking als het gevaar van bevriezen voorby is. 't Is alwederom hoofdzaak de gekiemde knollen alvorens ze te plan- ten genoegzaam tegen den invloed van de open lucht te har den, wat geschieden kan op de reeds boven beschreven luch- ting van de glasramen. Verlangt men nog vroeger, bij v. reeds in April, rijpe aardappelen dan moet men de leg- of pootaardappels reeds tegen het eind van December de een naast de andere op den hodem van een laauw warme broeibak leggen en ze daar laten ontkiemen en wortels laten ontwikkelen. Zoodra de knollen bijua 5 cM. lange Stengels of kiemen hebben gemaakt, brengt men ze, voorzichtig bebandelend in een gereedgemaakte verschen broeibak en plant ze uit op rijen van 40 cM. wijdte en op de ry op een afstand van 12 cM., zoo diep, dat de spitsen van de Bchenten even boven den grond komea, of welmen legt de pootaardappels op de reeds gemelde afstaDden op den grond van den broeibak en bedekt ze 5 cM. hoog met droogen zanderigen grond, terwijl men ook bij dit werk te letten heeft op het niet kwetsen der scheuteD. Om de vorst het indrin- gen tot de broeibakken te beletten en om zooveel mogelijk een langer aanhoudende warmte te houden moet mendeXk- ken door kistingen omringen die even hoog als de ramen lis- gen ter breedte van 30 a 50 cM. een laag verschen tamelijk vastgetreden paardenmest moet al naar mate de koude lange- ren duur heeft eeo of meer malen vernieuwd aangebracht wor den. Gedurende de eerste drie of vier weken kan men tus- schen de rijen aardappels, kruldunsel of latnw-, een nog fijner soort snysalade en ook broeiradijs zaaien. Zoodra de scheuten van de pootaardappels sterk beginnen te groeien moeten salade en radijs opgeruimd worden, en de jonge aardappel- stengels zeer voorzichtig met de handen, en niet met een werk- tnig, aangeaard worden. Zijn de stengcls zijn 1012 cM. hoog, dan heeft aanaarrlen met verschen fijnen grond nogmaals plaats, zoodat de spitsen van de scheuten zigtbaar blijven; na verloop wordt dit nog maals berhaald. De grond wordt nu tot op eene hoogte van pi. m. 20 cM. rondom de plant opgehoopt. Zoodra de spitsen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1