L - 110 lets over het zaaijeu van Duivenboouen. Stalvoederiii"'. Ten gevolge vau bet besluit, zoo even genomen, kan dit rerzoek bu ten verdere behandeling blijven. Vervolg en Slot in one volgend Nummer.) Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Vrijdag 27 Jnli 1883, des namddags ten 2 ure, in het Eaadhois. 1. Ingezonden stukken en mededeelingen. 2. Aanbie- ding der gemeenterekening, dienst 1882. 3. Idem der rekening van het Buigfrlijk Armbestuur over 1882. 4. Benoeming van eene onderwijzeres voor school Nr. 6, nit de bestaande voordragt. 5. Benoeming van een onderwijzer voor school Nr 4, mede uit de bestaande voordragt. 6. Benoeming van een onderwijzer voor school Nr 10, voordragt: J. A. Fischer, te Deventer. 7. Benoeming van eene on- dei wjzeres in haudwerken voor meisjes, voor de scholen Nrs. I y en lo. 8. Bestek voor den bijbouw van een lokaal aan school Nr. 4. Naar wy vernemen zullen de werktuigen voor den hooibouw als: grasmaaiwerktuigen, hooischndders en paardenhooiharken, die ingezonden zullen worden op de Internationale Landbouw- tentoonstelling, in 1884 te Amsterdam, ingevolge de bepalin- gen van het programme voor die tentoonstelling, dezer dagen worden beproefd. Die beproeving zal worden gerege'd, in overleg met het Uitvuerend Comitd voor de Tentoonstelling, door de Vereeni- ging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder- kwartier. De heer Jhr. Mr. P. van Foreest, te Ileilo bij Alkmaar, heeft zijne gronden afgestaanterwijl de dag voor de beproe ving is bepaald op Woensdag 25 Juli e. k. Daar vele werktuigen van beroemde fabrikanten tot deel- name zijn ingeschreven, wordt verwacht dat vele belangstel- lenden en belanghebbenden tegenwoordig zullen zijn. Als een bewys dat de oogstbouw dit jaar, althans op be- paalde plaatsen, zeer goed is, diene de mededeeling, dat een appelboom op de builenplaats „Snippenschrik." aan den Amstelveensohen weg, sedert jaren hoegenaamd geen vruchten gaf, thans zoo zwaar beladen is, dat o. a. aan den tak van 2 meters omvang ongeveer 2 50 appelen hangen. Een tuinman in Nieuner-Amslel sneed dezer dagen, met bet aanzetten van zijn scheermes, den halven top van een zijner vingers af. Men verhaalt ons dat de man trachtte het bloeden tegen te houden door het opleggen van spinraggen, en dat ondanks alle waarschuvvingeu daartegenl In de Betuwe mag men zich over den stand der landbouw- gewasscn verheugen. Ook de appelen en peren beloven veel. Tlaver, tarwe en rogge staan prachtig. Paardenboonen en erw- ten leden veel door het ongedierte. De tabak was zelden zoo uoed als thans, en binnen enkele dagen vangt men aan met het plukken van bet zandgoed. Hooi is er weinig. De aard appelen zijn van uitmuntende kwaliteit en leveren een zeer rijk beschot. Blijkens het verschenen programma voor de op 27 en 28 Au„. te Deventer te houden tentoonstelling van landbouw- werktuigen, bloemen, vruchten en vee, door de Geldersche maatschappij van Landbouw, zal de tentoonstelling van land- bouwwerktuigen, bloemen en vruchten Maandag 27 Aug. om 12 uur, en die van vee Dingsdag 28 Aug. om 12 uur ge- opend worden. De prysuitdeeling zal Dingsdag namiddag om 3 uur plaats hebben. Er zullen matine'es en soirees gegeven worden. De feesten worden besloten met een prachtig vuur- werk cn €6D groot bal ehampetre. De oogst van appelen en peren zal dit jaar zeldzaam over- vloedig zijn. Vele booroen zijn zoo volgeladen, dat zij on- mogelijk den last zullen kunnen dragen. Uit Zaltbommel worden byna dagelijks waggons met Gel dersche kralen naar Duitscklaod verzonden, tegen /3,30 a /3 60 de heetoliter. Landbouwers berekenen dat de opbrengst van bedoelde aardappelen, tegen zulke prijzen, 450 a 550 per bunder bedraagt. In de omstreken van Tiel zijn de onrijpe noten, ter ver- zending naar Engeland opgekocht tegen 5 per hectoliter. Het gewas is dit jaar vrij goed. Een lezer van het Handelsblad schrijft: „Wat is het jam mer dat de aardbezien in Beverwyk liggen te verrotten Waarom er geen wijn van gemaakt De vrucht, naar Engeland gezonden, komt onder den vorm van Maderawyo terug. Waarom laten de Beverwykers hun vrucht dien omweg makem1 De coloradokever, die in lang niets van zich hooren het, moot, volgens Straatburgsche bladen, op eenige aardappe en- velden bij Colmar verschenen zyn. Er worden kraehtige maatregelen genomen, om de verspreiding van het gevreesde juseet tegen te gaan. De Provinciale Staten van Friesland hebben een subsidie van f 2000 toegestaan ten behoeve van de in 1884 te Am sterdam te houden Internationale Landbouw-tentoooatellmg. In de gemeente Amersfoort is de besmettelijke tongblaar onder het rundvee uitgebroken. Als een tegenstelling met bijna al de overige berigten meldt men uit Staphorst en Rouveen, dat de hooioogst aldaar zeer bevredigend is. Over het geheel is er wemig m.nder gn> dan verleden jaar. Alleen het met gemeste land heeft aan- zienlijk minder opgeleverd. On de groote Kerkewaard te Haaften werd voor vier jaren een stoomgemaal geplaatst. Voor de inwoneriwas d.t daar ruim 100 koeijen daarop grnzen, van veel belang. Men Aoqpte dat niet meer het kwel- en regenwater de runderen zou verjageu. Tot nog toe voldeed bet stoomwerktuig niet. Nog in het afgeloopen najaar moest men de koeien reeds vroeg uit de weide nemen, omdat de waard niet droog gehouden kon worden. Voor de koehouders werd toen de schade begroot op 2000. Thans is men begonnen het gebouw ten deele af te breken en hoopt men na wederopbouw, door een machine van betere constructie, het lossen vau water in zijn magt te ijgeii. Veel is er over gepraat, geschreven en gewreven, wat toch wel het beste en doelmatigste is om boonen te zaaijen. Vol- gens oude gewoonte worden de boonen ondergeploegd, en dan om de andere voor gestrooid, zoodat meD later met het schoon houden daarvan veel gemak heeft, omdat dan tusschen de rijen met een zoogenaamden ,,kleine of koolploeg gemakkelijk kan worden gewerkt, en zoodoende veel onkruid wordt vernield. Tegenwoordig eehter zaait men de duivenboouen ook wel met de zaaimachine, temeer ook nog omdat het in t geheel geen omslag vereischt en hetzelfe lepelstel kan worden gebruikt, waarmee het andere koren wordt gezaaid. Zoo oppervlakkig zou men zeggen, dat het zaaijen van duivenboonen met de zaaimachine doelmatiger whs, omdat dan de boonen meer afzon'lerlijk over het land worden verdeeld, en daar een boon er zeer veel van houdt om alleen te staan, en dus beter kan uitweiden, is het meer gewenscht. Met het schoonhouden daarvan echter btykt het niet zoo voordeelig te zijn. De beroemde landbouwkundige Korte beweert, dat de stal- mesting alleen met groenvoeder door te voedereu niet altijd zeer beloonend zal zijn. Zeker worden daarbij buitengewone resultaten verkregen, wanneer men de noodige bijvoegsels: lijnzaad, oliekoeken, erwten en boonen geeft. Zeer zelden zal onder de gewone (Duitsche) omstaudigheden het geval zich voordoen, dat het lange voedsel de basis van de wiutermesting vormt, gewoonlijk zijn het wortelgewassen (aardappelen en knollen) of fabriek-overblijfsels, die de basis van het mest- voedsel leveren, terwijl het stroo boofdzakelijk dient tot strooisel en gedeeltelijk ora het volume van het voedsel te vergrooten. In den winter geeft men droog lang voedsel, maar hierdoor alleen kan de mesting niet hoog worden opgevoerd, men moet andere minder volumineuse voedsels bijvoegen, als meel, rogge, enz., zonder echter in eene tegenovergeatelde fout te vervallen, want eene te geconcentreerde voeding zou de productie in kwaliteit en kwautiteit verminderen. De beroemde Weckherlin raadt eene voeding op de vol- gende wyze aanNadat het gesneden lang voedsel, bestaande uit het beste hooi, uit hooi van de tweede snede en eemg stroo is gereed gemaakt, geeft men daarvan aan het vee des morgens eenige kleine hoeveelheden achter elkander, zoodat het "die met gemak kan opnemen, zonder die te veel te be- snuffelen of met speeksel te hezoedelenzoodra de dieren na dit voedsel dorst krijgen geeft men ze versch water. Na het drinken krijgen zij rogge en meel van gerst, wikken, haver, mats enz., evenzoo in kleine portien, en zooveel als zij daarvan met eetlust gebruiken. Hierop komt eene pauze in de voedenng en des middags en des avonds worden zij op dezelfde wijze gevoederd, maar geeft men bij het laatstgenoemde voedsel zout in voldoende hoeveelheid. Menigmaal vervangt men, naarmate van den landhuishoudelijken toestand, de helft van hooi of ook wel V daarvan door eene hoeveelhe.d wortels of knollen van dezelfde voedingswaarde. Men geeft ze gekookt of raauw, als drank of gemengd met het lange voedsel, of in schyven ge sneden, met zemelen, kaf of haksel bestrooid. De hoeveelheid han»t af van den eetlust der dieren en van de uitwerking, die"het op de spysvertering uitoefent. Zoodra het vee niet alles opeet of doorloop krijgt, moet men de portie vermin deren. Wanneer de ossen voor de eerste maal wortels beko- men, komt het voor, dat zij die in het geheel niet aanroeren, of dat de spijsverteering er door gestoord wordt; daarom is het noodig, ze langzamerband daaraan te gewennen, dat ge woonlijk in zeer korten tijd geschiedt. Zij komen er spoedig toe, dat ze, naar hunne grootte, 40, 60 tot 80/2 K.G. aard appelen of andere wortelgewassen verteren. Proeven zouden bewezen hebben. dat gekookte aardappelen en zekere hoeveel heid stroo het hooi volkomen kunnen vervangen. Voor rekening van Z. M. den Koning zijn in de Japaansche afdeeling der Internationale Tentoonstelling te Amsterdam twee prachtige vazen aangekocht voor de som van 1900. Aan de inleggers in de Rijkspostspaarbank werd tot voor korten tyd door den directeur eene kennisgeving gezonden, telkens wanneer zy 10 of meer hadden ingebragt, en wel binnen viif dagen. Sedert 1 Juli jl. echter gcschieden die kennisgevingen, ingevolge Kon. besluit van 15 Mei jl., slechts voor bedragen van /25 en daarboren, binnen 14 dagen na den inleg. Bij het bouwen van het prachtige kasteel van den heer Van der Oudermeulen te Wassenaar, stelde de eigenaar het werkvolk, dat een zeer hoog daggeld verdiende, voor, iedere week een gulden te laten staan, welk geld by op de voordeeligste wyze voor hen beleggen zon, om het hun, na ver loop van drie jaren, nit te kceren. Slechts twee werklieden namen het voorstel aan. Dezer dagen nn waren die drie jaren verstreken en kreeg het tweelal *t kapitaal met intrest op intrest, terug, en ieder een bankje van /200 toe. Of de andere werklui spijt zullen gehad hebben van hunne weigenng, om door gemakkelijke besparing een aardig sommetje byeen te krijgen js ook Consenheim, medebeschuldigde in de zaak tegen Jantje Cornelia Struik, de millioenen-juffrouw in hooger beroep gekomen tegen het vonnis, den 29 Jum door de arrondissements-regtbank te Rotterdam tegen hem gewezen. De aarde is ongeveer door 1000 millioen menschen bevolkt. Als men den gemiddelden leeflyd van een mensch op 33 jaar stelt, dan sterven alzoo jaarlijks SO millioen menschen, dat is per dag ruim 82 duizeud, elk our drie duizend en clke minuut 57. Sedert de geboorte van Chnstus aijn ongeveer 53 menschen-geslachten elkander opgevolgd. Wat zl veranderingen hebben die geslachten tot stand gebragt! Op 3125 sterfgevallen komt een mensch voor van honderd jaar en daarboven. Het grootste aantal sterfgevallen valt in het voorjaar. - De mode der naauwe damesjaponnen had dezer dagen te Hamburg bijna een menschenleven gekost. Daar viel een dame uit een boot in het water, en ofschoon het op die plek niet diep was, scbeelde het weinig of zij was verdronken, daar zij zich, door haar naauwe japon, niet bewegeu kon om zich op te rigten. Eerst na veel moeite gelukte bet den anderen leden van het gezelschap in de boot haar te redden. De Duitsche Rijkskanselicr moet op het oogenblik zoo ziek wezen, dat hij niets kan uitvoeren en zelfs de vertrouwe- lijke briefwisseliDg met de collega's hem is ontzegd. Als een groote bijzonderheid wordt gemeld, dat de Turksche Staats-inkomsten geduremle de maand Jnni 12,025 Tnrksche pondeu meer hebben bedragen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. John Carrol, een jockey, wiens naam vijf-en-twintig of dertig jaar geleden bij de Engelsche wedrennen met roem bekend was, werd dezer dagen in havelooze plunje en geheel vervallen door de politie te Birmingham gevat. Dezelfde man, die in zyn tijd bij vele groote harddraveryen den prijs won en eenmaal duizeoden ponden sterling,waard werd geschat, stond nu voor bedelarij teregt. Een week te voren was hij op een zelfde aanklagt vrijgesprokennu kreeg hij een maand gevangenisstraf. Een bezoeker der Amsterdamsche tentoonstelling, die wel niet van koninklijke bloede, maar toch koning genaamd is, heeft een enkele dag in het Hotel du Vieux Doelen in ons midden vertoefd en zal vermoedelijk nog hier terugkeeren. Ik bedoel den „millioenen-koning" J. H. Mackay, den Ameri- kaanschen Croesus, die zooveel van zich heeft doen spreken. Deze man, die meer dan een ministersjaarwedde per uur heeft te verteren, leeft nogtans zeer eenvoudig. Hij maakt noch van extra treinen noch van een eigen jacht gebruik op zijn reizen zijn gevolg is geenszins vorstelijk en hij is bij het geven van fooien of het doen van inkoopeo, bij lange na niet zoo roijaal als Jaantje Struik het was. Hij houdt er volstrekt geen liefhebberijen op na, die in verhouding tot zijn ontzaggelijk fortuin zijn. Evenmin houder van racepaarden als minnaar van kunstwerken en antiquiteiten, heeft hij persoonlijk geen overdreven behoef- ten, en ware 't niet dat hij veel reisde en een gezin had dat de noodzakelijkheid beseft van zyn schatten te laten ronleeren, dan zou de buitenwereld weinig of niets van Mackay s lijkdom bemerken. De millioenenkooing reist thans zonder zijn familie en met weinig gevolg, een koerier, een kamerdieoaar en zijn particulieren secretaris. Hij ontvangt dagelijks, onver- schillig waar hij zich bevindt, uitvoerige telegrafiscbe inlich- tingen omtrent zijn zaken, spoorweg- en mynondernemiiigen. Er schijnt sprake van te zijn dat hij weldra eenige weken te Scheveningen zal komeD. Een bijzondere behendige diefstal is te Parys op Btraat gepleegd. Een kassiersknecht had voor zyn patroon aan de bank een som van 20.000 francs ontvangen. In de Rue de Rivoli werd hij aangesproken door twee individuen, die, naar hun accent te oordeelen, Engelschen waren, welke hem verzochten hun den weg naar het station Montparnasse te wyzen. De kassiersknecht liep een eindweegs mede en intusschen vertelden zij hem, dat zij bij een ^bankier een belangryk bedrag ontvangen hadden, en dat zij bang voor dieven waren. Tegelijkertijd toonden zy hem een handvot goudstukken en vroegen hem of hy hen geen plaats kon aanwijzen waar zy die goudstukken tegen bankbiljetten konden iowisselen. De kassiersknecht, die wantrouwend begon te worden, zou ben by een geldwisselaar brengen. Op dea hoek van de Rue Bonaparte ea Rue Jacob gekomen, een plaats waar een aantal rytuigen elkander kruisen, gaf een der vreemdelingeo den kassiersknecht een stoot en deed hem midden op straat vallen. De twee individuen namen den schijn aan van hem spoedig te willen ophelpen, om hem voor rytuigen te vrijwaren Toen de ongelukkige kassiersknecht zich van zijn val hersteld had, bemerkte hij, dat zyn geldzak en de twee Engelschen verdwenen waren. Deze diefstal werd met zooveel behendig- heid ten uitvoer gebragt, dat geen der talryke voorbijgangera er iets van bemerkt heeft. Zeventig jaar geleden emigreerde zekere Saez uit Spanje naar Amerika. Hy is thans met al de zijnen naar zijn vaderland terug- gekeerd. De familie bestaat uit 197 personeD, schoonzoons en schoondochters niet medegerekend. Saez was driemalen gehuwd. Zijn eerste vrouw schonk hem 11 kinderen, waarvan 2 tweelingen; zijn tweede 19 kinderen, waarvan 3 tweelingen f. de derde 7 kinderen, waarvan 1 tweeling. Van Saez s 23 zonen zijn 13 getrouwd, 6 ongetrouwd, 4 weduwnaars; van de dochters zijn 9 gehuwd. Het aantal kleindochters is 34, waarvan 22 gehuwd zyn; van de 45 kleinzonen zijn 26 getrouwd. Het aantal achterkleindochters is 45, dat der achterkleinzoons 39. De 93-jarige Saez is nog kras en gezond en wandelt elken dag drie uren. Hy dronk nooit wijn of sterken drank en leeft grootendeels van plantaardig voedsel. Een kok te Calcutta, een Mahomedaan, die onlangs uit zijn dienst ontslagen was, nam daarover een eigenaardige wraak op zijn meesteres. Hij sloop, met een sebaar gewapend, haar huie binnen, knipte al hare japonnen, die by machtig kon worden, in stukken, drong toen door in het slaapverlrek, waar de dame te bed lag, en knipte haar het haar af. De dame was byna, bij het wakker worden, ernstig aan het oog bezeerd door de punt van de schaar maar zij kwam met het verlies van haar lokken en hare japonnen vrij. De kok werd gevat en tot een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Een I7-iarig iongeling te Zwolle, J. L. geheeten heeft door een Sojf revolverS ihe* hi.d Mj het wape^tegend^n InSgearatlakPomVtMj aTdeSderen kantweer uit" Naauwelijks had hy dit gezegd of het schot ging onverwacht af en de pngelmg viel dood in zijn leuningstoel neer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2