fl 1 Nr. 31. 1883. Vrijdag, 3 Augustus. V A A AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. 1 I Prijs van het Abonnement: in het Jaarf Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Vrijdag 27 Juli 1883. Voorloopig verslag omtrent de verwachtingen van den te velde staanden oogst in de gemeente Haarlemmermeer, over 1883. IJitspraak van Vonnissen. Prijs der jAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. I. Tegenwoordig 12 leden afwezig de heer van Reeuwijk. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat deze vergadering niet op den gewonen dag wordt gehouden, op verzoek van 3 leden, en dat de volgeude twee vergaderingen zullen gehouden worden op 16 Au gustus e. k. tot onderzoek der geloofsbrieven. en den 4den September, tot beeediging der nieuwbenoemde Raadsleden, beiden des avonds ten 6 uur; b. de uitslag der verkiezing van Raadsleden. II en III. Worden aangeboden a. de Gemeente-rekening over 1882, bedta^eude in Ontvang 82.062.22s en Uitgaaf 71.050.78 BatigSaldo 11.011.84s b. de rekening van't Burgerlijk-Ambsbestuur over 1882, bedragende: in Ontvang 5271.30 en Uitgaaf 5268.14s Batig Saldo 3.15s IV, V. en VI. Woiden benoemd a. tot onderwijzeres aan school n*. 6, Mej. G. M. van Maanen, te Lisse; infunctietreding 1 Augustus 1883 b. tot onderwijzer aan school n°. 4, L. van der Hor, te Haarlem; infunctietreding 16 Augustus 1883 c. tot ouderwijzer aan school n°. 10, J.. Fischer, te Deveuter; infunctietreding 19 Augustus 1883. VII. Beslnit men geene benoeming te doen van eene onder wijzeres in handwerken voor de scholen nrs. 1, 9 en 10. VIII. Komt weder in behandeling het bestek voor den bij- bouw van een locaal aan school n°. 4, en wordt ge lezen een daaromtreut ingekomen schryven van den schoolopziener. Na deliberatie, wordt besloten aan den schoolopziener eenige inlichtingen te vragen, ten einde juist te weten wat Z.Ed, veranderd wil hebben, en het bestek voorts weder in handen te stellen van de (Jommissie voor de Gemeentewerken. IX. Op het adres van Mej. M. G. Haffner, daarbjj ver- verzoekende 300 verhooging harer jaarwedde als vroed- vrouw, waarvoor door haar alsdan de vacante wijk Lijn- den) zal worden waargenomen, wordt besloten, bij wjjze van proefoeming, de waarneming dier wijk aan haar op te dragen voor /200, berekend per jaar; met bepaling dat van minvermogenden, die niet in de termen vallen om kosteloos verloskundige hulp te erlangen, niet meer dan 3 zal kunnen worden geeischt. De instructie zal in de volgende vergadering, overeen- koraatig dit besluit, worden gewijzigd. De vergadering wordt daarop gesloten. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlemmer meer is beroepen Ds. Dekking, te Schoonhoven. Bij de herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad, gehouden op Dingsdag 31 Juli II., verkregen de hierna ge- noeinde heeren de volgende stemmen: Groen stembriefje: B. Biesheuvel 295 en J. H. M. Evelein 258 van de 478 geldige stemmen. Geel stembriefjeJ. H. M. Evelein 289 en C. Dijt 234 van de 483 geldige stemmen. Zoo als uit het bovenstaande bUjkt, is de heer Evelein twee malen, en wel voor verscbillende vacaturen, benoemd. Hoe zal de Raad du moeten handelen, indien de benoemde ver- klaart beide benoemingen aan te nemen. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREl'FENDE te adresseren aan VAN ItllMiA C°.te Amsterdam. tJiterljJIe Woenadag.) Hoewel niet denkbaar, is zulks toch mogelijkhet Collegie zou alsdan uit 14, in plaats van 15 leden, bestaan. Hierin schijnt bij de Wet niet te zijn voorzien. Den 30 Juli is te Nieuwe-Wetering de boerderij van den beer Duijnstee, bewoond door J. Blonk, bijna geheel af- gebrand. Als oorzaak wordt opgegeven het ontbranden van lucifers, waar kinderen mede speelden. De heer Baumhauer, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongeregt te Haarlemmermeer, is benoemd tot Substituut-officier van Justitie bij de Arrondissements-Regt- bank te Winschoten, en in diens plaats is benoemd Jhr. Mr. A. Calkoen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2531 Juli 1883. GEBOREN Martha, dochter van C. Slimmen en W. Struik. Pieternella Johanna, dochter van A. R. Molenaar en G. Roos. Engelmandus Marie, dochter van J. Zonneveld en M. ielleman. Petronella, dochter van P. Schooneveld en A. van Westenbrugge. Antonius, zoon van P. Bogers en D. van Tilburg. Daniel, zoon van A. Verschoor en A. Coenradie. Maartje, dochter van W. Kammeraad en C. Blijleven. Aagje, dochter van J. Vreeken en A. Eigenhnis. Johanna, dochter van H. van Dam en A. Boukes. Neeltje, dochter van W. Mooij en H. Portengen. Cornelis, zoon van A. v. d. Beek en T. Manderhorst. Adnanus, zoon van A.C. van Hemert en J. van Andel. Cornelia, dochter van J. Griekspoor en G. van Groningen. Anna Geertruida en Marijtje, (tweel.), dochters van W. Tensen en T. Eilander. Johannes, zoon van W. Hoogewerf en A. Limmen. 1 etrus, zoon van P. Dekker en A. Rietveld. Gerritje Jannetje, dochter van A. Paans en D. J. Schuilenburg. Johanna, dochter van L. Visser en J. J. Piet. Bertus, zoon van H. Sohoo en i. Hoogenhout. OYERLEDEN: Johannes Hermanus, oud 12 maanden, zoon van G. van Keulen en A. M. Huiberts. Jacob Hendrikus, oud 2 maanden, zoon van W. Bakker en W. van Ooijik. ONDERTROUWDP. Kos met J. Hagoort. P. Spaargaren met N. Vastenhout. A Roest met M. Kikkert. GEHUWD: Geene. Rogge en Gerst middelmatig. De vele regen, welke op bet drooge voorjaar volgde, werkte ongunstig. Tarwe vrij goed. De opkomst van Haver was op vele plaatsen slecht. De uit- kom9ten beloven niet boven het rniddelmatige te zullen zijn. Erwten, tamelijk. Boonen hpbben op vele plaatsen door He luis geleden; de verwachting kan niet hoog gespannen zijn. De opkomst van Vias liet veel te wenschen over; het gewas staat gering en de verkoopprijzen zijn ongekend laag Meelcrap, is niet verbouwd. Koolzaad siaat goed. Kanariezaad, is veel uitgezaaid en op allerlei grondenhet gewas laat zich niet kwaad aanzien. Karweizaad en Mosterd- zaad staan goed en Maanzaad vrij goed. Aardappelen zijn tot heden zonder ziekte. Beetwortelen staan goed en Wor- telen tamelijk. Vruchtboomen. De appelen beloven veel over het algemeen vrjj wel. Houtgewas goed. Vee gezoad met hoogen prijs in den voortijd. Het Wetland heett geleden door droogte, doch is over het geheel niet onvol- doende. Hooiland staat schraal; maar Klaverland goed. KANTONGEREGT TE HAARLEMMERMEER. Zitting van den 24 Juli 1883. D. V.te Haarlemmermeer, wegens vischwet-overtreding, vrjj- gesproken. J. P.te Haarlemmermeer, wegens polilie-overtreding, tot 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. J. K.te Nieuwer-Amstel, wegens politie-overtreding, tot/3 boete of 1 dag gevangenisstraf. W. B., te Haarlemmermeer, wegens ijkwet-overtreding, tot 8 maal 0,50 boete of 8 maal 1 dag gevangenisstraf. N. N.te Hillegom, wegens dronkenschap, tot /15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. F. B., te Lisse. en P. v. d. B. te Alkemade, beide wegens dronkenschap, elk tot 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Te Lisse is een paard van V. gestorven, door het gebruik van besckimmeld roggebrood. Dat paard is verkocht aan een slagter in deze gemeente, nabij Lisse, doch de verkoop van het vleesch is verboden. Wij vernemen, dat de beproeving van graanmaaiwerktuigen en zelfbinders, in verband met de bekrooningen op de Inter nationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam, zal worden gehouden op de gronden van den heer D. F. A Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bauduin, in den Hautrakpolder bij het station halfweg Haarlem- Amsterdam, op Woensdag 8 Augustus 1883. De wedstrijd zal aanvangen des morgens ten tienjuur. Met het oog op de belangrijke deelname aan den wedstrjjd zullen zeker vele belangstellenden tegenwoordig zijn, waartoe ook de onmiddellijke nabijheid van het station der Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij veel zal bjjdragen. Zwolle, 26 Juli. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt bedroeg de aanvoer p. m. 125 stuks, He handel was zeer slap, zoodat de prijzen moesten dalen. Er is be9teed voor werk- paarden le soort/3'25 a 425; 2e soort dito/200 a 300 3e soort dito 100 a 175; aftandsche dito 75 a 90; Enters dito 150 a 250; Veulens diio/75 a 85; Ponny's dito /100 a 160; voor de slagtbank 35 a 50. De zware regens beginneu de gewasseu in den Hoekschen waard reeds te beschadigen; vooral het hooi, dat op het land ligt uitgespreid, begint daaronder te lijden; gelukkig dat de Oud-Beierlandache krieken gedaan zijn, daar deze vrucht geen regen kan velen. De pachters hebben dit jaar aan deze vrucht veel geld verdiend, daar de afkomst groot was en de prijzen hoog bleven. Thans is men daar bezig met het verpachten van appelen. Men berekent dat/2 a 2.50 per H.L. besteed wordt. De gewassen, die overal goed te veld staan, verlangen naar droogte en warmte. Vlas maakt weder em ongunstige uitzon- dering. Het vorige jaar werd aan dit ai tikel veel geld verloren waardoor thans weinig is gekocht, terwijl bovendien de qua- liteit tegenvalt. De veestapel is gezond. Bij het spoorwegstation van Boigneville is een trein met vee, die op weg was naar Parijs, ontspoord. De locomotief en twintig wagens werden verbryzeldeen couducteur werd zwaar, een paar andere treinbeambten ligt gewond en 250 ossen en schapen vond men in zulk een toestand liggen, dat zij onmiddelljjk geslagt moesten worden. Men schrijft van de Veluwe Omtrent den stand der gewassen kan het volgende gemeld worden: de rogge, een der hoofdgewassen, is vrjj goed gelukt; met het maaijen is men vroeger dan gewoooljjk begonnen en voor het grootste deel ziet men bet gewas reeds op schoven staan. De boekweit, met welk gewas ook duizenden hectaren zijn bezet, staat volop in bloei en belooft op sommige akkers zeer goed en over het geheel meer dan middelmatig te worden. De aardappelen staan uitmuntend en beloven eene goede op- brengst, vooral wanneer de weergesteldheid verder dienstig is. Haver staat minder gunstig. Gras was er dezen zomer zeer weinig; door de regens der laatste dagen is de kleur van het gras veel verbeterd en hoopt men nog op een goede naweide. Te Herwijnen is Donderdag de bliksem geslagen in een ak- ker met suikerbieten. Een breede streep planten zjjn verzengd, en in den grond is een gat van drie meter diep, alsof het door een projeetiel geboord was. Uit den Alblasserwaard en de Vijl heerenlanden schrjjft men Het heugt niemand, dat de appelbooraen van allerlei soort zoo vol beladen waren als dit jaar. Is dit zeer verblijdend in het algemeen, ook in het bijzooder is dat het geval voor deze aan vruchtboomen zoo rijke streken, waar niet alleen voor de eigenaars van de boomgaarden, maar ook voor den werkenden stand zooveel van een ruimen vruchtenoogst afhangt. De pereboomen, hoewel over 't algameen veel minder voorzien dan de appelboomen, beloven evenwel ook een tameljjke opbrengst; steenvruchten, behalve pruimen eD abrikozen, zijn er ook nog alperziken zelfs veel. Alle vruchten zonder onderscheid verlangen thans zeer naar droogte en zonneschijn; hevige regens hebben overigens op de hoomen een weldadigen invloed uitgeoefend en ze geheel gezuiverd van de insekten, die tijdens de jongste droogte in grooten getale zich in het hout vertoonden. Een Italiaansch opmerker had jaren lang waargenomen, dat de zwarte zwaluwen tegen 15 of 16 Juli hear nesten verlaten om naar Egypte te trekkeD of zich op Afrika's kustland te vestigen. Tot zjjne verwondering zag hij ze echter dezer dagen teru g- keeren en begreep nu, dat de door de cholera verpeate lucht in Egypte haar naar Enropa teruggedreven had. Dat vogels in tijden van epidemie het land verlaten, werd o. a. bij de cholera-epidemie van 1865 te Utrecht gestaafd, waar de anders van kraaiengekras weergalmende Domtoren toen geheel door de vogels verlaten waa.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1