Lailoiiw. 80 - De invloed van het zout op het vee. of dat men dan begaat brutaliteit, hem alsdan te geven zijn ontslag ah Lid der Schoolcommissie. De heer Tensen wil dit stuk ter zijde leggen en overgaan tot de orde vaD den dag. De Voorzitter zegt dat de Raad niet kan oordeelen over hetgeen in het adrea wordt aangevoerd. De heer Bultman atelt ook voor om over te gaan tot de orde van den dag. Daartoe wordt besloten, zeggende de heer de Breuk zich buiten de zaak te houden. De vergadering wordt alanu voortgezet met gesloten deuren, terwijl de heer de Breuk de vergadering verlaat. XXIX. De openbare Vergadering heropend zijnde wordt overgegaan tot de atemming over het vooratel van den heer Pruissen, om aan A. van de Stadt voor/60 per jaar op te dragen het drukken der notulen van den Raad. Dit vooratel wordt aangenomen met 7 tegen 5 atemmen. De vergadering wordt daarna gealoten. Zwolle. 10 Mei. Heden werd de le paardenmarkt alhier gehouden, waar 25 eta, voor elk aangevoerd paard, wachtgeld moeat betaald worden. De aanvoer bedroeg p.m. 175 stuks. De handel waa redelijk en de prijzen hadden hoogere notitie ten gevolge. Men gaf voor le aoort werk- paarden /400 a 600 2e aoort 275 a/375; 3e aoort /150 a 250; 4e aoort aftandaehe 75 a 125. Entera 200 H 375 ponnys /150 a /250; voor de alagtbank 30 a 45. Men achrijft aan de Leidache Courant: „Donder in Mei, ia gras in de wei", zegt de boer, vooral nu daarbij de lang gewenachte regen gekomen ia. Het ia zeer groeizaamde weide komt in het gras, het vee verlaat den atal, dat zoolang met hooi gevoerd werd en nu een zooveel krachtiger voedael vindt. De opbrengst van melk wordt met iederen dag ruimer, de kwijnende plant herleeft, het geboomte krijgt gebladerte, het gezaaide, door de langdurige droogte en den achralen wind niet inataat te ontkiemen, krijgt wasdom, de aardappelen ataan boven den grond en de vruchtboomen prijken met een achat van beerlyke bloe8ema. Keraen, morellen, appel- en perenboomen vormcn een bloemruiker, abrikozen en perziken doen mede. Allea bloeit met de beate vooruitzichten, het ia in waarheid Bloeimaand. Do meekrap-eultuar, vroeger een bron van rijkdom en welvaart voor geheel noordeljjk Zeeland, gaat ateeda in aan- zien achteruit. In het vorig jaar werdeu op het eiland Tholen niet meer dan 10]hectaren aangeplant, en dezen winter was sleohta een meeatoof in werking. Ten gevolge van dezen achter- uitgang worden de verachillende atoven van het eiland achter- eenvolgena afgebroken en ver beneden de waarde verkocht. In 1881 waa dit het geval met een stoof bij St. Maartena- dyk, thans wederom met eene bij Poortvliet. De laatste braoht bij den verkoop, die in de vorige week plaats had, sleohta 2150 op. d. i. ongeveer een vierde gedeelte van de oorapronkelijke waarde. Den 11 Mei ia te Zwolle door den diatrictaveearla op de markt aangehouden een koe, lijdende aan tongblaar, en tien daarvan verdacht. Groote atagnatie in den handel. De buitenlandsche kooplieden weigeren het gekochte vee te accepteeren. Te Termunterzijl zijn twee-en-twintig lammeren de slacht- offera van een loa gebroken hofhond geworden. Tengevolge van het inslaan van den blikaem ia d e woning van het erve Groot Oijtink onder Almen, bewoond door den landbouwer A. Looman, totaal afgebrand. Het vuur woedde zoo fel, dat van al wat zich in huia bevond, waaronder een 8tal kalveren, 6 varkens en een atier, niet a is gered kunnen worden. Het overige vee liep gelukkig in de weide. De inentingaproef ter bestriding van het miltvuur, welke naar het atelael van Paeateur te Ophoven-Sittard ia genomen, lreeft aanvankelijk het gewenachte gevolg gehad. De achapen welke met doodelijke smetstof waren ingeent, zonder de beide voorafgegane voorbehoedainentingen te hebben ondergaan, zyn aan de gevolgen van miltvuur gestorvendaarentegen zijn de dieren, welke alle drie de inentingen hebben ondergaan, in gezonden toeatand. Te Schermerhom ia een kind aan tongblaar gestorven, terwijl een ander er aan ziek ligt. Van dezelfde ziekte on der het vee hoort men daar nog niet, eehter veelvuldig in den omtrek. Toen P. S., VBn Appelacha, met eene koe aan een touw naar de Makkingaster markt ging, rukte het beeat zich eensklaps loa en nam de vlucht in een aangrenzend heideveld. Na veel moeite en schermut8eling gelukte het den geleider het dier weer machtig te worden. Toen hij eenigen tijd opnieuw met de koe op den weg was, merkte hij, dat zijn tabakadooa, waarin zich eenige bankbilletten bevonden, verloren was. Zeer onsteld nam hij den terugtogt langa den afgelegden weg aan en na lang zoeken vond hij eindelijk de doos met de bank billetten in 't heideveld. Met een opgeruimd gemoed zette hij nu zijn reis naar de markt voort, overtuigd van de waar heid der geijkte spreuk„die zoekt zal vinden". Een paar roodstaartjes hebben te Reil, aan den Moezel, bun nest gebouwd in een waggon van den Trarbacher spoor- weg, en er reeda een eitje in gelegd. De wagen rijdt voort- durend heen en weer, maar de vogeltjes laten zich daardoor niet storen. De landbouwer G. Kram, te Veendam, is er reeds nu in geslaagd aardappelen te rooien, en wel zonder broeikas, maar van den open grond. De smaak is tamelijk goed. Door den Heer P. Slot Jnz., te Twisk, werd dezer dagen een 1-jarige stier afgeleverd voor 809 hij is bestemd voor de Landbouwinrichting te Wageningen. De heer van. der Oudermeulen werd dezer dagen op de landhoeve, behoorende tot zijn kasteel, onder Wassenaar, door een stier aangevallen, Het beest bracht hem met de horens een hevigen stoot in den buik toe, zoodat de toestand van den verwonde zorgelyk is. Uit Wijhe schrijft men, dat de berigten omtrent het voor- uitzigt op den oogst der vruchtboomen in de streken langa den IJsel over het algemeen zeer gunstig luiden. De boom- gaarden met hunne in rijken bloei staande keraen en pruimen boomen leveren een prachtig gezigt op. Tegen ieders verwachting hebben de boomen van de nachtvorsten weinig of niets geleden. Op de te Zutphen gehouden Linnenmarkten waren aange voerd 562 stuks wit linnen, zamen 10429 slagellen, prijs 0.360.47 per slagel; 26 stuks grijs linnen, zamen 572 slagellen, prijs 0.32f 0.40 per slagel; 66 stuks pellen linnen, zamen 910 slagellen, prijs f 0.35f 0.40 per meter; voorts 461 stuks wit linnen, zamen 9675 slagellen, prijs f 0.36f 0.45 per slagel; 21 stuks grijs linnen, zamen 529 slagellen, prijs f 0.32f 0.38 per slagel: 77 stuks pellen linnen, zamen 1088 slagellen, prijs f 0.35f 0.40 per meter. Een der voornaamate oorzaken van het emigreeren van talrijke arbeidersgezinnen uit het noorden en noordweaten van Friesland naar Amerika moet worden gezocht in het niet of byna niet verbouwen van vlas, wegen3 de lage prijzen van dat artikel in de laatste jaren. Het vlaa leverde veel werk en goed loon; thana verdienen vele arbeiders maar 8 centen per uur en de minderen onder hen niet meer dan 6 cents. Ook in koolzaad wordt veel minder gedaan dan vroeger, wegens den grooten voorraad van dit artikel uit vorige jaren. Volgens een uit Berlijn ontvangen particulier telegram van het Handelsblad, is daar een officieele verordening uitgevaar- digd, die bepaalt, dat in- sn doorvoer van rundvee uit Neder- land en Belgie slechts dan zal mogen plaats vinden, wanneer voor het bedoelde vee door de gemeentelijke overheid een nauwkeurig certificaat van oorsprong ia afgegeven, waarin ver- klaard wordt, dat het gedurende zes maanden niet in eene streek is geweest, waar destijds de longziekte heerschte, of twintig kilometer in den omtrek daarvan zich die ziekte openbaarde. De Minister van Pinancien maakt bekend, dat op den 1 Mei jl. een bedrag van 2 5,000,000 aan schatkistpromessen en van 4,5 52,000 aan schatkistbiljetten in omloop was. Mr. E. Huijdecoper van Nigtevecht, onlangs te Maarsen overleden, heeft aan de kerkvoogdy en de diaconie der Herv. gemeente aldaar ieder een som van 1000 vermaakt, vrij van succesaierecht. Door wylen den Heer D. Jz. Worp, te Edam, is aan het Proteatantsche Weeshuis aldaar vermaakt de som van 3000. Men schrijft uit Atjeh, 8 Maart Volgens opgave hadden we in de laatste 14 dagen bij on- derscheidene ontmoetingen met den vijand 7 dooden en 17 gewonden, onder welke laatsten 6 zwaar. Gij ziet 't, de vredestoestaud blijft nog steeds de heerschende. Tot hoe lang zal dat zoo blijven?" Eenige gezinnen te Bergen op Zoom zullen binnenkort op eigenaardige wijze een bezoek brengen aan de Amsterdam- sche Tentoonstelling. Onder elkander hebben zij voor 200 een zeilschip afgehuurd. Dit vaartuig zal hen derwaarts bren gen, aan alien logies verschaffen tijdens het verblijf te Am sterdam, om daarna met de huurders de terugreis weder aan te nemen. Hoewel het denkbeeld uit een financieel oogpunt niet kwaad is, levert de duur van de reis een groot bezwaar op. Een Brusselsch blad meldde dezer dagen dat de vreem delingen te Amsterdam op de meest krasse wijze worden ge- exploiteerddat zij in gewone hotels, eigenlyk hotels van den tweeden rang, buitensporig hooge prijzen hebben moeten be- talen, en het besluit met de tusschenkomat in te roepen van het gemeentebestuur of van het bestuur der expositie, om hieraan een einde te maken, Dat de klacht niet ongegrond is blijkt uit de volgende prijzen, die hier en daar betaald zijn: een ontbijt: koffie, brood, boter en twee eijeren 2.00, twee kleine glaasjes Schie dam 1.00, een biefstuk met aardappelen 1.30, een broodje met kaas 1.50, drie glazen Beijersch bier 1.80 enz. Wij brengen" de klacht onder de oogen der hotelhouders, overtuigd dat het meerendeel van hen, met ons dergelijke exploitatie van vreemdelingeu streng afkeurt. Ter geruststelling van het publiek voegen wij er eehter by dat, 't moge op de dagen op en na de opening, ook door't bezoek des Konings hier en daar al eens buitensporig vol en druk en dientengevolge duur geweest zijn, de toestand thans weder vrij normaal is en men een uitatapje naar Amsterdam niet achterwege behoeft te laten uit vrees voor gebrek aan plaats of te hooge pryzen. In de middengalerij van het Hoofdgebouw der Tentoon stelling werd eeu Chineesche vaas van 3000 door iemand uit de menigte gebroken. In de Eransche afdeeling der Tentoonstelling stiet een exposant van edelgeateenten bij het ontpakken een kistje om, waardoor een aantal juweelen en andere heel- en halfedelge- steenten op den grond vielen. Ongelukkig waren de planken van den vloer niet goed aaneengesloten, en staat daar onder water, zoodat voor een aanzienlijke waarde daarin ia gevallen en niet dan met groote moeite en oplettendheid teruggevon- den zal kunnen worden. Er zijn ongunstige berigten omtrent den toestand van vorst Bismarck in omloop. Volgens Richter verdonkert de glans van zijn naam, maar dat is Bismarck ten slotte vrij on- verschillig; erger zijn zyne pijnlijke zenuwaandoeningen. De artsen hebben hem dringend ontbouding van alle inspannende werkzaamheid aanbevolen. Onder zulke omstandigheden is niet aan te nemen, dat hij nog in den rijksdag zal verschijnen. Het keizerlijk hof te Weenen is in vreugde. Men ver- zekert, dat prinses Stephanie in belangwekkende omstandig heden verkeert. De erfprins zal weldra zijne jooge vrouw naar het slot Reichstadt in Bohemen brengen, om de gebeurtenis af te wachten, en ook de Belgische koningin gaat daarheen. Volgens gerucht zou de gezondheidstoeatand van den graaf van Chambord veel te wenschen overlaten. Reeda drie weken houdt de lijder zijne kamer, en veracheidene aanzien lijke peraonen, uit Frankrijk gekomen om hem te bezoeken, werden niet toegelaten. De legitimistische bladen melden er eehter niets van. De Dublinsche correspondent van de Daily Chronicle schrijft: Men is hier algemeen overtuigd, dat „nummer 66n" drie dagen, nadat Carey in de Kilmainham gevangenis zijne getuigenis aflegde, zeif aanbrenger geworden is. De politie is van oordeel, dat no. 1 ernstige beachuldigingen zal inbren- gen tegen Walsh, Byrne, Sheridan en andere invloedrijke Fe nians, en dat men op dit oogenblik naauwelijks de helft heeft vernomen van de onthullingen betreifende de Iersche zamen zwering tot moord. Het tafelservies voor de krooningsfeesten in Rualand is dezer dagen te Moskou aangekomen. Het is bijzonder kun- stig bewerkt en heeft een waarde van 13 millioen roebel. Volgens de Pall Mall Gazette begint het tegenwoordig Suez-kanaal in den toestand te geraken van een open riool. Al de oever-stations namelijk loozen er datgene in uit, wat zij kwijt willen wezen, aan doorspoeling ontbreekt het, en de stank van het water heet ondragelijk te worden. Ala een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat te Warns- veld sedert den 2 April tot den 10 Mei geenekinderen zijn geboren. F. A. O. de vroegere chef-kellner in het koffiehuis van den heer Krasnapolsky, te Amsterdam, is door de arrondisaements-regt- bank te Amsterdam, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een celstraf van 45 dagen veroordeeldde eisch luidde celstraf van een jaar. De Leeuwarder Ct. bevatte dezer dagen 39 aankondigingen van 2545 jarige echtvereenigingen. Deze 39 annoncen, alien in rand- jes, vullen bijna een geheele bladzijde van de courant, die inder- daad wel een „feest" nommer mag heeten. Onlangs is te Lengerich, in Hanover een vrouw gestorven, die den hoogen leeftijd van 116 jaren bereikte. Zij was als marke- tenster tegenwoordig bij den slag van Waterloo. Te Maaseijk is Dingsdag een brouwersknecht in den kokenden bierketel gevallen en omgekomen. Hij was 32 jaren oud en laat eene vrouw met zes kinderen na, benevens een ouden vader en moe- der, in wier onderhoud bij moeat voorzien. Aangezien geen der tappers in het dorpje Koog, op Texel, na de invoering der nieuwe drankwet vergunning heeft aangevraagd, is daar geen sterke drank meer te bekomen. Den 22 dezer zullen te Berlijn de standbeeldeu der beide Von Humboldts, voor het geb'ouw der hoogeschool geplaatst, onthuld worden. Onlangs overleed te Molotsohna, in het Russiache gouvernement Taurie, een 87 jarig man. die een zeer lalrijke nakomelingachap naliet,' en wel: 10 kinderen, 68 kleinkinderen en 63 achterklein- kinderen. Dat is te zamen 141 personen. Te Sawade (Duitschland) hing zich iemand op. In een briefje, dat men op de tafel vond, had hij geschreven, dat hij zich het leven benam om zijn gezin, dat hem steeds gcergerd en hem niets gegund had, van de 30 thaler te berooven, die de sterfkas hem schuldig was, maar in geval van zelfmoord niet betaalt. Te Parijs verschijnt thans een weekblad, waarin de advertentieen op rijm zijn. De directie verbindt zich tevens, de reclames van firma 's in de cafes te laten zingen. Echt Amerikaansch Een vroom Graanhandelaar. "Vrouw, de goede God leeft nog; de oogst is van 't jaar totaal mislukt.' Teedere bezorgdheid. Man: »Heb je gelezen van dien grooten beer, die vier runderen verscheurd heeft Dien mocht ik wel eens zien." Vrouw: »Zoo, en dat je 't dan net zoo ging als die arrae bees ten Of meen je dat zoo'n beer onderscheid zou maken tusschen een o» en jou?" oWel, Mina! 't is dan toch waar, dat je met dien Van Duinen zult trouwen?" oAls jij er ten minste niets op tegen hebt, ja!" ,,Maar ik begrijp het me nietDe man heeft znlk vreeselijk rood haar." i/Ocli, mama zegt: Dat is niets! Mettertijd valthet toch nit!" Toen men eens aan Themistokles vroeg, of hij zijne dochterliever aan een verstandig man, zonder geld, of aan een rijk man, zonder verstand, wilde geven, antwoordde hij: »Het is beter, dat mijn dochter een man zonder geld, dan geld zonder een man krijgt." Dc Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft op de beide Pinksterdagen vervoerd 105,000 personen; terwijl met de Haven- stoombootjes in verachillende rigtingen 39,555 personen vervoerd werden. Door de Hollandschc IJzeren Spoorwegmaatschappij werden 17869 retourkaarten van Amsterdam naar elders uitgereikt. Dat dus het Centraal-Station vaak een bijenkorf geleek zal niemand bevreemdenden len dag gingen er 185 en den 2en dag 202 treinen af- en aan. Dat het zout een gunstigen invloed op het vee uitoefent is eene sinds lang erkende waarheid. 't Is alleen de vraag maar in hoe groote hoeveelheden men het aan de dieren moet toe- dienen. Wij voor ons acbten eene betrekkelijk kleine quanti- teit noodzakelijkmaar ook voldoendeeene te groote scha- delijk. Daar de koeien eehter binnenkort in de weide gaan en wij wel gelegenheid zullen hebben op genoemd onderwerp terug te komen meenen we 't volgende gerustelijk te kunuen mededeelen. Het is geuomen uit de te Pretoria (hoofdstad der Transvaalsche republiek) verschijnende courant „de Volksstem" en bevat vele wenken waarmede we ons wel kunnen vereeni- gen. Het luidt als volgt: Het regelmatig gebruik van zout wordt reeds sedert lang erkend door al de veekweekersals zijnde zeer voordeelig

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2