1883. Vrijdag, 6 Julij. AAN LANDBOTTWGEMEENTE- EE POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigsle Jaargang. N. 27. jt£ A i\ Prijs van Ret Abonnemeat: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Aangegeven van 27 Juni3 Juli 1883. HAARLEMMERMEER i z'ocA f 6. in het titterl{jk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Neeltje Wilhelmina, dochter van A. Koppe- naal en J. M. Camfferman. Mijntje, dochter van W. de Jong en A. Groeneveld. Hendrika, dochter van A. Kauff- man en C. Zwanenvelt. Adrianus, soon van J. Volkers en M. E. Balmakers. Geertje, dochter van R. Bruin en H. Enthoven. Dirk, soon van J. A. Kramer en W. van Driel. OVERLEDEN: Joost Pieters, oud 38 jaar, gehuwd met M. Schenr. Theodorus Leonardus, oud 3 maanden, zoon van W. P. van Hoogen en L. van Doorn. Frans van Diemen, oud 38 jaar, gehuwd met M. van Vlaardingen. Johannes Cornelis, ond 9 maanden, zoon van J. Bijman en C. A. Kos. Catharine, oud 4 maandeu, dochter van J. N. v. d. Putte en C. Kroon. Petrus Eduardus, oud 5 maan den zoon-van P. F. van Zijl en M. Goorsen. ONDERTROUWD. A, Rambout met W. v. Dalen. (wed.) GEHUWD: A. van Markenstein met 8. Noorman. Uitslag van de op den 27 dezer te Nieuw-Vennep gehou- den harddraverijen Voormiddag, van Paarden uit de Gemeente: le Prijs /40.behaald door het paard David, van D. de Vlieger; berijder D. de Vlieger Jr. 2e Prijs 20.behaald door het paard Letta, van T. Groen; berijder D. Metz. 3e Prijs /10 behaald door het paard Nieuwkoop, van J. Rietkerk; berijder dezelfde. Namiddag, van Paarden van zessen klaar. 12 paarden. le prijs 100.behaald door het paard Malle Jan, van W. Doon, te 's Hage; berijder A. Bos. 2e Prijs 60.behaald door het paard de Ooede, van H. Blonk ,te Bieiswijk; berijder dezelfde. Doordien het weder zeer gunstig was, waren vele toeschou- wers opgekomen. De knecht van den landbouwer J. V., aan den Yweg, heeft door het springen van een geweer ernstige wonden aan zijne hand bekomen. Op de Weekmarkt te Hoofddorp den 28 Juni 1883, waren aangevoerd10 Lammeren en 269 vachten Wol, wegende 1396 Kilogrammen; de prijzen waren 80 a 87 '/2 ceut het Kilogram. De op 28 Juni gehouden afslag in combinatie van de op 21 Juni in bod gebrachte boerderijen, aan den Aalsmeerder- weg, Sectie HH, 16-19, is geweest als volgt: Perceel 1 en 2 zijn gegund aan den heer Schone; som gebleven. Pereeel 3 is door den hoogsten bieder nog verhoogd met 700 en werd daardoor /12000; niet gegund. Pevceel 4 era 5 is gegund aan den heer Schone; som gebleven. Perceel 6 era 7 zijn gegund aan den heer P. Knaap Gzn. te Haarlemmermeersom gebleven. Aanvoer ter Weekmarkt te Hoofddorp, op den 6 Juli 1883 4 Paarden, 29 Schapen en Lammeren en 8 Biggen. gewekt door zijne buren, met den uitroep van brand! A1 spoedig ontwaarde hij dat het zomerhuis, onlangs nieuw gebouwd in de onmiddelijke nabijheid der woning, in brand stond. Met veel hulp is men er in geslaagd den brand te stuiten, nadat reeds een gedeelte van 't gebouw was verbrand. Hadden de buren den brand niet opgemerkt, dan zou het ouheil wellicht grooter zijn geweest. In het Koffijhuis ,,de Nederlanden"te Hoofddorp, werd op den 5 dezer eene bouwmanswoning, gelegen te Haarlem mermeer, Sloterweg, MM, 19 en 20, groot ruim 40 Hectaren, in veiling gebragt. Het le perceel, groot 23 hectaren, met gebouwen, gold f 4000. Het 2e perceel, groot 20 hectaren land, gold 4100. l)e afslag der perceelen afzonderlijk en gecombineerd zal plaats hebben ter plaatse voormeld, op Donderdag 12 Juli e.k. Den 29sten Jnni jl. is de stoomboot ,,Leeghwater," in de Ringvaaat van Haarlemmermeer, bij Huigsloot, tegen de giek van een tjalk aangevaren, waardoor de mast en tent der boot vernield werden. Men zegt, dat de scbipper der tjalk, A. v. Dam, van Rotterdam, niet naar de waarschuwing van de boot wilde luistereu. De jaarlijksche Paardenmarkt te Hoofddorp zal gehouden worden op Woensdag 25 Juli eu niet 5 Juli, zooals in de Landbouw-Almauakken abusivelijk staat vermeld. Den 29 Juni had alhier aan den IJweg bij den Vijfbuizer- weg, eene harddraverij plaats, waartoe 8 paarden werden ingeschreven. De Prijs: een Gouden Horloge, werd behaald door het paard van L. Houtkooper; berijder diens zoon. De le Premie: een Barometer, werd behaald door bet paard van T. Groeu; berjjder Metz jr. De 2e Premie: een Inktstel en Sigarenkist, werd behaald door het paard van H. Schoo. Te Houtrijk en Polanen heeft de verhuring plaats gehad van de door de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij aan deu Staat overgedragcu dijken, bermen, gronden, perceelen hooi-, bouw- en rietland, behoorende bij het Noordzee-kanaal, tot 31 December 1883. De geheele opbrengst der 143,14 Hect. bedroeg 5787, zijnde door elkander f 40 '/2 per Hect. De Gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft besloten tot den aankoop van 540 vierkaute meters grond, a /25.25 per vierkanteu meter, tot het stichten van een openbare lagere school met onderwijzerswoning aan de Weesperzijde. Den 4den dezer, tnsschen 121 uur namiddag, werden nabij Nieuw-Vennep twee runderen van den heer L. Houtkooper in het veld door den bliksem gedood; terwijl ougeveer op den zelfden tijd de schoorsteen van het huis vau den heer T. Folmer, te Hoofddorp, getroffen en het dak beschadigd werd. De directeur der Rijks-landbouwschool te Wageningen, de heer C. J. M. Jougkiudt Coninck, heeft het voorneinen in de aanstaande vacantie een landbouwreisje te doen door de Noordelijke provincien met de leerlingeu die daaraan wenschen deel te nemen. De landbouwer J. Ravestein, KK 28, aan den Aalsmeelder- weg, werd den 2 dezer 'snachts ten 11 '/2 uur uit zijn slaap In den omtrek van Wageningen staan de gewassen over het algemeen goed te veld, vooral ook de rogge op de hoog gelegen akkers. Boekweit wordt weinig verbouwd. De tabak is reeds flink aan het trekkende hoeveelheid, die is uitge- poot, is vooral niet minder dan die vau het vorige jaar. De grasverkoopingen hebben reeds een aanvang genomen; op de uiterwaarden is weinig gras. Hooge prijzen worden dan ook besteed en ook oud hooi wordt aanmerkelijk duurder betaald. Men heeft opgemerkt, dat er tegenwoordig veel minder zwaluwen zijn dan vroeger, en men schrijft dit toe aan de mode in het buitenland, waar die vogels bij menigte worden gevangen en gebruikt tot opsiering van de dames- costumes. Moge onze Nederlandscbe schoonen bewaard blijven voor het pronken met zulke geleende veeren 1 Als bewijs, dat de fruitoogst dit jaar bnitengewoon is, kan dienen, zegt de Zoom, te Bergen-op-Zoom verschijnende, dat de hovenier Musters Zaterdagmorgen een takje van zijn kerseboom brak en als curiositeit meke naar huis nam, welk takje, een lengte van slechts '/4 M., een gewigt van ruim 7 ous aan kersen draagt. Het takje is letterlijk edn kers. Door het wisselvalllige van den tabaksbouw, gingen vele planters te Amerongen in de laatste jaren er meer en meer toe over om, in plaats van tabak, erwten te poten. De beide laatste jaren leverde de erwtenbouw groote voordeelen, doch thans is dit geheel omgekeerd. Dit jaar leveren de erwten weinige en kleine vruchten, terwjjl de tabak zich zeer gunstig laat aanzien. Het afleveren van wol is te Aduard in vollen gang. Door de kooplieden wordt betaald /0.85 per kilogram. Aardbezien lijden zeer spoedig van de droogtd, indien zy beginnen te rijpen. In de Landw. Ant wordt als een uit- muntend redmiddel in dergeljjk geval aangeraden de planten 2 a 3 duim dik met hooi te bedekken. Bij het plukken van de vrucht (tegen den avond) moet het booi verwijderd, maar dadelijk er weer over been gestrooid worden. Ook is het leggen van grof hooi of stroo minstens 2 voet breed aan weerskanten van de jonge erwten in Mei Juni en Juli van zeer in het oog vallenden invloed, zoomede bij boonen, meloenen, kom- kommers, augurken enz. (Laudb. Cour.) Uit Arnhem wordt het volgende gemeld omtrent land- en tuinbouw. Het vee, ofschoon zich een enkel geval van tong- blaar heeft voorgedaan, gaat vrij goed, doch groeit wegens de aanhoudende droogte over het algemeen slecht. Zoowel melk- als vettekoeijen blijven prijshoudend, evenals in het voorjaar en gelden tot ongeveer 40 cents per J/a kilo. Zij komen laugzamerhand uit de weide zoodat de invoer uit Duitschland, die op het oogenblik nog belaugrijk is, wel iets zal verminderen, te meer daar de Hollandsche kwaliteiten veel fijnder zijn. Nuchtere kalveren z(jn/4 a/5 minder in prijs geworden en beloop entot 12 per stuk, doch de vette blijven steeds even duur. De schapenwolhandel gaat niet zeer vlug, even als die in lammeren en vette schapen. De prijzen blijven eveuwel hoog. De gezondheidstoestand der varkens is gced; zij gelden van 22 tot 25 cents per /2 kilo (zwaarte 150 a 200 kilo). De paardenhandel is vrij levendig, alleen aftandsche zijn laag in prijs. Terwijl wij in Nederland het genot van een schoonen zo« mer smaken, heeft men in Zwitserland en elders bnitenge woon slecht weder. De berigten uit Geneve toch melden dat het door het geheele land bijua een maand achtereen gere- gend heeft en dat de temperatuur er meer op die van Maart dan op die van Juni gelijkt. De badgasten te Gastein zaten bij de openiug van het zoogenaamde „hooge seizoen" rondom in de sneeuw, bij een temperatuur van 3° Reaumur. Om vliegen in veestallen te verdelgen. doet H. J. Koellner in de Wiener Landw. Zeit. eeuige praktische middelen aan de hand, waardoor het nestelen van zwaluwen in de stallen kan bevorderd worden: Men bevestige in het voorjaar kleine smalle plankjes aan de balken of tegen den zolder, zoodanig dat zij regt uit steken. De zwaluwen merken spoedig op, dat dit kostelijke plaatsen zijn om hun nest te bouwen en nemen ze terstond in beslag. Als de stallen Blechts eenigszins ruim zijn komen er zeer gauw een aantal paren dezer aardige vogels en is het rijk der vliegen weldra uit, daar de zwaluwen ze onophoudelijk vervolgen en er hunne jongen mede voeden. Bij het aanbrengen der plankjes moet men er alleen op letten dat men plaatsen kiest, waar het vuil dat de vogels nit het nest werpen geen schade kan aanbrengen. Een andere raad is, om des zomers eenige kikvorscheu in een tobbe of ander voorwerp in de stallen te plaatsen daar ook deze onvermoeide vliegenvangers zijn. Ook wordt aan geraden om onder het dak een paar gaten te laten maken waardoor tocht ontstaat die de vliegen naar buiten lokt, zon- der dat het vee er last van heeft. Te Een (gemeente Norg) is Zaterdagmiddag de bliksem geslagen in een varkenshok. Een oud varken werd gedood, terwijl daarentegen de jongen ongedeerd bleven. De te veld staande aardappelen in de duinstreken van Kennemerland beloven een overvloedigen oogst. De plant heeft sterk gesloeld, en van ziekte is geen spoor te zien. Van het Kampereiland is het eerste nieuwe hooi verscheept tegen 22 per 500 kilo. Bijna overal is in Drenthe de hooi-oogst gering. De hevige droogte in aanmerking genomen, kan men over den stand der veldvruchten niet klagen. De haver is echter zoo goed als mislukt. De oogst van aardbezien is dit jaar te Beverwijk verbazend groot. Ontzaggelijke hoeveelheden worden verzonden naar Amsterdam, maar meer nog naar Londen; deze laatste ver- zending geschiedt in vaten. Naar men berekent zijn in de gemeenten Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk meer dan 100 bunders met aarbezien beplant.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1