Gemenifle Berigten. - 16 - Voederkoekeu voor Paarden. maar de Secretaris heeft dit niet gedaan, misschien om den Burgemeester te sparen. De heer Bultraan zou met de zaak willen wachten tot dat het te bouwen hulplokaal klaar zal zijn, want daarop zijn de cijfera gebaseerd. De heer Verkuijl is daartegen en wil met de zaak voortgaan. De heer Bultman verzoekt nogmaals te mogen hooreu de cijfers zooals die in het rapport voorkomen. Hieraan wordt voldaan en bedoelde cijfers voorgelezen. De heer Bultman zegt, als het verhoogde schoolgeld wordt ingevoerd zullen er leerlingen afgaan, gelijk er nu reeds twee afgegaan zijn daarom wil spreker bij het besluit bepalen dat het ingevoerd zal worden als de school vergroot en het per- soneel voltallig zal zijn. De heer 't Ilooft zegt dat alleeu aan de orde is het geven van uitvoering aan het besluit van Januarie 1883. De Voorzitter zegt dat zulks dan in de volgende vergadering kan geschieden. XVI. Aan de orde is: Verzoek van den heer B. Ewouds, om veranderingen aan de onderwijzers woning N°. 9. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van het schrij- ven van het Hoofd der school N°. 9, waarbij wordt verzocht dat eenige veranderingen mogen worden aangebragt aan zijne woning; alsmede het daaromtrent ingekomen rapport van den Gemeente-opzigter, waaruit blijkt dat de kosten van het ver- anderen van den ingang van den kelder zullen beloopen 39. en die van het veranderen en vergrooten van het buitenpor- taal en het privaat 242. Het rapport der Commissie voor de Gemeentewerken hier- omtrent uitgebragt lnidt „Het bestek van veranderingen aan de school onder Half- weg is ter plaatse onderzocht en op grond van dat onderzoek adviseeren wij tot het laten uitvoeren van bij dat bestek bedoelde werkzaamheden." De heer Bieshenvel zegt, dat hij nog verder zou hebben willen gaan dan de Gemeente-opzigter; de keuken is zeer ongelukkig gebouwd, en Spreker zou die hebben willen ver grooten door het bouwen van een sehoorsteen in het te maken portaal. De heer Bultman zou een crediet aan Burgemeester en Wet- houders willen toestaan groot/3 50, met opdragt om de noodige veranderingen te doen maken. De heer 't Ilooft zou dan toch vooraf wel opgave willen hebben van de kosten, ter voorkoming van overschrijding. De heer Knaap zou de Commissie willen opdragen om het goed in orde te doen maken en op de uitvoering toe te zien. De Voorzitter stelt voor om een crediet van 350 toe te staan en het werk nit de hand te doen maken daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XVII. Aan de orde is: Bestek voor den bijbouw van school N°. 4. Aan de vergadering wordt medegedeeld het schrijven van den Districts-Schoolopziener dd. 15 Februarij 1883, N°. 74, waarbij eenige aanmerkingen worden gemaakt op het bestek voor het bij te bouwen locaal, en tevens een schets wordt medegedeeld waarnaar die bijbouw zou behooren te ge schieden. Voorts komt ter tafel het door den Gemeente-Opzigter opgemaakte nieuwe bestek, volgens de schets van den School- opziener, en waarvan de kosten worden geraamd op 6105.84. De Commissie voor de Gemeentewerken heeft dit onderzocht en rapporteert daaromtrent het volgende „Omtrent den aanbouw aan school N°. 4 heeft de Commis sie de eer U voor te stellen om het vroeger ingediende plan, gewijzigd volgens de opmerkingen van den Schoolopziener vast te houden. De nieuwe wijzigiugen, door den Heer School opziener voorgesteld, zullen ongeveer een bedrag van f 2500 eischen; wij erkennen dat bij nieuwen bouw zeker op die wijzigingen gelet zou worden, doch gelooven dat de meerdere uitgave thans voor de Gemeente te bezwarend is. Het doel van de Baad beoogde de vermeerdering van localiteit, en daaraan wordt ten voile door het eerste plau voldaan een paar kleiue verbeteringen voor twee van de oude lokalen zijn iu dat plan tevens aangebragt. Wij adviseeren (J om het eerst goedgekeurde plan te doen uitvoeren." De heer Bultman, dit rapport toelichtende, zegt dat de Commissie het vroegere plan weder wil opvatten en doen uit voeren, en daarop de goedkeuring vragen van den districts-school- opziener. Het bezwaar tegen het nieuwe plan bestaat in de kosten. De heer de Knaap meent dat beter ware geweest om een school aan den Uweg te bouwen. De Vergadering besluit zonder hoofdelijke stemming over- eenkomstig het voorstel der Commissie voor de Gemeente werken. XVIII. Alsnu is aan de orde het bestek voor de verbete- ring van een dorpsweg te Hoofddorp. Het rapport der Commissie bevat hieromtrent het volgende: „De inordebrenging van het wegje te Hoofddorp bij VI am- steeker zal, volgens een door den opzigter ingediend project, goed en afdoende kunnen geschieden, doch de kosten zullen alsdan ruim /4000 bedragen. Indien de Raad een dergelijke som voor deze 150 meters toestaat, zal het niet lang duren of op andere deelen der gemeente wordt dergelijke inordebren ging gevraagd en de kosten zullen niet te overzien ziju. Wij stellen U voor B. en W. uit te noodigen dit wegje door den opzigter iu orde te laten brengen, daartoe een crediet te verleenen van /450, en het werk in daggeld te verrichten. De heer Bultman zegt dat de Commssie de kosten van bestrating te hoog acht, maar dat de weg voor 450 goed in orde te maken is. De heer 't Hooft is er tegen om alles uit de hand te laten maken; hij zou wenschen dat men zich hield aan het vroegere besluit om alles zooveel mogelijk aan te besteden en terwijl spreker niet inziet dat het noodzakelijk is om dit werk uit de hand te laten maken, stelt hij voor het aan te besteden. De heer Verkuijl zegt dat de commissie het voor dit werk meer in het belang heeft geacht om het uit de hand te laten maken. De heer Tensen is er voor om het aan te besteden, ook het werk aan de school bij Halfweg. De Voorzitter zegt dat omtreut dit laatste werk reeds is besloten het uit de hand te doen verrigten. De heer Bultman zegt dat het wellicht voordeeliger zal zijn wanneer het uit de hand wordt gemaakt; overigens ziet spreker geeu bezwaar er in om het aan te besteden. De heer Biesheuvel zou de goten in elk geval uit de hand willen laten maken, omdat dit veel beter is. De heer 't Hooft ziet de noodzakelijkheid daarvoor niet in. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel van den heer 't Hooft, om het werk aan te besteden. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Alzoo is besloten het werk te doen verrigten zooals door de Commissie is voorgesteld, en wel uit de hand. Vervolg en Slot in one volgend Nummer.) Bij de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer is tot predi- kant beroepen Ds. Ten Bosch, van Oeg9tgeest. Ilaarleill, 7 Mei. Op de heden gehouden paardenmarkt waren 243 Paarden van Inlandsch ras (meest werkpaarden) aangevoerd. De prijzen, varieerden bij een tamelijken handel van 50 tot f 400. Ook onder de gemeente Ileerde hebben zich gevallen van tongblaar voorgedaan onder het vee van mevrouw de Wed, Vas Visser. Terstond zijn de noodige voorzorgsmaatregelen tot afzondaring van het vee genomen. Buitengewoon groot is de daling der Boterprijzen in Over- ijssel. Zij bedragen thans slechts /18 per 1/8 vat voor de beste soorten, dat is nog geen 9 stuivers de 5 ons. De eieren kosten 1 '/2 en 2 cent per stuk. Het ontbreekt daarbij nog aan kooporders. De gezondheidscommissie te Amsterdam heeft, wegens het heerschen van mond en klaauwzeer onder het rundvee, den ingezetenen aanbevolen, de melk vodr het gebruik te koken, in bet bijzonder wanneer die bestemd is tot hoofdvoedsel voor kinderen, oude lieden enz. Aangezien vele vergeefsche pogingen worden aaugewend om het aan tongblaar lijdende vee eenig voedsel toe te dienen, mag het opmerking en navolging verdienen, voor hem die daartoe in de gelegenheid zijn, dat bij den landbouwer K. Jonkheid, te Bloemendaal, bij Gouda, wiens koeien sedert eenige dagen lijdende zijn aan tongblaar, de dieren met het beste gevolg worden gevoeaerd met verzuurd gras. Sommigen zijner koeien, die bepaald onmogelijk hooi konden eten, ter wijl het haar telkens weder uit den bek viel, aten van dit gras met het meeste gemak en met buitengewone graagte. Dat onze nieuwe Minister van Kolonien een gezellige gast en een geestig verteller moet zijn, blijkt uit het volgende schrijven aan den redacteur der „Landbouw-Courant", „over het nut van den brandnetel." „Toen Socrates, vangt de heer van Bloemen Waanders zijn schrijven aan," op een zijner wijs- geerige lessen den mensch had genoemd „„een ongevederd twee- beenig dier"", wierp Diogenes den volgenden dag een geplukten haan te midden der leerlingen, uitroepende: „„daar hebt gij de mensch van Socrates!"" Alle leerlingen proestten het uit, maar Socrates zette een ernstig gezicht en zeide „Diogenes heeft gelijk; ik had behooren te zeggende mensch is een ongevederd tweebeenig redelijk dier. „Iets dergelijks is mij dezer dagen voorgekomen. „In vertrouwen wil ik u mededeeleu, dat tot mijn gelief- koosde gerechten behoort een getruffeerde kalkoen. Onnoodig hierbij te voegen, dat deze schotel niet dikwijls op mijn disch prijkt en ik mij die weelde alleen veroorloof, als mijn neef uit Breda mij met de toezending van een gemest diertje verrast. „Miju vriend Nicodemus, die er nu en dan op uit is, mij, zooals men zegt, een hak te zetten en miju zwak kent voor den Coq d'lode welke tusschen twee haakjes in Indie Hol- landsche kip (ajam wolanda) wordt genoemd schreef mij onlangs een briefje van den volgenden inhoud „„Amice! 'k Heb een Breda's kalkoentje. Komt ge van mid- dag bij mij eten? tt. Nicodemus,"" „Niets kwaads vermoedende, nam ik de uitnoodiging gre- tig aan. Op mijn couvert lag een menu, luidende 1°. Potage Julienne. 2°. Dindon. Legumes. Pommes de terre. 3°. Blanc mange. 4°, Dessert. „„Gij ziet, de verscheidenheid is niet groot"" zeide Nico demus„„desniettemin hoop ik, dat gij niet met een leege maag huiswaarts zult keeren"". „N°. 1 smaakte mij uitmuntend; een echt soepje voor een fijn verhemelte. Op mijn vraag vanwaar hij die versehe groen- ten had, antwoorde Nicodemus: „„uit mijn tuin 'tzijnjonge brandnetel-blaadjes"". „Mijn lievelingskost kwam nu aan de beurt, vergezeld van een schotel groente, eenige overeenkomst hebbende met pos- telein en spinazie. „Ik gaf mijn verwondering te kennen, dat Nicodemus nu reeds versehe groenten had kunnen krijgen, want mijn groen- boer had mij verzekerd, dat er in dezen tijd van 't jaar nog niet aan te denken vie!. „„Uw boertje heeft gelijk, zeide Ni codemus „„'t is nu nog te vroeg voor chichorei, spinazie, peen en postelein 't geen gij nu eet zijn brandnetel-blaadjes. Deze plant ontwikkelt zich veel spoediger dan alle andere en vormt een zeer smakelijk voedsel in een tijd, dat nog geen andere versehe groenten verkrijgbaar zijn. Weet ge wel, dat ge ook zelden of nooit van uw zoo gewaardeerden kalkoen zoudt kuu- nen genieten, indien de brandnetel niet bestond; dat deze plant het voornaamste voedsel voor den kalkoen uitmaakt en de jongen zonder haar uiterst moeijlijk kunnen worden groot gebracht." „Eindelijk gingen wij over tot de „Blanc mange". Ik roemde zeer de melk, waarvan deze zoetigheid gemaakt was. „„Weer brandnetels"" zeide Nicodemus. „„Om veel en uitstekende melk te verkrijgen, moet men de koeien gewennen aan het gebrnik van gekookte brandnetels. Uit een en ander blijkt, dat de kwade reuk, waarin deze plant staat, onverdiend is, al moge het ook waar zijn, dat het niet geraden is, zijn handen er mee te wrijven. Hoe jonger ze geplukt wordt, des te beter van smaak, mits ze vooraf behoorlijk worde gewasschen."" „Maar hoe zjjt gij er toe gekomen, mij een geheel diner van brandnetels voor te zetten? vroeg ik. Hierop haalde Nicodemus met deftigheid mijn brochure over de Rameh te voorschijn en las op statigen toon het volgende, daarbij nadruk leggende op de door mij gecursiveerde woordenBladz. 11: „De kruidkundigen verdeelen de netelplanten in twee hoofdsoorten, namelijk 1°. De eigenlijk gezegde Urtica, waarvan de bladeren en dikwijls ook de stengels met stekels bezet zijn. 2°. De Boehmeria, zonner stekels. „Alleen laatstgenoemde hoofdsoort, die naar den Duitschen kruidkundige R. Boehmer aldus genoemd werd, is voor de nijverheid van belang. „Houdt op," riep ik, „gij hebt gelijkik had behooren te zeggen„is voor de textiel-nijverheid van belang". Intus- schen bedank ik u voor uw genotvolle les. Ik zal er open- baarheid aan geven, ook tot leering voor anderen. „Huiswaarts keerende, herhaalde ik telkens: „alles brand netel, zelfs de gastheer, want: qui s'y frotte s'y pique." Volgens mededeelingen van de Petersburger Zeitung wordt aldaar een soort voederkoeken voor paarden bereid, die in ge val van gebrek aan haveren vooral als de aanvoer van ge- woon voeder voor de paarden als b. v. in oorlogstijden moeielijkhenen meebrengtmet veel voordeel kan gebruikt worden Uit havermeel (gebroken haver) en meel van grau- we erwten, waarbij nog een weinig hennepzaadolie en zout ge- voegd wordt, worden ongeveer vier duim in middellijn groote, dunne koeken bereid, en nadat zij om later het weeken ge- makkelijk te maken verscheidene malen doorgestoken zijn gebakken. Zoodra zij uit den oven komenworden zij in zulk eene groote hoeveelheid als voor een dag rantsoen noo- dig is zamengepakt en verzonden. Een dag rantsoen vveegt vier pond en vervangt een gewoon rantsoen van 10 pond haver. Door proefnemingen in 't leger is geconstateerd, dat de paarden deze koeken, zoowel in water geweekt als droog, zeer gaarne eten en zelfsals zij alleen daarmede gevoederd worden op 't oog wel eens dunner worden maar aan krach- ten niet verliezeu ja integendeel voor laogdurige inspannende werkzaamheden krachtiger blijven. HH. MM. de Koniug en de Koningin zijn met Prinsesje Wilhel- mina uit de hoofdstad per Rijnspoor naar Luxemburg vertrokken. De Koniug heeft den Burgemeester van Amsterdam zijne bij - zondere tevredenheid over de ontvangst betuigd en hem de gewone gift van 2000 voor de armen der stad ter hand gesteld. De toestand van prinses Marianne, die op het kasteel Rheinhardshausen bij Erbach, ziek ligt, is volgens het Dag- blad niet van dien aard, dat hij de ongunstige berichten zou rechtvaardigen, die enkele bladen daarover mededeelen. Een den 10 Mei te 's-Gravenhage ontvangen telegrafisch bericht meldt echter, dat Prinses Marianne een zeer onrustigen nacht heeft doorgebragt, De krachten der lijderes nemen voort- durend af. Naar men uit den Haag aan de N. R. Crt. meldt, kan de benoeming eener staatscommissie voor de herziening der grondwet eerstdaags tegemoet worden gezien. Naar De Amsterdammer verneemt bestaat bij het nieuwe Kabinet het voornemen tot benoeming van commissien, welke belast zullen worden met de verdediging van wetsontwerpen in de Kamer. Het recht der benoeming dezer commmissien moet zijn grond vinden in art. 105 der Grondwet „De Koning zendt zijn voorstellen, hetzy van wet, hetzij audere, aan de Tweede Kamer, bij eene schriftelijke bood- schap, welke de reden van het voorstel inhoudt, of door eene Commissie." De nieuwe plakzegels, zoowel voor quitantien als wissels, zijn gereed. De eerste hebben ongeveer de grootte onzer postzegels. De Minister van Binnenl. Znken heeftdaartoe door den Koning gemachtigd, de bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhaDgige wetsontwerpeu tot censusverlaging en tot herziening van de indeeling der kiesdistricten ingetrokken. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Internationale Jury voor de toekenning der bekroningen op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam, be- noemd Jhr. C. Hartsen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Onder de op het terrein der Amsterdamsche Tentoon- stelling aangebrachte goederen trokken vooral de aandacht twee kisten, elk een spiegelruit inhoudende van reusachtige afmeting; die spiegelruilen wegen elk vijf honderd dertien kilo netto. De bekende luchtreizigcr Croramelin zal in dezen zomer uit den tuin van den Park-schouwburg te Amsterdam ettelijke keeren luchtreizen doen en 't zelfde in nog andere steden uitvoeren. Voor electrische verlichting, onder aan het luchtschip, kon hij geen verlof krijgen. De Voorzitter der Kamer van Koophandel te Amster dam heeft aan Z.M. den Koning een geschenk der Transvaal- sche Regering overhandigd, bestaande iu een klomp zuiver Transvaalscb goud.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2