Geiengile Bengten. - 84 - Hoe vaak raoet men de koeijen melken 1 vruchten en fijne zaden te kunnen zaaien. De beoordeeling geschiedt gedurende de beproeving en daarna, zooals door H. H. keurmeesters onderling zal worden geregeld. De be- kroning wordt op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam bekend gemaakt. Art. 13. De mededingers zijn verplicht zich aan voornoemde bepalingen en aan de eisehen van Heeren keurmeesters te on- derwerpen. Bij mogelijke geschillen doet eene Commissie uit het Uitvoerend Comite der Internationale Landbouwten toonstelling in 1884 te Amsterdam, voor deze beproeving be- noemd, uitspraak. Het Uitvoerend Comitd voor de Internationale Land bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. Mb. C. J. Sickesz, Voorzitter. P. F. L. Waldeck, Secretaris. Amsterdam, Mei 1883, De Commissie voor de tentoonstelling in de afdeeling Deventer en omstreken der Gel- dersche Maatschappij van Landbouw H. R. van Mable, Voorzitter. S. van Delden Pz., Secretaris. De vraag of men de koeijen twee of drie keer per dag moet melkenen welke daarbij de vetste melk iskomt niet vaak ter sprake, omdat het als 'tware eene vereelte gewoonte geworden is om de koeijen in de eerste twee, drie weken na het kalven driemaalen daarna slechts tweemaal te melken. Deze verzetting heeft alleen plaats, omdat men van gevoelen is dat de koe, door haar drie keer per dag te melken, te veel lijdt. Wat dit gebruik nu betreft moeten we opmerken en genomen proeven hebben het bewezen dat by het tweemaal melken de avondmelk het vetst is, dat men in drie „malen'' eene grootere hoeveelheid bekomten dat deze groo- tere hoeveelheid niet alleen op het betere of minder goede voedsel bernst, maar ook op de grootere en uitgebreider werkzaamhcid der melkafscheidingsorganen. Daarom is een driekeerig melken per dag noodzakelijk en rationedwaar- van de veehouder ongetwijfeld meer nut beeft. Voorts is het proefondervindelijk bewezen bij het drie maal melken per dag dat de vet-, respektievelijk de roomgehalte bij de middagmelk het hoogste is, dat daarop de avondmelk volgt en dat de morgenmelk het kleinste roomgehalte heeft. De oorzaak van de vet-armoede der morgenmelk, tegenover de middag- en avondmelk ligt voor het grootste deel in de 6 uren langere tusschenruimte lusschen de melktijden. Hoe- veel te meer tijd er tussehen de melktijden ligt, des te meer melk verkrygt men wel op eenmaal, maar des te vetarmer is zij ook. Wij meenen daarom onzen landbouwers te moeten aanraden om de koeijen ten minste gedurende de eerste maanden na het kalven drie maal per dag te melken. Vindt men het voor het dier zelf bezwaarlijk zoo geve men het wat meer toevoer. Hoe mevrouw R. geen kuikens kreeg. Op eene tentoon- toonstelling in Duitschland, die veel bezoek had en waar een der meest bekende kweekers op de verschillende vragen betreffende de hoenderteelt welwillend antwoord gaf, had het volgende gesprek plaats. Mevrouw R. kwam met hare drie dochters naar den spreker toe en zeide hem: Mijnheer K., gij weet zeer veel over het broeden van kippen, wat mag toch wel de reden zijn dat ik dezen zomer van elf eijeren, die ik onder eene kip had gelegd, geen enkel kuiken kreeg? Beste mevrouw, daarvoor kunnen verschillende oor- zaken bestaan. Heeft de kip goed gebroed? Uitmuntend; de kloek was eene van uwe Cochinchinas. Waren de broedeijeren misschien te oud? Neen, de eijeren waren niet ouder dan 6 dagen. Waren zij misschien beschadigd Ook niet. Ik heb ze zelf bekeken alvorens.ze onder de hen te leggen, Dan moeten ze door het vervoer geleden hebben. Van waar zyn de eieren gekomen Ze waren van onze eigene kippen. Er ontbrak niets, noch aan nest, noch aan eijeren of hen. Ik heb in alles uwe voorschriften opgevolgd. Van elf eijeren geen enkel kuiken, dat is toch wat erg, vindt u aiel? Ja, 't is wel vreemd. Maar vergeef mij de vzaag, mevrouw, hebt u ook iets aan uw haan bemerkt? Was hij ook ziek, of Haan Ah 1 Maar wij hadden gean haan bij onze kippen. De toestand van H. K. H. Prinses Marianne is zoozeer verergerd, dat men het ergste moet vreezen. H. M. de Koningin van Zweden heeft Pinkster Maan- dag met haar gevolg een buitenpartijtje gemaakt te Muider- berg, waar de hooge bezoekers de echo hoorden en recht landelijk op het gras met een eenvoudig maal ontbeten. De commissie tot onderzoek der noodzakelijkheid van grondswetherziening is zaamgesteld uit den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter, prof. Buijs, ondervoorzitter, van Naamen, Verheijen, leden der Eerste Kamer, Cremers, van Nispeo, Roell, Lohman, leden der Tweede Kamer, staats- raad de Vries, schout bij nacht Binkes, generaal van der Star, hoogleeraren de Geer, Teliegen en Asser, oud-ouderwijs-inspec- teur" Farnecombe Sanders, referendaris van Justitie Belaerts, notarissen mrs Artzenius en van Randwijk. Op een terrein bij de tentoonstelling te Amsterdam is een tent geopend, die een hoogstbelangrijk beeld ter aan- schouwing geeft, namelijk de Zuiderzee ingedijkt, drooggemaakt en in cultuur gebragt, volgens het plan, dat voor 20 jaar door den heer Wenmackers bij de regering is ingediend. De nieuwe provincie zou in 16 polders worden verdeeld, alle door kanalen afgescheiden, waarvan het water, door op de hoeken der polders staande stoomwerktuigen op de ver- eischte hoogte zou worden gehouden. Elke polder zou daar- enboven door talrijke kanalen, wegen en grachten worden doorsneden, zoodat elk perceel van 100 bonders zoowel per schip als per as bereikbaar zou zijn. Het daarvoor benoo- digde kapitaal zou ongeveer tien millioen gulden bedragen. In de tent, waar ook een buffet is en gelegenheid om te rusten, is op den vloer de Zuiderzee te zien in drooggemaakten toestand, niet door kaarteu, maar in werkelijkheid, al is het voor de ingedijkte landerijen op 1/10.1000 en wat de kana len betreft op een schaal van 1/200. Elk perceel land is voorgesteld door een werkelijk begroeid stukje grond, waar- toe zooveel mogelijk verschillende zaadsoorten zijn ge- bruikt, zoodat de afwisseling van aangenaam gewas het oog aandoet, en in de vele kanalen is werkelijk vloei- baar water aangevoerd. De Noordzee is van het land door kleine duintjes gescheiden; de eilaoden Marken, Schokland en Urk zijn door plekken met boompjes aangewezen. De bruggen, sluizen en wegen zijn duidelijk zigtbaar. Van de polders zijn 15 in bezaaiden toestand; zy worden door een of twee pomp- wcrktuigjes voortdurend van het overtolliee water ontlast. Een polder is niet drooggemaakt; hij dient tot voorbeeld. Elken dag zal men hem door middel van 12 mobiele en 2 vast- staande werktnigjes leegpompen en zoo een recht aanschouwe- lijk beeld leveren vau. de werkzaamheden eener groote droog- maling. Elken nacht laat msn er het water weder inloopen. De heeren Godard en Crommelin zullen in Juni gele genheid geven met hun ballon la Comete, die 1 '/2 millioen liters gas bevat, Amsterdam bij vogelvlucht te zien. Naar men verneemt zullen de Luxemburgsche dames aan H. M. de Koningin-Groothertogin een nationaal welkomst- geschenk aanbieden. De inschrijving daarvoor is overal in het groothertogdom geopend. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- scbers van Moddergat en Paesens, was tot Zaterdag jl. des namiddags bij den algemeenen penningmeester van de Friesche commissie teLeeuwarden ontvangen een bedrag van111,700.95 Te Eerbeek (Gelderland) is een 22-jarig jongeling over- leden tengevolge van een val bij het maken van gymnastische oefeningen. Te Leiden waren twee vrouwen op de Oude Vest aan het kijven. De eene liep in haar drift acbteruit en raakta te water; zij werd door de andere gered en de kijfpar'.ij daarop voortgezet, als ware er niets gebeurd. De wedrennen te Nijmegen zyn afgeloopen. Er is bij guur, koud weer en veel minder publiek als de vorige keer, goed gereden, hoewel vele ingeschreven paarden niet verschenen. Voor het decoreeren der kampplaats was weinig gedaan en peperduur de versnaperingen die er te krijgen waren. Voor verslaggevers van de pers had het bestnur der wed rennen niet de minste attentie. Zelfs scheen men het er op toe te leggen hunne taak moeielykheden in den weg te leggen. De welwillendheid, die men bij zulke feesten in Frankrijk en Engeland aan de pers brengt, werd hier dus onnoodig geacht. Dat bestuur heeft nog wat te leeren. Don Pedro, de keizer van Brazilie, komt tegen Let einde dezer maand te Parijs. Z. M., die een groot liefheb- ber van tentoonstellingen is, zal ook Amsterdam met een be zoek vereeren. De Koning der Belgen is op een wandelrit te Brussej met paard en al omver gereden door een heer op een „twee- wieler." Hij heeft volstrekt geen letsel bekomen. De Belgische regering zal het voorstel doen tot helling van een aanzienlijk regt op detabak, teneinde een deel van het bestaand deficit te kunnen dekken. Tot nog toe was de tabak in Belgie zoo goed als niet belast. Men meent dat er gemak- kelijk 8 millioen fr. 'sjaars uit te balen zal zijn. Uit de Kaapstad schrijft men, dat in Basuto-land een aigemeene opstand is uiigebroken. De Europeanen hebben het land verlaten. In Zoeloe-land is men dapper aan 't vechten en Koning Cetewayodie in Engeland, als Koning op non-activiteit, heel genoegelijk leefde en gezond at en dronk, werd bloedig ge stagen" Hij heeft nu 6000 man, de laatsten die vechten kunnen, opgeroepen tot een uitersten strijd. Keizer Alexander III van Rusland boudt zijn iutogt te Moscou op 21 Mei, wordt gekroond op 27 Mei en ver- laat de oude hoofdstad op 10 Junij eerstkomende. Het gevolg van den Keizer zal uit 2000 personen be staan, waaronder 100 generaals en adjudanten. De berigten omtrent de strenge politieverordeningen op het sluiten van de huizen bij den intogt enz. worden tegengesproken. De Keizer moet verklaard hebben niet te willen dat by zyn intogt de menschen in hunne huizen zijn opgesloten, en men zal zoo veel mogelijk de openbare nieuwsgierigheid te wille zijn. Voor de grootsche verlichting van Moskou zijn bestemd een half millioen talkkaarsen, 3500 electrische larapen en acht electrische zonnen (elke zon met een lichtkracht van 40,000 kaarsen). Verder tien kleine electrische zonnen, van te zamen 70,000 kaarsen. Reusachlige reflectors zullen buitendien op de' openbare gebouwen de kracht van het electrische licht vertienvoudigen, zoodat het in de geheele omgeving van Mos kou als klaarlichten dag zal zijn. De naauwlettendste voorzorgen zijn sedert drie maanden genomen, opdat niets de krooningsplechtigheid zou verhinde- ren; de gewelven onder de cathedraal zijn onderzocht, nog- maals en telkens weer, en ontdaan van het geringste wat er zich kon bevindendaar kan niets te vreezen zijn. Onge- lukkig wil een oud gebruik, dat de czaar zich gedurende de feesten driemaal alleen onder de menigte begeeft; dit weet men, en daarin steekt het gevaar. Het eerstgenoemde punt van bovengemeld programma, de plegtige intogt, is reeds ten aanscbouwe van een ontelbare volksmenigte afgeloopen. De geestdrift was onbeschrijfelijk. De godsdienstoefeningen ge durende den dag werden druk bezocht. Geen enkel ongeval verstoorde de plegtigheid. De president der strafkamer bij de arrond.-regtbank te Rotterdam heeft bepaald, dat de behandeling der zaak tegen Jannetje Struik (de millioenen-juffrouw) en haar mede-beschuldigden zal plaats hebben op Maandag 11 Juni a.s. Van wege het o. m. zullen met minder dan 06 getuigen in deze strafzaak worden gedagvaard. In de Wetgevende Earners van Pennsylvanie is een wetsvoorstel ingediend, waarbij de lijkenverbranding wordt strafbaar gesteld met gevangenisstraf en boete. Te Goslar, in Hannover, heeft het Vrijdag 11. gesneeuwd. De boomen waren niet alleen met bloesemsneeuw, maar met het echte witte winterkleed bedekt, dat ook op de daken der huizen lag uitgespreid. Te Berlijn bestaat eene zoogenaamde Schurkenvereeniging, die 1000 leden telt. Het doel is, onderstand te verleenen aan hulp- behoevenden. Laatst werd een groot feest gehouden, waar alle leden in een vagebondenplunje verschenen. De soiree werd geopend met het vagebondenlied. Een collecte bracht verscheiden duizend mark op, bestemd voor arme huisgezinneu. Een Amerikaansehe bark, op reis van Greenock naar Quebec, is door een slag van een walvisch zoozeer ontredderd, dat de beman- ning genoodzaakt was haar te verlaten. Een juwelier te Turin heeft een zeer klein bootje gemaakt van een enkele parel. Het heeft een zeil van gestagen goud, met diamantjes bezet, een robiju als seinlicht, een smaragd tot roer, en het staat op een ivoren plaatje. Het bootje weegt niet meer dan een half ons en kost f 12.000. In Marokko wordt nog altijd slavenhandel gedreven. Een brief uit Taager aan een der Engelsche bladen deelt een lijstje van in een week aldaar verkoohte slaven mede. Er werden drie vrouwen verkocht, waarvan een voor f 132. Een achtjarige knaap bracht f 72 en een meisje van 20 jaren fl30 op. Deze slaven werden alien op de openbare straat aan den meestbiedende verkocht. Als iets opmerkelijks en bijzonders, kan worden vermeld, dat bij de verkiezing tot leden van de Provinciale Staten te Nieuw-Buinen den 10 j.l., een man van 84 jaar oud, de kiezer H. E. Boswijk, des morgens de eerste was, die zijn stembiljet in de bus bezorgde. Een navolgingswaardig en beschamend voorbeeld voor velen van getrouwe plichtsvervulling. Wij wenschen dat zoo'n man nog langer mede kieze. Hem is het regt van stemmen aanvertrouwd. Te Eelten, nabij Zevenaar, had Dinsdag een conducteur, die op een in beweging zijnden spoortrein wilde springen, het ongeluk er af te vallen cn onder de wielen te geraken. Hij was onmiddellijk dood. Een schapendief uit Makkinga is door de regtbank te Heerenveen veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Tegen een burgemeester in het arrondissement Maastricht, die valschheid in de registers van den burgerlij ken stand heeft gepleegd is te dier zake door de regtbank regtsingang verleend. Een waaghals, die de ,/aardigheid" beging om aan een der leeuwen van mad. Caro, op de Haagsche kermis, een stukje vleesch toe te reiken, ontving tot belooning van den koning van *t woud eene liefkozing, die hem een viuger kostte. Als de bliksem schoot de leeuw op het vleesch toe eu hapte te gelijk den vinger mede. Men moet voddenrapers niet zoo min tellen. New-York heeft er 2000, die, naar men berekent, jaarlijks voor een bedrag van f 1,800,000 verzamelen. De vuilniskarren verzamelen jaarlijks on geveer voor een waarde van f 7,200.000. De jaarlijksche omzet van vodden in het geheele land schat men op f 72,000,000. Op den top van den berg San-Francesco in het gehucht Madio nabij Rimiui en bewoond door 1700 inwoners, heeft eenige dagen geleden een aardschuiving plaats gehad. Een gedeelte giug met ooomen en huizen in de hoogte en het andere naar de laagte alsof een reusachtige hand den grond had omgekeerd. De inwonorc namen de vluchteen klooster dat zich op den top bevindt, dreigt in te storten. Mevrouw tot een dienstmeisje, dat haar dienst komt presenteren Waarom ben je uit je vorige dienst vertrokken?" Dienstmijsje. »Maar, Mevrouw! vraag ik u dan ook, waarom de vorige meld het niet langer bij u kon uithouden?" »'t kind lijkt niets op zijn vader! zei de baker, toen de fooi haar tegenviel. Overbodig. Dame: uMon Dieu! Waarom Louden de boeren hier nog zooveel koeien, nu men toch bijna overal //geconden- seerde melk krijgen kan? De verstrooide professor. Professor D. wilde zich onlangs een boterham smeeren, doch in zijne verstrooidheid vergeet hij brood af te snij len, en smeert zich de boter op de hand. Deze vergissing bemerkt hij eerst, toen hij reeds drie vingers verorberd had en hem zijn trouwring tussehen de tanden komt." Moderne maatschappij van levensverzekering. Directeur: Als u op een zeereis verongelukt, kunt u terstond de premie ontvangen mits u aan de maatschappij uiterlijk binnen 24 uren van het ou- geval eigenhandig kennis geeft." Zondag jl. had te Eede, provincie Zeeland, van wege het alge- meen armbestuur de openbare uitbesteding plaats van de armen die door genoemd bestuur verpleegd worden. Aan hem of haar die de kleinste som toe moet hebben, worden dan de armen afgele- verd 1 Zoo werd Zondag een vrouw met haar kind uitbesteed voor een jaarlijksche som van /29, waarvoor haar en haar kind alles, zelfs kleederen, verstrekt moeten worden. Een nieuw middel tegen verkoudheid hebben Engelsche zendelingen en officieren in Zoeloeland leeren kenneu, en heeft zich ook in Engeland voortreffelijk bewezen. Het is zeer een voudig. Men kookt 500 wigtjes afgeschilde uijen, met vele insnijdingen, op 1 kan water, met 80 wigtjes bonig en 400 wigtjes melissuiker, langzaam 4 uren lang. Het afgekoclde mengsel wordt door een fijne zeef gegoten, en in een goed gekurkte flesch bewaard. Dagelijks worden 4 a 6 eetlepels laauw gebruikt. Kliugenberg in Beijeren is een paradijs. Men betaalt daar geen gemeentebelasting, doch krijgt geld toe. Verleden jaar ontving ieder ingezeten ongeveer 65 gulden als zijn aandeel in den opbrengst van leemgroeven, die aan de gemeente be- hooren. Een jongmensch te Weenen met een gunstig uiterlijk en goed humeur, maar zonder vermogen, is op het denkbeeld gekomen zich zelf te verloten 1 Hij geeft loten uit van 50 kr., die alleen verkrijgbaar zijn voor niet-gehuwde dames. De jonge man verbindt zich te trouwen met die dame, op wier lot de prijs valt, dat wil zeggen niet alleen hij zelf, maar de 100,000 florijnen, die de verloting zal opbrengen. Op een plaatsje in Frankrijk woonden een vader en zoon te zamen. Zij behoorden tot de aanzienlijkste ingezetenen. De zoon had sinds verscheiden jaren een verbindtenis met eene vrouw; er waren ook twee kinderen. De oude man

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2