■Ml 1885. Vrijdag, 20 Julij. VAN i\r. 29. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. V ier-en-T wintigste Jaargang, Gemeenteraad van Iluarlemniermcer. W\-1R lp <SW/. IPrijs van Ret Abonnement: in h6t Jaar. Prijs der .Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Uitslag' der verkiezingeii, op Dinsdag 17 Juli 1883. Aangegeven van 1117 Juli 1883. Schoolspaarbauk te Abbenes. Uitvoerig Verslag der Yergadering van Donderdag 31 Mei 1883, AARLE1MER1EER. SHU Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN liOiVGA C°.te Amsterdam. WJlterl{}te Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. 4 5 3 4 48 3 de Heeren De uitslag van de op 17 Julij 1833 door Dykgraaf en Iieemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe steeling voor het onderhoud aan gebouwen. bruggen, duilcers, rol, mijl- en zeilpalen, enz., van den Haarlemmermeerpolder, over het jaar 1883 en over de maanden Januari, Februari, en Maart 1884, met de levering der daartoe benoodigde materialen, is geweest, dat werd ingeschreven door J. C. Guldemond, te Sassenheim Perceel 1 voor/ 1400 en Perceel 4 voor f 795. J. Bruijn Jr., te HaarlemmermeerPerceel 2 voor/ 1915, en Perceel 5 voor 1548. J. Hulsbos J. Gz., te Haarlemmermeer: Perceel 7 voor/1475. J. Hulsbos Lz., te Haarlemmermeer Perceel 1 voor/1192,76 en Perceel 4 voor 935,25. S. Guldemond, te HillegomPerceel 5 voor 1148. W. Hulsbosch, te Bennebroek: Perceel 2 voor 1885. en Perceel 5 voor 1590. F. L. van Looij, te Houtrijk en PolanenPerceel 3 voor 3107,Perceel 5 voor 1595, en Perceel 6 voor 1889. W. P. v. d. Hoogen te Haarlemmermeer: Perceel 3 voor f 3206 en Perceel 6 voor f 2280. Door Ds. A. Renier, te Berg-Ambacht, is voor het beroep naar de Herv. gemeente Haarlemmermeer bedankt. Bij de verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, in plaats van de aftredende heeren: H. F. Bultman, P. Knaap, A. J. G. Timmermans, B. Biesheuvel en A. Pruissen, zijn de heeren: Bultman, Knaap en Timmer mans als zoodanig Aerkozen; terwijl eene herstemming raoet geschieden tusschen de volgendepersonen B. Biesheuvel, A. Pruissen, J. H. M. Evelein en C. A. Gehrels, welke de meeste stemmen hebben erlangd. Bij de verkiezing van twee leden voor gemeld Collegie in plaats van de overleden heeren A. van Riessen en J. Klapwijk, verkreeg niemand de volstrekte meerderheid van stemmen, en zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren: J. H. M. Evelein, C. Dijt, T.C. Los en C. J. Boezaard, op wien mede de meeste stemmen waren uitgebragt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria Wilhelmina, dochter van K. Zomer en M. Tol. Kornelis, zoon van K. van Ophem en M. Scheclings. Wilhelmina, dochter van D. Meijer en M. Hoogland. Franeiscus Cornells Johannes, zoon van C. Zwetsloot en J. W. G. Huijts. Petrus Lambertus, zoon van H. Lammers en E. de Haas. Engel- bertus, zoon van A. van der Voet en J. Hendriks. Cornelis, zoon van G. Nederveld en N. van der Lelij. Gerrit, zoon van J. Boeregeest en M. Groot. Margaretha, dochter van G. Loog- man en H. Vink. Lena, dochter van C. van Iperen en B. Boogerd. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van L. Verhulst en S. Ligthart. OYERLEDEN. Adrianus, oud 20 maanden, zoon van L. Vermeer en A. Smits. Dirk Beek, oud 68 jaar, gehuwd met M. Bos Hendrika Maria, oud 7 weken, dochter van Maria Heuvel. Guurtje, oud 5 maanden, dochter van J. Beemsterboer en G. Oudejans. Henricus, oud 16 maanden, zoou van H. Balk en G. Spaargaren. Hubertus, oud 2 maanden, zoon van B. van Vugt en P. C. Huibrechtse. Evert Hendrik, oud 7 maanden t zoon van R. F. J. Hunold en C. Grauwelman. Franpoise Johanna, oud 11 maanden, dochter van E. H. Hunold en A. H. C. Hussein. OJNDERTROUWD: Geene. GEHUWD: A. Rombout met W. van Dalen (weduwe). Een rondreizend kwakzalver heeft de vorige week met zijne talenten gewoekerd bij de lijdende menschheid te Abbenes. In gezelschap van twee andere lieden, die vroeger door hem op wonderlijke wijze hersteld waren van emstige krankheid, gelyk althans de een voorgaf, gaf bij niet onduidelijk te kennen dat men de verstandigste keus deed als men professor en doctoren verliet en baat zocht bij zijn panacee. Natuurlijk geachiedt elke geneeskuur kosteloos. .Onbaatzuchtige menscben zjjn er toch in de wereld en grappige menscben ook, die zich zoo kosteloos laten beet nemenl Saldo op 25 December 1882 Van 25 Dec. tot 2 Jnli 1883 gespaard Van 25 Dec. tot 2 Juli terugbetaald 1229.90 279.57 1509.47 88.74'/, 1420.72/, Bijgeschreven intrest16.31 Saldo op 1 Juli 1883 1437.03/, Het Saldo van de Reserve-kas is gestcgen tot 83.29 /2 Op 25 Dec. 1882 waren in omloop 108 boekjes Van 25 Dec. tot 2 Juli afgegeven Van 25 Dec. tot 2 Juli afbetaald Iu omloop op 2 Juli 1883 17 125 10 115 boekjes. M. van Reeuwjjk, Voorzitter. P. Boekel, Secretaris. Heemstedc. Maandag jl. is de stoomlram te Heemstede tegen den vrachtwagen met passagiers van H. Janseu gereden. De passagiers kwamen er met eenige botsingen af. De wagen echter is belangrijk beschadigd. Men zegt, dat de machinist niet heeft gewaarschuwd. 's morgens ten 10 ure, in het Raadhuis. (Reeds vroeger in het Tcort door ons medegedeeld.) Vervolg, zie ons vorig Nummer. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. XII Aan de orde komtBenoeming van eene onderwijzeres in nuttige handwerken voor de scholen nrs. 1, 9 en 10. In de vergaderiug van 29 Maart 1883 besloten zijude omtrent deze zaak nader het gevoelen te vragen van de Plaat- selijke Schoolcommissie, wordt aan de Vergadering voorgelezen het van die commissie ingekomen berigt, in hoofdzaak behel- zende, dat het haar wel bekend was dat eene onderwijzeres, alleen in nuttige handwerken, niet in mindering komt van het volgens de wet vereischte personeel; dat het doel van het advies der commissie, dd. 21 Decem ber 1882, dan ook alleen was om een middel aan te geven, waardoor de invoering van het leervak h op drie scholen zou kunnen plaats hebben, zoodat op die wijze, althans voor de opgemelde scholen, uitvoering aan de wet zou kunnen wor den gegeven, hetgeen door de commissie wenschelijk wordt geacht; voorts dat de bepaling er bij zou kunnen gevoegd worden dat, ingeval de dienst der beaoemde op een der scholen niet meer werd gevorderd, zij hare dienst zal moeten verleenen op een andere haar aantewijzen school; maar dat, mogt de Raad wenschen voor elk dier scholen te benoemen eene onderwijzeres met acte voor handwerken, zulks zeker te verkiezen zou lijn boven den door de Commissie aangegeven maatregel. De discussie omtrent deze zaak geopend zijnde, vraagt de Voorzitter of de Raad tot de benoeming wenscht over te gaan? De heer Verknijl vraagt, of er wel behoefte is aan meer personeel De Voorzitter zegt, dat voor de scholen no. 9 en 10 nog onderwijzers moeten benoemd worden met Januarij 1884, doch dat op school no. 1 voldoende hnlp is; ook deelt de Voor zitter mede, dat er door den Districtsschoolopziener op ge- wezen is, dat nog zoo weinig onderwijs in handwerken alhier gegeven wordt. De heer Verknijl zegt, het is een raadsbesluit; zijn er dus geene overwegende bezwaren tegen, dan dient de benoeming gedaan te worden. De heer Bultman wil er bepaald ook bijgevoegd zien, dat men bevoegd zal zijn de benoemde, zoo noodig, andere scholen aan te wijzen, tot het geven van onderwijs. De heer Verkuijl vraagt hoelang onderwijs gegeven zal moeten worden volgens het leerplan? De Voorzitter zegt, dat zulks later moet bepaald worden, want dat de leerplannen nog niet zijn vastgesteld. De heeren Verkuijl, Biesheuvel en 't Hooft meenen dat dan ook nog geene benoeming kan worden gedaan. De Voorzitter vraagt, of men dan zal wachten met de be noeming De beeren Bultman en van Vuuren zijn daartegen, de heer Verkuijl wil wachten tot dat de leerplauncn er zijn. De heer Bultman zegt, dan worden de sollicitatien inge- trokken; het werk zal den benoemde wel worden opgegeven, dat zal wel verdeeld worden tusschen de drie scholen. De heer Verkuijl vreest het intrekken der sollicitatien min der; men kan dan nog doen hetgeen de Schoolcommissie wenschelijker acht, namelijk voor elke school eene onderwij zeres benoemen. De heer 't Hooft vraagt waarom het zoolang duurt eer de leerplannen zijn vastgesteld? De Voorzitter zegt, dat verschil van meening met den Dis trictsschoolopziener de oorzaak daarvan is. De heer 't Hooft wil er dan mede wachten, want dan is de vertraging buiten de ecbuld van den Raad. De heer Biesheqv^l zegt, als men toeh zal moeten over- gaan tot vermeerderijgg vau het hulppersoneel, en dus tot be noeming van onderwijzers, dan is het geld weggegooid hij zou dus niet tot de benoeming willen overgaan. De heer de Breuk doet het voorstel om over te gaan tot de benoeming van eene onderwijzeres in nuttige handwerken voor de scholen nr. I, 9 en 10. De heer Bultman licht nog nader het advies der School commissie toe, en zegt dat de hnlp op school nr. 1 voldoende zal zijn, wanneer er nog eene onderwijzeres is voor de hand werken daarom heeft de Schoolcommissie zoo geadviseerd, Het voorstel van den heer de Breuk: om tot de benoe- miug over te gaan, wordt in stemming gebragt, en verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Tim mermans, Pruissen, Ran, Biesheuvel, 't Hooft, Verkuijl, Knaap, v. Reeuwijk en Suidgeest. Voor de heerende Breuk, Bultman, van Vuuren en Tensen). De heer Verkuijl stelt alsnu voor om met de benoeming te wachten tot dat de leerplannen gereed zullen zijD. Zonder stemming wordt dienovereenkomstig besloten. XIII. Aan de orde is het punt, vermeerdering van de hulp op sommige scholen, op 1 Januarij 1884. Tengevolge het besluit, genomen in de Vergadering van 29 Maart 1883, punt 10, is daaromtrent het gevoelen gevrasgd van de Plaatselijke Schoolcommissie; het door die Com missie ingezonden berigt, waarvan voorlezing wordt gedaan, behelst in hoofdzaak het volgende De Commissie herinnert, dat bij Koninklijk besluit van 17 Januarij 1880, Staatsbl, no. 1, voorschriften zijn gegeven tot verzekering der geleidelijke uitvoering van art. 24 der wet van 17 Augustus 1878, Staatsbl. nr. 127. Dat, wanneer de door den Districts-Schoolopziener gedane opgaven overeenstemmen met art. 1 van dat besluit, en dat is, met bet oog op het aantal ingeschreven leerlingen, inder- daad het geval, dan zal gezorgd behooren te worden dat op 1 Januarij 1884 het vereischte gctal onderwijzers in dienst gesteld zij. De Schoolcommissie merkt verder op dat, wanneer de Raad uitvoering geeft aan het voorstel tot benoeming van eene on derwijzeres voor nuttige handwerken aan de scholen no. 1, 9 en 10, de commissie, met het oog op het getal werkelijk schoolgaande kinderen, de dadelijke behoefte aan meer perso neel aan sommige scholen niet inzietdoch, in elk geval ad- viseert de commissie om voor school no. 11 nn reeds te be noemen eene onderwijzeres. De heer Bultman zegt dat, als men rekent naar het getal Ingeschreven leerlingen, en de commissie mag niet advi- seeren in strijd met de wet, dan moet de vereischte hulp er zijn; maar gewoonlijk is er 20 percent schoolverznim, en als men dan neemt het aantal werkelijk sohoolgaande kinde ren, gelooft de commissie, ook met het oog op het belang van het onderwijs, dat de aawezige hulp voldoende is; voor school no. 11 evenwel zou de commissie eeDe onderwijzeres benoemd wenschen te zien, omdat het hoofd daar allien is, en, door de vele afdeelingen op die school, het onderwijs niet kan geven zoo als behoort. Ook de heer de Breuk zegt dat, met de wet in de hand, de meerdere hulp er moet zijn, maar overigens bestaat er geen dadelijke behoefte aan meer hulp. De Voorzitter stelt voor om voor school no. 11 te be noemen eene onderwijzeres met acte voor nuttige handwerken en wat de andere scholen betreft, daarmede vooralsnog te wachten. Dienovereenkomstig wordt besloten, zonder hoofdelijke stemming- XIV. Komt in behandeling het verzoek om benoeming van eene onderwijzeres voor school no. II.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1