Lanflponw. - 120 - De heer de Breuk wil de zaak aanhouden. De heer Bultman wil in hooger beroep komen. De heer de Breuk zou wel wiilen bouwen volgens het vroegere plan, maar geen geld meer willen geven. De heer Yerkuijl stelt voor, om het bestek weder intezen- den, en er op te wijzen dat aan de gemaakte bedenkingen is toegegeven, en er daarom goedkeuring op vragen, en zulk'9 omdat het nieuwe, door den Schoolopziener aangegeven plan, Diet wordt noodig geacht, met verwijzing naar de vorige te dezer zake aan den Schoolopziener geschreven brief. XVII. In behandeling komthet maken van afscheidingen n de seholen nr. 1 en 6. De Voorzitter deelt mede, dat de Gemeente-opzigter hem gevraagd heeft of een bestek moet gemaakt worden voor af scheidingen in de seholen nr. 1 en 5; dat hij Voorzitter daarmede evenwel nog heeft laten wachten, omdat tot het maken van afscheidingen nog geen bepaald beslnit is genomen hij vraagt hoe de Raad in deze wenscht te handelen? De heer Nerkuijl zegt: er is vroeger over gesproken, toen was hij (spreker) er tegen; de heer v. Riessen was er voor, maar in een volgende vergadering is die heer er op terug- gekomen, en heeft er zich ook tegen verkiaard, om reden er voor elk locaal niet altijd personeel beschikbaar is. De Voorzitter vraagt of men er dan nog mede zal wachten Alle leden verklaren zich daarvoor. XVIII. Komt in behandeling: Brief van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, omtrent de bijdrage in de kosten van instandhouding van het Telegraafkantoor. Aan de vergadering wordt voorgelezen eene missive van gemelden Minister, van 25 Mei 1883, no. 9*1, in antwoord ip het dezerzijds schrijven van 9 April 1883, no. 201 E; daar.bij wordt gemeld, dat nu de gemeente niet genegen i9 verder bij te dragen tot instandhouding van bet Rijks Telegraaf kantoor en geen ander Rijksbelang de instandhouding van het kantoor vordert, dan de thans bestaande aansluiting van het kantoor met de telephoondienst te Aalsmeer het noodige zal verrigt worden om Aalsmeer op eene andere wijze te doen aansluiten, en zal, zoodra die aansluiting tot stand gekomen is, tot de opheffing van het Rijkstelegraafkantoor te Haarlemmermeer kunnen worden overgegaan. Nadat eene korte gedachtenwisseling had plaats gehad .omtrent de vraag, of deze brief al of niet zal worden beant- woord, en omtrent hergeen wenschelijk zal zijn te doen, in- geval men tot opheffing mogt overgaan, wordt door den heer Bultman voorgesteld aan den Minister te antwoorden, dat de Gemeenteraad, om de reeds vroeger aangevoerde redenen, zich niet kan vereenigen met het gevoelen van den Minister. XIX. Komt ter tafel een verzoek van D. L. J. Gehring, onderwijzer aan school no. 1, verzoekende ontheven te worden van zijn en aanslag in den Hoofdelijken omslag over 1882 en 1883, dewijl hij te Amsterdam, maar niet te Haarlemmermeer zoude wonen. De Voorzitter deelt mede dat adressant bekend staat als in deze gemeente te wonen, gelijk blijkt uit zijne inschrijving in het bevolkingregister alhier, zijne aangifte voor de sohutteiij alhier, en uit andere omstandigheden, en stelt daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan de orde komt een voorstel tot wijziging van artt. 3 en 6 van het Plaatselijk Schoolreglement. De Voorzitter deelt mede, dat. het voorstel tot wijziging van het schoolreglement door Burgemeester en Wethouders wordt gedaan, om daardoor te komen tot goedkeuring der leerplannen voor de seholen. De voorgestelde wijzigingeu strekken om de inschrijving der leerlingen in het vervolg te doen plaats hebben twee malen per jaar, en wel in Mei en November, dewijl de Districtsschoolopziener zeer is tegen het elke drie maanden inschrijven van leerlingen. Het voor en tegen dezer zaak wordt besproken door de heeren Verkuijl, 't Hooft, Tensen, de Breuk, Bultman en Knaapwaarbij de heer Verkuijl opmerkt, dat de Schoolop ziener zich vroeger, bij het Raadsbesluit tot driemaandelijk- sche inschrijving, uitdrukkelijk heeft nedergelegd, gelijk blijkt uit zijnen brief van 17 September 1881, waarvan, op verzoek, voorlezing wordt gedaan. De heer Bultman ziet er echter geen bezwaar in, om de inschrijving twee malen per jaar te doen, en zou dit punt wel willen toegeven. Andere leden zien daarin ook geen groot bezwaar. Indien eene bepaling wordt gemaakt omtrent tusschentijdsche inschrij - ving van leerlingen, die reeds vroeger eene school bezochten. Dientengevolge wordt voorgesteld de navolgende wijziging van het Schoolreglement. Art. 2, de eerste alinea, te wijzigen als volgt „De inschrijving der leerlingeD geschiedt twee malen's jaars, en wel in de eerste schoolweek der maanden Mei en Novem ber, door het hoofd der school." Art. 6 zal niet gewijzigd worden, doch art. 8 te veran- deren als volgt: „Tusschentijds worden geeue kinderen geplaatst. „Hierop wordt uitzondering gemaakt ten aanzien van die „kinderen, welke reeds vroeger eene school bezochten. „Ook kan in bijzondere gevallen, doch niet dan met goed- „keuring van het lid der Schoolcommissie, dat met het bij- „zonder toezigt over de School is belast, afwijking van de „bepaling van het eerste lid van dit artikel worden toege- laten." Deze wijzigingen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, De vergadering wordt hierop veranderd in eene met geslo- ten deureu. (De heer de Breuk verlaat de vergadering.) XXI. Na heropening der zitting, wordt door den Voor zitter voorgesteld: om het kohier van den Hoofdelijken om slag voor 1883 vast te stellen op een bedrag van/ 11884.50, en de termijuen van iuvordering te bepalen op 1 September en 3 November 1883. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. (Voor stemden de leden: Timmermans, 5.b. Pruissen, Ran, v. Reeuwijk, Suidgeest, v. Vuuren en Tensen. en kon" ien de heeren't Hooft, Bultman, Verkuijl en Knaap). f 4,30 s "gadering wordt daarna gesloten. van f 7-60 a 8.60. u. Men schrijft aan de Leidsche Ct„Als in het hooge Noor- den de ijsbergen loslaten en smelten, en dit zou in Juli plaats hebben, worden er regenwolken gevormd, die met een Noord- westelijken wind afkomen, zoodat de eene bui de andere volgt. De landlieden, die met ijsbergen niet het hoofd breken, zijn de meening toegedaan dat als donderbuijen in Mei en Juni naar zee drijven, zonder veel uit te werken, de zee ze in Jnli met veel water teruggeeft. Naar der landlieden wijs van zeggen, slokt de zee eerst de buiten op, om ze later weer uit te spuwen. Wat hiervan zij, zeker is dat de temperatuur om- streeks den 15den veel veranderde. Was het eerst heet en droog, thans is het koel weer met een hoogeu wind, en die klaagde over droogte, zwijgt thans met de overtuiging dat de wortel geraakt is, bij overvloedigeu regen. Komt hierop warm- te dan zal het weiland wel weer spoedig jeugdig gras hebben, terwijl de tuinderij genoegzaam is verkwikt. Over eene maand is de behoefte aan regen zeer vermiuderd de dagen worden korter en het weiland begint dan, volgens de landlieden, meer op te geven, maar in Slei, Juni en Juli trekt't meeste. Het weer is echter nu niet gunstig voor snijboonen en augurken, daarentegen om late bloemkool te poten zeer goed. Ook is op sommige akTcers de ziekte onder de aardappalen ontdekt, of begint het loof reeds de bekende teekens van de ziekte te vertoonen, welke zich, zooals overbekend is, met broeijig we der snel uitbreidt. De hooibouw die grootendeels is afgeloopen heeft een voorspoedigen tijd gehad om den herg voor den win ter te voorzien. In zes dagen was soms het gras gemaaid, gedroogd, omgezet en als geurig hooi binnengehaald. Over het algemeen valt de hooibouw niet tegen, en kan er bij een gunstigen nazomer nog wel een tweede snede lekker hooi ge- wonnen worden. Te Baarloo bij Zwartsluis, zijn Dingsdagavond twee koeijen van den landbouwer Krabbe, die in de weide liepen te grazen, door den bliksem szetroffen en gedood. Uit Wageningen meldt men dat de tabak uitmuntend te veld staat. Het vooruitzigt was voor de planters in geen jaren zoo gunstig. Met het plukken van zandgoed is men reed9 begonnen. Men schrijft uit Noord-Scharwoude: Het koolsnijden is weer in vollen gang en belooft een over- vloedigen oogst. Vooral de regen die in de laatste dagen ge vallen is, mag oorzaak daarvan genoemd worden. Jammer maar, dat de hooioogst door de langdurige droogte voor een groot deed mislukt is. Er wordt op Tessel thans veel pulpe aangevoerd dat inge- kuild wordt om in den aanstaanden winter tot voeder voor het rundvee te kunnen dienen. Verleden jaar werden proeven genomen met het inkuilen van gezouten groeDvoeder, welke proeven goed voldeden, maar bij de schaarschte van gras than9 moeijelijk op groote schnal kunnen geschieden. Te Veenhuizen (Dretithe) zijn de hazen zoo overvloedig, dat men onlangs in een enkele erwtenakker meer dan 20 bezig zag zich den buik te vulleD. Aangenaam voor de jagers, maar niet voor de boeren. De varkens, vooral de biggen zijn tharis goedkoop. In Drenthe werd er onlangs een verkocht voor 25 cents. De verkooper tracteerde zich zelf en de kooper moest den tapper 30 cent betalen. 't Klinkt zonderling, maar 't moet, zuivere waarheid zijn. In alien gevalle teekent zich den toestand. Gedurende de geheele vorige week hebben zware stormen in Zwitserland groote verwoestingen aangerigt. In het kanton Luzern is de oogst op de velden en in de booingaarden nagenoeg geheel vernield. Verscheidene menscheri, o. a. de hotelhouder Staub, werden door den bliksern gedood. Ook kwam veel vee om het leven, vooral in de Alpenweiden van Glarus en Nidwolden. De voorj ars-beestenmarkt te Ameide is dooi den Gemeente raad aldaar afgeschaft. Zij werd het eerst gehouden in 1869, doch heeft nooit gebloeid. In de laatste jaren zag men er zelfs geen enkel koebeest. Er bestond dus wel eeuige reden tot de opheffing. Een der oudste en grootste linden van Duitschland, een boom die zeker duizend j-ren oud is, staat in het dorp Upstedt in Ammergau, de zuidelijke helling van den Grossenberg. De slam van die linde heeft beneden aan de wortels, een omvang van ruim 50 voet en op een manshoogte nog 38 voet. De kroon krijgt alle jaren een digten groenen bladerdos en breidt zijn takken ver in het rond uit. Door den heer A. Perk Jz., te Delft, is aan de Rijksland- bouwschoo! ten geschenke gegeveu een kastje met photografi- sche afbeeldingen van miscroscopische praeparaten der z*t- meelen van verschillende granen en peulvruchten, beuevens de praeparaten in natnra. Het Bestuur van den Polder „de Nesse," onder Ouderkerk a. d. IJsel, heeft in eene vergadering met Gecoramitteerden uit Ingelanden bosloten tot het stichten van een stoomgemaal, in de plaats van de tot dusver bestaande windbemaling, Daar mede is dus ingetrokken het besluit van 16 Juni 11.waarbij in tegenovergestelden zin werd beslist. Sedert werden gekozen tot Poldermeesters, in plaats van de heeren E. Noordhoek en B. den Hollander, die hun ontslag namen, de heeren P. den Duijf en E. Hoogerwaard. Te Oldeneel, hij Zwolle, zijn 4 koeijen van den landbouwer E. Luchtenbelt, die in de weide liepen te grazen, door deD bliksem getroffen en gedood. Op reis naar Duitschland heeft Z. M. onze Koning te Spa eene ontmoetiug gehad met den Koning der Belgen. Daardoor is aan een langgekoesterden wetisch van onze natie voldoeiing geschonken. Al te lang had er tusschen Noird- en Zuid-Nederlantl een verwijdering bestnau, waarvoor in onze dagen geen grond meer annwezig is en die tegen het nationaal belang vaa beide Rijken moet worden geacht. Ge- lukkig werden in de laatste jaren, bij verschillende gelegeu- heden, blijken gegeven van de wederzijdsche begeerte naar een hartelijker verhouding. Thans zal de vriendschappelijke ont moetiug van de hoofden der beide dynastieen er ongetwijfeld niet weinig toe bijdragen om de bandeu van vriendschap, die tusschen het Nederlandsche volk en zijn zuidelijke breeders reeds bestaan, te versterken. Naar de Tijd van goed ingelichte zijtle verneemt is de tnededeeling door den heer Haffuiaus in de vergadering der provincial* staten van Limburg betreffende het voornemen der regeering om een tariefshervorming voor te stellen, bepaaltle- lijk om de landbouwproducten door invoerrechten te bescher- men, volstrekt niet overeenkomstig de inzichten der regeering en alzoo geheel onjuist. In de middeugalery van het tentoonstellingsgebouw te Am sterdam is in een af'zonderlijke vitrine, het schitterende diatnanten stel te zien, dat door tie commissie van de firma Guslave Sandoz als „groole pvijs" voor de verloting werd aangekocht. Het bestaat uitdiadeern, halssnoer, armband, broche, oor- belleu enz.. te zamen 12 stuks, en vertegeuwoordigt een waarde van 200,000 francs. Een tueisje in Marker fatasiekostuum, naast de kast ge plaatst, piedt het publiek de loten aan. Door het schooltoezicht te Louden is bepaald, dat alle kin deren van 5 tot 13 jaren, die binnen de termen van den schoolplicht vallen, voortaan, wauneer zij gedurendeden school- tijd op straat gevonden worden, van overheidswege naar de school zullen worden gezonden. Wordt deze uiaatregel met kraeht doorgezet, dan zullen ongetwyfeld binnenkort de vele armeu en half-uitgehongerde kinderen, die nu iu de groote wereldstad bij goed of slecht weer worden uitgezonden om lucifers of attdere kleiuigheden te verkoopen, voor goed van de straat verdwijuen. Zy komen dan niet meer iu de ver- zoeking om te bedelen of te stelen, hetgeen tot dusver maar al te dikwijls het geval was. Een navolgenswaardig voor- heeld. De Duitsche Kroonprios bezoekt elken Hag de militair zwemschool te Potsdam en weet zich ook daar, als overal el ders, zeer populair te maken. Het komt herhaaldelijk voor dat hij zich de eene of andere aardigbeid veroorlooft.b. v. eeu der zwemmers kopje onder" duwt en hij neemt het volstrekt niet kwalijk wanneer men hem dan soms met gelijke muut betaalt. Doorgaans zwemt de Kroonprin? buiten de inrigting in bet vrije sop, wat in Duitschland nergens verbo len is Mei eeu paar instructeurs neemt hij in een sehuitje plaats, laat zich naar het midden der rivier roeijen en werpt zich dan achter- over in het water. Spoedig is hij dan van een scbaar zwem- mende onderdanen omringd en het ontbreekt dan gewoonlijk niet aan allerlei grappen en dwaasheden. Nu eens voert de Kroonprins met een der zwemmers het kunststuk uit om met ingetrokken beenen, op den rug liggende, elkander met de voetzoolen af te stooten, dan weder is h(j de aanvoerder bij eene algemeene vruchtelooze poging van het gezel-cbap om een der drijvende ronde balken te beklimmen enz. enz. Dikwijls ook heeft de kroonprins er aardigheid iu de in structeurs naar geldstukken te laten duiken, die hij in het water werpt. Nog onlangs, toen prius Willem zijn tweeden zoon had gekregen, wierp hij met een vrolijk: „Nu ik voor de tweede maal yrootvader ben geworden, kan het er wel eens op staan" een tien Markstuk in den vloed en onmiddel- lijk werd het door eeu der instructeurs opgedoken. „Dat gaat wat vlug" zeide de Kroonprins en nu volgden nog ettelijke Thalers, die even knaphandig werden boven gebragt en als aardige herinueringen, zorgvuldig worden bi waard. De Hof-maarschalk, ziet men, is in Pruisen tegenwoordig noch alomtegenwoordig, noch almagtig meer. In het water trouwens als op het ijs, zijn alien gelijk, en is alleen de kuapste koning. Geruslslellend voor vischliefhebbers wa9 een voordragt die onlangs Prof. Huxley te Londen hield over den vischrijkdom der zee. Hij schetst den overvloed van kabbeljauw aan de kust van Noorwegen in Januari en Februari als een kabbel- jauwberg van 120 a 180 voet hoogte en bestaande uit 120 millioen visschen op een vierkante mijl. Het aantal haringeu dat deze kabbeljanwen per week eten, schatte hij, als elke visch een haiing per dag neemt, op 840 millioen, terwijl de Noorweegsche visscherij nog nooit het cjjfer van 400 millioen heeft bereikt. Deze visscherij is volgens zijn meening onuitputtelijk. Al de volken der wereld vangen te zamen nog geen vijf percent van de visch die het voorwerp is der groote visscherij kabbel jauw, haring, sardijnen, makreelen enz. Na fcestvieren betalen En als de rekeningeu zijn in- gekomen cn de kas geteld is, dan boort men altijd 't valt niet mee Zoo heeft de officieele feestviering te Parijs, op 15 j.l., ongeveer 3 /2 ton goads gekost, waarvan de Staat de heTt betaalt. Wat er door particulieren is gegeveu hlijft bui ten deze cijfers. Voor vnurwerk is uitgegeven 37,000 gul den en voor de algemeene illnminatie, Venetiaan^che feesten, vlaggen, koslelooze voorstellingen in de schouwburgen, 230,000 gulden, 't Volk heeft zich bij uitslek vermaakt en het feest is ordelijk afgeloopen. In verschillende Noord-Amerikaansche steden begint men electrische vuurtorens tot verlichting der straten in te voeren. De stad -Rock-Island, in Illinois, o. a heeft onlangs een over- eenkomst aangegaan met de Brush-maatschappij, waarbij deze met 20 krachlige lampen, op 10 torens, voor de geheele ver lichting der star! zal zorgeu, tegen een som van 18,000 per jaar. De torens zullen elk 45 a 53 m-ter boog zijn. Het bestuur der tcntoonstelliug te Amsterdam heeft be sloten aan troepen schoolkinderen of werklicdenvereenigingeu een yermindering van de helft op den entreeprijs toe te 9taan, mils zij zich vooraf bij het bestuur aanmelden, met opgave van het aantal personen en den dag, die voor het bezoek is vastee9teld. Zoowel de beeren Adlon Todt voor hunne restauraties al9

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2