Advertentien. ll Groote Vauxhall I [1 ZALF HOLLOWAY 77 - des avonds MUZIEK. (De Scheveningsche Drukkerij ea Boekhandel, Alom verkrijgbaar. ^BOUW-ARTIKELEN, Pijnboomhouten Kamerdeureo Eikenhonten Parketvloeren Smaakvol Deiir- en Vensteibeslag Gesmeed IJzeren Hekwerk, EMIL FEACKE, Dusseldorf Kennisgeving omtrent het Gaarderboek, IjocfiAAukoubiijiug. NOTITIE-BOEK voor den LANDBOUW. 3°. 1°. Het ONDERHOUD der GRINDWEGEN van den Polder tot 1°. Mei 1884, in vier Perceelen of in Massa. 2°. Het ONDERHOUD der RINGVAARTS- BOORDEN tot 1 April 1884. Het KROOSWERK in Vaarten en Togten in den Polder over 1883, in vier Per ceelen. IIAARLEM. MAANDAG 14 MEI 1883, Tweede Pinksterdag, m n W L voorheen VISSER C0., Dir. B. VAN DER VLUGT.) PRIJS 50 CENTS. als levert in voortreffelijke kwaliteit 7 Ter zake der kroning heeft de Russische polilie voor de veiligkeid des Keizers zeer omvangrijke en kostbare maat- regelen genomen. Een er van bestaat daarin, dat eenige hon- derden mauqelijke en vrouwelijke politiedienaars naar Moskou zijn gezonden en zich daar uitgeven voor vreemdelingen. Als zoodanig hebben zij hun intrek in hotels en bij familien ge nomen, waar zij de ontzaggelyke prijzen betalen, die tijdens de kroning van bezoekers worden geeischt. Zij spreken alleen deze of geene vreemde taal, die zij geheel moeten meester zijn en bonden zich of zij geen Russisch verstaan. Zij zijn alien gepaard en hebben nu de gelegenheid tot waarnemingen, die zij niet zouden kunnen doen, als men meende, dat zy de taal ventonden. Deze maatregel zal aan de Russische schatkist eene zeer groote som kosten, maar misschien kan hij een groot onheil voorkomen, en dan ware de uitgave niet te hoog. Er is echter eene zaak, die ons nooit helder ishoe weet de Russische politie dat zij geen Nihilisten onder hare ngen- ten aanneemt. Terwijl de famillie G. te Heinsberg bezig was met het inpakkken van den huisboedel, om de reis naar Amerika te aanvaarden, nam haar 8jarig kind een revolver in de hand. De moeder springt toe en wil het wapen haar beveling ontnemen, maar een schot en een schreeuw de noeder lag dood ter aarde. Yrouw, tot haren man Ik erger me nog half dood aan je Man: Zoo! en weet je, waar ik me altijd aan erger? Dat jealles maar ten halve doet. Yoor de regtbanken in Erankrijk stonden in de afgeloopen week drie notarissen teregt. De een had 300.000 francs van zijn clien- ten verduisterd en werd tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een tweede, die met 500000 francs op den loop was gegaan, werd met 5 jaren gevangenisstraf gestraft. De derde echter, die slechts 250.000 francs ontvreemd had, kwam er zoo goed niet af. De jury van Toslonse betoonde minder insehikkelijkheid voor hem, zoodat hij door de regtbauk tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld werd. Student tot een juffrouw, die kamers verhuurt: Zoo, Juffrouw en de huurprijs is Dame: Twintig gulden in de maand maar u moet uw eigen beddegoed mee brengen! Student: O, dat is niet noodig, want ik zit elken nacht, tot 's morgens 8 uur, in de kroeg. Een heer te Hartford, in Connecticut, had zijn hond verloren. Een zijner vrienden meende het dier gevonden te hebben en nam het mede naar zijne kamer. Hij telephoneerde aan den eigenaar zijn waarschijnlijke vondst en verzocht hem door den telephoon den hond toe te spreken. Dit werd gcdaan en de hond begon, de stem van zijn meester hooreade, aan de telephoon te lekken en te blaffen, en de eigenaar erkende ook de stem van het dier. i/Geduld is een heerlijk kruid 1" zei de deurwaarder, //maar in mijn tuin gro/ it het niet »Te Amsterdam heeft een echtpaar een viervoudig feest gevierd nl. den geboortedag van een meisje, de kerkelijke aanneming van een zoontje, de geboorte van een nieuwe spruit en de koperen bruiloft. //Gekheid," zei een boerin tot haar man, odat de inenting goed zou zijn voor de gezondheid. 't Is maar om ons, arme menschen, tc foppenwant ot'schoon onze Dirk verleden jaar is ingeent, heeft hij nog gisteren bijna een oog verloren, en van morgen «pien in I *c buukske geha'd". Een metselaarsbaas, die zijn knecht over een karreweitje moest spreken, dat geen uitstel kon lijden, begaf zich naar diens woning en vroeg aan het zoontje of hij zijn vader niet even zou kunnen spreken. De jongen krabde zich aan het oor en zei»Dat deuk ik welmaar u znlt nog even geduld moeten hebbenwant hij is net aan het vechten met moeder." Twee hovelingen kwamen op hun wandeling een boer tegen, die zijn ezel erg mishandelde. //Schaam je wat" zei de een ,,'t arme beest zoo onbarmhartig te slaan!" De boer nam dadelijk zijn pet af, en zeide, terwijl hij een diepe buiging maakte: »Vergif- fenis ik wist niet, dat de ezels beschermers hadden aan het hof." Van den Uitgever onlving de ondergeteekende een verzoek om bovengemeld boekje te willen vermelden in het Weekblad van Haarlemmermeerdes noods met aanmerkingen. Het boekje is zeer netjes gedrukt in haodig formaat, en het is te wenschen, dat het de aanleiding moge zijn voor landbouwer9, die in het geheel geen boekhonden (zooab er naar ik weet velen zijn) om zich het boekje aanteschaffen, en zooveel blaadjes mogelijk in te vullenik weet dat zij zich daarbij wel zullen bevinden. Het boekje komt mij vooral zeer geschikt voor, om in lagere scholen te dienen, om de kinderen te leeren netjes boek te houden. Het is lang niet ieders zaak om netjes te leeren namen, zaken en nummers te zetten op een blad in vakjes door lijnen verdeeld. Als de kinderen dit op de school leeren, en het by vader of moeder voortzelten, dan kenuen zy de zaak voor hun volgend leven, en behoeven zij later niet alles op de gis te werken, 't geen gevaarlyk is. Aanmerkingen te maken op zulk een boekje, gaat bezwaar- lijk, voor men het eenigen tijd zelf gebruikt heeft. De uit gever zoude, dunkt mij, in zijn belang handelen, door een premie uit te loven voor den landbouwer, die hem in 1884 het beste boekje levert ingevuld over 1883 De boekjes te laten beoordeelen b.v. door de Hollandsche, en Geldersche, ook Friescbe Maatschappijen van Landbouw, en ze op hare tentoonstellingen te laten vertoonen en bekronen. AR dan zal de ondervindiug wel het best aantoonen hoe de boekjes in het gebruik bevallen, op welke bladz. wat te weinig, op welke bladz. wat te veel ruimte is, enz. Als voorheeld van deze aanmerking, diene het blad „Loon van de arbeiders." Daar staat vermeld het Aantal dagen, maar de ruimte zoude mij te klein zijn om er voor elken arbeider zes streepjes op te zetten; nog minder om er enkele schoften op aan te teekenen. Op het register van de melk, vind ik geene plaats om aan te teekenen hoeveel melk is gegaan aan kalveren, varkens, en huishouding. Ik vind ook geene lijst om aan te wijzen hoeveel melk elke koe wekelijks geeft: ik vind geene lijst om aan te teekenen, hoeveel melk afgeroomd is, hoeveel melk tot kaas is bereidhoeveel wei aan varkens is vervoerd. Ik vind in 't geheel omtrent hoeveelheden gewonnen hooi, ge- wonnen wortelgewassengekapt hout en hun gebruik geene aanteekening gehouden. Bij de aanwijzing van den dektijd wordt de naam van den stier en van den beer vermeld het scheen niet noodig den naam van den hengst en den ram te melden. Nergens vond ik thermometer, barometer of roommeter vermeld. Van vruchtopvolging op de verschillende stukken komt niets voor. Een weide lijst ontbreekt geheel en al. Zij komt trouwens op weinig boerderijen voor. Op Badhoeve schrijf ik alle weken op, hoeveel stuks vee op elk stuk hebben geweid, wnarbij een paard wordt gerekend op /0.50 daagseene koe op /0,20 daags, een schaap op /0.03 daags; hierdoor kan ik aan 't eind van het jaar juist zien hoeveel mij dat stuk heeft op- geleverd, vooral als ik het hooi dat er af kwam daarbij tel. Aldus kan ik weten of het stuk al of niet gemest moet worden. Blijkt het dat er in natte dagen niet op ge weid kan worden, zoo weet ik dat het stuk moet worden droog gelegd blijkt het dat het stuk bij droogte verdort, zoo weet ik dat het bevloeid moet worden. Voeg ik hierbij een overzicht van de werkzaamheden op ieder stuk verrigt door menschen en paarden, zoo weet ik wat het stnk heeft gekost en ingebragt. Ik mis in het boekje eene plaats voor den inventaris der werktuigen en hunne vermeerdering, ofschoon om hun onder- houd gedacht is (bl. 62). Om het betalen van grondlasten, polderlasten, hoofdelijken omslag, personeel, kerkelijke belasting, waarvan de vervaltijd veelal op vaste tijden moet geschieden, is in de lijsten niet gedacht. Al deze en andere opmerkingen zullen het best blijken door de practijkhet zal dus een goed werk zijn zoo ook besturen van landbouwmaatschappijen en schoolopzieners het eens inzien. Het boekje schijnt mij zeer geschikt om op landbouw vcr- gaderingen en op school examens als prijs te worden uitge- deeld, mit9 dat men daaraan de voorwaarde verbinde, dat het behoorlijk ingevuld terug moet worden vertoond. Badhoeve, bij Sloten, Noord-Holland, 10 Mei 1883. Amersfoordt. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmer- meerpolder zullen op Doilderdag' 17 Mei 1883 des namiddags ten een ure, ter SECRETARIE des Polders, op den Jansweg te Haarlem.in het openbaar eil bij eukeie insclirijving' aanbesteden BESTEKKEN zijn op franco aanvrage gratis te verkrygen ter Secretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofdopzigter te Haarlem en de Opzigters in den Polder. Haarlem, 7 Mei 1883. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris p. SMITS. DIJKGRAAF en IIOOGHEEMRADEN van MtljiUand, lettende op het bepaalde in Artikel 15 5, laatste alinea, van het Reglement voor dit Hoogheemraadschap, brengen ter ken- nisse van Belanghebbenden dat het G4ARDERBOEK VOOr liet loopeilde jaar, van den 9den tot den 23sten Mei aan- staande, dagelijks, de Zondagen uitgesloten, van 10 tot 1 ure, ter Secretarie van Rijnland te Leiden, terinzage zal liggen, benevens Uittreksels daarvan op de Gemeente-Secretarien van de Hoofdplaatsen der Districten, en, voor zooveel den Haar- lemmermeerpolder aangaat, in de Gebouwen van de Stoomge- maalwerktuigen de Cruquius, de Lijnden en de Leeghwater, en zulks, ten einde de ingelanden in de gelegenheid te slellen hunne Bedenkingen daavtegen in te brengen; wordende zij daarbij tevens uilgenoodigd, die Bedenkingen, binnen acht dagen na de ter visie ligging, en dus voor den 30sten Mei, schriftelijk en met de noodige Bewijsstukken gestaafd, aan de Vereenigde Vergadering in te zenden. Leiden, den 4den Mei 1883. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd DE CLERCQDijkgraaf. W. G. DE BRUYN KOPS, Secretarie. VOOR Scheurbvik, puisten en barsten der huid en in het algemeen alle huidziekten verdwijnen spoedig voor de werking van deze buitengewone Zalf, die hare kracht doet gevoelen met eene snelheid en eene zekerbeid, die bij geen ander middel ter wereld wordt gevonden. In vele gevallen wordt het gewone sprin- gen van de huid veroorzaakt door onderdrukte ademhaling, en daar deze doordringende Zalf dadelijk de porien opent en deopzuigende orgauen meer kracht geeftverdrijft zij aan twee zijden de ont- steking. Weinige uit- of iuwendige kwaien kunnen den vereenigdeu invloed van Holloways middelen weerstaan. Terwijl de Zalf verkoelt, en uitwendige kwaien verzacht, werpen de Pillen, door het bloed te zuiveren, de vertering te bevorderen en de nieren te prikkeleu, uit het gestel die onzuivere stoffen, waaruit roos en de daarmede verwante kwaien voortkomen. 8. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85,/ 3.— 6.75, 13.50, 20.50 zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij ALLE APO- THEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY'S ETABLIS- SEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. Amsterdam, 7 Mei Vee. Ter markt heden aangevoerd 719 Runderen, le kwal. 88 c., 2e kwal. 80 c., 3e kwal. 73 c. per kgr. Melk- en Kalfkoeijen /130 a 330 p. stuk; vette Kalveren le kwal. f2e. kwal. fp. kg.: 153 nuchtere dito /4,a 9: 303 Schapen 8.a 28.vette Varkens 44 a 55 ct. per kgr.; 21 Biggen 5. 9 Mei. Granen. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 274, Nov. 285. Rogge per 2100 kgr. Nicolajeff/172, Tangarog/17t. Op levering iets hooger Mei f 167, 168, 169, Oct. /176, 177, 178. Zaden. Koolzaad op 800 kgr. Olie zouder handel. Lijuzaad flauw. Raapolie onveranderd; per 100 kgr. /41£, 411; Lijnolie in een doen per 100 kgr. 241 241: Koeken. Raapkoeken f 90 a 97 per 1040 stuks. Lijn- koekeu 9 a 13 per 104 stuks. Vee. Aangevoerd: 232 vette Kalveren le kwal. /0.90, 2e kwal. /0.75 per kgr.; 146 nuchtere dito f 5.a 9; 159 vette Varkens 44 a 54 c. per kgr. Aardappelen. Friesche Engelsche /8.40 a 3.50, Zeeuwsche Spuische Jammen /6.80 a 7.75, dito Flakkeesche Jammen /4.90 a 6. Saksische Jammen 3.25 a 4.25, Pruissische Roode 3.30 a 4. Friesche Jammen /4.75 a 5, Groninger Roode J 2.50 a 2.60, alien per HI. Nieuwe Spaansche 30 cents per kilo. Handel flauw. Alkmaar, 4 Mei. Kaas. Aangevoerd 294 stapels, wegende 59,548 kgr. Prijzen; kleine Hooi- 38, Commissie dito f 37, Mid- delbare dito 38. 8 Mei. Vee. Aangevoerd 469 vette Kalveren, 42 nuchtere dito, 1 Schaap, 122 vette Varkens, 15 magere dito, 0 Noeien en Ossen; Prijzen: vette Kalveren /35 a 115, nuchtere dito 4 a 13, Schaap f 11, vette Varkens /0.42 a 0.56 per kgr., magere dito /13 a 19, Koeien en Ossen /250 a 325, alien per stuk. Gouda 10 Mei. Kaas. Aangevoerd 83 partijen. Prijs: le kwal. 27 a 29, 2e kwal. f 24 a 26, Noord-llollandsche 30 a 32. Handel matig. Goeboter/1.25 a 1.35; Weiboter /la 1.16. Iloorn, 2 Mei. Kaas. Ter Waag gewogen 163 stapels, wegende 39,564 kgr. Hoogste prijskleine Gras-/41Hooi id. commis sie id. f 38; middelbare Purmeronde, 8 Mei. Vee. Aangevoerd: 86 Runderen, stug, prijshondend298 vette Kalveren 70 a 90 c. per kgr. handel vlug 222 nuchtere dito /8a/ 18, handel vlug107 vette Varkens 48 a 58 c. per kgr., handel vlug 140 magere dito 17 a 25, handel matig; 306 Biggen 4 a 11, handel vlug; 1793 Schapen en Lammeren, over- houders prijshoudend, Lammeren duur. Kaas. Aangevoerd: 195 stapels kleine /39.50; Boter f 1.35 a 1.45 per kgr. Eijeren. kippen- /3 a 3.50; Eenden- 3.75 per 100. Op de gisteren gehouden voorjaarsveeraarkt werden aangevoerd 1536 Runderen. Handel stug, hoog in prijs.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 3