- 88 INTERNATIONALE LANDBOUW-TENTOONSTELLING 188A te AMSTERDAM. J tuwe volstrekt niet van de nachtvorsten geleden, zoodat een goede oogst te gemoet mag worden gezien. Bessen en kruis- bessen, die in den laatsten tijd veel zijn verpoot, hebben zich reeds gezet en geven eene goede verwachting. Oude aardappelen geraken op wat voorhanden is, vooral die welke uit Duitschland komen, zijn niet best en duur, daar zij veel met het transport te lijden hebben. De gepote aard appelen komen goed uit, zoodat men tbans op de landerijen druk bezig is met ze schoon te maken. De gras verpach- tingen en veilingen, die in den regel met den lsten Juni aan- vangen, zullen dit jaar waarschijulijk eenigszins later gehouden worden daar het vroegere slechte weder de ontwikkeling heeft tegengehouden. De gezondheidstoestand van het vee is best. Alles is in de weide. Varkensziekte heerscht er zeer weinig, De handel in biggen, die in overvloed voorhanden zijn, is bij- zonder levendig. De bijen, die eerst op het hoog hebben ge- staan, zijn thans alien naar het Rijnland overgebracht om later naar de boekweit getransporteerd te worden. De toestand is bevredigend. WEDSTRIJD met GRASMAAIWERKTUIGEN, HOOISCHUD- DERS en PAARDENHOOIHARKEN, in de tweede helft der maand Juli, op de bouwhoeve van Jonkheer Mr. P. van Foreest, te Heilo bij Alkmaar. Art. 1. Prijzen worden uitgeloofd voor grasmaaiwerktui- gen, hooischudders en paardenhooiharken, hetzij die in het binnen- of buitenland vervaardigd zijn. Art. 2. De Commissie van beoordeeling bestaat uit 5 leden, waarvan twee leden uit het buitenland, alien te benoemen door het Uitvoerend Comite voor de Internationale Landbouw- tentoonstelling in 1884 te Amsterdam. Art. 3. De mededingers moeten op de nader te bepalen plaats en tijd met hunne werktuigen, geheel gereed om in werking te brengen, benoodigd personeel en paarden, op de aangewezen plaats tegenwoordig zijn. Art. 4. Voor zooverre werklieden en paarden beschikbaar zijn, kunnen de inzenders daarvan gebruik maken, mits zij bij de inschrijving zich daaromtrent verklaren, doch zonder dat deze Vereeniging instaat voor het werk of beschadiging van het werktuig. Indien de inzenders zelf voor werklieden en paarden zorgen, zijn zij verplicht zoodra blijkt dat het perso neel niet voldoende geoefend is, onmiddellijk het werk te staken. Blijkt bij de beproeving dat een werktuig naar het oordeel der Commissie niet voldoet, dan wordt de beproeving daarmede niet voortgezet. Art. B. Indien de weergesteldheid of de gelegenheid voor het werk ongunstig wordt geoordeeld, blijft het recht aan de Commissie, voor regeling dezer beproeving benoemd, om haar te laten doorgaan of uit te stellen, waaraan de inzenders ver plicht zijn zich te onderwerpen. Art. 6. Het benoodigd te bewerken veld wordt kosteloos verstrekt. Art. 7. De werktuigen met toebehooren die mededingen, moeten vracbtvrij naar en van het terrein vervoerd worden, en op kosten der inzenders worden ingezonden op de Internatio nale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. Art. 8. Mededinging is geoorloofd zoowel nan heeren fa- brikanten als aan hunne agenten, zoomede aan heeren land- bouwers. Mocht meer dan een werktuig van denzelfden fabri- kant en van hetzelfde stelsel worden aangegeven, dan zal voor de aangevers worden geloot wie van hen kan mededingen. Echter zal wanneer een fabrikant of zijn bekende agent inzendt, aan hem de voorkeur worden gegeven. Art. 9. Aangifte van mededinging moet geschiedan voor den 20 Juni 1883 aan den heer P. F. L. Waldeck, Secretaris- P enningmeester van het Uitvoerend Comite der Internationale L andbouwtenloonstelling in 1884 te Amsterdam, te Loosdni- nen, met opgaaf van het stelsel, den naam van den fabrikant en den verkoopprys, en onder toezending van een inleggeld ad f 25.voor elk mededingend werktuig, welke gelden geheel zullen worden teruggegeven nadat het werktuig op de Interna tionale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam is in gezonden. Mocht loting noodig zijn, dan geschiedt die op eene vergadering van het Uitvoerend Comitd der Internationale Land- bouvvtentoonsteliing in 1884 te Amsterdam. Art. 10. Aan ieder aangever wordt minstens 14dagenvoor de beproeving bericht, of zyn werktuig ter mededinging is aan- genomen. Art. 11. Het lot bepaalt voor iederen mededinger het ge- deelte dat door hem bewerkt moet worden. Reclames over meer of minder gunstige gesteldheid van het terrein worden niet aan- genomen. De Commissie van beoordeeliug, aan wier uitspraak ieder zich moet onderwerpen, zal evenwel by het toekennen der prijzen hierop letten. De bekroning wordt op de Interna tionale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam bekend gemaakt. Art. 12. Bij het programma voor de Internationale Landbouw tentoonstelling in 1884 te Amsterdam, worden als prijzen uit geloofd: Voor Grasmaaiwerktuigen le prijs. Gouden Medaille, gestagen op het stempel der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. 2e Zilveren Medaille als boven. Voor Hooischudders le prijs. Gouden Medaille, geslagen op het stempel der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. 2e Zilveren Medaille als boven. Voor Paardehhooiharken le prijs. Gouden Medaille, geslagen op het stempel der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. 2e Zilveren Medaille als boven. Art. 13. De mededingers zijn verplicht zich aan voornoemde bepalingen en aan de eischen van heeren keurmeesters te on derwerpen. By mogelijke geschillen doet eene Commissie uit het Uit; voerend Comite der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam, voor deze beproeving benoemd, uitspraak Het Uitvoerend Comite voor delnternationale Land- bouwteutoonstelling in 1884 te Amsterdam, Mr. C. J. Sickesz, Voorzitter. P. F. L. Waldeck, Secretaris. Het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Th. J. Waller, Voorzitter. J. Zijp Hz., Secretaris. De Gouv-Gen. van Neerlandsch Indie zal, naRr de min. van Kol. in de Dinsdagzitting der Kamer meedeelde, met magtiging des Konings naar Atjeh vertrekken, om den toe- stand aldaar op te nemen. In een particuliere correspondence uit Atjeh aan het Hand., gedagteekend 13 April, wordt melding gemaakt van een acht dagen te voren gehouden verkenning, 10 minuten buiten den post Djerir, waarbij onze troepen bescholen en negen man gewond werden. Den 9en was de post Panteh-harang aangevallen en kregen wy in de benting vier dooden en negen gewonden. Daarop is 10 April een kolonne, sterk 741 Euro- peanen, 200 Amboneezen en 135 dwangarbeiders, uitgerukt, ten einde drie vijandelijke benden van Kroeg-Raba te verdrijven. Aan het eind van deze expeditie telde men aan den kant van den vijand 29 dooden en 51 gewonden en aan onze zijde 5 dooden en 20 gewonden. Aan de Verloting van de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, is door Koninklijk Besluit vergunning verleend hare billetten te plaatsen. De prijzen, din eene vvaarde van 1,500,000 Gulden bedra- gen, zullen bestaan uit de fraaiste voorwerpen op de tentoon stelling tegenwoordig. De zes voornaamste prijzen zijn 1 prijs van 100,000 Gulden; 2 prijzen eene waardc heb- bende van 50,000 Gulden elk; 1 prijs van eene waarde van 25,000 Gulden; 2 prijzen van eene waarde van 12,500 Gul den elk. De prijs van een lot is 50 cents. De Heer J. Prins, te Wormerveer, heeft dezer dagen al zijne werklieden, ten getale van 51, op zijne kosten de Ten toonstelling te Amsterdam laten bezoeken. In de broodfabriek „De Voorzorg" op het tentoonstellings- terrein te Amsterdam worden niet minder dan zes verschillende soorten van brood gebakken, n.l. Duitsch, Turksch, Fransch, Engelsch, Surinaamsch en Hollandschalles in de vormen waarin het brood in de verschillende lauden voorkomt. In het hoofdgebouw der Tentoonstelling is door de politie de hand gelegd op iemand, die een flesch anisette wilde medene- men. Een ander, die over ^et hek wilde klimmen om zicb op die wijze toegang te verschaffen tot de terreinen, werd eveneens in verzekerde bewaring genomen. In de duinen te Castricum, welke afgegraven worden om zand te wiunen voor den spoorweg ZaandamHoorn, worden van tijd tot tijd geraamten gevonden. Men vermoedt, dat die afkomstig zijn van "gesneuvelden uit de gevechten, die in 1799 1angsde Noordhollandsche kusten zijn geleverd, by den inval der Engelschen en Russen. Gisteren is de millioenenjuffrouw Jannetje Struik, in haar eel gedagvaard om te verschijnen op den 11 Juni e. k. voor de Arron- dissements-Regtbank te Rotterdam, ter zake van onderscheiden opligtingen, waarvan de opsoraming vele bladen schrifts beslaat. Het voornaamste der ten laste gelegde feiten is een bedriege- lijke opligting voor de som van 245.000, golden waarbij haar broeder, Gerrit Struik, ook als hoofddader is betrokken. De bekende Hoetink wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan dit feit. Verder wordt aan Jannetje ten laste gelegd een be- driegelijke opligting voor de som van 38.000 gulden. Voor dit feit' zullen ook ter zake van medepligtigheid teregt staan haar genoemde broeder Gerrit en Hoetink. De dagvaarding boudt verder in een beschuldiging ter zake van diefstal ten nadeele van den jnwelier Bosch te Amsterdam, door Jannetje zelve gepleegd en waarbij als medepligtigen eveneens gedagvaard zijn Van Zutphen, Van der Heem en Consenheim, alien in preventieve hechtenis te Rotterdam. Te Eerbeek (Gelderland) is een 22-jarig jongeling over- leden tengevolge van een val bij het maken van gymnastische oefeningen. Te Leiden waren twee vrouwen op de Oude Vest aan het kijven. De eene liep in haar drift achteruit en raakte te wnterzij werd door de andere gered en de kijfpartij daarop voortgezet, als ware er niets gebeurd. De wedrennen te Nijmegen zyn afgeloopen. Er is bij guur, koud weer en veel minder publiek dan de vorige keer, goed gereden, hoewel vele ingeschreven paarden niet verschenen. Voor het decoreeren der kampplaats was weinig gedaan en peperduur de versnaperingen die er te krijgen waren. Voor verslaggevers van de pers had het bestuur der wed rennen niet deTminste attentie. Zelfs scheen men het er op toe te leggen hunne taak moeijelijkheden in den weg te leggen. De welwillendheid, die men bij zulke feesten in Frankrijk en Engeland aan de pers brengt, werd hier dus onnoodig geacht. Dat bestuur heeft nog wat te leeren. Don Pedro, de keizer van Brazilie, komt tegen het einde dezer maand te Parijs. Z. M„ die een groot liefheb- ber van tentoonstellingen is, zal ook Amsterdam met een be- zoek vereeren. De Koning der Belgen is op een wandelrit te Brussel met paard en al omver gereden door een heer op een „twee- wieler." Hij heeft volstrekt geen letsel bekomen. De Belgische regering zal het voorstel doen tot heffing van een aanzienlijk regt op de tabak, teneiude een deel van het bestaand deficit te kunnen dekken. Tot nog toe was de tabak in Belgie zoo goed als niet belast. Men meent dat er gemak- kelyk 8 millioen fr. 's jaars uit te halen zal zijn. De toebereidselen voor den intocht van den Keizer en de Keizerin van Ruslaud werden in den nacht van den 21 op den 22 Mei voltooid. Moskou leverde een buitensiewoon schouw- spel op. Van het Petrowski-paleis tot aan het Kremlin, een afstand van ongeveer 5 mijlen, wapperden outelbare vanen en vlaggen van Rusland en het keizerlijk huis, terwijl overal toe- bereidseleu gemaakt waren voor de illuminatie, op den avond van dien dag te on!steken. Van den vroegen inorgen waren de slivteu en vensters dicht door menschen bezel, terwijl velen hunner den nacht op straat doorgebragt hadden. De kerken waren des nachts ook door een menigte geloovigen bezocht, die voor het heil van het keizerlijk paar kvvamen bidden. De intocht liep zonder ongelukken af in tegenwoordigheid eener ontelbare menigte, die een ongekende geestdrift toonde. De Keizer, gekleed in een donkergroene generaalsuniform met een geel ordelint, reed op een prachtig opgetuigd paard en naast hem de jonge troonopvolger op een schimmel. De kei zerin, gekleed in de Russisehe kleederdracht, zat met hare kinderen in eene staatsiekoets, bespannen met 8 witte aan den teugel geleide paarden. By de aankomst in het paleis werd het keizerlijk paar door een prachtige uitgedoschte schaar van geestelijken ontvangen. Na een gebed te hebben verricht op de graven der voorvaderen, verscheen de Keizer op het balkon en ontving daar, ten aanschouwe van de geheele menigte, op een gouden schotel het gebruikelijke zout en brood. De gezamenlijke kosten van de Russisehe kroningsfeesten worden op 20 millioen roebels geschat. Uit Moskau meldt men omtrent den intogt van den Czar uog aan de Kolnische Ztg. dat de Keizer bij die gelegen heid in vollen generaalsuniform en op een wit paard gezeteu in den stoet reed, tusschen twee afdeelingen der riddergarde, maar met eerie groote ruimte tusschen beide. Toen hij ver scheen barstte een oorverdoovend gejuich los, waarop de Kei zer, die langzaam verder reed, met een rustig en ernstig gebaar antwoordde. Ook de Keizerin in eene ryk vergulde achtspannige equi page gezeten, werd met hare kinderen levendig toegejuicht, maar bet gejubel was onbeschrijfelijk toen Keizer en Keizerin bij de Iberisehe kapel afstegen ora daar te bidden. De oplogt leverde een prachtig gezicht op. De krooningsplegtigheid zelve is niet minder indrukwekkend en grootsch, in de beste orde afgeloopen. Alle vrees voor uit- barstingen van nihilistische complotten, en rustverstoring is beschaamd. Tuschen Berlijn en het Vaticaan is nog altijd eene ker kelijk-politieke schaakpartij. Von Bismarck geeft wat toe eu het Vaticaan ook, maar van wederzijden klaagt men, dat men overvraagt. Diepzinnige nota's worden er geschreveri. De een is nog banger dan de ander dat hij te veel zegt of belooft, en wat men wezenlijk denkt, verstikt men onder diplomatieken om- haal van woorden. Het Vaticaan is het te doen om opheffing der Meiwetten en von Bismarck wil wel het een en ander loslaten, maar de Mei-wetten niet. In de Westersuikerraffinaderij te Amsterdam zijn door een stroop- machine een man de beide beenen verbrijzeld. Hij werd in het gasthuis opgenomen. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in de gemeente Du izel (N.-B). de veldwachter dezer dagen zijn negentigsten verjaardag vier- de en toch nog steeds met ijver zijn dienst waarneemt, zelfs bij voorko- mende gelegenheden nog een flinken toon weet aan teslaan. Te Deventer is eene vrouw, die naar haar bovenwoning wilde gaan, Aan de trappen gevallen en heeft het nekbeen gebroken. Zij overleed kort daarna. "Als dat saus is," zei een scheepskapitein tot zijn hofmeester,, dan heb ik mijn geheele leven in saus gevaren. Te Ruiterbroek is eene koe in dolle vaart een winkelhuis biunen- gerend, en heeft, na daar aanmerkelijke schade aangerigt te hebben, twee personen ernstiggewond. Het dier werd door een geweerschot gedood. Bij onderzoek bleek, dat de koe voor eenigen tijd door een dollen hond gebeten was. Te Gellicum, provincie Gelderland, heeft een hevige brand gewoed, die zes huisgezinnen van hun woningen beroofde en twee menschen in de vlammen deed omkomen. Men raadde iemand aan een rijke weduwe van zes-endertig jaren te huwen. //Nu," antwoordde de huwelijkscandidaat, oals het zes-en-dertig moet zijn, dan zou ik toch de voorkenr geven aan twee jonge meisjes, ieder van achttien jaren." Wegens dronkenschap is te Arnhem proces-verbaal opgemaak t tegen een knaap van 14 jaar. Men meldt nit Leuven, dat Leon Peltzer reeds bijna gewoon is aan het gevangenisleven. Men heeft hem voorloopig copiewerk gegeven, doch hij vraagt dat men hem kunstbloemen zou laten vervaardigen. Hij beweert dat hij daartoe veel bekwaamheid heeft en eenige maanden, voor zijn vertrek naar Europa, hield hij zich te New-York daarmede bezig. Armand Peltzer schijnt minder aan de gevangenis gewoon te worden. Hij heeft verklaard dat hij ziek is en is voorloopig op de ziekenzaal. Dezer dagen overleed te Oosterloo in den ouderdom van 89 jaren plotseling Jan Keulemans, die 78 jaren op de snijderstafel zitting had, waarvan hij 68 jaren onafgebroken voor de firma Koopenberg aldaar werkzaam was. Zijn gezichtsvermogen was nog zeer helder, zelfs zoo, dat hij geheel zonder hulp nog op zijn sterfbed het garen door het oog der fijnste naald wist te steken. Nooit had hij van een bril gebrnik gemaakt. In een der gasthuizen te Parijs bevindt zich sedert een maand een man, die 24 Fransche koperen vijf centimesstukken heeft in- geslikt. 'Hij verklaart geen pijn te gevoelen, maar alleen een onleschbaren dorst te hebben. Een Berlijnsch werkman en zijne vrouw, die op de Pinksterdagen uitgingen, namen, uit overgroote voorzichtigheid, hun opgespaard geld, "ongeveer 9000 Mark in bankpapier, mede, en waren zoo on"elukkig van het pakket in het Grunewald te verliezen. De arme menschen waren natuurlijk troosteloos. Het geld is echter teregt gekomen, daar het door een heer gevonden werd, die het aan de politie ter hand stelde. „Hoe langer men leert, hoe verder men komt" zei Stoffel, toen hij kon uitrekenen, hoeveel beenen er in e6n paar kousen behooren. In onde wier heeft den aang wijlc de v D geme dage in h Ee thuis haar ande ook meu D scho verei dage deze Ol van Bij dade tijd Ee die niet Als De Ni den hetz: Maa R den was dat rekei beslu een 1 in g »E onde was, Ee kijk heeft A I/uxt verv heer D stuk, gotbi het den gede strui De leerd „Joh prijk D goth verla lo. 2o. burg Com} schil deu D de zijde met op lette nus D kund deld, Ui arbei dag ook Of rugk( behot branc Br en i de v tjes in c stierf De vluch man, te b ming genis betre de n geva het vertr cante maar der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2