Gemensfle Berigten. 100 - Lord Cabljngton zal de deputatie ontvangen. Vooraf wordt er eene vergadering gehoudeD in de Victoria- street en van daar zal neo naar Whitehall marcheeren. De vleeschhandel belooft die deputatie een goed succes. De in Engelarid verpligte slagting op de plaats van ont- scheping, heefi den invoer van runderen en schapen uit de landen, voor welke die methoden van toepassing is, zeer doen afnemen, terwijl daarentegen de importatie uit andere landen in de laatste jareu belangrijk gestegen is. Een verdere beperking van den aanvoer, door een verbod tegen de nog invoerende vee-landen, zou voor Engeland beden- kelijke gevolgen kunnen hebben en tot een vleesch-crisis kunnen voeren. De proefnemingen met den invoer van Amerikaansch of zelfs Australisch geslagt zijn niet zoo goed uitgevallen, dat men daarop zou mogen bouwen. De afstanden zijn groot en de risico is niet gering, vooral wanneer men de prijzen in het oog houdt, die de importeurs moeten gunnen om hun waar aan den man te brengen. De mee9ten hunner hebben dan ook belangrijke verliezen geleden, en 't is niet waarschijnlijk dat zij hun proefneming op grooter schaal zullen berbalen. Volgens een Duitsch blad heeft zich een geval van vergif- tiging voorgedaan bij twee koeijen die aardappelloof gegeten hadden. De dag na 't gebruik er van waren de dieren angstig en wild, een van de dieren vertoonende kenteekenen vau razernij, en moest na drie dagen afgemaakt worden; de andere werd verlamd in het achterstel, had echter grooten trek in mangelwortels, en genas binnen vijf dagen. Bijna nooit werd op het eiland Tessel zoo vroeg met het maaijen van de hooilanden begonnen als thans. Doordien vele hooilanden ten gevolge van de aanhoudende droogte meer achteruit dan vooruit gingen, besloten de eigenaars het gras af te maaijen. De opbrengst valt zeer tegen. Ook de weilanden zien er kaal en dor uit. Bovendien krijgt men behoefte aan goed drinkwater voor de talrijke kudden, aangezien de meeste kolken zijn uitgedroogd en ook de slooten droog liggen. In het Zuid-Oostelijk deel der provincie Groningen 9taau de gewassen over het algemeen gunstig, ofschoon de rogge, zoowel als haver en aardappelen, naar regen smachten. De aardappelteelt, niet voor de fabrieken, maar voor eigen gebruik, neemt op Westerwolde in de laatste jaren toe; op die zand- gronden wordt uitstekende eetaardappel verbouwd. De boek- weit verbouw zal dit jaar omvangrijker zyn dan verleden jaar, doordien het ongekend drooge seizoen het brauden toeliet van hooge en lage akkers, op sommige waarvan de boekweit echter reeds totaal is afgevroren en opnieuw gezaaid wordt. Tenzij spoedig de temperatuur verandert en zachter wordt, vreest men, dat van het hooiwinnen niet veel teregt zal komen, en dat de strooprijzen hooger zullen worden. Vele boeren, die in de nabijheid van Sneek wonen, brengen des morgens en avonds hunne melk tegen bcpaalden prijs naar het boterfabriek en karnen zelven niet meer dan voor eigen gebruik en enkele vaste afnemers. Met hun zoivel hebbeu zij dus weinig drukte, hetgeen huu thans zeer te stade komt, daar zelfs tegen hoog loon bijna geeu goede werklieden zyn te vinden. Als eene bijzonderheid deelt men rnede, dat het paard van de wed, J. Sipsma, in de Hempensermeer onder Warga, twee levende veulens heeft geworpen, een van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht. De jaarlijksche harddraverij met paard en chais teLeeu- warden, waartoe vanwege den Koning en de Koningin een fraai bewerkte gouden zweep (uit de fabriek der heeren Van Kempen, te Voorsehoten), een breed gouden oorijzer (door den Heer C. Bolman, te Leeuwarden, geleverd), waren uitgeloofd, heeft onder een drukken toeloop van belangstellenden, op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Twintig Friesche paarden namen aan den wedstrijd deel. De gouden zweep werd gewonnen door den zwarten ruin de Vlieger, van den heer Tjeerd Velstra, te Marssum, be- reden door den eigenaar; het oorijzer door den bruinen ruin David, van den heer M. Kuiper, te Workumer-Nieuwland, insgelijks door den eigenaar bereden. In de Praktischen Landwirth geeft een Hongaarsche prac- ticus, zekere Gremck-Botta, een beproefd rniddel aan de hand tegen de schadelijke gevolgen van de molshoopen in vtlden en bouwlanden, want ofschoon men thans wel weet, of althans weten moest, dat mollen niet tot de schadelijke dieren behooren, verkocht men ze nog bijna voortdurend, omdat zij den grond zoo loswoelen en in de moestuinen als op de weilanden zeer lastig en onaangeDaam zijn. Botta kwam reeds zeventien jaar geleden op de gedaehte om zich door middel van de molleu zelf te ontlasten, zoowel van van de molshopen als van de dieren, waarop de altijd honge- rige mol die dagelijks dierlijk voedsel tot het dubbel van zijn eigen gewicht nuttigt, jagl maakt, en het resultaat overtrof zijn stoutste verwachting. Een veld van 16 morgen of 4 hectaren was reeds driemaal met mangelwortels bezaaid; de engerlingen vernielden echter telkens de teedere worteltjes, terwijl talrijke mollen voortdurend de plantjes in de hoogte werkten en deze dan verdroogden. De buren hadden er evenveel last van als hij, en den scbijnbaar vruchteloozen arbeid moede, besloten zij andere vruchien te gaan bouwen. Botta echter ging van de onderstelling uit, dat, als 6en mol 20 dagen noodig heeft om een bepaald veld af te jagen, tien mollen dit in 2 dagen znllen doen. Hij liet dus 17 mollen, die hij voor een spotprijs kocht, op zijn veld los, Men lachte hem algemeen uit, doch toen een paar dagen geen versche molshoopen meer te zien waren, werd de akker uog- maals omgeploegd en voor de vierde maal met mangelwortels bezaaid, die nu prachtig opkwamen zonder last tebebben van enger lingen, die alleen verdelgd waren, of van mollen, die uit ge- brek aan voedsel elders hun jagtterrein waren gaan zoeken. Een rijke oogst was dit jaar zijn deel. Aangemoedigd door dit gunstige resultaat ging Botta voort om mollen als onderaardsche insectenjagers te bezigen en thans wordt in die streken nooit meer een enkele mol gedood. Voor dat het zaad der mangelwortels in den grond gaat, laat men er tal van mollen (die in de couranten gevraagd en vaak met 20 Pfennige het stuk betaald worden) op los, om de velden geheel van engerlingen en andere insecten te zuiveren en eerst als d t geschied is en de mollen verdreven zijn, wordt de akker bezaaid, met dit gevolg, dat men er thans vry geregeld overvloedige oogsten heeft. Ook in Engeland worden tegenwoordig tot dit doel jaar- lijks duizenden levende mollen uit Frankrijk ingevoerd. Woensdag morgen, ten ongeveer half zes ure, barstte plot- seling een ernstige brand uit aan boord van de Doggersbank, de nieuwe kruiser le klasse, die onder de loods op de Rijks- werf te Amsterdam in aanbouw is. Door de vele brandbare voorwerpen tastte het vuur snel om zich heen en scheen het voor een oogenblik een dreigeude wending te zullen nemen. De brandweer was spoedig op het terrein aanwezig met de Jan van der Heyden, stoom— en handspuiten, terwijl de stoom- spuit en verdere bluschmiddelen van de Marinewerf krachtig hulp boden, zoodat men den brand ten acht ure genoegzaam meester was. De schade is beperkt tot de loods, die geheel uitgebrand is, en waarvan eene zijde door het omvallen van het schip, ge heel is weggescheurd. De Doggersbank, die in Augustus zou afloopen, is zoo goed als weg. Oorzaak tot nog toe onbekend, men vermoedt door het vallen van gloeijende klinknagels. Aan een particuliere correspondentie uit Atjeh van 22 April ontleent het Vaderland het volgende Het is hier alles behalve rustig en wij krijgen aanhoudend slaag door dat naar huis brengen door de Atjehers. De ge- heele Kraton is tegenwoordig in rep en roereenige dagen geleden waren er zes luitenants op wacht. Wij zijn pas voorby Boekit Seboen geweest en hebben daar vijf dooden en negeu- tien gewonden gehaald. De verliezen van den vijand zijn natuurlijk aanzienlijk. Ik geloof dat er weinig henden bestaau, maar dat de kampong-bevotking goed mededoet. Kort geleden had ik op een togt naar Tabom drie en naar Moe- roee dertien gewonden, waarvan drie zijn overleden, Morgen ochteud rukken weder 100 man uit in de rigting van Larn- pauas; wat dat weer geven zal moet de tijd leeren. Van hier is zekere B. naar den vijand gedeserteerd het is de zoon van een advocaat te Amsterdam. Dit voorbeeld is gevolgd door twee inlandsche fuseliers te Segli en een dwangarbeider te Tjot Basatoel. De proeven met de electrische verlicbting op de terreinen van de Internationale Koloniale Uitvoerhandel-Tentoonstelling zijn thans afgeloopen en hebben geheel aan de door den ingeuieur gestelde eischen voldaau. Het Park regts is dus voor het publiek geopeud van's avonds zes uur tot middernacht. Daar het in verband met de verschillende entreeprijzen, vooral met het oog op bezoekers van elders, moeijelijkheden gaf goedkoope retourtreinen te orgauiseren, heeft het bestuur van de Tentoonstelling thans den toegangsprijs dagelijks gesteld op 50 cents, behalve des Vrydags. De entree blijft op dien dag een gulden. De Tentoonstelling is Zondag door ruim tien duizeud menschen bezocht. Door den Heer C. baron van Heeckeren van Brandsen- burg, den 3en Juni jl. te Zelbem overleden, is bij uiterste wils- beschikking o a. gelegateerd aan de Hervormde armen aldaar de som van 1000 vrij van successieregten. De patentwet heeft een zonderlinge wijze van classifice- ren. Men herinnert zich, dat boekdrukkers als molenaar9 aangeslagen zijn en hun protest daartegen niet9 gebaat heeft, thans blijkt het weer dat likdoornsnijders aangeslagen worden als veeartsen 1 De heer Pierre Crommelin zal voorloopig zijn plan, om te Amsterdam met een luchtballon op te stijgen, niet kunnen ten uitvoer brengen, daar hij geen contract kan sluiten voor het benoodigde gas. Men verneemt dat de lnchtreiziger den 28 dezer in „Tivoli" te Utrecht zal opstijgen. Bij den aauhoudenden noordenwind, die sedert geruimen tijd heerscht, zijn in den laatsten tijd verscheidene lijken op het strand van de Oost-Friesche eilariden aangespoeld. Vele werden als visschers herkend, die bij de stormen in Maart zullen zijn verongelukt. Andere, alien vrouwen, zullen wel van de „Cimbria" afkomstig zijn. Volgens beweren der Scheveningsche visschers begint het wrak van de „Adder" te werken. In de laatste dagen wer den herhaaldelijk voorwerpen in de netten gevonden, afkomstig van de bemanning, o.a. een kleerklopper. Voor degenen, die bijgedragen hebben om het lot te verzachten van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ontploffing der kruitfabriek op 19 Jan. jl., is het waarschijn lijk niet van belang ontbloot, te vernemen dat de 50 a 60 arbeiders dier fabriek al den tijd dat de fabriek stil ligt het voile werkloon hebben ontvangen en hun dit tot uit. Juni wordt uitgekeerd. Ook de weduwen der arbeiders, die bij de ramp om 't leven kwamen, ontvingen het loon dat hun echtgenooten verdienden. Na uit. Juni treedt de regeling in werking, vastgesteld door het comit6 dat zich belastte met het oprigten van een fonds voor deze hnlpbehoevenden. Iedere weduwe ontvangt dan f 2 per week zoolang zy leeft, al of niet hertrouwd. Voor de kinderen wordt 1,25 's weeks uitgekeerd tot hun 23e jaar. Zoo ontvangt dan de wed. D. Dolleman met haar 7 kinderen 10,75 per week, d. i nog meer dan haar man gemiddeld verdiende. De rente van het bijeengebragte kapitaal moet, naar verzekerd wordt, niet geheel voor deze uitkeeringen vol- doende zijn, doch het ontbrekende wordt door de eigenaren der fabriek, de familie Bredius, oubekrompen bijbetaald. Het bestuur der Willem Barents-Vereeniging, ontvign een brief van den heer Dalen, verzonden den 30 Mei van Vardoe. Vandaar zou men den volgenden dag verder gaan naar Nova Zembla. Alles was wel aan boord. Aan elk der visschersmeisjes, die onder geleide van Ne- derlandsche dames, de opening der visscherij tentoonstelling te Londen hebben bijgewoond, is door den markies en de markiezm v. Hamilton eene medalje in keurig dtui als souve nir vereerd. Door het college voor de zeevisscheryen is daarbij gevoegd een photographie, voorstellende de 5 Nederlandsche visschersmeisjes. De Utrechtsche studenten, die de vrouw van den con cierge van Royen mishandelden, hebben dien man 15.000 aangeboden, iudien hij hen niet te zeer wilde bezwaren. Een bewijs van een kwaad geweten dus, en tevens aan- toonende, dat de studenten. in tegenspraak met hun professor, wel degelijk gelooveu, dat de mishandeling van invloe I is geweest op den gezondsheidstoestand der vronw. Meer en meer gaan slemmen op, die regt in deze zaak eischen. Haar geheel in dcri doofpot te stoppen, zou dan ook wat erg zijn De Keizer van Duitschland is Zaterdag weer in zijn geliefd Ems aangekomen en met de gewone harteljjkheid ontvangen. Prins George, tweede zoon van den Prins van Wales, is met de korvet Canada als adelborst voor drie jaar naar zee. Verweekelijken doen de Prins en vooral de Prinses hunne kinderen niet. Bij de Belgische Vertegenwoordiging, is een voorstel ingediend tot herzieniug der Grondwet. De Brusselsche advo caat Paul Janson en vijf andere jeugdige radicalen hebben het geteekeud. Het strekt o. a. tot afschaffing van deu census als maatstaf voor de kiesbevoegdheid. Voor het gerechtshof te Boulogne staat thans een brandweer- man terecht, die zijne vrouw heeft willen ophangen, omdat zij niet lekker genoeg kookte. Hij had haar reeds u eermalen gewaarschuwd, dat zij zorgen moest dat het middagmaal goed in orde was, want dat hij anders haar zou ophangen. Weer t'huis komeude zouder dat de soep op tafel stond, lerwyl zyne vrouw in de beschouwing van eene flesch rum verdiept was, ging hij dadelijk naar een restaurant en liet vandaar een goed diner aan zyn huis brengen. Hij uoodigde zijn vronw plechtig uit met hem aan te zilten en goed te eten, want het zou haar laatste maal zijn. Na afloop van den maaltijd nam hij een flink touw, dat hij in zijne betrekkiug gebruikte, en hing zijne vrouw daaraan op. Daarna ging hij met de kinderen da delijk bet huis uit, om na vijf miuuten terug te keeren en met veel drukte aan de buren mede te deelen, dat zijne vrouw zich opgehangen had. Eene der buurvrouwen volgde niet de oude gewoonte, om te wachten tot de politie komt, maar sneed zelf bet touw door. Toen bleek het dat de slechte kook- ster uog leefde, en deze werd weer bijgebragt. Thans staat de man terecht. Zijne vrouw heeft hem reeds vergeven en den rechter verzocht haar man in vrijheid te stellen. Zij heeft be- loofd in het vervolg beter voor het middagmaal te zullen zorgen De gezondheidstoestand van Koningin Victoria van En geland boezemt nog al bezorgdheid in. De Engelsche bladen zwijgen er over, doch in haar naaste omgeving maakt men zich ernstig ongerust. De hooggeplaatste vrouw is sedert den dood van haar gemaal nooit weder regt opgewekt geweest, doch haar neerslachtigheid is thans grooter dan ooit. Zij was sedert jaren aan veel ligchaamsbeweging en aan het leven in de open lucht gewoon. Thans is zy door het ongemak aan haar voet aan haar kainer gekluisterd en dit maakt haar toe- stand nog erger, Daarenboven heeft zij zich den dood van baar kamerdienaar John Brown bijzonder sterk aangetrokken. Deze is, zooals men weet, te Balmoral begraven. Zoodra de koningin in dit Schotsche lustslot aankwam, gaf zij bevel haar, ondanks de vermoeijenissen der lange reis, naar John's laatste rustplaats te brengen. Zij gunde haar gevolg naauwelijks tijd iets te eten of te drinken en toen ging men naar het kerkhof bij Craithine, waar zij geruimen tijd bij het graf doorbragt. Op haar bevel is het geheele personeel op Balmoral in zwaren rouw en op haar geboortedag moesten al de gewone feestelijk- heden achterwege blijven. Altijd is Spanje het bevoorregte land van de oude, stijve, onvervalschte etiquette geweest. Het is dat naar 't schijnt gebleven tot op dezen dag. Koningin Christine wilde graag met de kleine prinsesjes de baden gebruiken in Oostenrijk. In elk ander land zou zij iu vrede hare koffers hebbeu kunnen pakken, maar in Spanje gaat dat zoo gemakkelijk niet. De ministerraad werd bijeen- geroepen en heeft een geheelen nacht gedebstteerd over het vraagstuk van overwegend slaatkundig belang, of H. M. op reis mogt gaan. Het resultaat van het geleerde debat was, dat de koningin te huis moet blijven, omdat het voor de kleine prinsessen niet past zoo joug op reis te gaan. Arme ko ningin en arme prinsessen! Daarentegen is in beginsel be sloten dat de koning dezen herfst naar Duitschland mag gaan, om de groote manoeuvres bij te wonen. Een Duitscher te Buffalo, die aan godsdienstwaanzin leed, verbeeldde zich op goddelyk bevel een kip te moeten worden en eijeren te leggen. Hij ging er ook werkelijk toe zitten, maar zijn huisgenooten kwamen tusschenbeide en de „Jan Hen" werd naar een krankzinuigengesticht gebragt. Het proces der Millioenen-juffvrouw is in vollengang. Het ge- tuigenverhoor, dat nu reeds 12 dagen geduurd heeft, is echter te omvangrijk om het in onze kolommen te kunnen opttemen, en een uittreksel er van te leveren zou niets dan een flaauwe scbets zijn, die niemand bevredigde. Zoo interessant is de zaak bovendien niet om er telkens een halve courant mee te vnllen. De geheele geschiedenis is een getuigenis van de ligtgeloovigheid der men schen en de brutaliteit eener sluwe, listige intriguante, die de menschen met wie zij in aauraking komt zoo schijnt te betooveren dat zij grif hunne beurs voor haar openen. Zij weet vriend en vij and in zulk een warnet van leugens te verstrikken, dat, wie er eens in gevangen is, er niet ligt weer uitkomt. De arme Woud- huijzen's die voor 245.000, zegge 2^ ton, door haar opgeligt zijn, leveren er het treurig bewijs van. Haar eeuwige bruidegom Hoetink evenaart Jaanste in brutaliteit, —eens moest de Voorzitter der regtbank hem zelfs tot de orde roepen, ja dreigen hem de zaal uit te zetten. Yoor Justus vau Maurik is het proces een heer- lijke gelegenheid, om studien van menschen en toestanden te ma- ken. Hij woont dan ook geregeld de zittingen der regtbank bij, en teekent de meest typische figuren in zijn schetsboek af. Later

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2